SW ED 100

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2017, 19:37

Myślę że nie przesadzam , ale jak tak uważasz to już Twoja opinia. Miałem na myśli świecenie tła nieba.I dotyczy to obiektów nie punktowych czyli gwiazd tylko powierzchniowych: mgławice , galaktyki. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2017, 19:42

JSC napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Dlatego lustra są parabolizowane aby nie występowała AS.A im dłuższa ogniskowa przy sferze tym dokładniejsze mamy lustro zakładając dobrą sferę to AS dla lustra o dłuższej ogniskowej jest mniejsza i tym samym obraz ostrzejszy.Kiedy należy parabolizować LG określa nam wzór 1,52 razy trzeci pierwiastek ze średnicy pobrany z tabeli matematycznej , to warunek krytyczny.Znam te tematy , gdyż wykonywałem samodzielnie swego czasu lustra jak i całe teleskopy. :wink:

No tak, ale my tu mówimy o aberracjach wewnątrz ludzkiego oka, a tam trudno czyms zaingerować.
Jak bardzo nam masakruje obraz nasza własna źrenica - prosze bardzo:
aber.jpg

Porównajmy obraz gwiazdy przy żrenicy wujściowej 1mm i 6mm - przepaść!


Widać trzeba nam będzie poczekać aż sztuczne oko będzie w sprzedaży detalicznej.Przy obecnym postępie nauki i techniki który przebiega do potęgi n-tej to jest szansa że się doczekam. :D Czasem lepiej mniej wiedzieć i spać spokojnie niż się zastanawiać nocami nad wymianą oka. :D To tak w formie żartu. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Lis 2017, 22:41, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 27 Lis 2017, 20:52

Żeby ludzkie oko nie posiadało aberracji , trzeba dokupić do oczu soczewki kontaktowe ze szkła FPL 53.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMaxx | 27 Lis 2017, 20:56

endriu624 napisał(a):Żeby ludzkie oko nie posiadało aberracji , trzeba dokupić do oczu soczewki kontaktowe ze szkła FPL 53.


No szszsz... kurde , a już spałem spokojnie że temat astro-zakupów mam zamknięty :roll:

:mrgreen: Maxx :mrgreen:
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postendriu624 | 27 Lis 2017, 21:06

Przypuszczam , że okulary teleskopowe z wyższej półki cenowej , mają uwzględnione w swej korekcji ludzkie oko.
Tak więc Jarku możesz spać spokojnie.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2017, 21:40

Myślę że może nawet wyprodukują ekstra detektory do zastosowań wizualnych przez Teleskop czy Refraktor wstawiane np. w projekcji okularowej aby można było zobaczyć więcej i lepiej , wszystko jest do opracowania tylko kwestia dostępności i ceny.Mogły by np. tak przetwarzać obraz iż nawet kiepski Seeng nie był by problemem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 27 Lis 2017, 22:07

Krzysztof_P napisał(a):Myślę że nie przesadzam , ale jak tak uważasz to już Twoja opinia. Miałem na myśli świecenie tła nieba.I dotyczy to obiektów nie punktowych czyli gwiazd tylko powierzchniowych: mgławice , galaktyki. :wink:


Może nie wyraziłem się precyzyjnie, chodziło mi byś sobie sprawdził na mapie LP właśnie jasność (świecenie) tła nieba, które nie wypada źle w porównaniu do najlepszych miejsc na świecie (brakuje trochę owszem ale nie jest to duża różnica). Dlatego moim zdaniem jeśli pogoda była by lepsza w Polsce to nawet 50" miało by sens, tzn. miało by taki sam sens jak np. w USA (a tam takie mają). U Nas dochodzi kalkulacja ilość pieniędzy - ilość nocy - zasięg teleskopu gdzie w USA w tym równaniu ilość nocy znacząco się różni :(
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2017, 22:10

To na pewno w naszym klimacie coś obiło mi się o uszy że około 2/3 roku to zachmurzenie , ale nie wiem czy to prawdziwe dane. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 28 Lis 2017, 13:39

Seeing jest dla każdego teleskopu taki sam !
Sprawdzone doświadczalnie, "zmniejszanie" tarczy planety poprzez wielkość powiększenia "wpływa na seeing".
Jego wpływ na obraz jest mniejszy, bo jest mniejsza tarcza.
Tak samo w ED100 i tak samo w newtonie 500 mm. Dla pewności porównywałem takie same powiększenia.
Co jak co, ale obserwacje Księżyca są niesamowite w 500 mm lustra.
Tam gdzie ED kończy powiększenia, bo spada ostrość. Netwon się rozgrzewa.
Kto broni używać mniejszych powiększeń w newtonie ?!
Kiedy obserwuję dużym newtonem i ED 100 po 15 minutach obserwacji oboma sprzętami,
do końca sesji jestem przy dużym newtonie. Rozdzielczość, powiększenie, szczegóły, zasięg.
Nie rozumiem tego jak słyszę pesymizmu...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostJOKER | 28 Lis 2017, 14:37

No co ty?
popatrz na tabelki, wykresy,kiepski seeing, krzywizna oka, duza źrenica wyjściowa,aberacje . :wink:
lepiej sprzedaj ten duży teleskop i kup niewrażliwą 80 tke ED na FPL53 , tyle samo zobaczysz :lol:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostMichał N. | 28 Lis 2017, 14:40

Jak to się mówi nie ma złych teleskopów są tylko źle skolimowane :wink:
Ja od siebie powiem dobrze skolimowany newton + okulary TV i żaden edek nie podskoczy.
Refraktor tylko do szerokich pól i tyle :mrgreen:
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostMaxx | 28 Lis 2017, 16:18

Nie rozumiem po co ta kolejna , milionowa już zacięta dyskusja Newton vs. ED.
Ani zwolenników konstrukcji Newtona nikt nie przekona tym do zmiany na ED , ani też tym którzy mają ED nikt nie wmówi że lepiej sprzedać i kupić większe lustro.

Ja testowałem przez ponad miesiąc dość intensywnie Syntę 10 pod swoim niebem i wybrałem to co mnie bardziej odpowiada.
Niech każdy ma to co mu pasuje - ważne by był czas i warunki żeby tego używać.

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postkurp | 28 Lis 2017, 16:44

Najlepszy to taki , którego najczęściej używamy.
O matko. pomyliło mi się i szybko zmieniłem wpis bo bym wojnę wywołał.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postendriu624 | 28 Lis 2017, 16:49

kurp napisał(a):Najlepszy to taki , którego najczęściej używamy.
O matko. pomyliło mi się i szybko zmieniłem wpis bo bym wojnę wywołał.

Obecnie nic nie jest używane, bo pogody brak,
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJSC | 28 Lis 2017, 17:42

mrjq napisał(a):Seeing jest dla każdego teleskopu taki sam !
Sprawdzone doświadczalnie, "zmniejszanie" tarczy planety poprzez wielkość powiększenia "wpływa na seeing".
Jego wpływ na obraz jest mniejszy, bo jest mniejsza tarcza.
Tak samo w ED100 i tak samo w newtonie 500 mm. Dla pewności porównywałem takie same powiększenia.
Co jak co, ale obserwacje Księżyca są niesamowite w 500 mm lustra.
Tam gdzie ED kończy powiększenia, bo spada ostrość. Netwon się rozgrzewa.
Kto broni używać mniejszych powiększeń w newtonie ?!
Kiedy obserwuję dużym newtonem i ED 100 po 15 minutach obserwacji oboma sprzętami,
do końca sesji jestem przy dużym newtonie. Rozdzielczość, powiększenie, szczegóły, zasięg.
Nie rozumiem tego jak słyszę pesymizmu...


A co powiesz tym, którzy widza więcej w 100ED niz w 15" Newtonie? :mrgreen: :wink:
Strona http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=21, cytat:

"Dwa słowa o seeingu. 10cm apertury jest dosyć newrażliwe na seeing. Podczas gdy w newtonie 27cm stojącym obok obraz sie rozdwajał i troił, w 10cm ED cały Saturn przesuwał się w losowe strony nie tracąc ostrości."
"Tuż obok stał Taurus 380 na platformie równikowej.
Przy pomocy 100ED udało mi się zaobserwować 3 kraterki wewnątrz krateru Plato (przy użyciu lantana LVW 3,5mm). Ci którzy próbowali ich szukać wiedzą jak wymagający jest to test dla 10cm teleskopu.
W tym czasie Taurus pokazał jeden z tych kraterów i drugi chwilami (seeing nie pomagał dużemu lustru)."


Zawsze można zwalić wszystko na kolimację i okulary, ale troche mnie dziwi, ze ktos sobie kupuje za ciężkie pieniadze duzy teleskop, targa go z mozołem na miejsce obserwacji, okular to w najgorszym wypadku Negler, a o kolimację zupełnie nie dba...


Zresztą co tu gdybać i testować, skoro fizyka i optyka są w tym względzie niebłagane dla dużych apertur, link do strony Sacka - chyba jednego z lepszych specjalistów teorii optyki http://www.telescope-optics.net/induced.htm (jak ktoś będzie rzeczywiscie zainteresowany, to nie będzie problemem, aby sobie to w googlach przetłumaczył)
"Also, the tilt error effect is not detrimental at very small apertures (smaller than ~4") where, in average seeing, it causes image to move about randomly as a whole, relatively slowly, without significantly affecting its visual quality. Thus, in this aperture range, the size of seeing error in visual observing is mainly determined by the wavefront roughness component"

Żeby nie było, ze tylko cytuję szalonych naukowców - tu artykuł Gordona i Lorda (mało kto zna wiecej teleskopów i okularów niz oni) http://www.brayebrookobservatory.org/Br ... focus.html
"We also know that large (meaning 14-inches thru’ 36-inches ) aperture ‘scopes are more seriously effected by poor seeing. This is because, from many experiments, air cell size is in large measure an indicator of how good or poor the seeing is."


Osobiście uważam, te "komórki powietrzne" i "poszarpane czoła fali"za trochę szarlatańskie, ale skoro pisza o tym takie optyczne mózgi jak Sacek to coś w tym musi być.

Bardziej bym sie skłaniał do wpływu światłosiły na odczywanie seeingu - drgania w stożku wiązki światła. Wiadmo, że światłosilne teleskopy maja bardzo szeroki kat stożka światła w przeciwieństwie do ciemnych teleskopów.

Chciałbym tez jeszcze raz podkreślić, ze nie można też pomijac własciwosci ludzkiego oka - jego wewnetrznyc aberracji, czy tez w ogóle budowy.

PS Nie chcę aby ktos stwierdził, ze polemizuję z Twoimi testami, które uważam, za wazny głos w sprawie, ale nie mozna pomijac tez innych głosłów w tej dyskusji- ja je tylko przytaczam!

JOKER napisał(a):No co ty?
popatrz na tabelki, wykresy,kiepski seeing, krzywizna oka, duza źrenica wyjściowa,aberacje . :wink:
lepiej sprzedaj ten duży teleskop i kup niewrażliwą 80 tke ED na FPL53 , tyle samo zobaczysz :lol:

Jak to tam leciało u Mickiewicza...?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko." :wink: Tylko nie wiadomo kto jest kim w tym wypadku :D

Tak jak juz kilka postów wyżej pisałem - najlepiej, gdyby posiadacze dużych Newtonów porozdzielali gwiazdy podwójne (ale konkretnie: miejsce obserwacji, data, godzina, szkic)- to jednoznacznie pokaże jaką moc rozdzielczą ma duże lustro - nie trzeba wcale duzo testów i nadwyrężania własnych odczuć estetycznych. Relacji z rozdzielania gwiazd podwójnych małymi teleskopami mamy tutaj sporo - porównamy sobie :)
Ostatnio edytowany przez JSC, 28 Lis 2017, 21:32, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2017, 20:28

Witam.

Pisanie że Seeng w odbiorze jest dla każdego teleskopu taki sam to jakieś nieporozumienie.Owszem jego poziom jest jakiś w skali ale w odbiorze jest uwarunkowany średnicą instrumentu.Sam doskonale wiem jak i zapewne większość użytkowników sprzętu z własnej praktyki iż np. w obok stojącej Syncie 305 mm obraz np. Księżyca tak falował że był nie do przyjęcia a obok w Edku 120 mm było znośnie i można było oglądać.Im większa apertura tym mniejsze zaburzenia atmosfery są od razu wyłapane , temat moim zdaniem bez dalszego komentarza.Owszem jak Seeng jest kiepski to dotyczy to każdego sprzętu , ale im mniejsza jest apertura użytego sprzętu tym mniej odczuwamy to zjawisko w praktyce.Oczywiście poziom detalu przy dobrych warunkach dyktuje nam apertura sprzętu i to też jest temat bez dyskusyjny , ale kontrast obrazu odgrywa też bardzo ważną rolę i nieraz prawie tak ważną jak apertura , przez co wyrażniej widać delikatne struktury w atmosferach Planet.
Apertury do 100 mm najlepiej sprawdzają się przy większości naszych warunków Seengowych i są na nie stosunkowo najmniej czułe nie wspominając już o frontach kiedy powietrze płynie w okularze jak rzeka.
Moim priorytetowym zakupem też nie jest Refraktor 100ED tylko Docelowy Mak Intesa 10"-12" , ale odnośnie ceny i jakości 100ED , to fakt jest faktem że w tej cenie raczej trudno nam będzie znależć tak dobry Refraktor o podobnych parametrach z tą jakością i w podobnej cenie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 29 Lis 2017, 00:33

Jak to tam leciało u Mickiewicza...?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko." :wink: Tylko nie wiadomo kto jest kim w tym wypadku :D


No właśnie ,kto tu jest kim a kto kogo udaje.? :mrgreen:

Ja mam mnóstwo porównań z 60 mm które ze względów seeingow jeszcze bardziej się sprawdzają :lol:

i tak trzymać :) .
Ostatnio edytowany przez JOKER, 29 Lis 2017, 01:03, edytowano w sumie 1 raz
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 29 Lis 2017, 01:00

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

Pisanie że Seeng w odbiorze jest dla każdego teleskopu taki sam to jakieś nieporozumienie.Owszem jego poziom jest jakiś w skali ale w odbiorze jest uwarunkowany średnicą instrumentu.Sam doskonale wiem jak i zapewne większość użytkowników sprzętu z własnej praktyki iż np. w obok stojącej Syncie 305 mm obraz np. Księżyca tak falował że był nie do przyjęcia a obok w Edku 120 mm było znośnie i można było oglądać.Im większa apertura tym mniejsze zaburzenia atmosfery są od razu wyłapane , temat moim zdaniem bez dalszego komentarza.Owszem jak Seeng jest kiepski to dotyczy to każdego sprzętu , ale im mniejsza jest apertura użytego sprzętu tym mniej odczuwamy to zjawisko w praktyce.Oczywiście poziom detalu przy dobrych warunkach dyktuje nam apertura sprzętu i to też jest temat bez dyskusyjny , ale kontrast obrazu odgrywa też bardzo ważną rolę i nieraz prawie tak ważną jak apertura , przez co wyrażniej widać delikatne struktury w atmosferach Planet.
Apertury do 100 mm najlepiej sprawdzają się przy większości naszych warunków Seengowych i są na nie stosunkowo najmniej czułe nie wspominając już o frontach kiedy powietrze płynie w okularze jak rzeka.
Moim priorytetowym zakupem też nie jest Refraktor 100ED tylko Docelowy Mak Intesa 10"-12" , ale odnośnie ceny i jakości 100ED , to fakt jest faktem że w tej cenie raczej trudno nam będzie znależć tak dobry Refraktor o podobnych parametrach z tą jakością i w podobnej cenie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie,

doskonale wiesz ze 100mm to start w astronomii, ci co sobie wmawiają ,ze większy teleskop nic nie rozdzieli no bo coś tam... i w tabelce jest napisane ,niech sobie wmawiają... :lol:
Idac ta droga dojdziemy do 30 mm bo i tak g...o widać a wiec po co przepłaca.
100mm to jest prawie max. na miasto np. Warszaw-ka z wiadomych powodów.

Myślę,ze brakuje nam cierpliwości i zwalamy na seeing a miejscami nie jest on taki zły tylko trzeba trochę posiedzieć ,zapolować.
Widziałem duże newtony ,które nie mogły tego rozdzielić co tal 100rs ale powód był prosty i oczywisty...
po poprawieniu optyki nagle newton zaczął działać :) i nie pomogły tu : tabelki,wykresy, czy tez cytaty mądrych ludzi . :mrgreen:
Oczywiście ,ze obraz będzie stabilniejszy w mniejszym sprzęcie i zawsze stabilniejszy w refraktorze,w newtonie aż się buzuje cieple z zimnym powietrzem ,które uniemożliwia osiągniecie aż tak stabilnego obraz,ale... przy odrobienie cierpliwości i udoskonaleniom można temu zaradzić...
Nie zaradzimy na stale tak jak to jest w przypadku refraktora ale osiągniemy male porcje czasowe ,które dla wielu z nas sa wystarczające a dla innych niestety już nie.

m_jaq ma 100ed jak i 50cm lustro ,Zeiss 63mm ,itp. sprzęt a wiec nie bazuje na "tabelkach" tylko porównuje w tym samym miejscu i czasie,co jest dla mnie bardziej wiarygodne nawet od krzywizny oka :wink:

ciemnego nieba i jasnego piwa :)

ps

pamiętasz jak opisywałeś mi kiedyś porównanie MAK-a S.W180 ze swoim dużym newtonem,chyba 250mm ?




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 29 Lis 2017, 01:21

Cześć Jacku.

Pisałem tak wiele że już nie pamiętam wszystkich wpisów , ale zapewne tak było.
Fakt faktem że w swojej byłej Syncie Flex 12" modyfikowanej optycznie i mechanicznie miałem takiego Saturna z Pasami przy około 300X że nie widziałem go tak ładnie w żadnym innym teleskopie oprócz Maka na Optyce Intesa MIRAGE 180/1800 mm F10 , to samo tyczy się Jowisza i Marsa , co by dopiero było widać w tak dużym Maku Intesa 10"-12" :!: Nawet nie chcę myśleć , te Maki to dla mnie docelowe sprzęty jak napisałem , albo Mak 10" lub lepiej 12". Zdania raczej nie zmienię , kupiłem teraz MN 66 Intesa 152/912 mm F6 do przeglądu nieba w szerokim polu pięknych gwiazd , najmniejszy następny sprzęt to będzie co najmniej Mak 8" Intesa.Na APO 150-180 mm mnie nie stać a też nie chcę kiepskiego Refraktora ED o dużej aperturze 6"-7" , wolę zdecydowanie Maka na Optyce Intesa i kropka. :D Szkoda że moim byłym Makiem MN76 180/1280 mm którego teraz ma kolega Krzysztof nie miałem okazji pooglądać Saturna jak górował , Księżyc oglądałem i był Rewelacja , lepszy niż w MIRAGE 180/1800 mm ze względu na mniejsze CO 20% , kontrast był dla mnie widocznie lepszy choć przepaści nie było , ale jednak.
A jeżeli chodzi o Seeng to masz też rację że wytrwali znajdą w nocy okno kiedy warunki się poprawią choćby na jakiś czas i większa apertura pokaże nam naprawdę wiele.Jedynie jak idzie front to niestety ale nic z tym fantem się nie poradzi i widać to wtedy doskonale jak wszystko płynie w jedną stronę jak rzeka.
I wcale też nie trzeba tak szaleć z powiększeniami , miałem też kiedyś jeszcze wcześniej Maka Intesa 180/1800 M703 Alter i kiedyś jak oglądałem nim Jowisza przy 180X to widok delikatnych czarnych smug chmur przechodzących z jednego pasa w drugi był tak wspaniały i robił takie wrażenie że nie widziałem już do tej pory tak pięknego widoku , chwilami było widać tak przestrzennie Jowisza z masą detalu że żałuję że nie było ze mną jakiegoś kolegi aby zobaczył ten piękny widok razem ze mną. :D Edek 120 mm nigdy nie dostarczył mi tak wspaniałych widoków Jowisza , Saturna czy Marsa jak Maki Intesa , to mogę napisać z całą pewnością i zdania też nie zmienię.W swojej byłej Syncie 12" Modyfikowanej też miałem piękne chwile z masą detalu , ale jego jakość była słabsza niż w Makach Intesa 180 mm , detalu było więcej w 12" ale powiedzmy nie było przepaści i generalnie wolałem nieco mniej w Maku Intesa 180 mm , ale za to z doskonałą jakością i przestrzennością Planety.Dlatego dla mnie osobiście Bardzo Dobry Mak Intesa 8"-10"-12" załatwił by sprawę do końca.
Ponadto myślę że też duże Newtony z U.K.ORION to też bardzo dobre sprzęty m.in. do Planet , mają warstwy 97% Hilux i kontrast z małym czy średnim LW też musi być na wysokim poziomie , czytałem parę Recenzji i też rozważałem zakup takiego teleskopu.Myślę że prawdopodobnie też takiego kupię , sprawdzę , opiszę i sprzedam jak masę innych sprzętów które miałem w przeszłości , moje poszukiwania i poznawanie sprzętów wszelkiej maści raczej nigdy nie dobiegną końca gdyż wpadłem w uzależnienie sprzętowo-zakupowo-testowe. :D Nawet Koledzy z mojego bliskiego otoczenia z którymi wspólnie oglądam niebo sami mi mówią że zawsze coś kupuję , mówię że to już będzie koniec a po jakimś czasie i tak sprzedaję. :lol:
Oby tylko zdrowie dopisało , gdyż jest co kupować , sprawdzać i testować , tego raczej nigdy nie zabraknie a każdy nowy kupiony sprzęt dostarcza mi nowych doświadczeń i wiedzy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 29 Lis 2017, 10:04

Ciesze się Krzysztofie , ze wraca Ci "dobry seeing" na duże teleskopy :) .


pozdr


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 29 Lis 2017, 10:40

Nie przesadzajmy - 180mm to nie jest duzy teleskop - to akurat tyle ile jeden czy dwa razy do roku dobry seeing na dobrej miejscówce.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Posttiger | 29 Lis 2017, 10:42

Prawda jest taka, że kto ma czas, warunki (ciemne niebo) i cierpliwość, niech kupuje dużego Newtona. W sprzyjającym seeningu, w dobrze skolimowanym teleskopie, o nie spapranej optyce, szczegół na US będzie zachwycający, co nie pokaże na pewno refraktor np; ED 100-120. Jednak taki EDEK 100, czy nawet ED-120 nadaje się na prawie każdą ,,okazję", i daje naprawdę dobre, plastyczne, i kontrastowe obrazy US z niezłymi już szczegółami np; Jowisza Saturna, czy Marsa. Które przy tylko trochę gorszym seeningu w większym Newtonie widoczne nie będą. Nie raz byłem świadkiem, jak w moim (byłym) ED-100 ,,paski" na JOWISZU były jeszcze widoczne, a w stojących obok Newtonach 12", Jowisz był ,,jarzącą" się kulką. Dla, niektórych ludzi jest ważne aby obserwować gdy mają czas i ochotę nas to. Tym bardziej, że chyba mi się wydaje, ale w ostatnich latach chmurek jest jakby coraz więcej i coraz trudniej to wszystko pogodzić, nie mówiąc nawet o ,,wyczekiwanym" seeningu. Nie można, też pisać, że ,,astronomia zaczyna się" od apertury 100mm. Bo co by na to mogli by powiedzieć np; ,,operatorzy" (NASA) Teleskopu HUBLA? Moim zdaniem, jeśli tylko kogoś stać, to najlepszym rozwiązaniem, na nasze ,,warunki", jest posiadanie np; jakiegoś ED, APO (100-150MM :) ) i Newtona 10". Do większych apertur (Newton) ciemne niebo i nastawienie się raczej na DS.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJOKER | 29 Lis 2017, 13:08

tylko ,ze Mak-180 ma znacznie bliżej do dużego teleskopu niż 80 czy 100ed a wg. wspomnianych tabel ,wykresów,itp. przez 180 tez nic nie powinniśmy widzieć :), pomijać fakt ,ze Krzysztof miał wtedy chyba newtona - 250 mm lub większego, który porozdzielał więcej niż Mak 180... :wink:

stwierdzenie ,ze astro zaczyna się od setki nie jest moim stwierdzeniem tylko ludzi ,którzy obserwują i zajmują się astronomią w sposób mocno powyżej amatorskiego zastosowania :)
a jeśli się nie ma czasu to lepiej nie kupować telpa bo każde hobby zajmuje czas a im więcej go poświęcamy tym lepiej znamy dana materie 8)

nie lubie się podpierać czyimiś stwierdzeniami bo to świadczy o braku własnego doświadczenia jak i braku argumentów do obrony ale tutaj jest to dość sensownie opisane dla rożnych typów teleskopów :

https://www.cloudynights.com/articles/c ... scope-r402

-In a Newtonian 8" to 12" ...

-In a Cassegrain (this includes open and closed tube systems, Dall Kirkam, Maksutov, classical, Schmidt Cass. etc) 8 to 10" ...

- Refractor, 7" to 9" Apo, F8 to F11, or 8" to 12" achromat, F12 or longer ...

i jeszcze w nawiązaniu do ED :

Avoid cheap Apos, rather buy a good achromat if your budget does not allow a real Apo.

oczywiście, autor wyjaśnia problem z zastosowaniem dużych teleskopów w kiepskim seeing ale nawet w końcowym stwierdzeniu nie wspomina o teleskopach 4':

If you can only afford a 6"or 7" instrument, don't despair ...

dobra, mnie się już znudziło bicie piany, kogo przekonałem to dobrze a kogo nie to jeszcze lepiej ... :mrgreen:

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postfranek | 29 Lis 2017, 13:43

Aktualnie najtaniej i najlepszy obraz daje Stellarium,lub inny program astro,niezależnie od pogody i seeingu.
A teleskop,raczej,czy dobrze wygląda,jako mebel w mieszkaniu,lub garażu.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postkk | 29 Lis 2017, 13:57

Haha! I Franek pozamiatał wszystkie argumenty!
Koledzy i koleżanki, ja myślę że conajmniej większość z was zdaje sobie sprawę że takie dyskusje są oderwane od rzeczywistości i kompletnie nie mają sensu.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Koszy89, Krzysztof_P oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat