APO vs Mak-Newton.

Posttomeczz | 09 Lut 2018, 04:13

:D
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 04:45

mkowalik napisał(a):Podsumowując koledzy KrzysztofP i wiechu obserwacje prowadzą oczami wyobraźni, co pozwala każdemu nawet najsłabszemu DSowi nabrać kolorów i szczegółów niewidocznych w dużo większych teleskopach.


Dokładnie jak napisał Wiechu , szkoda klepania a szczególnie do tak mało doświadczonych nowicjuszy. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 09 Lut 2018, 08:26, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 07:31

Chiny to tak jak każdy inny kraj z bogatą histirią i tradycją. Produkują one b, dobre rzeczy jak i podróbki ,z tym że o wiele taniej niż inne kraje.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 07:42

Pamiętam te kalkulatorki ale już w wydaniu De Lux , zegarki z siedmioma mendolyjkami to nie czasem też z Chin pochodziły? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 07:58

Zegarki to były chyba Montana ,czy coś takiego ,obecnie to kultowe pamiątki z czasów PRL osiągające wysokie ceny, jak są w fabrycznym stanie, Były wtedy też rosyjskie zegarki elektroniczne 5x większe od Montany ,oraz Polskie Unitra i trzeba było za każdym razem naciskać guzik aby zobaczyć godzinę, bo miały wyświetlacz ledowski.
Te zegarki potrafią osiągnąć niebotyczne ceny na allegro jak są jeszcze w fabrycznym stanie ,i mają orginalne opakowanie.

Mnie osobiście nie martwi to że nam chiński teleskop tym bardziej jak daje on bardzo dobry obraz.
Nawet poważne duże firmy mają wpadki i jakieś słabe punkty w swoich produktach.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 08:22

Ale ja lubię chińskie i taiwańskie Newtony , sam z nich czasem korzystam , są bardzo dobre , szczególnie podoba mi się mechanika w GSO jak i dobrej jakości warstwy , osobiście uważam GSO za mechanikę wyżej od SW. To że w prawie każdym jakiego posiadałem to optyka była poprawiana dla moich potrzeb to już inna prawa , nawet w SN MEADE 10" LG było tak spaprane co wyszło w badaniu że nie do uwierzenia a miała być sfera.Dopiero po modyfikacji ten teleskop pokazywał już ładne obrazy. Byłem z nim na Kudłaczach na zlocie szereg lat temu i wtedy Saturn w tym 10" Schmidt-Newtonie był bardzo dobry.
Co nam pozostaje innego , jak nie kupimy nic z półki wyżej za spory wydatek , to praktycznie tylko to i tak jest teraz Miodzio gdyż 30 lat temu to budowało się Refraktory z nie oszlifowanych soczewek okularowych. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2018, 08:49

Czym dalej w las tym więcej drzew. :wink: Kolejne nieścisłości w Twoich opisach Krzysztofie? Tym razem dotyczące 100% w pełni doświetlonego pola w Nak-New, które według Ciebie wynosi 22,5 mm, a według specyfikacji na stronie APM tylko 2,6 mm. :!: No to gdzie jest prawda? :roll: Jak zauważył wcześniej Janusz, 51% winetowania na brzegu pola to już poważna sprawa. Zerknij na poniższe zrzuty z ekranu.

Powoli robi nam się z tego tematu wątek humorystyczny. :wink:

APO vs Mak-Newton.: FullSizeRender.jpg


APO vs Mak-Newton.: FullSizeRender1.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 08:53

Oj to chyba pomyliłem to 22,5 mm które jest podane w specyfikacji , jest tam napisane 22,5 i musiałem żle przepisać ze strony produktu. Szczerze to akurat wcale mnie nie interesowało , gdyż obrazy z okularami o polu 82* nie wykazywały na nocnym niebie jakichś niepokojących sygnałów. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 08:55

To chyba parametr ważny dla astrofoto a ja w tym temacie kuleję. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 09 Lut 2018, 10:08

Dla szerokich pól też jest znaczący.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJOKER | 09 Lut 2018, 10:22

Krzysztof_P napisał(a):Oj to chyba pomyliłem to 22,5 mm które jest podane w specyfikacji , jest tam napisane 22,5 i musiałem żle przepisać ze strony produktu. Szczerze to akurat wcale mnie nie interesowało , gdyż obrazy z okularami o polu 82* nie wykazywały na nocnym niebie jakichś niepokojących sygnałów. :wink:



Nie przejmuj się Krzysztofie,

Na szczęście większość z nas nie używa "lupy" czytając Twoje b.cenne porównania/opisy ...
błędów nie popełnia tylko ten kto nic nie robi :lol:


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postjupiter1969 | 09 Lut 2018, 10:43

Cyt :

No szczególnie jak pokazuje kolory gwiazd w gromadach kulistych, w tym M13 to rzeczywiście może "wbić w ziemię". :wink:

Ale przy okazji ciekawostka. Barnard (tak to ten od ciemnych mgławic Barnarda) badał kolor gwiazd w M13 na początku ubiegłego wieku. Tyle, że on połączył obserwacje wizualne za pomocą 40-calowego refraktora z 13 calowym astrografem. :D Stwierdził, że wizualnie kolorów gwiazd w M13 nie da się zobaczyć (nawet 40-calowym refraktorem). :D Poniżej skan strony pewnego opracowania

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodam swoje 3 grosze.
Kolorki M13 da się zobaczyć na jeszcze jasnym tle nieba.

Widziałem to na własne oczy w swoim SW 14".Obserwując planety o zmierzchu rzuciłem okiem na M 13 i doznałem szoku,to było niesamowite,gwiazdek było sporo mniej,ale ich barwy były dosyć wyraziste i trudne do ominięcia.

Jak widać wszystko zależy od techniki obserwacji !!!

W nocy nigdy nie doświadczyłem takiego widoku,proponuję spróbować samemu.
Mam przeczucie,że nawet sporo mniejsze teleskopy ukarzą barwy jej poszczególnych składników .
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2018, 10:48

Trzeba byłoby jeszcze rozwiązać kwestię użyteczności na przykład Naglera 31mm z tym MN76. :wink: Według Krzysztofa nie ma problemów z winetowaniem, ale jakoś trudno mi w to uwierzyć. :wink: Według moich wyliczeń, spadek jasności jest całkiem spory. Ale pewnie praktyka rozjedzie się z teorią i tym razem. :wink:

Zaczynamy od wyliczenia wielkości "h" do powyższego wzoru znając już "Fully illuminated field" jako 2,6mm:

APO vs Mak-Newton.: image.jpeg
image.jpeg (34.49 KiB) Obejrzany 6028 razy


No i przechodzimy do wykresu z winetowaniem:

APO vs Mak-Newton.: image.jpeg


Ojjjj.... jest grubo. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś 09 Lut 2018, 14:29, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJSC | 09 Lut 2018, 10:59

Możesz podać linka do takiego fajnego kalkulatora? :)
Nie wiem, bo nie wnikałem w te wzory, ale z płytą korekcyjną może być inaczej niż w zwykłym Newtonie.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2018, 11:09

JSC napisał(a):Możesz podać linka do takiego fajnego kalkulatora? :)
Nie wiem, bo nie wnikałem w te wzory, ale z płytą korekcyjną może być inaczej niż w zwykłym Newtonie.


http://www.bbastrodesigns.com/diagonal.htm

Płyta raczej tylko koryguje aberracje i wypłaszcza pole. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJSC | 09 Lut 2018, 11:17

Ale też załamuje promienie. Tak jak pisałem - nie wnikałem i musiałbym to przemyśleć...

Image

Dzięki za linka :)

EDIT
Jeszcze rysuneczek poglądowy z MN - bo powyższy to oczywiście Mak
Image
Jak widać, wiązka chyba nawet nie jest równoległa po wyjściu z menisku - to może mieć jakiś wpływ na wyliczenia.
Ostatnio edytowany przez JSC 09 Lut 2018, 11:30, edytowano w sumie 3 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postszelka | 09 Lut 2018, 11:18

APO vs Mak-Newton.: stephen-colbert-popcorn-gif.jpg
stephen-colbert-popcorn-gif.jpg (13.59 KiB) Obejrzany 6098 razy


Kocham to Forum :D

A tak na poważnie - niby sprzęt uniwersalny - wydawałoby się idealny
ALE - w stosunku cena/osiągi
1.Dla planeciarza lepszy będzie MAK
2.Dla szerokich pól lepsze będzie APO
3.Dla dreesiarzy lepszy bedzie newton

i tu jest problem natury filozoficznej hehe :D
dla kogo taki sprzęt? Dla początkującego? za drogi
Dla zaawansowanego astroamatora?
Też nie bardzo, bo zaawansowany astroamator zazwyczaj posiada już swoją "specjalizację" i wybierze jeden z 3 punktów.
A jeśli zaawansowany astroamator chce poszerzyć zakres "specjalizacji" to i tak zajrzy do punktów 1-3.

Więc pytanie MN czy APO to tak jak pytać - kolarzówka czy rower górski :)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postlolak89 | 09 Lut 2018, 11:42

Niby jest tu sporo emocji i czasami kiśnie atmosfera jednak jest to wartościowy temat gdzie ludzie z wieloletnim doświadczeniem dzielą się wiedzą (czasami mimochodem chcąc obalić czyjąś tezę;)) i jak ktoś chce to wyłapie sporo fajnych informacji. Dla mnie bomba. Po tasiemcowym zachwalaniu ED100 jako najlepszym planetarnym sprzęcie w tej cenie to miła odmiana. De Facto ED 100 to 4 cale a ktoś tu pisał, że planety tylko od 5 cali a nawet 6;).
Zresztą mam nadzieję się sam przekonać o Edku 100 i 80 na wiosnę czy lato jak wyciągnę Marcina i Karola z zimowego snu.
lolak89
 

PostDominik Woś | 09 Lut 2018, 11:43

JSC napisał(a):Ale też załamuje promienie. Tak jak pisałem - nie wnikałem i musiałbym to przemyśleć...

Image

Dzięki za linka :)

EDIT
Jeszcze rysuneczek poglądowy z MN - bo powyższy to oczywiście Mak
Image
Jak widać, wiązka chyba nawet nie jest równoległa po wyjściu z menisku - to może mieć jakiś wpływ na wyliczenia.


Można podeprzeć się oryginalnymi materiałami Intesa Micro. Wygląda na to, że równoległość wiązki jest niezagrożona. :wink:

APO vs Mak-Newton.: image.png


APO vs Mak-Newton.: image.png
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKarol | 09 Lut 2018, 11:49

szelka napisał(a):A tak na poważnie - niby sprzęt uniwersalny - wydawałoby się idealny
ALE - w stosunku cena/osiągi
1.Dla planeciarza lepszy będzie MAK
2.Dla szerokich pól lepsze będzie APO
3.Dla dreesiarzy lepszy bedzie newton


Ja bym dodał czwarty punkt - dla DSiarzy, którzy lubią ładne obrazki czy też zależy na osiągnięciu konkretnego celu. Tu pasuje duży MAK, SC, MN, duże achro czy ED itp.. Teleskopy dające odpowiedni zasięg a zarazem duży kontrast i ogólnie "ładny" obrazek.

mkowalik napisał(a):Podsumowując koledzy KrzysztofP i wiechu obserwacje prowadzą oczami wyobraźni, co pozwala każdemu nawet najsłabszemu DSowi nabrać kolorów i szczegółów niewidocznych w dużo większych teleskopach.


Wydaje mi się, że ich opisy są wiarygodne w większości przypadków. Jeśli mnie pamięć nie myli to czytałem opisy Wiecha i pokrywają się z moimi obserwacjami. A czy Twoje obserwacje pokrywają się z obserwacjami innych osób ?
Czy tylko tak bezpodstawnie oskarżasz ? Dlaczego mieli by kłamać w sprawie MN ?

lolak89 napisał(a):Zresztą mam nadzieję się sam przekonać o Edku 100 i 80 na wiosnę czy lato jak wyciągnę Marcina i Karola z zimowego snu.


Czy się obudzę to nie wiem ;)

PS. Pamięta ktoś jaki kiedyś nick miał Wiechu bo bym poczytał jego opisy obiektów ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostDominik Woś | 09 Lut 2018, 12:01

jupiter1969 napisał(a):Cyt :

No szczególnie jak pokazuje kolory gwiazd w gromadach kulistych, w tym M13 to rzeczywiście może "wbić w ziemię". :wink:

Ale przy okazji ciekawostka. Barnard (tak to ten od ciemnych mgławic Barnarda) badał kolor gwiazd w M13 na początku ubiegłego wieku. Tyle, że on połączył obserwacje wizualne za pomocą 40-calowego refraktora z 13 calowym astrografem. :D Stwierdził, że wizualnie kolorów gwiazd w M13 nie da się zobaczyć (nawet 40-calowym refraktorem). :D Poniżej skan strony pewnego opracowania

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodam swoje 3 grosze.
Kolorki M13 da się zobaczyć na jeszcze jasnym tle nieba.

Widziałem to na własne oczy w swoim SW 14".Obserwując planety o zmierzchu rzuciłem okiem na M 13 i doznałem szoku,to było niesamowite,gwiazdek było sporo mniej,ale ich barwy były dosyć wyraziste i trudne do ominięcia.

Jak widać wszystko zależy od techniki obserwacji !!!

W nocy nigdy nie doświadczyłem takiego widoku,proponuję spróbować samemu.
Mam przeczucie,że nawet sporo mniejsze teleskopy ukarzą barwy jej poszczególnych składników .


Mogło Ci się jednak to tylko wydawać. Podobno kolory gwiazd lepiej jednak widać na ciemnym niebie, najlepiej takim 21,5 mag i ciemniejszym. Złudzenie mogło wynikać, z większej ilości światła pobudzającego czopki w oku, odpowiedzialne za widzenie kolorów.

Ale za co właściwie Ty chcesz ukarać :wink: te barwy jej poszczególnych składników? :wink: :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 12:13

W makach przed meniskiem mamy mniejszy świat a za meniskiem już większy , dlatego maki muszą mieć nieco większe LG niż menisk, poza tym wszystko pozostaje bez zmian jak w tradycyjnym newtonie.
Zaletą MN w porównaniu z tradycyjnym makiem, jest stała pozycja LG do Menisku oraz płaskie lustro, a nie wypukłe , przez co mamy stałą światłosiłę, i dodatkowo korekcja sferyczna jest na stałym poziomie, W tradycyjnym maku to ruchome lustro w zależniści od położenia tą korekcję aberracji sferycznej będzie miała różną. Bo odległość menisku względem LG nie może być ot taka sobie ,lecz dokładnie wyliczona, oczywiście z jakimś błędem tolerancyjnym.
W SCT ten błąd ma jeszcze mniejszą tolerancję bo płyta korekcyjna jest asferyczna.
Napewno wnikliwi badacze swoich maczków SW zauważyli różnicę w jakości obrazu w zależności od jego przeogniskowania, że z akcesoriami 1.25 cala mak SW generuje najlepszy obraz, a z 2 cale ta jakość nie jest już najlepsza, i nie jest to wynikiem jego większej ogniskowej z 2 cale, tylko z powodu że LG jest bliżej menisku.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 09 Lut 2018, 12:14

szelka napisał(a):...Kocham to Forum :D

A tak na poważnie - niby sprzęt uniwersalny - wydawałoby się idealny
ALE - w stosunku cena/osiągi
1.Dla planeciarza lepszy będzie MAK
2.Dla szerokich pól lepsze będzie APO
3.Dla dreesiarzy lepszy bedzie newton


To fajnie więc go szanuj i tylko proszę nie myl "Dreesiarzy z Desiarzami" i pisz Newton z Dużej litery :arrow: :mrgreen:

Tak swoją drogą to wiele razy Krzyśkowi mówiłem że Mak Newton z tak małym lusterkiem wtórnym będzie się nadawał w zasadzie tylko do planet i od biedy Księżyca a o Naglerach 31 i pięknych oraz jasnych obrazach szerokich na kilka stopni obiektów DS to można w nich tylko pomarzyć z tak małym lusterkiem wtórnym :arrow: :roll: :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttomeczz | 09 Lut 2018, 12:20

szelka napisał(a):
stephen-colbert-popcorn-gif.jpg


Kocham to Forum :D

......
1.Dla planeciarza lepszy będzie MAK
............



ehhhhhh :D :D :D :D
Ostatnio edytowany przez tomeczz, 09 Lut 2018, 12:22, edytowano w sumie 1 raz
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postjupiter1969 | 09 Lut 2018, 12:21

Domek napisał(a):
jupiter1969 napisał(a):Cyt :

No szczególnie jak pokazuje kolory gwiazd w gromadach kulistych, w tym M13 to rzeczywiście może "wbić w ziemię". :wink:

Ale przy okazji ciekawostka. Barnard (tak to ten od ciemnych mgławic Barnarda) badał kolor gwiazd w M13 na początku ubiegłego wieku. Tyle, że on połączył obserwacje wizualne za pomocą 40-calowego refraktora z 13 calowym astrografem. :D Stwierdził, że wizualnie kolorów gwiazd w M13 nie da się zobaczyć (nawet 40-calowym refraktorem). :D Poniżej skan strony pewnego opracowania

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodam swoje 3 grosze.
Kolorki M13 da się zobaczyć na jeszcze jasnym tle nieba.

Widziałem to na własne oczy w swoim SW 14".Obserwując planety o zmierzchu rzuciłem okiem na M 13 i doznałem szoku,to było niesamowite,gwiazdek było sporo mniej,ale ich barwy były dosyć wyraziste i trudne do ominięcia.

Jak widać wszystko zależy od techniki obserwacji !!!

W nocy nigdy nie doświadczyłem takiego widoku,proponuję spróbować samemu.
Mam przeczucie,że nawet sporo mniejsze teleskopy ukarzą barwy jej poszczególnych składników .


Mogło Ci się jednak to tylko wydawać. Podobno kolory gwiazd lepiej jednak widać na ciemnym niebie, najlepiej takim 21,5 mag i ciemniejszym. Złudzenie mogło wynikać, z większej ilości światła pobudzającego czopki w oku, odpowiedzialne za widzenie kolorów.

Ale za co właściwie Ty chcesz ukarać :wink: te barwy jej poszczególnych składników? :wink: :D


Piszę to co widziałem na własne oczy i nie opieram swoich wywodów na " podobno "
.Polecam sprawdzić samemu !
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości

AstroChat

Wejdź na chat