APO vs Mak-Newton.

PostJSC | 09 Lut 2018, 12:32

endriu624 napisał(a):Napewno wnikliwi badacze swoich maczków SW zauważyli różnicę w jakości obrazu w zależności od jego przeogniskowania, że z akcesoriami 1.25 cala mak SW generuje najlepszy obraz, a z 2 cale ta jakość nie jest już najlepsza, i nie jest to wynikiem jego większej ogniskowej z 2 cale, tylko z powodu że LG jest bliżej menisku.


Dzięki za tego posta, bo chciałem to wiedzieć, czy da się zauważyć zmianę jakości takiego przeogniskowania...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 13:04

JSC napisał(a):
endriu624 napisał(a):Napewno wnikliwi badacze swoich maczków SW zauważyli różnicę w jakości obrazu w zależności od jego przeogniskowania, że z akcesoriami 1.25 cala mak SW generuje najlepszy obraz, a z 2 cale ta jakość nie jest już najlepsza, i nie jest to wynikiem jego większej ogniskowej z 2 cale, tylko z powodu że LG jest bliżej menisku.


Dzięki za tego posta, bo chciałem to wiedzieć, czy da się zauważyć zmianę jakości takiego przeogniskowania...

Dodam tu jeszcze małą uwagę z tego co zauważyłem w moich makach, a mianowicie z akcesoriami 2 cale gdy LG jest bliżej menisku średnio o 20-25 mm to wzrasta w nim dodatkowo obstrukcja bo LW jest o tą odległiść bliżej LG,
Ostatnio edytowany przez endriu624, 09 Lut 2018, 13:39, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 09 Lut 2018, 13:39

Wymienię Maka-Newtona 5" f/6 Wellefront 1/8 (jest dokumentacja) na dowolnego chińskiego Newtona. Uwaga: ten Mak-Newton jednak się do niczego nie nadaje, no i straszliwie długo się chłodzi, dlatego dopłacę do wszystkiego powyżej 114/500.

W końcu COŚ może zobaczę. Chyba nawet sama chińska tuba bez optyki daje lepsze obrazy, niż ten gópi MN.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMaxx | 09 Lut 2018, 16:39

wiechu napisał(a):Wymienię Maka-Newtona 5" f/6 Wellefront 1/8 (jest dokumentacja) na dowolnego chińskiego Newtona. Uwaga: ten Mak-Newton jednak się do niczego nie nadaje, no i straszliwie długo się chłodzi, dlatego dopłacę do wszystkiego powyżej 114/500.

W końcu COŚ może zobaczę. Chyba nawet sama chińska tuba bez optyki daje lepsze obrazy, niż ten gópi MN.


Hahahahaha :lol: :mrgreen:
Wiechu, na taki wpis czekałem :D
Jesteś moim idolem od dziś :D :idea: :mrgreen:
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postwiechu | 09 Lut 2018, 16:47

Maxx, ale choć ty się zlituj, może jakaś tuba bez luster, mało pognieciona? Byle chińska. No bo już się zdesperowany kapkę zrobiłem, polukać by się chciało ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 16:52

wiechu napisał(a):Maxx, ale choć ty się zlituj, może jakaś tuba bez luster, mało pognieciona? Byle chińska. No bo już się zdesperowany kapkę zrobiłem, polukać by się chciało ;)

Czyli tak zwana rura początkującego obserwatora, tak zwany teleskop Kopernika.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 09 Lut 2018, 16:56

endriu624 napisał(a):
wiechu napisał(a):Maxx, ale choć ty się zlituj, może jakaś tuba bez luster, mało pognieciona? Byle chińska. No bo już się zdesperowany kapkę zrobiłem, polukać by się chciało ;)

Czyli tak zwana rura początkującego obserwatora, tak zwany teleskop Kopernika.

Wcale nie początkującego. Mniej wad optyki, nie ma fałszywych kolorów, w ogóle WIDAĆ, a nie że NIC. Po lekturze tego tematu każdy spoko dojdzie do wniosku, że te pitolone ruskie badziewia (tfu, Intes jakiś) to jednak takiemu rozwiązaniu do pięt nie sięgają. No i się taki chłodzi wyraźnie krócej :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKarol | 09 Lut 2018, 17:00

wiechu napisał(a):Wymienię Maka-Newtona 5" f/6 Wellefront 1/8 (jest dokumentacja) na dowolnego chińskiego Newtona. Uwaga: ten Mak-Newton jednak się do niczego nie nadaje, no i straszliwie długo się chłodzi, dlatego dopłacę do wszystkiego powyżej 114/500.

W końcu COŚ może zobaczę. Chyba nawet sama chińska tuba bez optyki daje lepsze obrazy, niż ten gópi MN.


To ja chętnie się wymienie ;)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaxx | 09 Lut 2018, 17:01

wiechu napisał(a):Maxx, ale choć ty się zlituj, może jakaś tuba bez luster, mało pognieciona? Byle chińska. No bo już się zdesperowany kapkę zrobiłem, polukać by się chciało ;)


Wiechu ja dysponuje tylko marnej jakości APO 80 więc nie tego szukasz. :wink:
Poza tym, kto Ci się zamieni swoim wysokiej klasy Newtonem na Dobsonie za tą zabawkę MN którą nazwano omyłkowo teleskopem :mrgreen: :lol:
Przecież to ma tak marną sprawność optyczną, że się nadaje jedynie do obserwacji
słońca bez stosowania jakichkolwiek filtrów :lol: :!: :D
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 17:06

Właśnie patrzyłem w kalendarz czy dzisiaj przypadkiem nie 1 kwietnia.
Ostatnio edytowany przez endriu624 09 Lut 2018, 17:48, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 09 Lut 2018, 17:41

PROSZĘ ŻEBY TEN POST CZYTAŁ TYLKO KAROL!

Karol, ja cię lubię. Nie wpitalaj się w maliny, bo zostaniesz później ze złomem. W końcu się jakiś początkujący trafi i weźmie tego MNa. Zrobiłem dla ciebie dokładny, merytoryczny test, sam zobacz i, na litość Boską, przemyśl dokładnie:

Image
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 17:43

Witajcie.

Mak MN66 jak i inne Maki-Newtony jakie posiadałem: MN56 , MN76 , MN71 , nie winietują i nie pokazują żadnego pociemnienia brzegowego obrazu w dzień a w nocy to już nie ma o czym mówić co znam osobiście z praktyki.
Dzisiaj sprawdziłem wszystkie TV Naglery od 9 mm do 31 mm włącznie na jasnym tle nieba , jak i w perspektywie z obrazami dziennymi dachów budynków , wszystko jest OK i możemy się cieszyć szerokimi pięknymi polami gwiazd , nawet około 3*.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 17:48

wiechu napisał(a):PROSZĘ ŻEBY TEN POST CZYTAŁ TYLKO KAROL!

Karol, ja cię lubię. Nie wpitalaj się w maliny, bo zostaniesz później ze złomem. W końcu się jakiś początkujący trafi i weźmie tego MNa. Zrobiłem dla ciebie dokładny, merytoryczny test, sam zobacz i, na litość Boską, przemyśl dokładnie:

Image


Cześć Wiesław.

Ale jest Przeprawa , ciężko się pogodzić z ewidentnymi faktami , normalne "jaja". :lol:
Ja mam to wszystko gdzieś i cieszę się pięknymi widokami w praktyce a teorię pozostawiam Mecenasom Tego Forum. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 17:48

Maczków SW miałem chyba ze 6 , też kiedyś dużo pisałem na ich temat, i nic to nie dało i tak newtony były górą,
Ostatnio edytowany przez endriu624, 09 Lut 2018, 19:31, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postlolak89 | 09 Lut 2018, 17:55

Na zdjęciu po prawej w środku tuby widać jakieś złote odblaski od przyrdzewiałych śrubek, dodaj proszę do listy Wiechu:) mega "mem", jak to mówią starsi "lepiej żartować jak chorować". :D
lolak89
 

Postszelka | 09 Lut 2018, 18:28

Biedny Newtonik :( poczciwy Chińczyk, który "zastronomizował" rzeszę ludzi...
Szkoda, że w tym temacie wystąpił jako chłopiec do bicia :(
;)

Swoją drogą można tego "mema" łatwo przerobić tak, aby w konfrontacji z apo
to MN był lekko "wyśmiany"

:lol:
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 19:47

Nie ma co ujmować newtonom , bo to przyzwoite teleskopy, nawet w chińskiej wersji.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 09 Lut 2018, 22:47

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Dzisiaj sprawdziłem wszystkie TV Naglery od 9 mm do 31 mm włącznie na jasnym tle nieba , jak i w perspektywie z obrazami dziennymi dachów budynków , wszystko jest OK i możemy się cieszyć szerokimi pięknymi polami gwiazd , nawet około 3*.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


I bardzo się ciesze, że to sprawdziłeś. Dzięki.
Mimo to musisz przyznać, że gdy projektuje się układ optyczny Newtona to liczy się rozmiar LW dla danego pola widzenia. Tak samo będzie przy MN (tylko nie wiem czy te same obliczenia). Po coś to się liczy są co nie ?

Wiechu, może zaryzykuje ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 23:02

Też mnie to trochę od wczoraj zastanawiało jak wypadnie na jasnym dziennym niebie. W nocy niejednokrotnie z użyciem TV Naglera 31 mm przeciągałem przez całe pole np. M42 i nie stwierdziłem specjalnie spadku jej jasności na brzegach pola , więc byłem zadowolony. Generalnie gdyby nawet wystąpiło pociemnienie od powiedzmy 60% pola to i tak bym to zlekceważył , ale jest pod tym względem naprawdę dobrze i takie obiekty jak: Plejady , Chichotki czy M44 to Miód Malina , mieszczą się całe ze sporym zapasem pola , na czarnym jak w Refraktorze tle , maleńkimi punkcikami gwiazd , odcieniami barw tych kolorowych gwiazd z różną intensywnością kolorów , obrazy są po prostu Wspaniałe z gwiazdami punktowymi do samej diafragmy beż użycia żadnych korektorów pola. Ponadto to pole z N31 mm , 2,8* naprawdę robi wspaniałe wrażenie z dobrym już zasięgiem apertury 152 mm.
Gwarantuję Ci że te widoki przykuły by Twoją uwagę , obrazy jak z APO , nawet w recenzji wklejonej w dziale Recenzji sprzętu jest wypowiedż z Italii jak pokazują obrazy te sprzęty na nocnym niebie. To trzeba po prostu zobaczyć i wtedy wszelkie domysły zostaną rozwiane.
Astrofoto się nie zajmuję , tylko wizualem a w tym wypadku te teleskopy są dla mnie osobiście idealne , uniwersalne i z bardzo dobrą jakością obrazu wszystkich obiektów nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 23:17

Wykosztowałem się teraz na nowy zakup MAKA STF MIRAGE 8" 203/2030 mm F10 na optyce Intesa i dlatego ten Teleskop wylądował na giełdzie , gdyż myślałem że nie wyrobię finansowo. Ale był niespodziewany zastrzyk gotówki i jak teleskop się nie sprzeda to nic nie szkodzi , zakupię mu montaż GSO AZ z mikro-ruchami i będzie mi wspaniale służył nadal. Jowisz i Księżyc są dla mnie lepsze niż w 120 ED , 120 ED nie pokazał mi nawet mój najlepszy egzemplarz tyle detalu w takim Ekstra wydaniu ani na Księżycu ani na Jowiszu , to naprawdę Super Maszyna , Planety są piękne jak i wszystkie obiekty nieba , wszystkie walory i cechy obrazu są na jak najwyższym poziomie co owocuje Wspaniałymi Widokami przez ten Teleskop. W życiu nie wymienił bym go na np.120 ED nawet z Optyką 1/10L i Strehlem-0.999 , gdyż w tym MN 152/912 mm F-6 , widzę znacznie więcej i lepiej na każdym obiekcie nieba a miałem Refraktorów 120 ED sztuk cztery jak i dwa Refraktory ED 127 mm , żaden z nich nie jest w stanie przebić tego Maka i to wiem najlepiej , gdyż z niego cały czas korzystam. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 09 Lut 2018, 23:42

endriu624 napisał(a):Nie ma co ujmować newtonom , bo to przyzwoite teleskopy, nawet w chińskiej wersji.

Też tak myślałem. Kiedyś. Już dawno temu.

Są OK bo tanie. I nadal mam jedną Syntę. Ale mam też inne Newtony*. I widzę różnice. Wyraźne. Na niekorzyść chinoli. Obojętnie, co ktoś inny myśli - zdania nie zmienię.

*1. Celestron 127 f/5
2. 114 f/8 z optyką Edmund Scientific
3. 140 f/8 ręcznie strugany w PL
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 10 Lut 2018, 13:50

Krzysztof_P napisał(a):Też mnie to trochę od wczoraj zastanawiało jak wypadnie na jasnym dziennym niebie. W nocy niejednokrotnie z użyciem TV Naglera 31 mm przeciągałem przez całe pole np. M42 i nie stwierdziłem specjalnie spadku jej jasności na brzegach pola , więc byłem zadowolony. Generalnie gdyby nawet wystąpiło pociemnienie od powiedzmy 60% pola to i tak bym to zlekceważył , ale jest pod tym względem naprawdę dobrze i takie obiekty jak: Plejady , Chichotki czy M44 to Miód Malina , mieszczą się całe ze sporym zapasem pola , na czarnym jak w Refraktorze tle , maleńkimi punkcikami gwiazd , odcieniami barw tych kolorowych gwiazd z różną intensywnością kolorów , obrazy są po prostu Wspaniałe z gwiazdami punktowymi do samej diafragmy beż użycia żadnych korektorów pola. Ponadto to pole z N31 mm , 2,8* naprawdę robi wspaniałe wrażenie z dobrym już zasięgiem apertury 152 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Zacytuję może jeszcze informację z tej całkiem ciekawej strony:

https://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html

"While a dimming of the image at the field circumference of 50% or more typically goes completely unnoticed in visual astronomy, it becomes a hazard in variable star astronomy (where comparison stars in the same field are used to judge the variable star's magnitude) and a blemish in nearly all photographic applications."

Podczas gdy pociemnienie obrazu na obwodzie o 50% lub więcej, zazwyczaj jest całkowicie nezaważane w astronomii wizualnej, staje się ryzykowne przy obserwacjach astronomicznym gwiazd zmiennych (w których gwiazdy porównawcze w tym samym polu widzenia są wykorzystywane do oceny jasności gwiazdy zmiennej) i ma wpływ na prawie wszystkie zastosowania astrofotograficzne.

Czyli Mak-New z małym lusterkiem wtórnym dodatkowo nie nadaje się do obserwacji gwiazd zmiennych. Tej wady pozbawiony będzie jednak APO. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postendriu624 | 10 Lut 2018, 14:58

wiechu napisał(a):
endriu624 napisał(a):Nie ma co ujmować newtonom , bo to przyzwoite teleskopy, nawet w chińskiej wersji.

Też tak myślałem. Kiedyś. Już dawno temu.

Są OK bo tanie. I nadal mam jedną Syntę. Ale mam też inne Newtony*. I widzę różnice. Wyraźne. Na niekorzyść chinoli. Obojętnie, co ktoś inny myśli - zdania nie zmienię.

*1. Celestron 127 f/5
2. 114 f/8 z optyką Edmund Scientific
3. 140 f/8 ręcznie strugany w PL

Nie da się całkowicie przekreślać chińskich newtonów , szczególnie tych dawniej wyprodukowanych, bo czasem trafiają się egzemplarze o ponad przeciętnej jakości.
Ne wspomnę o niemal doskonałych chińskich ED 100.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 10 Lut 2018, 16:10

Łącznie na wszelkich zlotach, spotkaniach, przykładałem oczko do kilku setek Newtonów made in China, sam miałem ich łącznie kilkanaście, a kilkadziesiąt . Nie spotkałem żadnego "ponadprzeciętnego", nigdy. Chyba, że mówimy o "ponadprzeciętności" w dół (in minus) - to tu owszem: wszelkie 114/500, część 130/900, wszelkie z Barlowami w wyciągach, większość Messierów, większość nowszych Celestronów (po przejęciu marki przez Chińczyków), różne Optisany i jakieś dziwaczne różności - te były gorsze od średniej, którą można ciągnąć od poziomu Synta 6-12", GSO itd. Całkiem fajne obrazy dawały znane mi Oriony, za to jakoś nie trafiłem na wybitniejszego Lightbridge.

Najlepsze obrazy w Newtonach widziałem w tych moich i kilkunastu innych polskiej produkcji.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postmazbi7925 | 10 Lut 2018, 17:10

Jako laik w temacie MN, w związku z pociemnieniem brzegowym o którym wspomniał Kol. Domek, interesuje mnie powód zaistnienia tegoż pociemnienia. Mianowicie, czy wynika ono bezpośrednio z faktu zbyt małego LW w stosunku do całości wiązki światła biegnącej od LG w kierunku okularu, czy też z innych przyczyn ?. Gdyby faktycznie tak było , to w tworzeniu obrazu w MN nie biorą udziału zewnętrzne krawędzie LG przez co obraz może ulec znacznej poprawie, tak samo, jak to jest w zwykłych Newtonach po zainstalowaniu diafragmy na obwodzie LG. Wiadomo też, że zastosowanie "najlepszych" okularów w popularnym sprzęcie także przynosi pozytywne wyniki. Moim skromnym zdaniem, wszystko zależy od jakości wykonania obu luster i prawidłowej konstrukcji typowego Newtona. Dodatkowo jakiś korektor komy itp. Oczywiście pozostaną spajki których MN nie odzwierciedla.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat