SW ED 100

Postdaniel | 24 Lut 2018, 09:34

No i miałem w końcu okazję porównać bezpośrednio EDka 100/900 z takahaki APO 100/720 (o ile ogniskowej nie pomylilem).
Powiem krótko. Jeżeli za te różnice w obrazach miałbym dopłacać ileś kółek to na pewno wolę zostać przy tym co mam. Na gwiazdach, podwójnych też nie dostrzegłem żadnej ale to żadnej różnicy. Za to Księżyc był piękny w takahaki ale EDek dużo mu nue ustępował.
Tak więc o ile czesto slyszy się że przyrost srednicy np lustra w newtonie wplywa na cenę to da się to zrozumieć. Ale posiadając EDka 100 na pewno nie zamienił go na APO za takie ceny... Tym bardziej, że wyciąg ma 1.25".
Nie wiem jak planety. Najpierw zerknąłem przez EDka potem przez APO nie pamiętając jego ceny. Żeby nie było że oceniam go pod kątem cen. W apo obraz był troszkę bielszy a cienie kraterów i gór czarne jak smoła. Tak oto różnica. Nie mówię bo ta klarowność obrazu mnie urzekła ale zerkając na przemian z Edkiem doszedłem do wniosk, że EDek też daje radę i na pewno nie zamieniłbym go na dużo droższe APO
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostWerni74 | 24 Lut 2018, 10:03

Fakt, obraz w TAKU jest bardziej kontrastowy i jak wspomniałeś biel to biel a czerń to czerń. Między ED80 a TAKiem 100 na paśmie górskim na księżycu przepaść, na korzyść TAKA oczywiście, szczyty gór aż kłuły w oczy, tarcza księżyca śnieżno biała, padające cienie czarne. Ale tu wiadomo rządzi aparatura, nie ma co ukrywać 2 cm w refraktorze to dużo. Natomiast między ED100 a TAKiem 100 różnice będą głównie w kolorystyce. FPL53 daje lekko zażółcony obraz w porównaniu do fluorytu. Pamiętam też testy na Saturnie. To czy ktoś chce wydać $$$$ więcej na fluoryt to już kwestia indywidualna jak i zasobów, zresztą podobnie jest z okularami, dla mnie kupowanie jednego okularu za 2k to też przerost formy nad treścią i różnica nie jest aż tak przepastna w porównaniu do różnicy w cenie. No ale jak kogoś stać, czy też lubi mieć wszystko idealne to czemu nie. Faktem jest jak już wcześniej wspomniałem, że SW ED100 to dobry sprzęt docelowy i w zasadzie mimo że jest troszkę ciemniejszy na DSach czy gromadach kulistych to naprawdę niewiele ustępuje droższym APO. Mnie osobiście zależało na mobilności więc mam i newtona 8" i małego EDa. Sam wiesz z którego częściej korzystam. Póki co pozostaje czekać na Jowisza i kolejne starcie " Tytanów":)
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

PostJSC | 24 Lut 2018, 12:55

daniel napisał(a):No i miałem w końcu okazję porównać bezpośrednio EDka 100/900 z takahaki APO 100/720 (o ile ogniskowej nie pomylilem).

Jak kupować Taka 100mm do obserwacji wizualnych i wydawać kupę pieniedzy, to tylko tego dłuzszego 100/900 DL
https://www.takahashiuk.co.uk/Refractin ... -Tube-Only
Fluoryt ładnie koryguje AC, ale wszelkie inne aberracje powodowane dużą światłosiłą (dużą krzywizną soczewek) pozostają.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdaniel | 24 Lut 2018, 15:15

Tylko po to aby mieć nieco bielszy obraz na pewno bym nie wydawał tyle kasy. Mogło to też wynikać z innej ogniskowej. Ale dla mnie to osobiście nieporozumienie. I najmniejszego sensu w tym nie widzę. Za te różnice mógłbym dać maksymalnie 300-500 zł więcej i bym się zastanowił ale nie 6000 zł...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkurp | 24 Lut 2018, 18:19

Nawet nie chcę tu pisać konkretnie o ED-ku aby nikt nie myślał, że zakładamy tu jakiś fanklub tego " cudownego teleskopu ". Powiem tylko tyle, że przy obecnej pogodzie obserwacyjnej, która charakteryzuje się krótkimi dziurami w niebie trwajacymi około 1-2 godzin jak ostatnio, generalnie refraktory są szybkimi instrumentami obserwacyjnymi, które " zdążą coś zobaczyć ". U mnie ostatnimi miesiącami teleskopy z długim wychładzaniem się nie mają racji bytu. Zbyt szybko i nieoczekiwanie zmieniają się warunki pogodowe. A wczoraj a jakże , rozkładałem Łysego na górki, cienie i kraterki. Widoczki były zajefajne. Pozdrawiam. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2018, 21:44

Witajcie.

Wszystko to kwestia zasobności portfela i prawda jest taka że jak ktoś ma pieniądze i nie liczy tak grosza to spokojnie kupi Taka a nie Edka , który jest tańszy i dostępny dla szerszych mas.Więc z Całym szacunkiem ale nie piszcie że byście nie kupili tylko że wam żal albo że na to nie macie , tak będzie uczciwiej.Ja też nie mam na takie wydatki po parenaście tysiaków na 100-120 mm Apertury Porządnego APO , która pokazuje w sumie niewiele i szkoda by mi było tyle na nią wydać.
Ja osobiście jak miałbym już wydać sporo na Porządny Refraktor APO to mierzył bym co najmniej w 140-160 mm , mniejsze Apertury to dla mnie stanowczo za mało detalu na Planetach i Księżycu. I pomimo ładnych obrazów to mi już nie wystarcza.Refraktor 5"-127 mm to uważam za całkowite minimum jakie aktualnie biorę pod uwagę , te 27 mm do 100ED to naprawdę w przyroście detalu na Planetach i Księżycu Bardzo Wiele a 150-160 mm to już tyle co można na stałe mieć.
Jak się dłużej pobawicie Edkami 100-120 mm to w końcu sami to stwierdzicie.To dobre Refraktory na start , ale ich stosunkowo mała Apertura szybko traci na atrakcyjności w praktyce.
Niestety ale na polskie dochody i warunki bytu dla większości ludzi w kraju to nadal Refraktory Bardzo Drogie i dostępne niewielkiej rzeszy miłośników nieba z grubszym portfelem.Tyczy się to każdego sprzętu astro włącznie z okularami i jakimi chcecie buzerami.Takie są niestety fakty i to sobie trzeba powiedzieć wprost a nie pisać że bym nie kupił , wręcz przeciwnie , gdybym na to miał to kupił bym zamiast SW 100ED od razu 100 mm Porządnego APO.
Co innego jak rozważamy zakup do pewnej dostępnej nam kwoty , to tak możemy sobie tłumaczyć i wybierać co w zasięgu mamy , jeżeli mamy spore fundusze to nawet sobie Edkami nie zawrócimy głowy , to ogólnie sprzęt dobry i jeszcze w zasięgu portfela i z taką myślą jest produkowany , aby dotarł w większej ilości dla mniej zamożnych miłośników nieba.
Właśnie chodzi o tą białość i czystość obrazu , czarne jak noc cienie wspaniałą ostrość i kontrast obrazu na Planetach a o kolorach naturalnych i czystych Gwiazd , nawet nie wspomnę pod czarnym niebem.
I przygodę z Refraktorami każdy z nas by zaczynał na przykład od TAKA a nie od SKY WATCHERA.
Przepaści może nie ma ale Jakość na Pewno Jest.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 24 Lut 2018, 22:40, edytowano w sumie 8 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof z Bagien | 24 Lut 2018, 21:46

daniel napisał(a):Tylko po to aby mieć nieco bielszy obraz na pewno bym nie wydawał tyle kasy. Mogło to też wynikać z innej ogniskowej. Ale dla mnie to osobiście nieporozumienie. I najmniejszego sensu w tym nie widzę. Za te różnice mógłbym dać maksymalnie 300-500 zł więcej i bym się zastanowił ale nie 6000 zł...

Szczególnie, że za te sześć koła to można kupić 120ED i jeszcze parę złotych zostanie...
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostJSC | 24 Lut 2018, 21:59

Krzysztof_P napisał(a):Ja osobiście jak miałbym już wydać sporo na Porządny Refraktor APO to mierzył bym co najmniej w 140-160 mm , mniejsze Apertury to dla mnie stanowczo za mało detalu na Planetach i Księżycu.


Jak mi powiesz, że widzisz w przeciętnych warunkach (np. dzisiaj ) rozpadlinę wewnątrz Vallis Alpes, albo rów Rima Hadley (Hadley Rille), ale w miejscu lądowania Apollo 15 - to ma to sens, a jeśli nie, to nie ma to sensu. :wink:
Właśnie przed chwilką wróciłem z balkonowych obserwacji - wyżej wymienionych nie zanotowałem, aczkolwiek Rima Hadley w okolicach kraterku Hadley C widoczna (ale w miejscu lądowania Apollo nie).

SW ED 100: hadley apollo 15.jpg
Ostatnio edytowany przez JSC 24 Lut 2018, 22:41, edytowano w sumie 3 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2018, 22:13

Cześć.

Co ma sens a co nie to raczej każdy z nas dobrze wie , nie mieszajmy tu pogody , ceny i jakości obrazu , gdyż to bardzo wybuchowa mieszanka. :D
Zamiast tych wszystkich moich Maków wolał bym do Planet i w sumie wszystkiego na niebie jeden 160-180 APO i też nie żaden tańszy chiński ED. Na szczęście alternatyw jest bardzo wiele , ale to wszystko tylko alternatywy zmierzające w tym wypadku wiemy gdzie. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 24 Lut 2018, 22:42, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2018, 23:28

Cześć Danielu.

Musisz kiedyś jak będzie ku temu taka okazja porównać większe Refraktory od 5" wzwyż kiedy detalu jest o wiele więcej na Księżycu i Planetach , ja na pewno bym kupił takie APO jak napisałem , ale też muszę jechać na tańszych alternatywach , gdyż funduszy brak.Niestety ale między APO a Dobrym ED o tej samej aperturze przepaści już nie będzie , ale jeżeli kogoś stać na taki luksus to mierzy w taką właśnie jakość. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbronek | 24 Lut 2018, 23:45

daniel napisał(a):Koledzy. Nie kłućcie się. Ja osobiście nie kupiłbym APO nawet mając pieniądze. Wolalbym na zaćmienie Słońca znów polecieć. Co kto woli.


Dołączam się do apelu. Nie kłućmy się. Ja podobnie jak Daniel wolę przyjechać na Kudłacze, a dla mnie to już wyprawa, niż te pieniądze latami ciułać i kupić drogie apo. Musisz Krzysiu zaakceptować to, że rożni ludzie mają różne podejście. Gdybym miał np. kupić za 1000% więcej sprzęt który jest 30% lepszy to na dzień dzisiejszy mówię PAS. Może kiedyś w przyszłości oszaleję i zmienię podejście. Kto wie.

P.S. Krzychu. Przyjedź w lecie na Kudłacze. Przy ognisku łatwiej wymieniać myśli...
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

Postdaniel | 25 Lut 2018, 00:15

Może też dołączę. Zobaczymy. Ja zmierzam dot ego, że EDek 100 za niewielkie pieniądze podskakuje APO za kolosalne pieniądze. Jesli takowy EDek może konkurować z APO to o czymś świadczy. O jakości EDka. I tyle. Dla mnie różnica w jakości obrazu jest wprost nieadekwatna do roznicy cenowej. Co też jasno określiłem. Nie zapominajmy że w wielu przypadkach czy to okularów czy teleskopów też sporo placimy za markę. Średnica obiektywu owszem ma duże znaczenie i tutaj wolę dołożyć niż do sprzętu tej samej średnicy. Aby też ocenić sprzęt pod kątem ceny to weźmy tez pod uwagę materiał z jakiego jaest wykonany teleskop i szkło. Ja jednak w APO nie zainwestuję nawet gdybym był milionerem bo to moja indywidualna sprawa. APO podkreślam daje super obrazy i tego nie da się przeskoczyć ale nie za tą cenę i już. Nie zakładałem tego wątku po to aby powiedzieć "Kupujcie EDka 100 i koniec" ale, sam szukałem opini na jego temat i niestety było ciężko więc wątek ten może pomóc komuś w podjęciu decyzji. Mam znajomych którzy po spojrzeniu przez mojego EDka naeet sprzedali newtony 8" na rzecx EDka 80 i teraz na nowo rozwijają skrzydła bo wrócił zapał. I o to w tyn właśnie chodzi. Aby sprzęt dal nam radość i zachęcał do wyciągnięcia z walizy.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2018, 00:19

Ja przy swoich Edkach ślęczałem godzinami wpatrzony w Planety I Księżyc praktycznie w każdym Edku od 80 mm , 100 mm , 120 mm i 127 mm ED włącznie , takie miałem na własność nie licząc innych Refraktorów przez które miałem okazję oglądać. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 25 Lut 2018, 09:34

Cześć. Oczywiście, że jest tak jak mówi Krzysztof i pożądne APO o dużej aperturze takiej jak 150mm i więcej jest bez wątpienia sprzętem docelowym dającym wspaniałe widoki planet i głębokiego kosmosu. Uważam też, że jak ktoś ma środki aby zakupić taki teleskop to jego indywidualny wybór gdyż dla niego widoki jakie daje ów sprzęt są warte tych pieniędzy. Natomiast chciałbym mocno zwrócić uwagę, że Daniel porównał i ocenił dwa refraktory o TAKIEJ SAMEJ APERTURZE, to jest ED SW i Takahashi i jeżeli chodzi o mnie " to Ja osobiście " podzielam jego wnioski, że przyrost różnicy w dawanych widokach na korzyść Taka nie jest wart przyrostu różnicy w cenie tegoż teleskopu. Właśnie wolałbym te pieniądze przeznaczyć na zakup większego ED-ka np. SW 120. To tylko moja opinia.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postendriu624 | 25 Lut 2018, 11:22

Jeszcze jest druga strona medalu, O ile SW 100 ED jest doskonały do wizualnych obserwacji , to Tak może dodatkowo lepiej wypaść w astrofoto, Bo te super wypasione APO w zasadzie są dedykowane do astrofoto , a w wizualu lepiej sprawdzą się prostsze obiektywy ED. Wszystko zależy od korekcji obiektywu , stąd mogą być różne opinie na temat APO , jak ktoś próbuje porównać dawany obraz w okularze z APO dedykowanego do astrofoto, z np. ED 100/900 , lub innym fluorytem dedykowanym do wizuala.

Dla ścisłości FPL 53 to też fluoryt, tylko syntetyczny, bardziej wytrzymały mechanicznie od naturalnego fluorytu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2018, 15:32

Oczywiście macie też rację , natomiast TAK Dublet Fluorytowy FS 102 F8 to wcale nie jakiś dedykowany Astrograf , wcale nie jest gorszy , wręcz przeciwnie jest dużo lepszy optycznie od SW 100 ED , no ale ta cena może nie odzwierciedlać przyrostu jakości. Przepaści nie ma , ale dla wielu osób w tym dla mnie osobiście te małe różnice są warte tych pieniędzy , ale przy większych Aperturach niż 100 mm. Biorąc pod uwagę tylko cenę , przy aktualnych cenach Refraktorów ED to ceny porządnych APO o tej samej Aperturze faktycznie odstraszają , choć ze względu na pojawienie się chińskich ED trochę zmalały.Weżcie też pod uwagę przycięcia Apertur w Refraktorach SW ED ze względu na celę i za małe średnice tub tych Refraktorów , nie pracują tak naprawdę całe dostępne Apertury i F jest w efekcie mniejsze.
Tak jak pisałem wcześniej , Refraktor SW 100ED to świetny Refraktor i relacja cena- oferowana jakość są jak najbardziej warte zakupu.
Do Pana Rocha z niemieckich stron z jego testami optyki nie mam osobiście pełnego zaufania jak pojechał po Świetnych Refraktorach CFF , ale ma też w swoich wnioskach i testach sporo racji na temat Refraktorów rodziny SW ED.
Trzeba pamiętać bowiem o tym że Rynek Niemiecki broni jak tylko się da swoich wyrobów w tym przede wszystkim wiodąca Firma APM DE a Pan Roch jak by nie było to jakimś Ukraińcem czy też Turkiem raczej nie jest. W Biznesie przynoszącym w skali Globalnej Krocie nie ma miejsca na sentymenty , tylko jest zaciekła walka o klienta pod każdym względem i pretekstem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 25 Lut 2018, 16:04

Krzysiek masz rację w tym, że jeżeli wyłożyć naprawdę duże pieniądze na sprzęt najwyzszej klasy to już starać się kupić teleskop docelowy. Wtedy nie patrzymy na ewentualne straty jakie możemy ponieść przy odprzedaży tylko mamy to co chcemy i to na dłuuugie lata, podczas których pozostaje się nam tylko cieszyć obrazem najwyższej jakości. I to ma sens. :D
==============================
dodam jeszcze, że refraktor z najwyższej półki po wielu latach zachowuje doskonały stan optyczny oraz techniczny i zawsze znajdą się chętni do jego nabycia.
Ostatnio edytowany przez kurp 25 Lut 2018, 19:19, edytowano w sumie 2 razy
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostDominik Woś | 25 Lut 2018, 20:57

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Wiem że to nie Dział Recenzji , ale właśnie oglądam Księżyc i to co i w jaki doskonały sposób z Ekstra Obrazem pokazuje na Księżycu Mak-Cassegrain INTESA 8" 203/2030 mm po prostu zwala mnie z nóg.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Jak wiesz to po jaką chol... zamieszczasz tą informację w temacie o 100ED? Mam wrażenie ostatnio, że tylko dział Astrofotografia jest "wolny" od reklamy jedynie słusznych sowieckich wyrobów optycznych. :wink:

Według meteoblue.com seeing dla Krakowa dzisiaj jest dość kiepski (dla Warszawy również) więc w te powiększenia 350x trochę trudno uwierzyć, chociaż seeing jest zjawiskiem mocno lokalnym i kto wie.

https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/krakow_poland_3094802

O "wystarczalności" EQ5 do powieszenia na nim teleskopu o wadze ponad 10 kg też wsponinałeś, więc raczej należy twoje relacje Krzysztofie, przyjmować z :wink: .
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś 25 Lut 2018, 20:59, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJSC | 25 Lut 2018, 20:58

endriu624 napisał(a):
Dla ścisłości FPL 53 to też fluoryt, tylko syntetyczny, bardziej wytrzymały mechanicznie od naturalnego fluorytu.


Warto zwrócić uwagę, ze "prawdziwy" fluoryt ma większą rozszerzalność termiczną od tego sztucznego ED

S-FPL53: 14,5 x 10-6 / K
Fluoryt: 18,9 x 10-6 / K

Tak więc przy zmiennych warunkach termicznych podczas obserwacji może to byc denerwujące... :mrgreen:

Swoja drogą klasyczny achromat jest jeszcze lepszy ;)

N-BK7: 7,1 x 10-6 / K
F2: 8,2 x 10-6 / K

PS
Pytanie retoryczne. Co sie dzieje jesli soczewki w dublecie lub triplecie mają znaczną różnice w rozszerzalnosci temicznej? :wink:
Ostatnio edytowany przez JSC, 25 Lut 2018, 21:11, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkurp | 25 Lut 2018, 21:09

endriu624 napisał(a):Jeszcze jest druga strona medalu, O ile SW 100 ED jest doskonały do wizualnych obserwacji , to Tak może dodatkowo lepiej wypaść w astrofoto, Bo te super wypasione APO w zasadzie są dedykowane do astrofoto , a w wizualu lepiej sprawdzą się prostsze obiektywy ED. Wszystko zależy od korekcji obiektywu , stąd mogą być różne opinie na temat APO , jak ktoś próbuje porównać dawany obraz w okularze z APO dedykowanego do astrofoto, z np. ED 100/900 , lub innym fluorytem dedykowanym do wizuala.

Dla ścisłości FPL 53 to też fluoryt, tylko syntetyczny, bardziej wytrzymały mechanicznie od naturalnego fluorytu.


W tym co pisze Andrzej jest dużo racji. Do wizuala mogą być lepsze prostsze optycznie teleskopy niż te bardziej złożone optycznie konstrukcje w "super APO". Nieraz zauważyłem, że te drogie i złożone konstrukcje określane są mianem "Astrograf " i chyba takie jest ich główne przeznaczenie.
Ostatnio edytowany przez kurp, 25 Lut 2018, 21:14, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 25 Lut 2018, 21:50

JSC napisał(a):
mkowalik napisał(a):
Coś pomieszałeś ED80 ma większą i mniej korzystną światłosiłe 1/7,5, a ED100 1/9.


Liczy sie krotność średnicy w świtałosile.

9/10 i 7,5/8
W pierwszym wypadku współczynnik aberracji chromatycznej wynosi 0,9 a w drugim 0,9375 (im wiekszy tym lepszy). Mniej aberracji chromatycznej ma 80ED. Jednak róznica 0,0375 to za mało by dostrzec różnicę w jasnosci (przy tej samej źrenicy wyjsciowej).


Obaj coś strasznie mieszacie, na przykładzie ED 100/900 światłosiła to jest stosunek średnicy do ogniskowej czyli 1/9 a wartość odwrotna czyli stosunek ogniskowej do średnicy to jest przysłona fotograficzna czyli tutaj 9 i tego się trzymajmy bo będzie totalny bałagan :arrow: :roll:

Żenujące przepychanki słowne i wpisy nie na temat APO wykasowałem dla porządku :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2018, 22:07

Osobiście jestem bardzo ciekawy jakości nowego SW 150 mm ED , F8 , o APM 152/1200 mm ED czytałem sporo dobrych opinii w bezpośredniej konfrontacji z APO LZOS 152/1200 mm , czas pokaże jak pojawią się pierwsze polskie Recenzje i opisy.Cena może być wysoka , ale to już spore 150 mm ED.
Do wizuala to chyba najlepsze są Bardzo dobre Dublety ze stosunkowo małym F co najmniej ED , APO może mieć sporo większe F i lepszą korekcję w tym wyższym F wszystkich aberracji ze względu na użyty materiał i konkretny projekt. Refraktory ED na tańszym szkle muszą być odpowiednio ciemniejsze z mniejszym F aby uzyskać tak samo dobrą lub podobną korekcję AC a wtedy stają się mniej mobilne i poręczne , jedynie stałe ich miejsce eksploatacji np. w miłośniczym obserwatorium sprawdziło by się dobrze w praktyce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 26 Lut 2018, 09:26

Krzyśku jak widziałeś gdzieś na Necie schemat projektu i krzywe korekcji to proszę wrzuć tutaj linka, też jestem bardzo ciekaw tego nowego APO 150/8 ze stajni SW :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 09:37

Cześć Januszu.

Czytałem o nim coś na CN , więc przeszukam temat w wolnej chwili i postaram się coś podrzucić. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 26 Lut 2018, 09:42

Może trafi wreszcie na warsztat interferometryczny Pana Rohra to wiedzielibyśmy o nim o wiele więcej :arrow: :idea:
Bo na razie słyszałem pogłoski że SW poskąpił na niego dobrego i drogiego szkła FPL-53 a to nie wróży nic dobrego dla jego korekcji przy tej sporej średnicy 150 mm :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat