OKULARY DENKMEIER LOA 3D

PostKrzysztof_P | 08 Lut 2018, 19:31

Witajcie.

Mam zamiar nabyć BINO Denkmeier i te okulary Denkmeier LOA 3D 21 mm , co sądzicie o tych szkiełkach , czy ktoś może miał okazję z nich korzystać w BINO? Opisy z zachodnich stron to same superlatywy , chciałem ich używać z Makiem Intesa 8" f-10.

https://www.astroshop.eu/3d-astronomy-l ... et/p,50273

Z góry Dziękuje za cenne uwagi.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Lut 2018, 23:03

Witam.

Bino Denkmeier już kupione , teraz pozostała kwestia decyzji , czy TV Panoptiki 24 mm czy też LOA 21 mm , rozmawiałem z Januszem , ale on też jeszcze nie zna tych szkiełek , jak nie uzyskam żadnych wskazówek to zostanę przy TV Panoptikach 24 mm.
Denkmeiery D21 mm i D14 mm znam , to Świetne szkła co Janusz też potwierdził zgodnie , ale ich pola 65* w porównaniu do Panoptików 68* mogą być jednak trochę skromne.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjoachim56 | 08 Lut 2018, 23:47

Witam,Kupiłeś bino Denkmayera!Idziesz ostro,.Gratulacje.
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

PostKrzysztof_P | 08 Lut 2018, 23:54

Cześć Joachimie. :D

Tak kupiłem i poszedłem ostro w zestawie z dodatkami , do Maka 8" , F10 na optyce Intesa ma to jak najbardziej sens.
Regulacja ostrości w tym Maku jest bez przesunięcia obrazu "Zero Image Shift" , więc Bino będzie tu idealne , pełny przelot Maka , więc jak połączymy to z tym Bino , to raczej dobry zestaw.Kątówka Kwarcowa 99% jest jak i Baader 2" Click-Clock zamiast oryginalnego VB 2" , mam też złączkę aby było krócej , taką do kątówki zakręcaną na gwint Maka i wtedy nie ma tak przeogniskowania , choć ten Mak ma Back Focus od 90-290 mm , więc zapewne będzie jak w moim poprzednim MK Intesa 180 mm F10 1800 mm , nawet z VB i kątówką 2" trzymał F10 i wydłużał tylko ognisko o około 50 mm na jakieś 1850 mm jak mierzyliśmy z Januszem w Astrokraku sprawdzając żrenicę na pewnych okularach Lunetką Czapskich.

A o okularach Denkmeiera LOA 21 mm tak piszą w sklepach USA , tłumaczone translatorem:

Szybki przegląd

Każdy okular 1,25 "ma ogniskową 21 mm, pole widzenia wynoszące 65 stopni i dużą 18 mm opaskę na oko dla wygodnego obserwowania podczas długich sesji
Zgłoszony do opatentowania projekt zapewnia zdumiewające widoki 3D mgławic, gromad gwiazdowych, galaktyk i podwójnych gwiazd
Musi być używany z astronomicznymi podglądaczami (nie dołączone) lub z lornetkami, które mieszczą wymienne okulary
Działa najlepiej na ciemnym niebie (jasność 5 lub ciemniejsza) z dobrze wyrównaną optyką teleskopu i binoviewera
Współpracuje z teleskopami o praktycznie dowolnej przysłonie lub ogniskowej
Okular Array można łatwo regulować, aby uzyskać zmienną perspektywę 3D

Szczegóły Produktu

OGŁOSZONO "GORĄCY NIEBO PRODUKT - 2017" BY SKY & TELESCOPE MAGAZINE!

Przełomowy zestaw okularów i układ optyczny tworzą zdumiewający "trójwymiarowy" widok mgławic, galaktyk, gromad gwiazd i podwójnych gwiazd z praktycznie dowolnym teleskopem wyposażonym w podglądacze

Przegląd

Zestaw 3D Astronomy 21 mm L-O-A od 3D Astronomy to efekt niezwykłej optycznej innowacji, która zapewnia zupełnie nowe i dramatyczne obserwacje wizualne. W przypadku użycia w teleskopie wyposażonym w podglądanie klocków lub w lornetkach astronomicznych, które mieszczą wymienne okulary, zestaw okularów L-O-A zapewnia zdumiewający widok 3D mgławic, gromad gwiazdowych, galaktyk i podwójnych gwiazd, w przeciwieństwie do wszystkich dostępnych w standardowych okularach. Po użyciu zestawu okularów L-O-A obserwatorzy z dziesięcioleci doświadczenia zauważyli: "To jest jak przeglądanie teleskopu po raz pierwszy" i "Czuję się znowu jak małe dziecko".

Zgłoszony do opatentowania układ optyczny tworzy dramatyczny efekt 3D

Każdy z dwóch okularów w tym zestawie ma ogniskową 21 mm i pozorne pole widzenia równe 65 stopni. Jednym z nich jest standardowy wysokiej jakości okular astronomiczny. Drugi zamontował na swojej soczewce polowej niewielką tablicę pięciu szklanych luster. Jest to "Tablica optyczna Ledermana" lub L-O-A (zgłoszenie patentowe). Gdy są one używane razem w przeglądarkach, dwa okulary tworzą widoczną paralaksę pomiędzy obrazami. Daje to percepcję sześciu warstw głębi w polu widzenia, podobnie jak efekt oglądany w okularach 3D. To sprawia, że ​​obiekty głębokiego nieba mają dramatyczny wygląd 3D z wysokim kontrastem i ostrymi detalami. Ciemne ścieżki i jasne węzły w mgławicach i galaktykach wydają się bardziej widoczne. Gromady gwiazd otwartych wydają się mieć głębię i fakturę, a gromady kulistych gwiazd pojawiają się jako lśniące kule niezliczonych gwiazd unoszące się w polu widzenia. Podczas gdy perspektywa 3D jest symulowana i nie ma żadnego związku z rzeczywistymi odległościami fizycznymi między obiektami w polu widzenia, efekt wizualny jest prawdziwy, dramatyczny i naprawdę niezwykły.

Zmienna perspektywa 3D dodaje zabawę do wizualnego obserwowania

Co więcej, możesz dostosować efekt 3D, obracając okular w okienku w przeglądarce binoviewer. Beczka jest oznaczona literą "N" i literą "F". Kiedy "N" jest skierowane w twoją stronę, obiekt w centrum pola widzenia jest bliżej Ciebie i przed gwiazdami tła. Gdy okular jest obrócony do "F", obiekt pojawia się dalej i za gwiazdą. Możesz stale obracać okular między dwiema pozycjami, aby zmienić efekt i uzyskać najlepszy widok.

Po ustawieniu okularu macierzyńskiego zanurzysz się w zapierającym dech w piersiach wrażeniu wizualnym, odkrywając różne dostępne perspektywy. Możesz także eksperymentować z pozycjonowaniem obiektu w centrum pola widzenia, lekko poza środkiem lub blisko krawędzi, aby zobaczyć, jak ciągła zmiana efektu 3D poprawia widok. Kiedy prawie wypełnią pole, rozszerzone obiekty, takie jak Mgławice Oriona lub Laguny, mogą nawet pojawić się przechylone, z jedną krawędzią podobną do ciebie bardziej niż drugą, jak gdyby zbliżałeś się do mgławicy pod kątem w statku kosmicznym.

Działa z praktycznie dowolnym teleskopem i funkcją Binoviewer

Obfite okucie 18 mm w każdym okularze ułatwia jego obserwację przez długi czas bez winietowania i efektu nerek. Okulary mają również składane osłony, które chronią przed rozproszonym światłem. Każdy okular jest wykonany z czarnego anodyzowanego aluminium z radełkowanym pierścieniem, aby zapewnić łatwą i bezpieczną obsługę. "N" w okularze macierzy jest również wygodnie uniesiony, dzięki czemu można go wyczuć w ciemności podczas dostosowywania i eksplorowania efektu 3D.

Zestaw 3D okularów 3D Astronomy 1,25 "LOA zapewnia efekt 3D praktycznie za pomocą dowolnego zestawu astronomicznych podglądaczy klocków (nie dołączone) i współpracuje z teleskopami o dowolnej aperturze i współczynniku ogniskowym, od małych refraktorów po gigantycznych Dobsonian. Zestaw działa również w lornetkach, które może pomieścić wymienne okulary 1,25 ", w tym gigantyczne lornetki astronomiczne od Lunt i Oberwerk.

Niesamowity widok obiektów Deep-Sky w Dark Sky

Ponieważ samo jasne niebo może znaleźć się pod wpływem efektu 3D, uzyskujesz najlepszą wydajność z zestawu okularów 3D L-O-A podczas obserwacji pod ciemnym niebem, w którym widzisz gwiazdy wielkości 5 lub słabsze gołym okiem. Musisz również utrzymywać swoją optykę teleskopową i swoją bulajkę dostatecznie wyrównaną, aby uzyskać pełny efekt. Zestaw 3D 3D Astronomy 1,25 "LOA współpracuje z obiektami głębokiego nieba, takimi jak mgławice planetarne i emisyjne, gromady otwartych gwiezdnych, gromady kuliste, galaktyki, a nawet podwójne gwiazdy. Efekt 3D nie działa z Księżycem, planetami ani Słońce. Można jednak kupić opcjonalny trzeci okular 21 mm nie-LOA (bez macierzy lustrzanej LOA), aby dopasować go do okularu innego niż LOA, aby obejrzeć te obiekty.

Jak nie trafię Panopticiów 24 mm to chyba się na nie skuszę. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 09 Lut 2018, 00:33, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2018, 00:18

Joachimie mam nadzieję że w lecie widzimy się na Kudłaczach. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postgojin | 14 Lut 2018, 08:26

Wprawdzie może niewiele wniosę do tematu, ale dziwi mnie bardzo cena tych okularów podana w Twoim linku. O ile mnie wzrok nie myli to tutaj https://agenaastro.com/3d-astronomy-1-2 ... -21mm.html, kosztują znacznie mniej. Nawet jeśli bierzemy pod uwagę, iż w pierwszym linku mamy cenę za dwie sztuki, to i tak 699 euro a 300 USD (za dwie) daje dość sporą różnicę.
LB 12", Maxvision 24mm 82", ES 18 mm 82", ES 11 mm 82", GSO 2x 2'', Zhummel 9mm 100", BGSZ 2,3x40, Kamakura Ecotone wp2 10x50, bino Nikon TC-E2
Awatar użytkownika
 
Posty: 122
Rejestracja: 05 Paź 2011, 13:28
Miejscowość: Bobrowniki k.Będzina

 

Postjupiter1969 | 14 Lut 2018, 11:44

gojin napisał(a):Wprawdzie może niewiele wniosę do tematu, ale dziwi mnie bardzo cena tych okularów podana w Twoim linku. O ile mnie wzrok nie myli to tutaj https://agenaastro.com/3d-astronomy-1-2 ... -21mm.html, kosztują znacznie mniej. Nawet jeśli bierzemy pod uwagę, iż w pierwszym linku mamy cenę za dwie sztuki, to i tak 699 euro a 300 USD (za dwie) daje dość sporą różnicę.


To chyba nie jest tak,podlinkowany okular to jeden z kompletu,ten neutralny.
Cały efekt 3D daje komplet okularów,ten drugi z regulacją jest kluczowy dla tego efektu.ale cena i tak sporo mniejsza
https://agenaastro.com/3d-astronomy-ant ... -21mm.html

Kurcze napaliłem się na te szkiełka.
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

Postkk | 14 Lut 2018, 13:12

Swego czasu rozkminiałem temat. Na YT jak się dobrze poszuka są prezentacje które chyba nawet sam Lederman przeprowadza.
Generalnie efekt jest sztuczny jak się nie trudno domyśleć tak więc kwestia gustu.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2018, 14:17

Witajcie.

Rozmawiałem w sprawie okularów LOA 3D z kolegą i niektórzy ponoć nie widzą tego efektu , co nie wiem od czego jest uzależnione , tak czy inaczej chętnie bym je nabył i poluję na nie na Cloudy Nights , teraz mi uciekła parka , gdyż sprzedający z CN odpisał mi że już oczekuje na wpłatę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postangle4cor | 01 Gru 2020, 06:33

Witam. Odkopuje wątek, gdyż zdaje się być jedynym gdzie temat ten został poruszony na polskiej scenie.

Zastanawiam się nad tymi okularami 3D. 32mm są o połowę tańsze od 21mm i myślę o tym powiększeniu. Mam zamiar używać z binokularami William Optics.

Czy ktoś miał już jakieś doświadczenia w tym temacie? Czy moja nasadka nie jest za słaba do takich okularów?

Mam zamiar testować na teleskopach Sky Watcher 200/1000 F5 pod EQ5 Goto i Explore Scientific 406/1826 F4.5 Truss Dobson. W obu przypadkach używał będę Televue Paracorr Typ 2.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 09:09

angle4cor napisał(a):Zastanawiam się nad tymi okularami 3D. 32mm są o połowę tańsze od 21mm i myślę o tym powiększeniu. Mam zamiar używać z binokularami William Optics.


Z okularami 32mm i bino WO winieta więcej niż pewna.
Nawet te 21mm mogą lekko winietować.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postlolak89 | 01 Gru 2020, 09:12

Chyba kolega "Waldixs" ma te okulary do swojej lornety kątowej... jest do znalezienia na FA jednak z tego co pamiętam po roku od kupienia nie miał czasu ich sprawdzić :)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postangle4cor | 01 Gru 2020, 09:38

wojt0000 napisał(a):
angle4cor napisał(a):Zastanawiam się nad tymi okularami 3D. 32mm są o połowę tańsze od 21mm i myślę o tym powiększeniu. Mam zamiar używać z binokularami William Optics.


Z okularami 32mm i bino WO winieta więcej niż pewna.
Nawet te 21mm mogą lekko winietować.


Zamówiłem już 32mm. Myślę, że z winetą powinien sobie poradzić Paracorr. Nie jestem zresztą perfekcjonistą.

Jeżeli będzie bardzo źle, to je sprzedam. Jak złapie bakcyla, to zrobi się upgrade do lepszego bino. ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 11:06

Paracorr nic tu nie poradzi bo winieta wynika z diafragmy okularów oraz przelotu nasadki bino.
WO ma pod okularami przelot 21mm i najdłuższe nie winietujące okulary to plossle 25mm z polem 52* (choć i tak już lekko winietują).
W przypadku tych 32mm winiety się nie uniknie, ale mają one tylko 50* pola więc może nie będzie aż tak dokuczliwa ale będzie.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postangle4cor | 01 Gru 2020, 11:50

Rozumiem. W każdym razie klamka już zapadła, więc zobaczę jak to będzie wyglądać. Nie oczekuje cudów.

Skoro jesteśmy przy tym temacie - jaką nasadke w związku z tym poelcilibyscie do tych okularów, aby takie problemy nie występowały?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 12:13

Najlepiej dedykowaną czyli Denkmeier :)
I najlepiej od razu komplet czyli z power switchem i ocs-em dla newtona. Cena niestety spora:
https://www.astroshop.pl/instrumenty/de ... em/p,33069

A takie pewnie minimum z większymi przelotami to Baader Maxbright II:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postszary | 01 Gru 2020, 13:08

Nasadka Denkmeier I jest gorsza optycznie do WO (słabsza transmisja). Porównywałem bezpośrednio, to samo piszą na forach. W Denku II podobno jest już lepiej pod tym względem, ale przez ną nie patrzyłem. Można też rozważyć takie coś - stosunkową nowość:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 13:54

Tą nasadkę TS opisywał Denis na CN, trzeba by poszukać.
Z tego co pamiętam optycznie jest podobna do nowego maxbright-a ale mechanicznie wypada gorzej (problem z mocowaniem na T2, dłuższy tor optyczny itp).
Co do Denka to dwójka miała już lepsze pryzmaty (dielectric) a tym samym sprawność, natomiast podlinkowany Binotron to kolejna odsłona.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postangle4cor | 01 Gru 2020, 15:06

Dziękuję za propozycje. Jeżeli te okulary faktycznie okażą się tego warte, a wyżej opisane problemy się pojawią, to postaram się nabyć nasadkę Baader Maxbright.

Moja nasadka WO jest nowa. Kupiona w październiku i używana tylko kilka razy, także powinien móc ją sprzedać w cenie podobnej do nowej. Baader dużo droższy nie jest, więc nie trzeba będzie dopłacać za dużo.

Czytam jednak sporo na temat tych okularów i jeżeli to, co piszecie jest prawdą, to producent wprowadza opisem w błąd.

Zakupiłem tutaj:
https://agenaastro.com/3d-astronomy-ant ... -32mm.html

Jest tam napisane:

Works With Virtually Any Telescope and Binoviewer

Eye relief of 15 mm in each eyepiece makes it easy to observe for long periods without vignetting or the kidney-bean effect. The eyepieces also have foldable eyeguards to keep out stray light. Each eyepiece is made from black anodized aluminum with a knurled ring to make for easy and secure handling. The ‘N’ on the array eyepiece is also conveniently raised so you can feel it in the dark as you adjust and explore the 3D effect.

The 3D Astronomy 1.25" L-O-A 3D Eyepiece Set produces the 3D effect with virtually any set of astronomical binoviewers (not included), and works with telescopes of any aperture and focal ratio, from small refractors to giant Dobsonians. The set also works in binoculars that can accommodate interchangeable 1.25" eyepieces including giant astronomical binoculars from Lunt and Oberwerk.


Tutaj zdaje się opis autora tych okularów:
https://astromart.com/classifieds/astro ... lossl-pair

Jest tam napisane:
LOA 32mm Deep Immersion 3D Plossls
$349 for the pair
Add a $99 LOA 32mm Plossl Neutral for Solar and Lunar*
50 degree AFOV
3.5 oz each
FMC
18mm Eye Relief
No retention grooves in barrels
Ideal for all binoviewers and giant binoculars


Wiem, że marketing i koloryzowanie produktu, ale dziwi mnie fakt, że tak popularne i powszechnie dobrze recenzowane nasadki od WO miałyby być z tym produktem niekompatybilne.

Swoją drogą doczytałem tam właśnie, że mając trzeci okular "neutral" można obserwować Księżyc, Słońce i planety. Chyba warto edytować zamówienie. :D

Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 15:30

Co masz na myśli pisząc niekompatybilne?
Okulary będą działać tylko będą winietować przez mały przelot nasadki bino. W nasadce bino WO nie będą winietować okulary z diafragmą o średnicy max 21mm (czyli tyle ile przeloty od strony okularów). Im większa ta średnica tym winieta będzie większa. Nie mogę znaleźć informacji jaki jest "field stop" tych LOA 32mm, ale przypuszczam że tak jak w przypadku każdych plossli o tej ogniskowej w standardzie 1,25" na poziomie 25mm.
Miałem kiedyś ES-y 20mm z polem 68* gdzie "field stop" wynosi 22,3mm i winieta już była widoczna ale nie dokuczliwa.
Dużo lepszym wyborem byłyby LOA 21mm z polem 65*. Byłaby w nich sytuacja jak w tych ES-ach, lekka winieta ale nie dokuczliwa ze względu na duże pole.


Zauważ też że z nasadką bino WO dostajesz dwa okulary i barlowa, więc Maxbright II wydaje się nie dużo droższy ale jest to "goła" nasadka (nawet nie ma noska).
Jeżeli chodzi o Maxbright-a II to narazie jest problem z jego dostępnością, może będzie w połowie lutego choć ta data już była wielokrotnie zmieniana.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postangle4cor | 01 Gru 2020, 16:01

Przez niepatybilność miałem oczywiście na myśli problem z winetowaniem.

Okulary mają pole 50 stopni. Nie jestem w stanie wyostrzyć obrazu na żadnym z moich teleskopów bez soczewek barlowa. Na 8" używam barlowów x1.6, na 16" x2. Do tego dochodzi jeszcze 15% efekt barlowa z Paracorra. W związku z tym te 32mm okulary będą sprawowały się jak ok 15mm bądź 13mm w przypadku barlowów x2 w większym teleskopie

Przy takim powiększeniu i polu 50 stopni wineta nie powinna raczej psuć całej zabawy. Nie należę do osób, które obserwują gromady kuliste przy krawędzi okularów, tylko zawsze wygodniej mi jest mieć oglądany obiekt wycentrowamy idealnie w środku.

No dobra. Dużo tego gdybania już. Praktyka zweryfikuje. ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 16:13

Użycie barlowa nic tu nie zmienia w przypadku okularów. Nagle okular nie zmieni ogniskowej i diafragma się mu nie skurczy :)
Przez barlowa zmieniamy pośrednio F układu czyli wydłużamy ogniskową, a okular działa tak samo, tyle że przy dłuższej ogniskowej daje większe powiększenie.
Gdyby była taka możliwość zmieniłbym na LOA 21mm ;) No chyba że wymiana bino jest pewna to można zostawić te 32mm. Wydaje mi się też że sam efekt 3D będzie lepszy w okularach o większym polu i 65* na pewno wypadnie lepiej niż 50*.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postangle4cor | 01 Gru 2020, 16:17

Cena 21mm to 699$. 31mm to 349$.

Dużo taniej jest kupić nową nasadkę niż te okulary. Poza tym po użyciu barlowów z 21mm zrobiłoby się mniej niż 10mm, a to za dużo na obiekty głębokiego nieba.

Dzięki za rozjaśnienie sytuacji.
Ostatnio edytowany przez angle4cor, 01 Gru 2020, 16:20, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Postwojt0000 | 01 Gru 2020, 16:20

No to rzeczywiście cena kosmos :) Jak jeszcze doliczyć cło i podatek to różnica w cenie wyjdzie tyle co nowy Maxbright :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postangle4cor | 11 Gru 2020, 21:26

Okularki od kilku dni kurzą się już na półce. Niestety pogody brak. Poddałem temat do dyskusji również na cloudynights i wygląda na to, że z winetą okulary 32mm dają użyteczne pole 37 stopni. Może nie będzie tak źle.

Co ciekawe, złapał ze mną kontakt niejaki Denis i zaoferował upgrade WO bino do przelotu 27mm, czyli jednak się da coś jeszcze z tej nasadki w razie czego wykrzesać. Nie trzeba zmieniać jej na droższego Maxbrighta. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat