SW ED 100

PostKrzysztof_P | 28 Lut 2018, 22:36

Witajcie.

Ja też zauważyłem że w w zimne mrożne noce nawet samo chuchanie czyli wydychane ciepłe powietrze podczas oddechu wpływa na obraz i widać jak faluje chwilami przy wydychanym powietrzu.
Fajne te zdjęcio-mapki , ja też coś skrobnę z MN6" i MK8" INTESÓW jak tylko pogoda dopisze.Apertura większa niż Twój Refraktor , ale aktualnie nie mam mniejszego sprzętu , czekam też na dostawę Refraktora Vixena 100SS Achro. i jak go otrzymam to wtedy pójdzie na pierwszy ogień.To co widziałem ostatnio w Kraterze Plato Makiem Intesa 203/2030 mm F10 przy około 175X z TV Naglerem T4 12 mm to ta Twoja mapka Plato jest stanowczo za słaba , ale to w końcu 8" porządnego Maka , więc nie ma co się dziwić. Będę pisał o tym co widzę w Refraktorze Vixena 100SS Japan 100/640 mm , F-6.4 Achro.:wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Mar 2018, 10:08

Krzysztof_P napisał(a):To co widziałem ostatnio w Kraterze Plato Makiem Intesa 203/2030 mm F10 przy około 175X z TV Naglerem T4 12 mm to ta Twoja mapka Plato jest stanowczo za słaba , ale to w końcu 8" porządnego Maka , więc nie ma co się dziwić. Będę pisał o tym co widzę w Refraktorze Vixena 100SS Japan 100/640 mm , F-6.4 Achro.:wink:


Tutaj masz gotowca - wystarczy wymienić literki ;) I jeszcze uwzglednić, czy widzi się jasny punkt czy obwarzanek ;)
Image

Z tym, ze znacznie ciekwszy jest do studiowania Gassendi - moim zdaniem najciekawszy geologicznie krater na Księzycu o właściwie nie odgadnionej tak do końca jego przeszłosci. Fotka z LRO (Lunar Orbiter)
SW ED 100: Gassendi_(LRO).png


Masz tam cały zestaw ledwo co widocznych wewnętrznych osuwisk, krterków, wąwozów, spękań, pofalowań, górek, wulkanów i odcieni podłoża.

I jeszcze taka na zachętę ;)
SW ED 100: Gassendi_AS16-120-19295.jpg
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Mar 2018, 10:54

Cześć.

W Plato na pewno widziałem przynajmniej 7 Kraterków A ,B , C , D , E , G , i ten przy brzegu "W" i to w postaci nie świecących punktów a maleńkich okrągłych wgłębień nawet z pociemnieniem od cienia wewnątrz i jaśniejszym obrysem brzegu tych większych a te drobniejsze to jak piszesz , świeciły jako punkty , muszę poczekać na bardzo dobry seeing i odpowiednie oświetlenie jak i fazę Księżyca , wtedy zaszaleję z powerem i dam konkretne info.Wiem na pewno że powiększenia 350-400X przy dobrych warunkach dla tego Maka na Księżycu to nie problem.
W Gassendim bez problemu widzę większość tych szczelin z taką ostrością że opad szcz... W wizualu to wygląda zdecydowanie lepiej niż na tych mapkach. Ale to w końcu duża Apertura 203 mm Maka i doskonała optyka.
Powiem tak , nawet jak seeing nie jest bardzo dobry to są takie chwile że tyle widać iż trudno to wszystko ogarnąć , a kontrast , kolor i ostrość są tak doskonałe i tak naturalny obraz że można naprawdę się napawać pięknymi widokami powierzchni Księżyca.Cienie gór jak i cienie w samych Kraterach są CZARNE to nie widoki jak z dużego Newtona 12"-14" jakie dobrze znam ale jak z Refraktora co najmniej ED ale nie 120 mm tylko zapewne około 150mm ze względu na bardzo dobry kontrast i ostrość obrazu , Edki też miałem więc wiem w czym rzecz.Widzę po obrazach że 203 mm nowego Maka pokazuje mi więcej na Księżycu niż mój były Mak 180 mm F10 też na optyce Intesa.Kopernik z otoczeniem , górami wewnątrz i maleńkimi kraterami wokół był też Genialny , niestety potem przyszły chmury i całe ostatnie moje oglądanie Księżyca trwało około 25-30 minut.Dobrze że sprzęt jest cały czas wychłodzony stojąc pod przykryciem na balkonie jak i posiada z tyłu otwory wentylacyjne dostępne po popuszczeniu trzech śrubek i oddaleniu się zabezpieczającego je pierścienia , to na pewno daje bardzo dużo , gdyż tuba nie jest zamknięta na stałe i zawsze lepiej się wentyluje.Kto nie dowierza to Zapraszam na sesję , bywa u mnie w domu na oglądanku niejednokrotnie wielu kolegów i znajomych osób.Mam nawet takiego dobrego kolegę który na co dzień nie zajmuje się miłośniczo Astronomią i pracuje za granicą , ale jak jest w kraju to zawsze dzwoni i pyta tylko kiedy może oglądnąć znowu Księżyc.Był tak zafascynowany obrazami Księżyca z mojego byłego MK 180 mm F10 na optyce Intesa że nawet Zaprosił nowego swojego kolegę aby zobaczył u mnie Księżyc.Odnośnie samej ostrości obrazu to jest tak doskonała że nie mam porównania z żadnym sprzętem jakim do tej pory oglądałem Księżyc , jedynie mój były MN Intesa 180 F6 pokazywał tak piękne i ostre obrazy , ale w tym Maku 8" czuję od razu jak tylko popatrzę na Księżyc większą Aperturę a to w sumie jak by nie było tylko , albo aż około 23 mm obraz też jest jaśniejszy niż w MN 180 mm i wszystkie walory tego obrazu są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
Dla posiadaczy Refraktorów 100ED mogę napisać , że jak przy około 150X obraz Księżyca w tych sprzętach jest bardzo ładny to z tego Maka 8" są tak samo ładne , kontrastowe , klarowne i ostre obrazy przy powiększeniach rzędu 250-300x , oglądałem Księżyc przy takich powerach i tylko seeing był jedyną przeszkodą.Z Edka 120 mm oglądałem również Księżyc przy 300X z TV Radianem 3 mm z dobrym rezultatem , obraz co prawda był już dość ciemny , ale przy dobrym seeingu nadal ładnie ostry , więc w tym Maku szacuję 350-400X przy doskonałych warunkach , bez większego problemu też z dobrym obrazem.Z mojego byłego MK 180mm wyciągałem 350X z dobrym rezultatem i jeszcze dobrą jasnością , kontrastem i ostrością bez jakichś degradacji obrazu a tu powierzchnia w 203 mm po obwodzie rośnie sporo , więc na pewno nie będzie żadnego problemu.
Moje byłe trzy Maki SW 180 mm , dawały podobne obrazy do mojego byłego MK 180 mm Intesa , ale jednak nie tak dobre pod względem ostrości i klarowności , kontrast też miały dobry , ale wszystkie walory obrazu były jednak niżej i ze względu na słabsze warstwy sam kolor Księżyca nie był tak biały jak w Makach Intesa.

Nie wiem czy powinienem tu pisać w tym temacie o tym Maku , gdyż za chwilę ktoś wstawi odpowiedni komentarz , ale pytasz więc odpowiadam jak jest w praktyce. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 01 Mar 2018, 17:25, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 01 Mar 2018, 13:05

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

W Plato na pewno widziałem przynajmniej 7 Kraterków A ,B , C , D , E , W , i ten przy brzegu "g" i to w postaci nie świecących punktów a maleńkich okrągłych wgłębień nawet z pociemnieniem od cienia wewnątrz i jaśniejszym obrysem brzegu tych większych a te drobniejsze to jak piszesz , świeciły jako punkty , muszę poczekać na bardzo dobry seeing i odpowiednie oświetlenie jak i fazę Księżyca , wtedy zaszaleję z powerem i dam konkretne info.Wiem na pewno że powiększenia 350-400X przy dobrych warunkach dla tego Maka na Księżycu to nie problem.
W Gassendim bez problemu widzę większość tych szczelin z taką ostrością że opad szcz... W wizualu to wygląda zdecydowanie lepiej niż na tych mapkach. Ale to w końcu duża Apertura 203 mm Maka i doskonała optyka.


mówisz Krzysztofie o tych pierwszych mapkach? To każdy teleskop pokaże to fajniej bo te mapki są strasznie niewyraźne, ciemne i jakieś zaszumione, nie wiem skąd pochodzą. Te z LRO to chyba raczej poza zasięgiem naszych sprzętów:) ciekawe kiedy ja się doczekam widoków z 8 calowego maka.

P.S. Sory za offtop
lolak89
 

Posttomeczz | 01 Mar 2018, 13:17

Krzysztof_P napisał(a):Cienie gór jak i cienie w samych Kraterach są CZARNE to nie widoki jak z dużego Newtona 12"-14" jakie dobrze znam ale jak z Refraktora co najmniej ED ale nie 120 mm tylko zapewne około 150mm ze względu na bardzo dobry kontrast



Krzysztof, czy cos jest bardziej czy mniej czarne nie zalezy od apertury (przy tej samej zrenicy wyjsciowej), zapewniam Cię zależy tylko od typu i jakości optyki.... i raczej najczarniejsze bedzie na dobrze dobranych soczewkach, lepiej dobranych niz w edkach.
Tak przy okazji, na 8miu calach nie musisz stosować filtrów? mnie pali w oczy przy 4 calach niedaleko pełni, a w ed120 nawet przy 1 lub 3 kwadrze.


Krzysztof_P napisał(a):...muszę poczekać na bardzo dobry seeing i .... nawet jak seeing nie jest bardzo dobry to są takie chwile że tyle widać iż trudno to wszystko ogarnąć..... i tylko seeing był jedyną przeszkodą...... ale przy dobrym seeingu nadal ładnie ostry......


ciesze sie że zacząłeś zwracać uwagę na seeing. Miałem wrażenie ze kiedyś Twe lustra bezwarunkowo pokazywały super obrazy ;)
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postwiechu | 01 Mar 2018, 14:05

tomeczz napisał(a):Tak przy okazji, na 8miu calach nie musisz stosować filtrów? mnie pali w oczy przy 4 calach niedaleko pełni, a w ed120 nawet przy 1 lub 3 kwadrze.

Ja bez regulowanego polara nie tykam Moona, bez względu na wielkość teleskopu, nawet w PZO 68. Ale są tacy, co nie zakładają maski do spawarki :lol:
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 01 Mar 2018, 14:36

lolak89 napisał(a):mówisz Krzysztofie o tych pierwszych mapkach? To każdy teleskop pokaże to fajniej bo te mapki są strasznie niewyraźne, ciemne i jakieś zaszumione, nie wiem skąd pochodzą. Te z LRO to chyba raczej poza zasięgiem naszych sprzętów:) ciekawe kiedy ja się doczekam widoków z 8 calowego maka.

P.S. Sory za offtop


Specjalnie wybrałem taką mapke Księżyca, aby pokazać co powinno byc widac mając nawet mały 80mm, ale planetrany teleskop, bo w zasadzie te wszystkie tam zawarte szczegóły widac. Co kto widzi w swoim teleskopie niechaj skonfrontuje sam, a jesli nie widzi to znaczy, że ma planetranego teleskopu ;) .

Cała mapka ksiezyca jest tu https://the-moon.wikispaces.com/Maurice ... e+Moon+Map Mozna ja sobie przerobic na wersję w odcieniach szarości.

Co do tych kraterków w Plato to jest tak samo jak z Epsilonami w Lutni. Wszyscy mówią, że takie proste i łatwe, ale jak przychodzi co do czego, to sie okazuje, że a to seeing nie taki, a to kolimacja nie taka, a to okular nie ten... :mrgreen:

PS Mapke zaszumił mi program graficzny po dorysowaniu strzałek, ale nie chce mi sie juz poprawiąc, bo tu przecież chodziło tylko o te strzałki ;)
Ostatnio edytowany przez JSC, 01 Mar 2018, 14:45, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 01 Mar 2018, 14:41

wiechu napisał(a):
tomeczz napisał(a):Tak przy okazji, na 8miu calach nie musisz stosować filtrów? mnie pali w oczy przy 4 calach niedaleko pełni, a w ed120 nawet przy 1 lub 3 kwadrze.

Ja bez regulowanego polara nie tykam Moona, bez względu na wielkość teleskopu, nawet w PZO 68. Ale są tacy, co nie zakładają maski do spawarki :lol:


Oj Wiesiu,

zaraz Cie zbanują za głupie żarty :lol:

Przy dość duzych powiększeniach "Łysy" już nie wypala oka :shock:



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postlolak89 | 01 Mar 2018, 14:51

JSC napisał(a):
lolak89 napisał(a):mówisz Krzysztofie o tych pierwszych mapkach? To każdy teleskop pokaże to fajniej bo te mapki są strasznie niewyraźne, ciemne i jakieś zaszumione, nie wiem skąd pochodzą. Te z LRO to chyba raczej poza zasięgiem naszych sprzętów:) ciekawe kiedy ja się doczekam widoków z 8 calowego maka.

P.S. Sory za offtop


Specjalnie wybrałem taką mapke Księżyca, aby pokazać co powinno byc widac mając nawet mały 80mm, ale planetrany teleskop, bo w zasadzie te wszystkie tam zawarte szczegóły widac. Co kto widzi w swoim teleskopie niechaj skonfrontuje sam, a jesli nie widzi to znaczy, że ma planetranego teleskopu ;) .
:


Trochę racja, od swojego maka nie wymagam minikraterków gdzieś na Księżycu bo i tak jest ich tam od groma. Za to jak wyciągnąłem Marcina z jego Taurusem 20" na podwórko to Łysy pokazał ilościowo tyle kraterów i innych rzeźb przy 350-400x powiększeniu co ja makiem mam na całym Księżycowym Globie:) Niby patrzysz na ten sam Księżyc, te same kratery itd. ale jednak po podejściu do gigalustra nie masz wątpliwości gdzie jest lepiej.
Podejrzewam, że to samo jest z ED, niby jest wystarczająca apertura ale tylko żeby liznąć tego tortu.
lolak89
 

PostJOKER | 01 Mar 2018, 14:54

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

W Plato na pewno widziałem przynajmniej 7 Kraterków A ,B , C , D , E , W , i ten przy brzegu "g" i to w postaci nie świecących punktów a maleńkich okrągłych wgłębień nawet z pociemnieniem od cienia wewnątrz i jaśniejszym obrysem brzegu tych większych a te drobniejsze to jak piszesz , świeciły jako punkty , muszę poczekać na bardzo dobry seeing i odpowiednie oświetlenie jak i fazę Księżyca , wtedy zaszaleję z powerem i dam konkretne info.Wiem na pewno że powiększenia 350-400X przy dobrych warunkach dla tego Maka na Księżycu to nie problem.
W Gassendim bez problemu widzę większość tych szczelin z taką ostrością że opad szcz... W wizualu to wygląda zdecydowanie lepiej niż na tych mapkach. Ale to w końcu duża Apertura 203 mm Maka i doskonała optyka.
Powiem tak , nawet jak seeing nie jest bardzo dobry to są takie chwile że tyle widać iż trudno to wszystko ogarnąć , a kontrast , kolor i ostrość są tak doskonałe i tak naturalny obraz że można naprawdę się napawać pięknymi widokami powierzchni Księżyca.Cienie gór jak i cienie w samych Kraterach są CZARNE to nie widoki jak z dużego Newtona 12"-14" jakie dobrze znam ale jak z Refraktora co najmniej ED ale nie 120 mm tylko zapewne około 150mm ze względu na bardzo dobry kontrast i ostrość obrazu , Edki też miałem więc wiem w czym rzecz.Widzę po obrazach że 203 mm nowego Maka pokazuje mi więcej na Księżycu niż mój były Mak 180 mm F10 też na optyce Intesa.Kopernik z otoczeniem , górami wewnątrz i maleńkimi kraterami wokół był też Genialny , niestety potem przyszły chmury i całe ostatnie moje oglądanie Księżyca trwało około 25-30 minut.Dobrze że sprzęt jest cały czas wychłodzony stojąc pod przykryciem na balkonie jak i posiada z tyłu otwory wentylacyjne dostępne po popuszczeniu trzech śrubek i oddaleniu się zabezpieczającego je pierścienia , to na pewno daje bardzo dużo , gdyż tuba nie jest zamknięta na stałe i zawsze lepiej się wentyluje.Kto nie dowierza to Zapraszam na sesję , bywa u mnie w domu na oglądanku niejednokrotnie wielu kolegów i znajomych osób.Mam nawet takiego dobrego kolegę który na co dzień nie zajmuje się miłośniczo Astronomią i pracuje za granicą , ale jak jest w kraju to zawsze dzwoni i pyta tylko kiedy może oglądnąć znowu Księżyc.Był tak zafascynowany obrazami Księżyca z mojego byłego MK 180 mm F10 na optyce Intesa że nawet Zaprosił nowego swojego kolegę aby zobaczył u mnie Księżyc.Odnośnie samej ostrości obrazu to jest tak doskonała że nie mam porównania z żadnym sprzętem jakim do tej pory oglądałem Księżyc , jedynie mój były MN Intesa 180 F6 pokazywał tak piękne i ostre obrazy , ale w tym Maku 8" czuję od razu jak tylko popatrzę na Księżyc większą Aperturę a to w sumie jak by nie było tylko , albo aż około 23 mm obraz też jest jaśniejszy niż w MN 180 mm i wszystkie walory tego obrazu są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
Dla posiadaczy Refraktorów 100ED mogę napisać , że jak przy około 150X obraz Księżyca w tych sprzętach jest bardzo ładny to z tego Maka 8" są tak samo ładne , kontrastowe , klarowne i ostre obrazy przy powiększeniach rzędu 250-300x , oglądałem Księżyc przy takich powerach i tylko seeing był jedyną przeszkodą.Z Edka 120 mm oglądałem również Księżyc przy 300X z TV Radianem 3 mm z dobrym rezultatem , obraz co prawda był już dość ciemny , ale przy dobrym seeingu nadal ładnie ostry , więc w tym Maku szacuję 350-400X przy doskonałych warunkach , bez większego problemu też z dobrym obrazem.Z mojego byłego MK 180mm wyciągałem 350X z dobrym rezultatem i jeszcze dobrą jasnością , kontrastem i ostrością bez jakichś degradacji obrazu a tu powierzchnia w 203 mm po obwodzie rośnie sporo , więc na pewno nie będzie żadnego problemu.
Moje byłe trzy Maki SW 180 mm , dawały podobne obrazy do mojego byłego MK 180 mm Intesa , ale jednak nie tak dobre pod względem ostrości i klarowności , kontrast też miały dobry , ale wszystkie walory obrazu były jednak niżej i ze względu na słabsze warstwy sam kolor Księżyca nie był tak biały jak w Makach Intesa.

Nie wiem czy powinienem tu pisać w tym temacie o tym Maku , gdyż za chwilę ktoś wstawi odpowiedni komentarz , ale pytasz więc odpowiadam jak jest w praktyce. :wink:


świetna recenzja !!! pokrywająca się z poprzednimi :)

Mozę namówię kolegę co ma pol metrówkę newtona i 100ed i umówimy się na Kudłaczach ?
A jak do tego wszystkiego maja się obrazy z Twojej 80 na fluorycie - kontrast/rozdzielczość ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 01 Mar 2018, 15:17

Witajcie.

Kolegi Zbyszka ZP53 Dublet Fluorytowy to Zacne Maleństwo 80 mm , ale ilościowo to raczej dobry szukacz do takiego Maka , natomiast jakościowo to najwyższa półka obrazu , choć z bardzo skromną ilością detalu na Księżycu.Osobiście uważam że dla Refraktora co najmniej 5" a dla bardzo dobrego Teleskopu około 6" aby poziom detalu był już zadowalający , mniejsze Apertury też cieszą , ale szybo stosunkowo się nudzą , właśnie ze względu na spore ograniczenia wynikające ze stosunkowo małej apertury.Takie sprzęty to dobrze jak są stosunkowo krótkie , to wtedy są świetnymi trawelerkami , itp.
Oczywiście doskonale wiem iż kontrast nie zależy od Apertury i czarne cienie gór jak i np. cienie Księżyców Jowisza jako czarne na Tarczy Jowisza są uwarunkowane czym innym , myślałem raczej o detalu a pisałem o kontraście , takie małe pogubienie. :D W każdym bądż razie poziom drobnego widocznego detalu jest Imponujący i trudno mi tak dokładnie oszacować do widoku z jak Dużego Refraktora , przyrównuję ten Teleskop do Refraktora , gdyż jakość obrazu jest naprawdę Rewelacyjna i przypomina mi obrazy z Refraktorów ED ale w jeszcze bardziej bogatszym wydaniu.Filtr 2" Baadera Moon Szary już nie pamiętam symbolu jaki mam , używam czasem z Naglerem N31 , N22 i rzadko z N17 , Księżyc razi , ale mi to w sumie nie przeszkadza , staram się od razu zaczynać oglądanie od około 150X kiedy obraz nie jest już tak bardzo rażący swoim blaskiem. Oczywiście miałem na myśli te pierwsze mapki w swoim podanym tu opisie a szczeliny w Gassendim są tak widoczne Wyśmienicie i w wizualu robią takie wrażenie że naprawdę bardzo lubię oglądać takie rzeczy. Kontrast obrazu jest naprawdę bardzo wysoki jak i jego ostrość , sama plastyka i klarowność obrazów Księżyca to przypominają mi obrazy z Refraktorów ED , jest tak naturalnie i taka wspaniała kolorystyka ,tak jak by być nad nim w przestrzeni. Niestety w Newtonach nawet najlepszych z jakimi miałem do czynienia , cienie wpadają w szarość , tak samo w SCT ze względu na słabszy kontrast a ostre krawędzie Księżyca ze szczytami gór wystającymi w przestrzeń są też rewelacyjne. Obrazy mi osobiście przypominają te z Refraktorów ED , ale z wrażeniem większej apertury takiego Dobrego Refraktora i oczywiście w znacznie większym powiększeniu i z większą ilością drobnego detalu.Seeing oczywiście jest bardzo ważny , ale też powiem wam że jak teleskop jest bardzo dobrym instrumentem to nawet w chwilach spokoju i pomimo nie najlepszych warunków seeingowych , oczywiście tylko nie wtedy jak idzie nam front i powietrze w wizualu przez obiekt przepływa jak "rzeka" , to są takie przebłyski doskonałego obrazu że w tych krótkich chwilach , mamy naprawdę piękne , ostre i kontrastowe ujęcia detalu z jego doskonałą jakością i ilością w obrazie.Osobiście liczę na nasze spotkanie na Kudłaczach aby z każdą chętną osobą podzielić się tymi ładnymi widokami różnych obiektów z tego Teleskopu.:wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 01 Mar 2018, 17:29, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 01 Mar 2018, 15:38

Chyba wszystkie mapy Księżyca , które są dostępne w formach książkowych ,itp. są wykonywane przez potężne teleskopy zwierciadlane a nie przez male super-hiper 4+ soczewkowe APO chromaty... z wiadomych powodów.
Ja osobiście wole obrazy Księżyca,planet z mega- nisko kontrastowej synty 8' niż ze wspaniałego 80 Ed - który traktuje jako poglądowy układ optyczny do vizuala o dość dobrej punktowosci gwiazd.




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 01 Mar 2018, 15:44

Synta 8" Czy GSO 8" przy około 200X jak jest dobry optycznie to też bardzo bogato i dobrze pokazuje Księżyc , brakuje trochę ostrości pod względem ostrego rysowania detalu i zdecydowanie kontrastu , ale też bardzo przyjemnie się ogląda Księżyc z tego Teleskopu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 01 Mar 2018, 16:03

JOKER napisał(a):
wiechu napisał(a):
tomeczz napisał(a):Tak przy okazji, na 8miu calach nie musisz stosować filtrów? mnie pali w oczy przy 4 calach niedaleko pełni, a w ed120 nawet przy 1 lub 3 kwadrze.

Ja bez regulowanego polara nie tykam Moona, bez względu na wielkość teleskopu, nawet w PZO 68. Ale są tacy, co nie zakładają maski do spawarki :lol:


Oj Wiesiu,

zaraz Cie zbanują za głupie żarty :lol:

Przy dość duzych powiększeniach "Łysy" już nie wypala oka :shock:



J

Żarty jak żarty, ale spróbuj polukać jakieś DSy poza jasnymi gromadami, po poprzednim oblukaniu Łysego, nawet w dużym powerze. Pełną adaptację masz po pół godzince. Dlatego filtr. A Moon w 8-calówce to jak spawarka :)

Rzadko w sumie bawię się w Księżyc, ale jak już - korzystam z Atlas of the Moon Antonina Rukla - POLECAM. Jak się nie mylę kiedyś było polskie tłumaczenie.
Ostatnio edytowany przez wiechu, 01 Mar 2018, 16:05, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 01 Mar 2018, 16:04

Mapki zapodałem ;) to teraz czekam na wyniki porównawcze sławnej Synty 8" z równie słynnym SW100ED.
Wystarczy wypisywać literki, które widać w Plato ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Mar 2018, 16:06

To też fakt , jak Łysy pospawa to i detalu potem na Planetach brak przez dłuższy czas , dlatego jak jest na niebie Księżyc to wpierw oglądam Planety a na końcu tego Łysego Błyszczącego Potwora. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 01 Mar 2018, 21:20

Cześć. A jaki filtr Księżycowy byście polecili do ED-ka SW 100mm ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwiechu | 01 Mar 2018, 22:12

Jak jaki? Regulowany polar, nic innego. Przydaje się nie tylko do Moona, w każdym telepie.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 01 Mar 2018, 22:47

kurp napisał(a):Cześć. A jaki filtr Księżycowy byście polecili do ED-ka SW 100mm ?


Raczej nie ma potrzeby stosowania jakiegokolwiek filtra do refraktora 100mm przy obserwacjach Księżyca (nawet w fazie 100%). Co innego jeśli chodzi o dużo większą aperturę, typu 16 cali. Tutaj rzut oka na Łysolka w okolicach pełni kończy się "ślepotą" na kilka minut, co najmniej. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postkurp | 01 Mar 2018, 23:11

Cześć. Obserwuję bez żadnych fitrów i daję radę tylko, że jak oderwę oko od okularu to lewym widzę normalnie a prawym (okular ) tak jakoś czerwonawo i ciemno. Czy filtr coś na to poradzi aby widzenie po obserwacji było od razu normalniejsze ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostDominik Woś | 01 Mar 2018, 23:21

kurp napisał(a):Cześć. Obserwuję bez żadnych fitrów i daję radę tylko, że jak oderwę oko od okularu to lewym widzę normalnie a prawym (okular ) tak jakoś czerwonawo i ciemno. Czy filtr coś na to poradzi aby widzenie po obserwacji było od razu normalniejsze ?


Filtr jedynie przyciemni Ci obraz a polaryzacyjny teoretycznie dodatkowo zwiększy kontrast, którego przecież i tak na Księżycu nie brakuje.

Rozważałeś inwestycję w nasadkę dwuoczną? Do Łysego to jest naprawdę super sprawa. :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwiechu | 01 Mar 2018, 23:30

Jak chcesz, pożyczę - pod warunkiem, że oddasz :) - mój polaryzacyjny Celestrona. Możesz sam sprawdzić czy się przydaje - i do czego. Akurat użycie polara na Moonie jest trochę opisane w necie, warto poczytać - i dowiedzieć się do czego się stosuje, poza przyciemnianiem. Bo z tym kontrastem (do pewnych obserwacji) to jest trochę inaczej - jest parę uwag i w atlasie Rukla, o którym pisałem...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postkurp | 01 Mar 2018, 23:31

Masz rację w tym, że do Księżyca najlepsza byłaby nasadka bino. Trzeba będzie sią nad tym zastanowić. Obuoczne widzenie " Łysego " to jednak co innego niż zerkanie jednym okiem.
Wiechu, dzięki za propozycję co do pożyczki filtra. Poczytam trochę na ten temat i ewentualnie się do Ciebie odezwę.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 02 Mar 2018, 00:10

Cześć Krzysztof.

Uwaga , niektóre filtry polaryzacyjne obrotowe dają kiepskie odblaski i wtedy zastosowanie tulei-przedłużki , np. 2" niweluje ten efekt z filtrami polaryzacyjnymi 2" lub użycie tulei-przedłużki 1,25" z filtrami polaryzacyjnymi 1,25".
Nasadka to dobra sprawa do małych i średnich powiększeń , ten efekt w obuocznym patrzeniu jest naprawdę świetny na Księżycu , Planetach i gromadach gwiazd , do DS trzeba już sporo większej Apertury gdyż obraz rozbity na dwa tory jednak sporo ciemnieje. Natomiast pamiętaj że jednoocznie dojrzysz więcej szczegółów niż przy rozbitym na dwa tory obrazie Księżyca i Planet , to sprawdzałem parokrotnie , że jednoocznie widzę subtelny detal na Planetach a w nasadce on ginie , ale z kolei ładna przestrzenność Planet i Księżyca czy też gromad gwiazd i jaśniejszych Emek w mniejszych powiększeniach też daje swój specyficzny ekstra efekt. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 02 Mar 2018, 10:42, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 02 Mar 2018, 00:19

Cześć Krzysztofie. Masz rację, że prawdziwa moc binonasadki to by była z refraktorem co najmniej 120 a nawet 150 ED . Wiele osób podziela twoje spostrzeżenia co widoczności detalu z binem lub bez niego i niektórzy wolą obserwować bez binonasadki. Chyba jednak w ED-ku 100 pozostanę w wersji mono.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: wfifiak oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat