APO vs Mak-Newton.

Postendriu624 | 19 Lut 2018, 16:11

Z tym, że kupując dużego Newtona trzeba mieć idealne ciemne niebo, lub dużo cierpliwości w transportowaniu go pod takie niebo. Dlatego nie mając takich warunków, stawia się na jakość obrazu, w postaci ED, APO, Mak lub MN.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 16:15

Dokładnie tak jest , przy zakupie sprzętu bierzemy wiele pod uwagę i dostosowujemy sprzęt do własnych warunków i potrzeb oraz możliwości finansowych zakupu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 19 Lut 2018, 16:19

Temat powinien też dać do myślenia ew. w takie strony:
- nowy 100ED czy zestaw optyczny MN 5"
- nowy 120ED czy nowy MN5"
- czy na pewno 8" SCT czy 6-7" MN itd.
wszystko oczywiście przy założeniu, że głównie do wizuala, lub do jakichś "pamiątkowych" fotek bez ambicji stania się gwiazdą astrofoto.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postkurp | 19 Lut 2018, 16:22

Cześć. No i ostatnie posty Zorga, Janusza, Andrzeja, Krzyśka i Wiecha są kwintesencją tej całej tasiemcowej dyskusji. Pozdrawiam Koledzy. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postendriu624 | 19 Lut 2018, 16:26

Krzysztof_P napisał(a):Dokładnie tak jest , przy zakupie sprzętu bierzemy wiele pod uwagę i dostosowujemy sprzęt do własnych warunków i potrzeb oraz możliwości finansowych zakupu. :wink:

Bo Krzysztofie, jednym sprawia wiele radości jak zerkając ujrzą w newtonie ledwo widoczną mgiełkę , a drugim z kolei, widok Jowisza w najlepszej jakości.
Zawsze byłem zdania, że astroamator powinien mieć minimum dwa teleskopy i konkretną lornetkę, w myśl zasady, że nie ma teleskopu uniwersalnego.
Ja nigdy nie kupię lustra 12 cali , bo miałem lustro 10 i 8 cali i wiem doskonale, że pod moim niebem te apertury się nie sprawdziły, ani na Ds, ani na planetach.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 19 Lut 2018, 16:35

Janusz_P. napisał(a):Dominiku, w tym wątku porównujemy Maka Newtona z porównywalnym aperturą i ogniskową APO a nie z tanimi, chińskimi Newtonami bo to nie mam żadnego sensu choć odpowiem na to poza tematyczne pytanie, przeciętny Kowalski i tak kupi dużego Newtona bo ma najlepszy stosunek ceny do apertury i możliwej do uzyskania zdolności rozdzielczej, a pasjonat optyki i purysta, bogatszy ekscentryk kupi sobie Maka Newtona bo bardzo podobają mu się obrazy z niego a jeszcze bogatszy ekscentryk kupi sobie duże APO 200mm i będzie się z nas śmiał że jesteśmy cieniasy i zadowalamy się półśrodkami :arrow: :oops: :wink:


Janusz, chyba zdajesz sobie sprawę, że 70% tego tematu to opiewanie przez Krzysztofa_P i Wiecha, wyższości MNów, nawet o niewielkich aperturach, do wszystkich innych rodzajów teleskopu. :wink:

Kiedyś na forum zagranicznym zapytano Rolanda z Astro-Physics, dlaczego nie robi MNów. Stwierdził, że klienci jego firmy potrzebują uniwersalnych teleskopów pod względem obserwacji wizualnych i astrofotografii, które to kryterium spełnia APO.

W naszych warunkach rynkowych jak zauważyłeś, większe APO nie są popularne, głownie ze względu na wysoką cenę, nieporęczność (stosunkowo długa tuba cięższa w transporcie lub do używania w niewielkich rozmiarów obserwatorium) oraz warunki seeingowe, które ograniczają efektywną astrofotografię DSów do ogniskowej około 1-1,2 metra.

Tak więc aby z czymkolwiek te teleskopy systemu MN porównać, łapaliśmy się w tym temacie również za Newtony, SCT-ki, MC-ki.

W temacie czasu chłodzenia MNa 8" chętnie przeczytam opinię kolegi Zorg, jeśli pozwolisz, głównie ze względu na to, że na zagranicznych forach czytam, że wymaga dłuższego chłodzenia a Krzysiek_P i Wiechu mają przeciwne zdanie. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postendriu624 | 19 Lut 2018, 16:43

Każdy kupuje teleskop na jaki go stać i pod swoje warunki obserwacyjne, gdybym mieszkał w Bieszczadach pod ciemnym niebem to pewnie miałbym Newtona minimum 0.5 m.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 19 Lut 2018, 16:59

Każdy system w którym światło przebiega w tubusie więcej niż jeden raz wymaga dłuższego chłodzenia niż refraktor w którym bieg promienia w tubusie jest jednokrotny i to nie podlega żadnej dyskusji :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 19 Lut 2018, 17:16

Domek napisał(a):W temacie czasu chłodzenia MNa 8" chętnie przeczytam opinię kolegi Zorg, jeśli pozwolisz, głównie ze względu na to, że na zagranicznych forach czytam, że wymaga dłuższego chłodzenia a Krzysiek_P i Wiechu mają przeciwne zdanie. :wink:

Po pierwsze: co oznacza ten "dłuższy czas chłodzenia": od czego dłuższy? I na pewno na podstawie czasu chłodzenia 8-calówki dowiedziesz że tak samo długo musi się chłodzić 5-calówka ATM, co?
Po drugie, nie my udowadnialiśmy, że nie ma nic lepszego, tylko ty starałeś sie udowadniać, że nie ma niczego gorszego. Ja udowadniałem, że w sensie jakości obrazów nie ustępuje "w zakresie pełnej przydatności" nawet sensownym APO, na przykładzie bezpośredniego porównania z TAKiem 102 (w sensie "obiegowej" opinii, że MN odpowiada mniej więcej APO o cal- niecały cal mniejszemu).
Po trzecie: spytaj Zorga, czy kolimuje MN przez 2 tygodnie. I pewno w domyśle "każdorazowo".
Po czwarte: no masz w końcu okazję, zapytaj, czy się w ogóle nie nadaje do szerokich pól, czy pokazuje te piękne kolory gwiazd czy nie, czy ma taki kontrast obrazów, jak opisywał Krzysztof, czy to jednak tylko szmelc, gdzie nie da się ustawić offsetu, a kolory gwiazd biorą się w nim z rozjazdów optyki i zafarbu od korektora...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJanusz_P. | 19 Lut 2018, 17:24

Ze szmelcem w systemie MN to miałem dwukrotnie do czynienia , raz w firmie Explore Scientific i jej teleskopów radzę unikać szerokim łukiem, już MN firmy SW jest całkiem przyzwoity choć też nie każdy bo przed laty trafił do mnie taki Zonk z klinowatym meniskiem z którym nic się sensownego nie dało zrobić bo to wada fabryczna nie do usunięcia przez nas amatorów :arrow: :roll: :oops:
Z optyką Intesa jak dotąd nie natrafiłem w serwisie na jakiś felerny egzemplarz :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 19 Lut 2018, 17:33

Hanysiak (kiedyś tu pisał) kiedyś miał problemy z obrazami w swoim MC Intesa 8". Nie chcę kłamać, ale chyba chodziło o ustawienie offsetu. W każdym razie po jakimś dłuższym czasie (ponad rok chyba) poradził sobie i pamiętam jego cudne fotki Księżyca, zamieszczane na Astropolis.

Zbyszek- jeśli twoim zdaniem MN daje wyblakłe obrazy, to serio niepotrzebnie czytałeś ten temat, bo nic z niego niestety nie wyniosłeś. O jakim małym polu w f/6 piszesz - to też twoja tajemnica. Serio, nie masz pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. I teleskopy chyba nie służą do rzucania. Od samego początku wałkujesz w kółko te same zarzuty, ale niestety one nie mają żadnego pokrycia w realu.
Ostatnio edytowany przez wiechu, 19 Lut 2018, 17:43, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 17:43

Panowie , Kudłacze w tym roku rozwieją wszelakie wątpliwości i kto będzie ten sam poogląda , mam nadzieję że i wtedy coś na Forum się napisze i wszelakie wątpliwości zostaną rozwiane. :D

Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 19 Lut 2018, 17:50, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 19 Lut 2018, 17:48

wiechu napisał(a):Hanysiak (kiedyś tu pisał) kiedyś miał problemy z obrazami w swoim MC Intesa 8". Nie chcę kłamać, ale chyba chodziło o ustawienie offsetu. W każdym razie po jakimś dłuższym czasie (ponad rok chyba) poradził sobie i pamiętam jego cudne fotki Księżyca, zamieszczane na Astropolis.


No to wszystko jasne, w takim razie te 2 tygodnie kolimacji, które wywołały u ciebie życiową traumę, :wink: to wcale nie był rekord świata w długości czasu kolimacji MNa z 3 płaszczyznami do kolimacji (2 lustra plus menisk) i offsetem. 8) :lol:

wiechu napisał(a):Serio, nie masz pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. I teleskopy chyba nie służą do rzucania. Od samego początku wałkujesz w kółko te same zarzuty, ale niestety one nie mają żadnego pokrycia w realu.


Deja vue. :wink: Krzysztof_P również czuwał. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwiechu | 19 Lut 2018, 17:58

Domek napisał(a):No to wszystko jasne, w takim razie te 2 tygodnie kolimacji, które wywołały u ciebie życiową traumę, :wink: to wcale nie był rekord świata w długości czasu kolimacji MNa z 3 płaszczyznami do kolimacji (2 lustra plus menisk) i offsetem. 8) :lol:

Podaj zatem rekord świata, konkretnie: ile? Kto i gdzie?

Tylko nie rób z innych debili, bo co najmniej od 2002 r. można kupić kolimatory holograficzne, Lasermaxy i inne. Po raz drugi nie będę opisywać jak się kolimuje takim kolimatorem, bo to jest parę stron wcześniej. I na pewno nie tylko ja mam taki kolimator, że ty go masz - wiem, bo go opisywałeś. Zresztą jako nowość, gdy mój zdążył się u mnie sporo zakurzyć. I nie rość sobie prawa do wyjątkowości- wiele innych osób na pewno je ma i ma pojęcie jak się takim kolimuje i ile czasu może to zająć.
Ostatnio edytowany przez wiechu, 19 Lut 2018, 18:08, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 19 Lut 2018, 18:44

wiechu napisał(a):
Domek napisał(a):No to wszystko jasne, w takim razie te 2 tygodnie kolimacji, które wywołały u ciebie życiową traumę, :wink: to wcale nie był rekord świata w długości czasu kolimacji MNa z 3 płaszczyznami do kolimacji (2 lustra plus menisk) i offsetem. 8) :lol:

Podaj zatem rekord świata, konkretnie: ile? Kto i gdzie?

Tylko nie rób z innych debili, bo co najmniej od 2002 r. można kupić kolimatory holograficzne, Lasermaxy i inne. Po raz drugi nie będę opisywać jak się kolimuje takim kolimatorem, bo to jest parę stron wcześniej. I na pewno nie tylko ja mam taki kolimator, że ty go masz - wiem, bo go opisywałeś. Zresztą jako nowość, gdy mój zdążył się u mnie sporo zakurzyć. I nie rość sobie prawa do wyjątkowości- wiele innych osób na pewno je ma i ma pojęcie jak się takim kolimuje i ile czasu może to zająć.


Myślę, że korona ci z głowy nie spadnie jak jeszcze raz przypomnisz (może być kopiuj-wklej z wcześniejszego opisu) w jaki sposób kolimuje się takim holograficznym kolimatorem. Mi nigdy nie udało się nim dokładnie skolimować SCT-ka. Zawsze musiałem dokolimować na gwieździe w okularze przy powiększeniu co najmniej 250x. Nie mówię już o tym, że ten holograficzny kolimator jest bezużyteczny do kolimacji teleskopów w systemie RC. W zasadzie dobrze sprawdza się tylko do kolimacji klasycznych Newtonów i to wyłącznie pod wizual.

Może ty jednak Wiechu masz jakieś wyjątkowe zdolności do ekspresowej i dokładnej kolimacji, a może jednak nie zdajesz sobie nawet sprawy, że obserwujesz nie do końca dobrze skolimowanym teleskopem? :wink:

A i jeszcze jedno o czym zapomniałem, w MN-ie są jednak cztery płaszczyzny do zgrania w trakcie kolimacji: 2 lustra, menisk i wyciąg okularowy (focuser). :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 18:50

Wiechu a co ze Shiftem Chińskich SCT i kolebocącym się lustrem , tego przecież nie da rady skolimować Super pod astrofoto , od tego defektu chińskiej masówki są wolne dobre MC. Jedynie jak Teleskop SCT posiada śrubę do blokady to jest jakieś wyjście , ale nowsze systemy nie wszystkie to mają.Z kolei zastosowanie wyciągu Crayforda to przeogniskowanie sprzętu w efekcie czego nie pracuje całe LG , spada światło , wzrasta i tak już Duża Obstrukcja , w porównaniu do Dobrego Maka to normalna porażka te SCT. Jedynie Dobre MC posiadają odpowiednio większe LG i nawet jak je przeogniskujemy to pracuje nam cała Apertura Sprzęta. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 19 Lut 2018, 19:31

Krzysztof_P napisał(a):Wiechu a co ze Shiftem Chińskich SCT i kolebocącym się lustrem , tego przecież nie da rady skolimować Super pod astrofoto , od tego defektu chińskiej masówki są wolne dobre MC. Jedynie jak Teleskop SCT posiada śrubę do blokady to jest jakieś wyjście , ale nowsze systemy nie wszystkie to mają.Z kolei zastosowanie wyciągu Crayforda to przeogniskowanie sprzętu w efekcie czego nie pracuje całe LG , spada światło , wzrasta i tak już Duża Obstrukcja , w porównaniu do Dobrego Maka to normalna porażka te SCT.


Krzysztofie, jak się skupuje jakieś kiepskie używki (bo tylko takie można tanio kupić :!: ) do rewitalizacji, to ma się złe doświadczenia z mirror shiftem. Używałem kilku SCT-ków i mirror shift nie był żadnym problemem.

Podpowiem Ci też jak skolimować SCT-ka gdyby jednak miał mirror shift. Trzeba ostrość ustawiać zawsze w jednym kierunku (czyli przejeżdżasz przez punkt ostrości i fokusujesz tylko podpychając lustro główne w kierunku wtórnego). Kolimujesz na gwieździe jeśli lustr główne jest jak gdyby podparte w ten sposób.

Widzisz, znowu się czegoś dowiedziałeś z tego wątku i nawet linka nie musiałeś klikać. :D
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 19 Lut 2018, 19:34, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 19:43

Domek napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Wiechu a co ze Shiftem Chińskich SCT i kolebocącym się lustrem , tego przecież nie da rady skolimować Super pod astrofoto , od tego defektu chińskiej masówki są wolne dobre MC. Jedynie jak Teleskop SCT posiada śrubę do blokady to jest jakieś wyjście , ale nowsze systemy nie wszystkie to mają.Z kolei zastosowanie wyciągu Crayforda to przeogniskowanie sprzętu w efekcie czego nie pracuje całe LG , spada światło , wzrasta i tak już Duża Obstrukcja , w porównaniu do Dobrego Maka to normalna porażka te SCT.


Krzysztofie, jak się skupuje jakieś kiepskie używki (bo tylko takie można tanio kupić :!: ) do rewitalizacji, to ma się złe doświadczenia z mirror shiftem. Używałem kilku SCT-ków i mirror shift nie był żadnym problemem.

Podpowiem Ci też jak skolimować SCT-ka gdyby jednak miał mirror shift. Trzeba ostrość ustawiać zawsze w jednym kierunku (czyli przejeżdżasz przez punkt ostrości i fokusujesz tylko podpychając lustro główne w kierunku wtórnego). Kolimujesz na gwieździe jeśli lustr główne jest jak gdyby podparte w ten sposób.

Widzisz, znowu się czegoś dowiedziałeś z tego wątku i nawet linka nie musiałeś klikać. :D


Tyle SCT co ja skolimowałem na gwiazdach przy odpowiednio dużym Pow. to nie widziałeś nigdy na własne oczy. :D Znam też jakość najnowszych , miałem dwa tygodnie temu w domu dwie roczne takie tubki SCT 8" XLT, dziękuje że mnie oświecasz w tym co znam od X lat.Kiedy ja miałem do czynienia z pierwszym SCT to jeszcze zapewne mówiłeś Papu , więc daruj sobie. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMarek_N | 19 Lut 2018, 19:55

Wybrane cechy Mak-Newtona kontra riposty fanatycznych użytkowników:

>- długo się chłodzi - trzymam go cały czas na balkonie,
>- mniejsza rozdzielczość niż dużego Newtona - za to "ładniejsza" rozdzielczość,
>- duże pociemnienie brzegowe - nie przeszkadza mi to / mam ciemne tło jak w APO,
>- trudniejsza kolimacja - mam kolimator holograficzny i jestem mistrzem kolimacji,
>- daje obrazy planet jak super drogie APO i DS'ów jak 16" Newton - porównajmy go na Kudłaczach z Syntą 8",
>- jest ciężki - jestem silny,
>- jest drogi - jestem bogaty, zresztą optyka 1/8 lambda jest tego warta,
>- ma optykę 1/5 do 1/6 lambda - schowam certyfikat i powiem że ma 1/8, to go drożej sprzedam.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 20:06

Marek_N napisał(a):Wybrane cechy Mak-Newtona kontra riposty fanatycznych użytkowników:

>- długo się chłodzi - trzymam go cały czas na balkonie,
>- mniejsza rozdzielczość niż dużego Newtona - za to "ładniejsza" rozdzielczość,
>- duże pociemnienie brzegowe - nie przeszkadza mi to / mam ciemne tło jak w APO,
>- trudniejsza kolimacja - mam kolimator holograficzny i jestem mistrzem kolimacji,
>- daje obrazy planet jak super drogie APO i DS'ów jak 16" Newton - porównajmy go na Kudłaczach z Syntą 8",
>- jest ciężki - jestem silny,
>- jest drogi - jestem bogaty, zresztą optyka 1/8 lambda jest tego warta,
>- ma optykę 1/5 do 1/6 lambda - schowam certyfikat i powiem że ma 1/8, to go drożej sprzedam.


Szkoda było się pocić , gdyż połowa tego to bzdura. :lol:
Widzę że mamy następnego Jupka w Temacie. :lol: :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 19 Lut 2018, 20:17

wiechu napisał(a):Hanysiak (kiedyś tu pisał) kiedyś miał problemy z obrazami w swoim MC Intesa 8". Nie chcę kłamać, ale chyba chodziło o ustawienie offsetu. W każdym razie po jakimś dłuższym czasie (ponad rok chyba) poradził sobie i pamiętam jego cudne fotki Księżyca, zamieszczane na Astropolis.

...

Ten Inters dawał znacznie gorsze i ciemniejsze obrazy niż Newton 235/1300 z prostokątnym lusterkiem . Po głowie mi kołacze, ze ktoś z tego forum go odkupił i poprawnie ustawił . Patrzyłem przez ten telep nim był po fabryce poprawiony . Szkoda, że o nim wspomniano, do dzisiaj pamiętam ten szary księżyc , gdy w zwykłym Newtonie co obok bajkowy .. wolę bajkowy obraz, niż bajkowy teleskop .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postwiechu | 19 Lut 2018, 20:22

Jak ustawiałem offset i jak kolimowałem MN napisałem kilka stron wcześniej. Nie widzę w tym mistrzostwa, widzę za to tyle, że nie chce się przeczytać / zrozumieć. Sorry, nie będę się powtarzać. Odpowiem na pytania o konkretne etapy/elementy tego procesu. Dodam tyle, że płaszczyzny korektora i LW po obrysie są stałe i przy ATM da się je w miarę poprawnie wyznaczyć. Gdyby się nie dało - to nikt nigdy nie ustawiłby sensownie offsetu i Newtona. Tak, wiem, serio wiem, że N nie ma korektora - ale widzę w tym większą przeszkodę w umiejscawianiu niż w przypadku MN - przy składaniu teleskopu z zestawu Intesa. Zresztą o tym już pisałem.


Zbyszek - tak, zgadza się, bo i przez Intesa, i przez twojego Newtona dane mi było popatrzeć. Ale pamiętam też fotki po poprawieniu, były serio wspaniałe.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 19 Lut 2018, 20:37

wiechu napisał(a):Jak ustawiałem offset i jak kolimowałem MN napisałem kilka stron wcześniej. Nie widzę w tym mistrzostwa, widzę za to tyle, że nie chce się przeczytać / zrozumieć. Sorry, nie będę się powtarzać. Odpowiem na pytania o konkretne etapy/elementy tego procesu. Dodam tyle, że płaszczyzny korektora i LW po obrysie są stałe i przy ATM da się je w miarę poprawnie wyznaczyć. Gdyby się nie dało - to nikt nigdy nie ustawiłby sensownie offsetu i Newtona. Tak, wiem, serio wiem, że N nie ma korektora - ale widzę w tym większą przeszkodę w umiejscawianiu niż w przypadku MN - przy składaniu teleskopu z zestawu Intesa. Zresztą o tym już pisałem.


Zbyszek - tak, zgadza się, bo i przez Intesa, i przez twojego Newtona dane mi było popatrzeć. Ale pamiętam też fotki po poprawieniu, były serio wspaniałe.


Nigdzie wcześniej niestety Wiechu, w tym wątku, nie opisałeś sensownie procedury kolimacji MNa, więc raczej nie ściemniaj, że nie będziesz się powtarzać. :lol: Nie tyle nie chcesz ile nie dałbyś rady. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postendriu624 | 19 Lut 2018, 20:44

To w końcu ma to być recenzja APO vs MN.
Poczytał bym coś sensownego.
Ps.
Już pewnie w Ameryce z nas się śmieją jak to czytają.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 20:52

Endriu to jest Kabaret Roku a nie porównanie MN6" z APO6" , którego tu przecież nikt z nas nie posiada. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

AstroChat

Wejdź na chat