Tecnosky APO 70/420 Traveller

PostMateusz F | 09 Sie 2019, 10:53

Krótki opis zestawu :

Teleskop : Tecnosky APO 70/420 ( Triplet na szkle FPL53)
Statyw fotograficzny : Manfrotto 190
Głowica : Manfrotto Junior 410
Nasadka kątowa 2" WO
Stosowane okulary : Naglery 17 i 26, LVW 22,13,8,5,3.5 i Ortho 12 i 6 , Barlowa Baader x2,25


Obserwacje i spostrzeżenia z użytkowania :

1) Techniczno- Użytkowe

Małe gabaryty tuby ( 1.85 kg) , lekki statyw, całość wchodzi do plecaka fotograficznego z okularami kątówką i szukaczem. Wszystko w jednym miejscu zero dodatkowych toreb czy walizek, dla mnie idealne do wyjścia w teren i na wyjazdy.

Sam teleskop wykonany super, wyciąg zębatkowy hex chodzi płynnie i bardzo przyjemnie, odrośnik chowany do transportu a całość estetycznie i ładnie wykonana.

2) Obserwacyjne

Obiekty US

Księżyc : pomimo kiepskiego położenia obraz niemal perfekcyjny, może nie była takiej rozdzielczości jak w 14" :lol: ale obraz plastyczny, kolory żywe wrażenie przestrzenności i płaskie pole.

Jowisz : Położony dosyć nisko nad drzewami i jeszcze przysłonięty wysokimi chmurami, ale pomimo tego detal wyraźnie widoczny bez cienia aberracji a księżyce jak szpileczki. Bardzo pomógł barlow Baadera z dobrym okularem Ortho 12 mm

Saturn : Lepiej położony, widoczna przerwa cassiniego, ciemniejszy pas równikowy i obszar okołobiegunowy, do tego mniejsze księżyce przy pierścieniach i cień rzucany przez planetę na pierścienie. masa detalu jak na 70mm

Obiekty DS

M13 - ładnie widoczna, daliśmy power 84x, mogło wytrzymać znacznie więcej, widoczna struktura drobnej "kaszki" a nie mgiełki jak w innych małych sprzętach przez które miałem okazję spojrzeć.

M57 - ładnie widoczny pierścionek.

Gromadki otwarte ( M11 ; Chichoty , NGC1342 , NGC457 -mój ulubiony ET :lol: , Plejady, M34) - tu klasa, gwiazdki szpilki aż miło było popatrzeć, wyraźnie rozróżnialny kolorek a obraz miły dla oka.

Epsilony : rozdzielone z super punktowością ( LVW 3,5), zrobiliśmy porównanie z newtonem Orion Optics VX6, przy tym samym powerze, newton został daleko w tyle.

Andromeda M31 i M110 - widoczne i nadzwyczaj jasne jak na 70 mm.

Galaktyka w Trójkącie M33 - tu największa niespodzianka , super widoczna i jeszcze zerkaniem można było wyłuskać ramiona spiralne :shock:

Pętla łabędzia : Wyraźnie widoczna :shock: , Nagler 17 z tym refraktorkiem naprawdę dawał radę na DS czego się kompletnie nie spodziewałem.

NGC1023 : galaktyka w Perseuszu 9.31 mag, złapana dla testu , widoczna jako majacząca plamka.



Zastosowanie sprzętu ( w mojej ocenie) :

Przegląd nieba - TAK , duże pole, obraz bardzo przyjemny w odbiorze.
Gromady otwarte – Tak
Gromady kuliste – generalnie nie, większe tak, ale apertura zbyt mała żeby rozbić.
Mgławice i Galaktyki – większe są widoczne ale ponownie ...apertura... generalnie nie
Planety – Jak najbardziej TAK
Obserwacje plenerowe : TAK

Podsumowując :

Tego typu teleskop w mojej ocenie nadaje się do :
- Wyskoki za miasto na szybkie obserwacje
- Travellerek na wyjazdy
- Obserwacji planet i księżyca
- Obserwacje balkonowe
- Obserwacje plenerowe

Nie nadaje się do :
- Ambitnych obserwacji DS (apertura)
Załączniki
Tecnosky APO 70/420 Traveller: rel1.jpg
Tecnosky APO 70/420 Traveller: 20190730_161451.jpg
Tecnosky APO 70/420 Traveller: 20190730_161549.jpg
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 09 Sie 2019, 14:30

Cześć Mateusz.

Dobry opis i wnioski.
Gratulki zakupu sprzętu , który cieszy i spełnia oczekiwania.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 09 Sie 2019, 14:49

Świetny refraktorek, wczoraj odbył poważniejsze testy w drugiej połowie nocy, super ostry, kontrastowy, plastyczny obraz bez śladu abberacji. Jak na dość małą średnicę obiektywu dobrze radzi sobie na obiektach DS, fajny wypadowo przeglądowy sprzęt o wielu zastosowaniach.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostLimonczik | 07 Wrz 2019, 19:02

Witam, również zakupiłem powyższy refraktor, idealne rozwiązanie w stronę mobilności. Wykonanie tuby na bardzo wysokim poziomie, mechanika bez zarzutu. Co do uzyskiwanych obrazów to powiem krótko, maleństwo potrafi nieźle zaskoczyć, jednak jakość optyki na kolosalne znaczenie, całkowity brak aberracji. Póki co obserwowałem jedynie Księżyc, Jowisza i Saturna, obrazy niezwykle czyste, klarowne i przestrzenne z dużą ilością detalu, wrażenie obserwowania dużo większym teleskopem. Polecam.
MAK SW Skymax 102, bino TS 1,25, DO StarLight 15x70
 
Posty: 69
Rejestracja: 26 Lut 2016, 14:57
Miejscowość: Wołomin

 

Postkrzysiek.p | 09 Wrz 2019, 18:55

Limonczik napisał(a):Witam, również zakupiłem powyższy refraktor, idealne rozwiązanie w stronę mobilności. Wykonanie tuby na bardzo wysokim poziomie, mechanika bez zarzutu. Co do uzyskiwanych obrazów to powiem krótko, maleństwo potrafi nieźle zaskoczyć, jednak jakość optyki na kolosalne znaczenie, całkowity brak aberracji. Póki co obserwowałem jedynie Księżyc, Jowisza i Saturna, obrazy niezwykle czyste, klarowne i przestrzenne z dużą ilością detalu, wrażenie obserwowania dużo większym teleskopem. Polecam.


Widzę, że masz w stopce sprzętowej również nasadkę bino.
Czy i jak ten refraktor współpracuje z bino ?
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostLimonczik | 10 Wrz 2019, 18:42

Witam, co do bino to z kątówką 2 cale nie można wyostrzyć obrazu, z kątówko 1.25 powinno być ok, ale chwilowo takowej nie posiadam więcej nie jestem wstanie sprawdzić, natomiast refraktor ostrzy z binonasadką po włożeniu jej bezpośrednio w wyciąg bez kątówki, na wprost.
MAK SW Skymax 102, bino TS 1,25, DO StarLight 15x70
 
Posty: 69
Rejestracja: 26 Lut 2016, 14:57
Miejscowość: Wołomin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat