Barlow do SW 150/750

PostMarcin33333w | 23 Cze 2018, 20:10

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jeżeli temat zamieszczony w złym dziale to przepraszam. Pytanie jest takie jaki barlow do mojego newtona? Głównie interesują mnie zdjęcia (canon 1100D lub kamerka mono QHY 5. Wiem że soczewka barlowa psuje obraz dlatego chciałbym kupić taką, która najlepiej współpracuje z tym teleskopem i wyciągiem (kwestia złapania ostrości). Dodam że posiadam soczewkę barlowa GSO 2x i 1,5x dwuelemntową achromatyczną. Obraz przez nią jest kiepski. Występuje też problem z ustawieniem ostrości trzeba się nagimnastykować. Do tej pory nie zajmowałem się astrofotografią planetarną więc jestem w tej materii zielony a astro DS to inna bajka. W co jeszcze powinienem zainwestować? Od razu dodam że nie chce kupować drugiego teleskopu specjalnie do księżyca i planet. Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.
 
Posty: 63
Rejestracja: 28 Kwi 2012, 19:29

 

PostJanusz_P. | 24 Cze 2018, 09:18

Mylisz podstawowe pojęcia to seeing psuje obraz szczególnie przy niskich planetach a Barlow swoją krotnością tylko powiększa tą tragedię obrazową a od siebie przynajmniej każdy Barlow 2x aż 4x sciemnia obraz bo takie są prawa fizyki :arrow: :wink: :mrgreen:
Jak ruszysz sie z miasta w teren i złapiesz dobry czyli mały seeing to na początek spokojnie wystarczy taki Barlow 2x z gwintem T2 pod mocowania lustrzanek, kamerkę też spokojnie obsłuży:
http://www.astrokrak.pl/okulary-gso/338 ... em-t2.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarcin33333w | 24 Cze 2018, 10:58

Doskonale wiem że seeing psuje obraz. Mieszkam na wsi gdzie przeprowadziłem się z dużego miasta więc mam porównanie. Jednakże kiepskiej jakości barlow też potrafi popsuć obraz. Jak już wspomniałem mam barlowa GSO bez gwintu T2. Nie dosyć że nawet przy dobrym seeingu obraz daje wiele do życzenia to jeszcze dochodzą do tego kombinacje z ustawieniem ostrości (za krótki wyciąg). Moze jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu? Natomiast co do jakości może lepszym rozwiązaniem byłby barlow apo albo ed? Chcę uniknąć wpakowania pieniędzy w coś co nie będzie współpracowało z moim teleskopem i w rezultacie będzie leżało w szufladzie.
 
Posty: 63
Rejestracja: 28 Kwi 2012, 19:29

 

PostJanusz_P. | 24 Cze 2018, 12:10

Aby Barlow znacząco zepsuł obraz tu musiał by być nieachromatyczny z jakiejś zabawki albo krzywo osadzony a Barlowy GSO do takich nie nalezą, takim Barlowem przed laty z wymagającym, jasnym MT 800 (800/4) robiłem udane zdjęcia planet jeszcze w czasach premiery Canona 300D.
Za to jak chcesz Barlowa bezkompromisowego który nie uwidacznia przy powiększaniu śmieci na optyce to inwestuj w serię Televue Powermate o budowie lunetki Galileusza 4 soczewkowej a zapomnisz że ten Barlow w ogóle siedzi w wyciągu :arrow: :wink: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat