Takahashi FC-100DC vs FS102

Posttomeczz | 01 Kwi 2020, 16:18

Widzę pewne zainteresowanie tym sprzętem więc napiszę krótko o moich doświadczeniach.

Najpierw miałem FS102 przez ok 1 rok. Potem sprzedałem bo na coś brakło kasy. Ale nie mogłem żyć bez dobrego teeskopu i od 2 albo 3 lat mam fc100. Jeszcze wczesniej miałem do czynienia z różnymi edkami SW, w sumie nadal mam, bo kolega ma więc czasem rzucę okiem na wspólnych wypadach. Trzeba wiedzieć że jestem fanem dużych powiększeń planetarnych. Obserwuję też podwójne w małej źrenicy wyjściowej (uwielbiam idealne krążki Airego w bdb seeingu). Z racji tych upodobań nie cierpię luster, a soczewka musi mieć dobre szlify.

Optycznie
Optycznie to jak spojrzałem przez fluoryt w wykonaniu TAKa to się poczułem troche w innym świecie. Okrągłe dyski Airego na dużych powiększeniach. Kontrast na księzycu. Wreszcie ładny Jowisz (do tej planety uważam ze trzeba mieć teleskop o bdb kontrascie, apertura ma mniejsze znaczenie). No i brak żółtego zafarbu, dopiero ten zafarb sobie uświadomisz jak po edku spojrzysz przez inny dobry refraktor.
Nie kojarzę istotnych różnic optycznie miedzy fs a fc.
W międzyczasie doszedł FS128, Jowisz w 5 calach wygląda imponująco jak jest seeing.

Budowa
fs to kolos, miałem z wysuwaną osłoną wersję nvs, kojarze coś koło 4 kg. Waga niedaleko ed120.
fc to waga lekka. apertura 100 a tuba ma 95mm. Cela jest wysunieta ciut poza tubę by nie był zciety stożek światła. Lekkie obejmy z tego co kojarze zestaw z kątówką waży ok 2,5kg. Na prawde jest przyjemność wynieść to na balkon/podwórek jedną ręką z montażem bez ucążliwości kilogramów. Wydaje mi się ed80 kolegi waży znacznie więcej ;)
do tego taki fc jest stosunkowo krótki, znacznie krótszy niż ed100 i łatwiej tym latac po niebie.
Do teleskopu mam przez Św.P. Janusza Pleszkę dorobioną przejściowkę, by chwytała kątówkę 2 cale. Ale ten teleskop się tak świetnie operuje na kątówce 1,25 cala, że kątówki 2' od dawna nigdy nie podpinam.

Czy to wszystko jest warte kasy jaką sobie liczy TAK nie wiem. Ed100 to na prawdę dobry telep. Optycznie (dysk airego, planety) mógłbym z ed100 spokojnie żyć. Przeszkadzały mi głownie tylko długość tuby, brak szerokich pól i żółtawy zafarb.

Forumowy kolega, który kupił ode mnie fs102 cały czas go ma i z tego co wiem nie chce się z nim rozstac mimo wagi.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postdaniel | 01 Kwi 2020, 16:42

To prawda. Patrzyłem przez Twoje szkiełka i wiem o czym piszesz. Kolorystyka gwiazd i ich niezwykła punktowość jest tym co mnie urzekło. Podczas ostatnich obserwacji zrozumiałem jak wiele straciłem. Pamiętam. Stałem obok z ED100 i tuba rzeczywistoście jest dłuższa i chyba grubsza. Wydawało mi się że różnice w obrazach nie są znaczne gdy po EDku spojrzałem przez Takahashi 100. Zdanie szybko zmieniłem gdy spojrzałem w drugą stronę- z Takahashi przez EDka. Od razu zrobiło się wyraźnie żółto i lekko sino. Księżyc niby był piękny nadal ale już nie tak jak w Takahashi.
No i oczywiście gabaryty. Takahashi 100 mały, lekki i mobilny sprzęcik.
Jedyna (osobiście dla mnie) wada to tylko i wyłącznie wyciąg 1.25- ja jednak wolałbym zanurzyć się w ogrom pola z ESem 30.
Biorąc pod uwagę cenę to niestety w stosunku do EDka 100 nie wiem czy byłbym skłonny kupić Takahashi ale z pewnością jest to świetny refraktor.
Natomiast nie wiem czym różni FC od FS? Pewnie rodzajem szkła.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postluk99 | 08 Kwi 2020, 10:10

cześć,
Ja mam FS102, o którym Tomek wspomina i uważam go za lekki i mobliny sprzęt, no ale to jak zawsze kwestia odniesienia. Nigdy nie trzymałem w łapkach FC100, wówczas mógłbym zmienić zdanie :). 5kg to przecież nie za wiele, a długość też całkiem do zaakceptowania - chowany odrośnik. Idealny sprzęt na szybkie lookanko na Księżyc przez bino. Bardzo dobry kontrast i klarowność obrazu, mega przyjemność z obserwacji. Jakby co to polecam :).
pozdrawiam
Łukasz
Załączniki
Takahashi FC-100DC vs FS102: DSCF0203.jpg
Takahashi FC-100DC vs FS102: DSCF0199.jpg
ZEISS AS 80/1200
Awatar użytkownika
 
Posty: 59
Rejestracja: 17 Wrz 2007, 10:46

 

PostKrzysztof_P | 08 Kwi 2020, 12:43

Cześć.

Okrągłe Dyski Airego to zasługa dokładności wykonania obiektywu i można je również posiadać w dobrym optycznie chińskim Tryplecie APO.Co do kontrastu i innych walorów obrazu to jak najbardziej Takahashi jest tu bardzo trudnym zawodnikiem do pokonania przez inne też świetne Tryplety APO na innym bądż podobnym szkle.Oglądałem tymi Refraktorami Planety , Księżyc obiekty nieba i faktycznie obrazy jakie generują są Wyśmienite.Dla przykładu mój były Tryplet APO WO 98 FLT na szkle FPL53 też był w praktyce Rewelacyjnym Refraktorem z pięknymi kontrastowymi i kolorowymi ostrymi do bólu obrazami Planet i Księżyca.Firma Astreya Rosja z projektem Andrieja S.też wykonała Kawał Dobrej Pracy a cena obiektywu prawie 4"-98mm od Taka 102mm o około 30% z drugiej ręki niższa.Łukasza Luk99 Takami też oglądałem planety na kudłaczach i miałem dobre odniesienie do swojego byłego WO 98mm APO.

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat