APO vs Mak-Newton.

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 01:08

Nie zapędziłem się w opluwaniu , tylko takie postawiłem sobie obecnie standardy , jak przekroczy się pewne granice to niestety już tak jest ze sprzętem , że nie wraca się niżej.
Nie porównuj astrofoto do doznań wizulnych , to naprawdę dwa odrębne tematy , ja Ci mogę wkleić jeszcze lepsze fotki z Newtona D-400 mm z takim detalem Jowisza że mózg siada , ale to całkiem inna sprawa. :D
Osobiście jestem zielony w temacie astrofoto więc Ci tego nie wytłumaczę , ale w wydaniu wizualnym tak jest w istocie. Kupił bym osobiście APO 160-180 mm i miał spokój , ale mnie nie stać i wybrałem Maki Intesa MN i MK za ich jakość i bardzo dobrą aktualną cenę z drugiej ręki. :D
Mój były Mak Casegrain 180/1800 mm na optyce Intesa bił wszystkie SCT włącznie z SCT 11 którego posiadamy na Planetach , kontrast i ostrość detalu , jak nawet w SCT 11" przy dobrym Seengu było go trochę więcej to i tak jego jakość była jak K... A wszystkie SCT 8" a było ich u nas kilka , nawet nie miały co podchodzić do obrazów Saturna i Jupka. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 11 Lut 2018, 01:25, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 11 Lut 2018, 01:19

No i przypomnieliście mi stare dzieje. Jakiś facet podał zdjęcie Jowisza co z Synty 200/1200 zrobił . Anka-U ten telep potem miała, po latach wyszło, ze to była wizja artystyczna na podstawie zdjęcia. Każdy ma swoje wizje, nawet ja...:)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 11 Lut 2018, 01:27

Krzysztof_P napisał(a):Nie porównuj astrofoto do doznań wizulnych , to naprawdę dwa odrębne tematy , ja Ci mogę wkleić jeszcze lepsze fotki z Newtona D-400 mm z takim detalem Jowisza że mózg siada , ale to całkiem inna sprawa. :D
Osobiście jestem zielony w temacie astrofoto więc Ci tego nie wytłumaczę , ale w wydaniu wizualnym tak jest w istocie. Kupił bym osobiście APO 160-180 mm i miał spokój , ale mnie nie stać i wybrałem Maki Intesa MN i MK za ich jakość i bardzo dobrą aktualną cenę z drugiej ręki. :wink:


Widzisz Krzysztofie, ja obserwowałem planety wizualnie oraz robiłem zdjęcia. W przypadku planet to co widać w okularze nie różni się dużo od tego co wychodzi na zdjęciach, no może w okularze planety wyglądają ... nawet lepiej niż na zdjęciach. :wink:

Ja nie porywałem się na fotografowanie planet APO 160mm. Zaprzągłbym jednak teleskop zwierciadlany o większej średnicy optyce, co już kiedyś zrobiłem w przypadku zdjęć Marsa:

APO vs Mak-Newton.: image.jpeg


http://astrofotografia.eu/mars-2008-01-13/

RC 10" z lustrem wtórnym o średnicy 100mm ale dał chyba radę. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 01:30

Domek napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Nie porównuj astrofoto do doznań wizulnych , to naprawdę dwa odrębne tematy , ja Ci mogę wkleić jeszcze lepsze fotki z Newtona D-400 mm z takim detalem Jowisza że mózg siada , ale to całkiem inna sprawa. :D
Osobiście jestem zielony w temacie astrofoto więc Ci tego nie wytłumaczę , ale w wydaniu wizualnym tak jest w istocie. Kupił bym osobiście APO 160-180 mm i miał spokój , ale mnie nie stać i wybrałem Maki Intesa MN i MK za ich jakość i bardzo dobrą aktualną cenę z drugiej ręki. :wink:


Widzisz Krzysztofie, ja obserwowałem planety wizualnie oraz robiłem zdjęcia. W przypadku planet to co widać w okularze nie różni się dużo od tego co wychodzi na zdjęciach, no może w okularze planety wyglądają ... nawet lepiej niż na zdjęciach. :wink:

Ja nie porywałem się na fotografowanie planet APO 160mm. Zaprzągłbym jednak teleskop zwierciadlany o większej średnicy optyce, co już kiedyś zrobiłem w przypadku zdjęć Marsa:

image.jpeg


http://astrofotografia.eu/mars-2008-01-13/

RC 10" z lustrem wtórnym o średnicy 100mm ale dał chyba radę. :wink:


Marsik Piękny , takiego to wątpię aby zobaczyć w wizualu , jednak astrofoto dobrym detektorem i z odpowiednią obróbką potrafi stworzyć CUDA. :D
Oczywiście powiększyłem zdjęcia. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 11 Lut 2018, 14:21

Domek napisał(a):Ciekawe dlaczego Damian nie wolał fotografować Makiem. :roll:


Może dlatego, że Mak 1 m kosztował by dużo więcej niż SCT 1 m ?

Tarcze księżyców widać wizualnie Domek ;)


Krzysztof mam pytanie, czy aby wiedzieć czy rower z "gładkimi" oponami nadaj się w teren trzeba się nim przejechać ? A może nawet nie trzeba nim umieć jeździć ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 18:10

Karol napisał(a):
Domek napisał(a):Ciekawe dlaczego Damian nie wolał fotografować Makiem. :roll:


Może dlatego, że Mak 1 m kosztował by dużo więcej niż SCT 1 m ?

Tarcze księżyców widać wizualnie Domek ;)


Krzysztof mam pytanie, czy aby wiedzieć czy rower z "gładkimi" oponami nadaj się w teren trzeba się nim przejechać ? A może nawet nie trzeba nim umieć jeździć ?


To kwestia predyspozycji zawodnika , można nawet na łysych oponach próbować poruszać się po błocie czy piasku. :D
Zamiast MN 6" , można np. kupić takie APO Stricte Planetarne z doskonałą jakością obrazu , po prostu dedykowane do Planet z drugiej ręki , ale ta cena:
http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... ost1321832 :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 11 Lut 2018, 19:34

Karol napisał(a):
Domek napisał(a):Ciekawe dlaczego Damian nie wolał fotografować Makiem. :roll:


Tarcze księżyców widać wizualnie Domek ;)


No i co tam Karolu zaobserwujesz na tych tarczach patrząc na nie 6-7" teleskopem (oczywiście wtedy, gdy trafisz na idealny seeing). :wink: Jakie powiększenie trzeba zastosować aby tarcze jowiszowych księżyców pokazały jakiekolwiek szczegóły ich powierzchni?

Dodam tylko, że teoretyczna rozdzielczość 6" teleskopu to 0,9 arc sec. a dwa galileuszowe księżyce Jowisza nie mają wcale większej wielkości kątowej niż 1-1,1 arc sec.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKarol | 11 Lut 2018, 19:42

Ja pisałem o większych teleskopach ;)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postkurp | 11 Lut 2018, 20:09

Cześć. Mam pytanie. Czy da się jakimś amatorskim teleskopem zaobserwować jakiekolwiek szczegóły na tarczy Jowiszowych księżyców ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 20:15

Aby dostrzec tarcze wcale nie potrzebny jest większy instrument , gdyż seeng nam będzie wtedy wszystko psuł , w zupełności wystarczy 6"-7" z bardzo dobrą optyką i przy około 250X pokażą nam się ładne okrągłe , ostre , różnych rozmiarów tarczki. Sam fakt ich ostrego widoku robi już doskonałe wrażenie i to mi osobiście w zupełności wystarczy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 11 Lut 2018, 20:33

Krzysiek. Używając achromatu SW 102/1000 w dobrych warunkach i przy powiększeniu x113 już doskonale rozróżniałem wielkość Jowiszowych księżyców. Problem nieraz miałem z odróżnieniem Io od Europy bo mają praktycznie tę samą wielkość. Nie nazwał bym tego widoku tarczkami ale powiedzmy - rozróżnialnymi " kropami " światła.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostDominik Woś | 11 Lut 2018, 20:42

Krzysztof_P napisał(a):Aby dostrzec tarcze wcale nie potrzebny jest większy instrument , gdyż seeng nam będzie wtedy wszystko psuł , w zupełności wystarczy 6"-7" z bardzo dobrą optyką i przy około 250X pokażą nam się ładne okrągłe , ostre , różnych rozmiarów tarczki. Sam fakt ich ostrego widoku robi już doskonałe wrażenie i to mi osobiście w zupełności wystarczy. :wink:


Czytając Twoje Krzysztofie kolejne wpisy, o genialności teleskopu MN, mam nieodparte wrażenie, że już za moment udowodnisz z jego pomocą teorię względności Alberta Einteina. :shock: :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 20:52

Jaka to genialność , różnej wielkości Księżyce Jowisza. :?: Jak jest dobry instrument to spokojnie pokazuje je jeszcze lepiej przy większym powiększeniu , gdzie już są ewidentnie widoczne. :D Ganimedes to już całkowicie Ewidentnie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 20:59

Jak już jesteśmy przy takich tematach , to zapytam , czy widziałeś kiedykolwiek przerwę Cassiniego w Pierścieniach ale przed samą Planetą gdzie pierścień jest stosunkowo wąski ze względu na ustawienie , ja ją widziałem parokrotnie po caluteńkim obwodzie w Maku 180 mm zarówno MN jak i MK.Urywała się po dwóch stronach bieguna kończąc swój bieg w pociemnieniu biegunowym Saturna. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMichał N. | 11 Lut 2018, 21:08

Krzysiek chodzi Ci o przerwę Enckiego?
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostMichał N. | 11 Lut 2018, 21:10

Znalazłem grafikę :wink:
Załączniki
APO vs Mak-Newton.: encke.jpg
encke.jpg (9.69 KiB) Obejrzany 6658 razy
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 21:13

Michał N. napisał(a):Znalazłem grafikę :wink:


Nie , chodzi mi o Cassiniego , ale widocznego nie po bokach , tylko przed samą Planetą w pierścieniu , gdzie pierścień przechodzi na tle Planety i jest węższy. :D
Enckiego raczej to nie w tej Aperturze i jedynie przy doskonałych warunkach stabilności. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 11 Lut 2018, 21:52

Krzysztof_P napisał(a):
Michał N. napisał(a):Znalazłem grafikę :wink:


Nie , chodzi mi o Cassiniego , ale widocznego nie po bokach , tylko przed samą Planetą w pierścieniu , gdzie pierścień przechodzi na tle Planety i jest węższy. :D
Enckiego raczej to nie w tej Aperturze i jedynie przy doskonałych warunkach stabilności. :wink:


Prawdopodobnie (graniczącym z pewnością) nie widziałeś Krzysztofie przerwy Enckego tylko tzw. "Encke Minima". Jest to dość jednak szeroka struktura o małym kontraście w stosunku do jaśniejszych części pierścienia A Saturna. Przerwa Enckego ma szerokość zaledwie 325 km (0,03 arc sec) i jest bardzo wąska w stosunku do przerwy Cassiniego o szerokości 4800 km. Przerwa Enckego, wizualnie może wymagać apertury większej niż 10 cali i powiększeń ok. 400x oraz doskonałego seeingu. :wink:

Trochę dodatkowych informacji znajdziesz tutaj:

http://ejamison.net/encke.html

https://www.cloudynights.com/topic/509196-encke-minima-and-gapdivision/

Przy okazji można przywołać kolejną ciekawą stronę:

https://starizona.com/acb/basics/observing_theory.aspx

I fragment dotyczący rozdzielczości przy obserwacjach wizualnych:

APO vs Mak-Newton.: image.jpeg


Fizyki nie oszukasz Krzysztofie. :wink:
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 11 Lut 2018, 22:10, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 22:07

Dziękuje za linki , tak przypuszczałem , kolega Zbyszek mówił mi że raz ją dostrzegł w naszym obserwatorium dużym SCT przy doskonałych warunkach Seengowych i zapewne tak było , że ja wtedy pojechałem wcześniej do domu to wielka szkoda , ponoć niedługi czas jak opuściłem obserwatorium to utworzyły się doskonałe warunki Seengowe. :(
Odnośnie jeszcze tych tarcz Galileuszowych Księżyców Jowisza , to popatrz na wstawione drugie zdjęcie Jowisza i czy cień Księżyca na Jowiszu to Twoim zdaniem czarna Kropa czy Tarcza?
A odnośnie widoczności Detalu na Jowiszu to miałem taki chwilami jak na wstawionych fotkach Jowisza w swojej byłej modyfikowanej optycznie Syncie 12" przy 428X z okularem Pentax XW 3,5 mm po zachodzie Słońca na szarym tle nieba , bodajże dwa albo trzy razy.Zaliczyłem wtedy tzw. Opad Szczę.. Te białe owale w szeregu jak i te chmury , wszystko było jak na tym obrazku. :D Takie widoki na długo pozostają w pamięci. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 11 Lut 2018, 22:21

Krzysztof_P napisał(a):Nie , chodzi mi o Cassiniego , ale widocznego nie po bokach , tylko przed samą Planetą w pierścieniu , gdzie pierścień przechodzi na tle Planety i jest węższy. :D


Przerwa Cassiniego będzie dość łatwa do zaobserwowania i ładnie wychodzi na astrofotografiach nawet niedużym teleskopem:

Przykład z SCT 8":

APO vs Mak-Newton.: image.jpeg


APO vs Mak-Newton.: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 22:26

Pierwsza fotka bardzo przypomina mi widok Saturna w zeszłym roku w MN 180 mm , którego sprzedałem Krzysztofowi , podobny też był w MK 180 mm F10 na optyce Intesa , te pasy w pociemnieniu jak i ten słaby pas w jasnej strefie , to wszystko widziałem prawie w tak dobrej jakości jak na Twoich wstawionych fotkach , nie przesadzam.To są obrazki bardzo zbliżone do tego jak pokazuje Mak 180 mm tą Planetę , pierwsza fotka jest bliżej prawdy , oczywiście tylko chwilami ze względu tylko i wyłącznie na Seeng.Tak samo Cassini po obwodzie jak i czarny cień z tyłu za planetą ma tak wysoki kontrast że jest po prostu czarny jak noc i wyrażnie z doskonałą ostrością ucina pierścień Saturna , takie i podobne obrazki Saturna oglądałem już parę lat temu właśnie makami Intesa 180 mm. Podobnie sobie wyobrażaj obrazy Saturna z Maka Intesa 180 mm , przy doskonałych warunkach.Chwilami są jak malowane i dochodzi nam jeszcze efekt przestrzenności i kulistości samej Planety , który jest lepszy niż z konstrukcji Newtona.Oczywiście , intensywność pierścieni z odcieniami jak i kolorystyka bardzo podobna. Może teraz zrozumiesz dlaczego Twoim zdaniem tak "Jadę" po innym sprzęcie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Lut 2018, 23:00

Oglądam przede wszystkim Planety od szeregu lat i przeważnie jak jest na niebie jakaś Planeta to cała sesja jest skupiona na niej , robię szybki przegląd jaśniejszych Dsów a potem siedzę parę godzin i wpatruję się w Planetę. Obraz widocznego chwilami detalu składa się po takiej sesji w całość a jak są Ekstra Warunki to nie można oderwać oka od okularu , gdyż obrazy są tak piękne w tych Makach że szkoda samemu to wszystko oglądać. Ile to razy mi się zdarzyło dzwonić po kolegach aby wyciągali sprzęt na doskonały Seeng , już nawet nie pamiętam. Tak wyglądają moje obserwacje Planet i na tym one właśnie polegają , nie na spojrzeniu a na długotrwałym wpatrywaniu się w Planetę. Obrazy w doskonałych warunkach , zapierają dech a warunki Seengowe ulegają zmianie nawet parokrotnie podczas jednej nocy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 12 Lut 2018, 00:32

Krzysztof_P napisał(a):Oglądam przede wszystkim Planety od szeregu lat i przeważnie jak jest na niebie jakaś Planeta to cała sesja jest skupiona na niej , robię szybki przegląd jaśniejszych Dsów a potem siedzę parę godzin i wpatruję się w Planetę. Obraz widocznego chwilami detalu składa się po takiej sesji w całość a jak są Ekstra Warunki to nie można oderwać oka od okularu , gdyż obrazy są tak piękne w tych Makach że szkoda samemu to wszystko oglądać. Ile to razy mi się zdarzyło dzwonić po kolegach aby wyciągali sprzęt na doskonały Seeng , już nawet nie pamiętam. Tak wyglądają moje obserwacje Planet i na tym one właśnie polegają , nie na spojrzeniu a na długotrwałym wpatrywaniu się w Planetę. Obrazy w doskonałych warunkach , zapierają dech a warunki Seengowe ulegają zmianie nawet parokrotnie podczas jednej nocy. :wink:


Krzysztofie, już kilka razy wspominałem, że w najbliższych latach nie ma co się spodziewać dobrych warunków do obserwacji planet, w szczególności Marsa, Jowisza i Saturna. Jowisz w tym roku będzie górował dla Centralnej Polski na wysokości 20 st nad horyzontem (w kolejnych latach nawet niżej) więc musiałbyś trafić jakiś niesamowity seeing aby obraz był przysłowiową "żyletą" pozwalającą dobrej optyce na pokazanie "pazurków". :wink: Najzwyczajniej, planetę na wysokości 20 st trzeba obserwować przez dużo grubszą warstwę atmosfery niż planetę, która byłaby w zenicie.

Można zrobić proste, szybkie obliczenia aby bardziej unaocznić powyższy problem. Załóżmy, że najbardziej turbulentne warstwy atmosfery (te które głównie wpływają na seeing) mamy do wysokości 20 km w zenicie. Z prostego twierdzenia sinusów można wyliczyć długość turbulentnych warstw atmosfery przez jaką będzie się obserwować planetę na wysokości 20 st nad horyzontem. Wyjdzie, że będziesz obserwował zamiast przez 20 km, gdyby planeta była w zenicie to przez 58,5 km a więc prawie 3 razy grubszą warstwę turbulentnej atmosfery. :shock:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 12 Lut 2018, 00:49

Wszystko jasne i zrozumiałe , jednak pomimo niskiego położenia Saturna dwa lata temu na Kudłaczach jak byłem z kolegą Zbyszkiem ZP53 i mieliśmy ze sobą Maka Intesa 180 mm F10 to przy 300X obraz powalał wszystkich którzy wtedy na niego spoglądali przez okular TV Delos 6 mm.
Pomimo jego niskiego położenia był naprawdę piękny. A Cassiniego w zeszłym roku po obwodzie , oglądałem parokrotnie od siebie z balkonu w Nowej Hucie na obrzeżach Krakowa w Makach 180 mm MK i MN , więc sobie wyobraż co się dzieje jak Planety są wysoko.
Księżyc jest też wspaniały w tych Makach i wypada naprawdę niesamowicie , dobrze że choć on nie spadł tak nisko. :D
Aktualnie czekam na nowy sprzęt który jest już w Polsce i do mnie gna , MAK MK STF MIRAGE na bardzo dobrej optyce INTESA 8" , 203/2030 mm F10 , liczę na to że mnie nie zawiedzie i będzie jeszcze lepiej niż dotychczas w mniejszych Intesach 180 mm.
Przyjedż koniecznie na Kudłacze w tym roku jak będę tam ze sprzętem , to pooglądamy i powiesz mi co myślisz jak już zobaczysz sam. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 12 Lut 2018, 01:03

Sorry, ale to, że planety są nisko nie oznacza, że się ich nie ogląda (ja raczej nie, ale nie o mnie chodzi), nie jest to tez chyba winą teleskopów w systemie Maksutow-Newton Intesa :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat