Niebo POŁUDNIOWE - Ustawienie montażu, co fotografować ?

PostAurora | 11 Mar 2018, 14:58

Zakładam ten temat i mam nadzieję że przyda się on nie tylko mnie.
Z końcem maja mam wyjazd na południową półkulę i zabieram SW Star Adventurer, do tej pory nie praktykowałem ustawień na biegun południowy, ale tym razem mam zamiar zrobić jakieś fotki. Głównie mają to być szerokie kadry do 135mm (f/2), ale zastanawiam się też nad zabraniem Q65/420 (nie planuję guidingu, więc nie wiem czy jest sens zabierać quadruplet ?). Zabieram dwa aparaty Nikon, w tym jeden z nich w wersji mod.
Szukałem informacji na ten temat w necie, ale znajduję tylko opisy ustawień na Polarną.
Wiem że część kolegów była w RPA, Chile, Namibii czy Australii na wyprawach astrofoto, dla tego prosił bym te osoby o poradę:
- jak ustawić montaż na południowy biegun
- jakie obiekty nieba południowego warto łapać w okresie maj/czerwiec ?
- co jeszcze warto wiedzieć przygotowując się do robienia zdjęć na drugiej półkuli?

Ja niestety trafię w okolice pełni więc pozostaje mi raptem kilka godzin przed wschodem lub po zachodzie Księżyca, ale może inni będą mieli więcej szczęścia przy swoich wyjazdach ;)
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostDominik Woś | 11 Mar 2018, 19:04

Na południowym niebie dość trudno jest znaleźć właściwe gwiazdy do ustawienia ich dokładnie w lunetce biegunowej. Sam miałem prawie zawsze z tym problem. Znalazłem jednak ciekawą metodę znalezienia Sigmy Octantis i jej towarzyszek przy pomocy smartfona i programu do przeglądu nieba z wykorzystaniem GPSa (dla Sky Trackera i na przykład Astrotracka):

https://m.youtube.com/watch?v=c4q2WGSdC88

Ewentualnie jak już widać gwiazdy w lunetce trzeba skorzystać z poniższego poradnika:

https://m.youtube.com/watch?v=qkYxtYhKMj0

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAurora | 14 Mar 2018, 11:10

Dzięki Dominik za wskazówki, tego mi było potrzeba, jakoś mnie się nie udało na to trafić :wink:

Pozostaje jeszcze pytanie, które z obiektów nieba na przełomie maja i czerwca warto focić?
Ja nastawiam się na klasyki w postaci Obłoków Magellana, okolice Skorpiona.
Głównie z powodu pełni te ograniczenia. Będę mógł robić foty do wschodu Księżyca i po jego zachodzie.
Generalnie nastawiam się na proste w rejestracji obiekty, dostępne dla ogniskowych do 135mm, Q65/420 chyba nie wezmę bo to trochę za ciężki sprzęt dla SW StarAdventurer.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostDominik Woś | 14 Mar 2018, 12:10

Aurora napisał(a):Pozostaje jeszcze pytanie, które z obiektów nieba na przełomie maja i czerwca warto focić?
Ja nastawiam się na klasyki w postaci Obłoków Magellana, okolice Skorpiona.
Głównie z powodu pełni te ograniczenia. Będę mógł robić foty do wschodu Księżyca i po jego zachodzie.
Generalnie nastawiam się na proste w rejestracji obiekty, dostępne dla ogniskowych do 135mm, Q65/420 chyba nie wezmę bo to trochę za ciężki sprzęt dla SW StarAdventurer.


Polecam Ci program AstroPlanner, który możesz sobie zainstalować na tablecie lub smartfonie i mieć pod ręką. Ma bardzo fajne możliwości. :D Być może dla szerokich kadrów zdjęcia są tylko poglądowe ale warto zobaczyć kiedy "wyskoczy" Księżyc, itp. Poniżej zrzut z ekranu dla szerokości geograficznej ok. 26 st. S:

Niebo POŁUDNIOWE - Ustawienie montażu, co fotografować ?: image.png


Dla własnych celów przygotowałem jakiś czas temu poglądowe zdjęcie południowego nieba dla początku czerwca i na początku nocy astronomicznej:

Niebo POŁUDNIOWE - Ustawienie montażu, co fotografować ?: image.png


Myślę, że jak zerkniesz na niebo to rzeczywiście nie będziesz wiedział za co "się złapać". :wink: Osobiście zacząłbym od Wielkiego Magellana (chociaż będzie już nisko nad horyzontem), następnie Vela SNR (wyłącznie modyfikowanym DSLR-em), następnie Eta Carina (też modyfikowanym), Pędzący Kurczak, Krzyż Południa z Workiem Węgla, Alfą i Beta Centauri no i wschodzącego Skorpiona.

Wyszukaj sobie może na forum mój cykl "Skarby południowego nieba", zobaczysz co ja fotografowałem z ogniskową 135mm w czerwcu.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAurora | 14 Mar 2018, 19:27

Raz jeszcze dzięki :wink:

Zabieram się za lekturę:
viewtopic.php?f=4&t=45881
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttayson.82 | 18 Mar 2018, 14:24

Już instaluje program. Tege mi było trzeba, dzięki Domek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 76 gości

AstroChat

Wejdź na chat