Nietypowy wyciąg okularowy - helikalny Crayford

Postkk | 21 Gru 2017, 18:09

Witajcie
Ostatnimi czasy poszukiwałem niskiego wyciągu helikalnego z przyzwoitym skokiem i natrafiłem na nie lada ciekawostkę z którą wcześniej się nie spotkałem ochrzczoną jako "helikalny wyciąg Crayforda".
Rzecz o tyle ciekawa że pozwala na bardzo niską zabudowę a sama koncepcja jest rozwiązaniem stosunkowo prostym. Wyciąg składa się z tulei okularowej która jest niejako bieżnią dla czterech łożysk zamontowanych pod lekkim kątem na zewnętrznym pierścieniu będącym drugim i można powiedzieć ostatnim podstawowym elementem tego rozwiązania. Czyli ruch posuwisty uzyskujemy obracając tuleje okularową. Sami spójrzcie bo prostota tego rozwiązania jest wręcz urzekająca:
Nietypowy wyciąg okularowy - helikalny Crayford: hc1back.jpeg
hc1back.jpeg (15.69 KiB) Obejrzany 3578 razy

Ten akurat producent (Kineoptics, szczerze to innych nie znam :) ) oferuje 2 modele - 1.25" oraz 2". Wykonanie jest na bardzo przyzwoitym poziomie, wszystkie elementy podstawowe są wykonane z anodyzowanego aluminium a elementy drobne ze stali nierdzewnej (poza śrubą dociskową okularu oraz teflonową kulką którą dociska śruba regulacyjna).
Skok modelu 1.25" czyli HC-1 to 1" czyli 25.4mm w naszej rzeczywistości. Jest to wartość która w zupełności wystarcza do obsługi większości okularów. Co ważne cały skok przypada na około 1.5x obrotu tulei okularowej czyli dla precyzyjnego ostrzenia wykonuje się bardzo delikatny ruch obrotu. Można znaleźć opinie w sieci że od f/6 w górę jest bardzo dobry ale poniżej to różnie bywa z tą precyzją czego niestety nie miałem jeszcze okazji zweryfikować. Sam wyciąg chodzi dość płynnie co naturalnie można regulować śrubą dociskową wedle uznania.
Ciekawy prawda?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostPablito | 21 Gru 2017, 23:12

Mam model 1,25" ale nigdzie nie zamontowany. Może trafi kiedyś do "kieszonkowej" ośmiocalówki :)
Na pusto bardzo fajnie chodzi i jak wspomniałeś, jest bardzo dobrze wykonany.
Zamierzam wykonać takie wyciągi z zastosowaniem w ultramobilnych dobsonach z alu (CNC) ze względu na jego dużą zaletę - niską wagę..
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postkk | 22 Gru 2017, 14:40

Faktycznie waży tyle co nic.
Sprawdzałem wczoraj swój trochę i na moim pełen skok jest na 2 obrotach. Tubka maleńka bo 100mm ale f4 - ostrzenie chociaż do przekładni 1:10 mu daleko to nie sprawiło specjalnie problemu, może na większych średnicach jest większy problem. Chodzi w każdym razie jak po maśle z lekkim oporem „rozruchowym”.
Załączniki
Nietypowy wyciąg okularowy - helikalny Crayford: skyscanner.jpg
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 79 gości

AstroChat

Wejdź na chat