SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor

PostJOKER | 08 Sty 2019, 16:19

Potwierdzam to co napisał bolid25 , widziałem b.ładne,ostre obrazy planet przez 250mm newtona zrobionego przez Adama Żmijewskiego.
dodatkowo, wraz ze wzrostem średnicy czynnej rośnie nam wykładniczo źrenica wyjściowa przy dużym powiększeniu a wiec można z większa swobodą dotrzeć do tego co widzi oko miarowe 18 latka . :) .
np. przy 200x z 100mm refraktora mamy 0.5mm a przez newtona 250mm mamy 2.5x większą źrenice wyjściową !!! :shock:




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 16:27

Cześć Krzysztof.

Zapewne wasz Newton jest zacny w co nie wątpię , jedyny minus takiego teleskopu to zapewne jego długość. Tak samo długie Refraktory AC dają bardzo imponujące obrazy. Oglądałem takowym Zeissem 110mm , F-1750mm , obrazy były pierwszorzędne , ale detalu było adekwatnie do małej stosunkowo średnicy.
Ja wybrałem taką konstrukcję teleskopu nie tylko ze względu na dawane obrazy , ale też ze względu na mobilność , wagę , poręczność , itp.Miałem też przymiarkę budowy planetarnego Newtona około 8" , F8 , ale wtedy robi się kolubryna i na jakim to montażu wieszać przy takim ramieniu aby z napędem spokojnie siedzieć i wpatrywać się godzinami w Planetę.To też m.in. zadecydowało i wpłynęło na moją decyzję.Oglądanie Planet Newtonem bez prowadzenia i na montażu Dobsona to spoglądanie a nie wyłapywanie słabego detalu , który wymaga skupienia i polowania na stabilne chwile w atmosferze.Tu musi i powinien być teleskop na montażu z prowadzeniem , co innego rzucić okiem a co innego wpatrywać się na spokojnego godzinami.
Mój kolega posiada takiego Newtona 150/1200mm z ręczną optyką i małym LW , obrazy są bardzo dobre , ale mobilność już gorsza i na Dobsonie średnio.Tak samo jakiś Refraktor np. 150mm , F8 , tu też powstają problemy. Przy takich kolubrynach mniejszy też jest zapał , tachanie tego to mniej przyjemna sprawa , nie ma to jak poręczny i mobilny sprzęt ze sporymi możliwościami.Chyba że mamy stacjonarne obserwatorium , to wtedy co innego.To jest moje zdanie na ten temat , wypracowane na podstawie obcowania z różnorakim sprzętem.Ceny bardzo dobrych Refraktorów z małą ogniskową są też adekwatnie wyższe , to ewidentnie widać po cenach , każdy dąży do mobilności i zachowania bardzo dobrej jakości każdego sprzętu , można by też zbudować Newtona D-300mm F8-10 i cieszyć się wspaniałymi widokami , są takowe w Polsce i ludzie się nimi cieszą , ale są to stacjonarne instrumenty wymagające sporo aby z nich korzystać w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 08 Sty 2019, 16:32

bolid25 napisał(a):Do kolegi lolak89
To nie żadne cuda tylko prawda.Długi Newton z maleńkim lusterkiem wtórnym i dobrą optyką niewiele odbiega obrazem od refraktora i jest lepszy od teleskopów z zamkniętą konstrukcją jak maki czy SCT.Akurat mam na stanie takiego Newtona i klika osób z tego forum miało okazję przekonać się na własne oczy co potrafi taki wybaflowany Newton z wysokiej klasy lustrami i maleńkim lusterkiem 28mm


Ależ ja w to wierzę, że dorównał, zasada ta sama co mak. Jest lustro i tu i tu. Jeden ma 32% obstrukcji i małą tubę gdzie może być problem z temperaturą, drugi jest otwarty i ma CO powiedzmy 10-20% i pająka.
Lubię maki za ich świetne rozmiary ale uważam, że powinien mieć CO rzędu 10-15% i służyć tylko do planet. Byłby bezkonkurencyjny w tej materii i w takim układzie. Ale to tylko moja opinia.

Sam miałem ochotę zlecić budowę 200/2000 Newtona z CO rzędu 10-11% tylko do US bo mnie to kręci najbardziej ale trafiła się inna okazja i pieniądze poszły w inny teleskop.

Ja bym chciał wreszcie przeczytać porządne porównanie Maka Intesa z refraktorem o cal mniejszym bo do tego się je porównuje. Nie wierzę już w opisy z CN bo tam co człowiek to inna opinia tak samo jak i u nas zresztą jednak Krzysztof mając dostęp do tych dużych maków mógłby a nawet powinien pokusić się o porządne porównanie z dużą soczewką dla potomności.
Czy wiele wymagam? ;)
Raczej nie będę miał tyle kasy na astronomię, żeby kupować takie drogie fanty i móc sprawdzić samemu jak to jest.

Edit: Newton 300 mm F10 z minimalnym LW? Biorę w ciemno :) Do planet na naszych wysokościach to nawet drabiny nie trzeba :)
Ostatnio edytowany przez lolak89, 08 Sty 2019, 16:35, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

Postbolid25 | 08 Sty 2019, 16:33

Oczywiście długi Newton sprawia pewne problemy transportowe,każdy wybiera sprzęt pod swoje możliwości.Intes to jest wysoka półka i sprzęt ma przedewszystkim otwory wentylacyjne co jest podstawą aby tego typu sprzęt dawał poprawne obrazy czego próżno szukać w chińskich odpowiednikach.
W najbliższym czasie planujemy zbudować rozsuwany teleskop planetarny Newtona 180/1800 jako następcę mojego 150/1250
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 16:37

Cześć.

Jestem jak najbardziej za , zapraszałem na Kudłacze jak był zlot. Ale nie było żadnego Refraktora co najmniej 150 ED , nawet AC 152/1200mm , sam chętnie bym to sprawdził w praktyce na większych Aperturach. Mogę też gdzieś podjechać i się ustawić na takie oglądanko , było by ekstra sprawdzić pewne sprawy w praktyce. Sezon przed nami , może się w końcu uda.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 16:39

bolid25 napisał(a):Oczywiście długi Newton sprawia pewne problemy transportowe,każdy wybiera sprzęt pod swoje możliwości.Intes to jest wysoka półka i sprzęt ma przedewszystkim otwory wentylacyjne co jest podstawą aby tego typu sprzęt dawał poprawne obrazy czego próżno szukać w chińskich odpowiednikach.
W najbliższym czasie planujemy zbudować rozsuwany teleskop planetarny Newtona 180/1800 jako następcę mojego 150/1250


Krzysztof to działajcie , jesteśmy w stałym kontakcie i takie porównanko by się na pewno udało w tym sezonie na Kudłaczach , jestem jak najbardziej za.Kupiłem też MAKA INTESA 152/1520mm F10 i możemy go porównać w praktyce z Twoim Planetarnym Newtonem 150mm.A większego Maka 8" , F10 z waszym Nowym Newtonem 180/1800mm. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 02 Mar 2019, 18:58

Obowiązkowa czytanka dla miłośników refraktorów, ale i nie tylko... :D :wink:
Świetny praktyczny test SW150ED.
https://www.binomania.it/recensione-del ... ar-150-ed/
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postastrofan | 02 Mar 2019, 20:42

Fajny link, jest tam dużo fajnych testów, ale ten język :roll: . Fajnie widzieć taką armatę na moim montażu, ale obawiam się, że ten Pan katuje go nie dociążając go przeciwwagą. Raczej tuba waży więcej niż 8kg a powyżej tej wagi producent zaleca przeciwwagę. Szkoda patrzeć :( . Sorki za nie na temat.
Swoją drogą, zamieszczone cropy są ładne i prawie wolne od aberki. Widzę ją na opaskach na słupie a dokładnie na pionowym łączeniu. Na planetkach może się bardziej uwidocznić. Sam testowałem moje apo na takich dziennych motywach i nie stwierdziłem nic. Szkoda, że producent nie dał jednak fpl53. Nawet 2x wyższa cena byłaby ok, tak myślę. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJSC | 02 Mar 2019, 20:57

Piszą, ze zachowuje sie w kwestii aberracji chromatycznej mniej wiecej jak 120ED (no moze troche więcej) lub achromat 150mm f20...f25 (czyli mniej wiecej jak dobrze ustawiony SkyLux 70/700) .
Nie zrozumiałem dokładnie (włoskiego nie znam, a google czasem tłumaczą od rzeczy), czy aberaka jest niebieska jak w klasycznych achromatach czy czerwona jak w EDkach (?)

Trcoche masakrycznie długo sie wychładza - 2 godziny!

Spodobało mi sie , ze radzi orciaki, a nawet Hugensy zamiast wieloszkiełkowców :D :wink: Nie ma ktos dobrego Huygensa na sprzedaz? :D

Z mojej strony zaciekawiła mnie (juz kolejny raz) niezwykle pozytywna opinia o Vixenie 80/720 ED...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postastrofan | 02 Mar 2019, 21:25

Ja tam widzę niebieski z tych fotek, ale może wyleźć coś jeszcze :?: . W sklepach w UK ta maszynka kosztuje tylko trochę ponad 7300zł. :shock: Jeszcze jakiś czas temu to 120ed tyle kosztował.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 02 Mar 2019, 21:38

Recenzent wspomina w opisie że APM ED 152mm ma trochę lepszą korekcję AC , nie wspominając już o mechanice i ekstra wykończeniu jakie posiada Refraktor APM.
Osobiście u mnie odpada , jak tak widać niebieski czego trudno mi się było doszukać w 120ED.Cena może jest faktycznie dobra jak za Refraktor 150mm ED , ale osobiście wolał bym dołożyć do zakupu APM 152mm ED. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 02 Mar 2019, 22:04

Jeżeli miałbym kupić jeden tylko teleskop i miałby to być refraktor ed to poważnie bym się zastanowił. Do tego eq6, jakieś trzy lub cztery przyzwoite okularki i wystarczy. Apm jest lepszy we wszystkich aspektach ale też 2x droższy. Wydajac ponad 3000€ na apm szukałbym używanego apo o lepszej korekcji lub o większej średnicy. :D. Kurcze. Czekam na 7" apo od sky watchera z korekcją 120ed i to mi wystarczy 8) .
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 02 Mar 2019, 22:58

astrofan napisał(a):Jeżeli miałbym kupić jeden tylko teleskop i miałby to być refraktor ed to poważnie bym się zastanowił. Do tego eq6, jakieś trzy lub cztery przyzwoite okularki i wystarczy. Apm jest lepszy we wszystkich aspektach ale też 2x droższy. Wydajac ponad 3000€ na apm szukałbym używanego apo o lepszej korekcji lub o większej średnicy. :D. Kurcze. Czekam na 7" apo od sky watchera z korekcją 120ed i to mi wystarczy 8) .


To ja też poczekam na takie APO ED 7" z korekcją tak dobrą jak w 120ED. :D Aktualnie mój MAK INTESA 8" , F10 jest nie do pobicia przez te tańsze i mniejsze 6" Aperturowo ED , więc i tak nie mam wyjścia. :D

Tu przetłumaczone z CN , Recenzja Refraktora APM 152/1200mm:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... mentsStart

Optycznie: ten zakres to A / A-



6 "przysłony są po prostu baaaardzo słodkie, rzeczy, które były słabe w 120 pop w APM, jest kolor w nieostre gwiazdki, ale jeśli lubisz patrzeć na gwiazdy nieostre, to ten zakres nie jest dla ciebie W centrum uwagi, nawet na Vega, korekcja kolorów była tak dobra, jak EON 120.



Kiedy zacząłem, temperatura szybko spadała, więc widziałem kolory w gwiazdach ostrości, ale gdy aklimatyzacja się powiększyła, kolor po prostu zniknął. Zacząłem od jasnych gwiazd, których używałem w tym modelu, więc Vega, Albireo, Enif, Arcturus, Mizar i kilka innych. Spośród wszystkich tych, Arcturus był jedynym, który pokazywał fałszywy kolor, a to było bardziej, ponieważ znajdował się bezpośrednio nad dachem naszego domu, wszyscy inni nie mieli żadnych struktur w pobliżu. Vega bezpośrednio nad głową była prawdopodobnie najładniejsza.



Miałem listę przedmiotów, które chciałem przetestować. Zacząłem od mojej ulubionej letniej gromady otwartej M39. Użyłem 20 MM ES 100 * i było jak błyszczące diamenty na aksamicie (nigdy nie robi się czarne w Union, NJ), więc ciemnoszare aksamitne wink.gif Ta gromada jest ładna w 120, ale naprawdę błyszczała w 152. 32MM (lub prawie 70% więcej światła) naprawdę robi różnicę.



Od M39 poszedłem do M13 i znowu, tylko jaśniej niż w 120ED. Widziałem M13 w niektórych high-endowych mniejszych teleskopach i regułach z przysłoną. Jest naprawdę jasny i dobrze radzi sobie z powiększeniem. Poszedłem do 5,5, ale było lepiej oprawione w 9MM ES.



Następnie udałem się do Saturna, który oczyścił linię dachu i znalazł się między domem a drzewami. W tym momencie przestałem testować i cieszyłem się z widoku. Kremowy widok Saturna był naprawdę miły. Drugą rzeczą w 6 "jest to, jak dużo bardziej kolorowe są planety, Saturn był kremowo-żółty, a różne zespoły właśnie tam były. Nie jestem typem osoby odwróconej, nie widzę czasu, aby przejść do innego obiektu. Saturn był naprawdę ładny, naprawdę, użyłem 3,5 mm i Saturn był OGROMNY (342 powiększenie), zakres obsługiwał dobrze powiększenie, ale widok rzadko obsługuje 300X w NJ.



Poszedłem na Marsa, nienawidzę Marsa iw tym momencie księżyc oczyścił drzewa i linię dachu. Zatrzymałem się na chwilę z księżycem. Zrobiłem krótką przerwę, żeby zdobyć trochę wody i nakłoniłem aparat do zrobienia kilku zdjęć smile.gif.



O 11:00 księżyc znajdował się między linią dachu a drzewami. Z ograniczoną ilością czasu utknąłem w kamerze, by uzyskać szybki obraz. Około 12 go spakowałem. Zakryłem lunetę i poszedłem spać.



Oto moje myśli. Bez względu na to, ile zapłaciłeś za triplet premium, na większości obiektów 152MM może nadążyć za nim. Jeśli nie chcesz widzieć fałszywego koloru i potrzebujesz poczucia głodu, ponieważ zakres nie jest drogi, nie kupuj APM. Zdobądź TAK / TEC / AP, poczujesz się lepiej o sobie. Jeśli weźmiesz pod uwagę wartość, ten zakres jest po prostu doskonałym zakupem. To jest jak wersja EON SW150. Otrzymujesz lepszą osłonę / osłonę / przesuwną osłonę / pierścienie rosy i znacznie ładniejszy zakres.



Dla mnie APM 152 jest jak większa wersja 120ED, co jest doskonałym zakresem. Jedyne, co nadal chcę zrobić, to zmotoryzować ognisko, aby móc robić zdjęcia DSO, ale jestem pewien, że ten zakres to doskonały zakup.

Tu też można poczytać:

https://www.cloudynights.com/topic/6379 ... 152/page-3

Myślę że optycznie jako Dublet ED APM 6" jest lepszy od Dubletu ED SW 6", nie wspominając o mechanice o niebo lepszej i ogólnym wykończeniu Refraktora APM.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 03 Mar 2019, 09:00

Po pierwsze to trzeba poczekać na rzetelne opisy tego refraktora z naszego polskiego podwórka. Grono kilku osób, przynajmniej ze trzy różne sprzęty o podobnych możliwościach w jednym miejscu i wtedy możemy pokusić się o jakąś ocenę. Po drugie to niech tam sobie ma jakieś niedoskonałości optyczne i mechaniczne ale MA BYĆ o wiele lepszy od zwykłego refraktora o tych samych parametrach. Jeżeli spełnia te warunki to przy takiej cenie kupię go sobie bez zastanowienia.
Chcecie sprawdzić swoje teleskopy pod kątem doskonałości optyki to polecam szybki i łatwy test księżycowy. Kiedy Łysy jest w fazie około pełni to linia terminatora dociera do jego krawędzi i pod dużym kątem zaczynają być widoczne szczyty gór i kraterów . One wtedy wynurzają się z czarnej nicości i są " oderwane " od Księżyca. Im więcej tych koralików zobaczycie w doskonałej ostrości niezależnie od stosowanych powiększeń ( oczywiście granicznych dla teleskopu ) i to bez żadnych przebarwień zawieszonych cały czas w niezmiennej czerni to jest bardzo dobrze. Dobry telep rozdziela ostro ciasne układy w jak najmniejszych powiększeniach, im mniejsze tym lepiej.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwampum | 18 Gru 2020, 00:19

Hej.
Przy okazji recenzji tego 6-cio calowego EDka znalazłem ciekawy wywód odnośnie wpływu wykonania optyki na rozdzielczość i ostrość obrazu, z którym całkiwicie się zgadzam, i to autopsyjnie.

Jak wygląda optyka 1/4 fali w porównaniu z ogniskową 1/6 fali? Powiedz mi, czego powinienem się spodziewać.

Najpierw powiem, że poprawa czoła fali to poprawa czoła fali, kropka. 1/6 to 33% mniej niż 1/4 (0,16 / 0,25). To, czy ktoś rzeczywiście powiedziałby, że SA jest o 33% niższy, czy nie, jest przedmiotem dyskusji - wariancja SA pv jest o 33% niższa, ale nie można jej uogólniać poza tym.



Przy zaledwie 33% różnicy nie spodziewałbym się, że zmiana ostrości obrazu będzie oczywista. Przez oczywiste, naprawdę mam na myśli oczywiste. Nie wyskoczy na ciebie. Nie sądzę, aby nawet 1/4 fali do 1/8 fali była od razu oczywistą różnicą w większości warunków.



Co to jest SA? Aberracja sferyczna zapobiega precyzyjnemu ogniskowaniu wszystkich długości fal przez wielkość mierzoną w liczbie fal świetlnych (zwykle poniżej 1 długości fali), ze względu na szybkość, z jaką powierzchnie sferyczne prowadzą środek pola do ogniskowania na dłuższej ogniskowej niż krawędzie. Ponieważ obraz nie jest bardzo precyzyjnie wyostrzony, niektóre szczegóły mogą być zasadniczo nieostre. Zmiana SA w zależności od długości fali nazywana jest sferochromatyzmem; priorytetowa korekta SA może pozostawić pewne długości fal bardzo precyzyjne, podczas gdy inne są mniej dokładne; czerwony / głęboka czerwień często występuje w projektach dubletów na korzyść zielonych, żółtych i niebieskich fal, na które ludzkie oko jest bardziej wrażliwe. Ta definicja SA jest ważna, ponieważ pomaga wyjaśnić, dlaczego spodziewam się zobaczyć rzeczy, które robię (jak zobaczysz poniżej).



Musimy mówić o warunkach widzenia, gdy mówimy o obserwowalnych różnicach w korekcji czoła fali, ponieważ aberracje sumują się. Jeśli widzenie jest słabe, optyka 1/8 fali wyświetli bardziej szczegółowy obraz niż optyka 1/4 fali, prawie gwarantowana. Oczywiście, jeśli widzenie jest słabe, nie sądzę, aby właściciele obu lunet spędzali wystarczająco dużo czasu na zewnątrz, aby powiedzieć „ojej, gdyby moja optyczna figura była lepsza, założę się, że widziałbym więcej szczegółów”.



Załóżmy, że widzenie jest przyzwoite, powiedzmy Pickering 7. Jest to prawdopodobnie najlepszy wynik, jaki widzi większość ludzi w Stanach Zjednoczonych. Mój jest może w okolicach Pickering 5, ponieważ mieszkam pod strumieniem. Pickering 7 jest wystarczająco dobry, aby pozwolić na kilka naprawdę ładnych plam stabilizacji, ale nie tak dobry, że prawie każda optyka lepsza niż 1/2 fali będzie wyglądać świetnie. Wiele elementów optycznych będzie wyglądać świetnie, jeśli widzenie będzie doskonałe. Widzenie prawie nigdy nie jest idealne dla większości ludzi, więc sensowne jest użycie bardziej powszechnego (ale dobrego) przybliżenia warunków widzenia dla tego pytania.



Posłużmy się także Jowiszem jako przykładem bardzo szczegółowego obiektu, który może skorzystać z ulepszeń SA.



W przypadku optyki 1/6 fali spodziewałbym się nieco drobniejszych szczegółów. Na przykład, na Jowiszu spodziewałbym się zobaczyć nieco więcej definicji w pasach i wirach między nimi. Spodziewałbym się ostrzejszej definicji tekstur, zwłaszcza w obszarach o niskim kontraście, takich jak brązowe / beżowe paski. Lepsza definicja krawędzi (która jest w pewnym sensie analogiczna do kontrastu) jest tym, czego bym się spodziewał. Dzięki temu drobne szczegóły są lepiej widoczne.



Z optyką 1/4 fali, po przejrzeniu optyki 1/6 fali, spodziewałbym się zobaczyć nieco mniejszą definicję w Wielkiej Czerwonej Plamie oraz w zawirowaniach między pasami. Spodziewałbym się, że zobaczę coś, co można by opisać jako efekt rozmazywania na pasach, gdzie mogłem zobaczyć faktyczną teksturę i wskazującą na głębsze szczegóły i skomplikowane splecione sznurki chmur o nieco różnych kolorach.



Nie spędziłem wystarczająco dużo czasu z Saturnem pod dobrym wzrokiem, aby to powiedzieć, ale spodziewałbym się, że zastosowanie mają te same zasady. Ostrzejsza definicja w pierścieniach, wyraźniejsze zarysowanie kolorów w pierścieniach i na samej planecie, być może nawet pewne „mikrooddzielenie” między pierścieniami (jak podział Enckego, którego IIRC nie jest możliwe do zobaczenia przy zaledwie 6-calowej aperturze). i powiększenie jest do tego wystarczające.



Jak powiedziałem, różnice prawdopodobnie nie będą synonimem oczywistości, ale jestem przekonany, że różnice byłyby widoczne, gdyby oba lunety miały wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację termiczną, a obserwator (y) użyłby jednej kombinacji przekątnej / okularu przy tym samym powiększeniu & wyjdź ze źrenicy, aby przełączyć się między zakresami. Generalnie zalecałbym co najmniej 2 osobom dokonanie takiego porównania, aby zakwestionować błąd potwierdzenia i uwzględnić subiektywne różnice wynikające z ostrości wzroku.



Dan, myślę, że wiesz, czego powinieneś się spodziewać, ale doceniam wyzwanie. Jak powiedziałem, poprawa czoła fali to poprawa, kropka. Mając instrument wyższej jakości, obserwator może być bardziej pewien, że jeśli czegoś nie widzi, dzieje się tak albo od nieba, albo od nich, a nie od ich instrumentów; z tego powodu, wraz ze skumulowanymi aberracjami, zawsze zalecałbym ludziom szukanie instrumentów z SA pv niższym niż 1/4 fali, jeśli to w ogóle możliwe, przy czym 1/4 fali to absolutne minimum (maksimum?), które osobiście zaakceptowałbym jako zakres dowolnej wielkości. Obecnie dysponujemy narzędziami umożliwiającymi wykonanie przyrządów zgodnych z tą specyfikacją w opłacalny sposób; nie ma powodu, aby akceptować coś gorszego.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Posttiger | 21 Gru 2020, 01:29

Ja przy okazji zakupu monta w Delcie, miałem okazję ,,luknąć" przez ten refraktor ED. Co prawda tylko w dzień, z ,,podwórka" DELTY, ale to wystarczyło... Cóż mimo, iż ,,po cichu" liczyłem, że AC będzie skorygowana na poziomie ED-120, lub tylko ,,trochę" gorzej, to się ,,sporo" zawiodłem. ,,FIOLECIK" dawał sporo po ,,głazach", już nawet przy dosyć niskim powerze (kable linii napowietrznej w okolicach Osin).
Załączniki
SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor: IMG_20190919_134446 (Kopiowanie).jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 21 Gru 2020, 01:41

Cześć.
Mnie to nie dziwi , już dawno jak wyszły te Edki to po przeczytaniu pierwszych Recenzji wiedziałem że to nie jest dobry sprzęt.
Potwierdzasz moje przypuszczenia i Recenzje pisane przez właścicieli tych Refraktorów.
Dlatego m.in. zakupiłem lepszy optycznie i mechanicznie , Design , Refraktor ED-APO APM 152/1200mm z którego jesteśmy w naszym Obserwatorium zadowoleni.Jak za te pieniądze każdemu Polecam jego zakup , wszystkie wydania nie mają słabszej optyki jak 0,9 Strehl Ratio.A od Strehla około 0,9 zaczynają się dobre optycznie instrumenty.Nasz jest wzorowy optycznie o czym przekonaliśmy się w praktyce.Myślę 6" przynajmniej dobrego Refraktora to już naprawdę "pełnia szczęścia" na większości obiektów nieba.Wersja TS Dublet na FPL53 , którą zakupił niedawno Kolega ma dodatkowo odkręcaną tuleję i dostęp do BINO bez Barlowa.Jak obiektyw jest poprawnie wykonany to za te pieniądze jesteśmy zadowoleni.Nie są to może Refraktory APO z najwyższej półki i może być w obrazie jeszcze lepiej , ale jest naprawdę bardzo dobrze i zadowolenie gwarantowane.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 23 Gru 2020, 10:02

tiger napisał(a):Ja przy okazji zakupu monta w Delcie, miałem okazję ,,luknąć" przez ten refraktor ED. Co prawda tylko w dzień, z ,,podwórka" DELTY, ale to wystarczyło... Cóż mimo, iż ,,po cichu" liczyłem, że AC będzie skorygowana na poziomie ED-120, lub tylko ,,trochę" gorzej, to się ,,sporo" zawiodłem. ,,FIOLECIK" dawał sporo po ,,głazach", już nawet przy dosyć niskim powerze (kable linii napowietrznej w okolicach Osin).


No i znowu nie zgadzamy się z "resztą świata" - to chyba jakaś Narodowa specjalność.
Czytając recenzje użytkowników na CN, gdzie w jednym wątku (gdzie fragment przytoczyłem powyżej) chłopaki zmierzyli dokładność wykonania soczewek, powtarza się jedna ogólna opinia.
ED 150 - ma szkło ED ale na pewno nie FPL-53 - przypuszczalnie jest to starszy gatunek FPL (51?).
ED150 - ta "teoretyczna strata" jest lekko nadrabiana światłosiłą (w stosunku do ED120) bo jest F8.
ED150 - wg większości użytkowników (stwierdzone z opisów obserwacji), do powiększenia x200 nie ma w ogóle widocznej aberracji na żadnym obiekcie.
ED150 - w powiększeniach powyżej x200, aberracja się pojawia i tutaj są już indywidualne odczucia, jedni widzą ją jako szczątkową i wręcz pomijalną stawiając ten fefraktor na równi lub lekko wyżej od ED120mm, inni widzą jej więcej i są lekko rozczarowani że jest jednak trochę gorzej z korekcją aberracji niż w czesto stawianym w porównaniach ED120.
ED150 - to co jest bardo ciekawe i starałem się wyciągnąć przytaczając powyżej tłumaczenie. Wszyscy użytkownicy zgodnie twierdzą, że obraz jaki daje ten refraktor jest niesamowicie detaliczny, czysty i bardzo wyraźny (zarówno na US jak i DS). Powstało pytanie dlaczego?, bo to wróżnia ten refraktor od innych EDków ze stajni Sky Watchera. No i właśnie, ktoś tam w USA wziął sprawy w swoje ręce i sprawdził dokładność wykonania optyki. Okazało się, że przynajmniej (z tego co rozumiem z angielskiego) w dwóch losowych egzemplarzach uzyskano dokładność 1/8 fali. Jest to bardzo dobry wynik, Sky Watcher ma szkła szlifowane na min 1/4 fali do 1/6 (zależy jak wyjdzie z maszyny).
ED150 - smując wnioski użytkowników po X czasie używania. W tej cenie nie ma większego wyboru. Otrzymjemy refraktor z bardzo dobrze skorygowaną aberracją do x200 i trochę gorzej powyżej - gdzie jest ona na poziomie nie przeszkadzającym dla większości obserwujących. Mmay bardzo dokładnie wyszlifowane szkło, co przekłąda się na bardzo dobrej jakości (ogólnie) obrazy niedostępne z pozostałych ED czy achro stajni Sky Watchera.

Czy warto, każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Co do wniosków Tigera, nie chcę wydawać opini, bo nie miałem tego refraktora w ręku (pewnie żaden z Nas), ale czytając opinie użytkowników na świecie i to co Nasz kolega stwierdził powyżej podczas próby, no to mamy dwa światy...powiem szczerze że takie doświadczenie jak Tiger to ja nawet w swoim małym ZENKU nie doświadczam (na małych do średnich powerach) a to przecież achromat. Duży ZENEK daje aberkę właściwie gdzie popadnie, ale to wynika z braku koiimacji i nieosiowo ustawionego wyciągu, wystarczy lekko poprawić osiowość i kolimację i aberrka zaczyna znikać (wiadomo, nie do końca). Obstawiam dwie rzeczy - skopany egzemplarz (brak kolmacji) lub znowu do Polski trafił gorszy sort - czyli teleskopy które przeszły kontorlę jakości ale w jej dolnych granicach toleracji.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 23 Gru 2020, 12:04

Cześć.
No cóż Tomaszu Refraktor ED-APO APM 152/1200mm nie pokazuje praktycznie AC do około 350X na Planetach i Księżycu , to piszą właściciele w zachodnich Recenzjach , co potwierdzam z praktyki.Oglądałem Wenus przy 300X okular TV DE LITE 4mm i w chwilach stabilności nie było AC , pojawiała się tylko jak Seeing rozmazywał obraz Planety , natomiast: Jowisz , Saturn , Mars i Księżyc czyste.Jest niebieska delikatna chmurka wokół Gwiazd przy dużym powiększeniu widoczna podczas rozdzielania np. układów podwójnych gwiazd.Ale "Grzywki AC" wokół Planet czy Księżyca nie zauważyłem , nawet na Marsie przy Pow. 400X z okularem TV DE LITE 3mm.Refraktor APM ma ponadto o niebo lepszą mechanikę wyciągu , zsuwany odrośnik , obejmy CNC , rączka do noszenia zakręcona na obejmy , piękny lakier i wykonanie jak drogie Refraktory APO.Piękny kolor Perła i prezentuje się jak Refraktor z najwyższej półki.Walizka jest solidna i też wykonanie Klasa , nic ująć , nic dodać.Za to wszystko m.in.płacimy.Szczerze to w żadnym wypadku nie wymienił bym nigdy Refraktora APM na SW.To moje zdanie , ewentualnie kupił bym ED-APO Dublet na FPL53 TS z odkręcaną tuleją , tak aby mieć dojście do ostrego obrazu z nasadką Bino bez Soczewki Barlowa.Co prawda na samym początku jak pojawiły się te Edki SW 150mm to rozważałem jego zakup , ze względu na przystępniejszą cenę.Ale po przeczytaniu Recenzji i po rozmowie ze św.p.Januszem , który również odradzał mi zakup Edka SW.Wybór padł na Dublet APM.Wpierw miał być APM 140/980mm , ale jednak nie ma to jak 6" i zakupiłem większą wersję APM.Refraktor wisi u nas w Obserwatorium i służy nam bardzo dobrze.W tej cenie trudno kupić coś lepszego , można owszem , ale za 2X-3X tyle rasowe używane APO 6".
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor: E3..jpg
SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor: E2..jpg
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 23 Gru 2020, 12:32, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 23 Gru 2020, 12:31

TS ma też fajny dublet ED w podobnej cenie do wizuala. Jest teraz za 15 tysięcy i to na szkle FPL-53, a nie FPL-51 tak jak SW i APM, więc siłą rzeczy powinno być lepiej. Patrzył ktoś może przez niego?

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 23 Gru 2020, 12:39

Cześć.
Sebastianie niemiecki projekt Duringa Obiektywu Edka APM 6" to Dublet Lantanowy FPL51 i drugi element to też Lantan.Tu kombinacja szkieł odgrywa dużą rolę jak i sam projekt obiektywu.Wcale nie jest powiedziane że Dublet TS na FPL53 będzie lepszy od Dubletu APM na szkle FPL51.Kolega kupił TS ED-APO 6" ten Dublet na FPL53 i coś tam też widać podobnie z AC co w APM.Tak że wiecie , to Dublety i nie będzie nigdy idealnie.Choć jak pamiętam niedawno , kiedy posiadałem Dublet TS 125/975mm F-7,8 na szkle FPL53 to było w nim lepiej pod względem korekcji AC niż w SW 120ED , które to obydwa Edki miałem i porównywałem w jednym czasie.Gdyby były to Dublety Lantanowe jak Taki FS to było by jeszcze lepiej , ale to wszystko syntetyczne lantany , które opanowały rynek ze względu na niższą cenę produkcji szkła.Jak pooglądam u Kolegi w przyszłym roku Planety lub w tym roku Księżyc to coś tam w temacie tu napiszę.Wypadało by porównać wykresy , zakładając że są naprawdę wiarygodne a najlepiej porównać ze sobą te Refraktory w praktyce.Może będzie okazja to Wam wtedy opiszę.Aktualnie nawet drogie Refraktory APO buduje się na łatwiejszym w obrabianiu , mniej kruchym i tańszym szkle FPL55 , które ma ponoć parametry podobne do FPL53 , ale jednak trochę słabsze.Nie spotkałem się z opiniami aby ktoś nad tym ubolewał , gdyż liczy się projekt obiektywu i dobranie odpowiednich pozostałych gatunków szkieł , aby finalny wynik był satysfakcjonujący.Są też na rynku stosunkowo tanie chińskie Dublety ED-APO na szkle FPL51 np. popularny Refraktor 110/770mm , ale użyty w nim drugi gatunek szkła jak i sam projekt obiektywu ma się nijak do projektu Obiektywu ED-APO Firmy APM Dubletu na szkle FPL51.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 07 Wrz 2021, 08:06

...
Ostatnio edytowany przez lolak89, 10 Wrz 2021, 06:52, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostKrzysztof_P | 07 Wrz 2021, 13:33

Cześć.
No to pięknie , twoje spostrzeżenia zmieniają trochę moje zdanie na temat Edka SW 150mm.Zatem warto by było porównać Edka SW 150mm np. z Edkiem APM 150mm i Edkiem TS 150mm.Ciekawy jestem rezultatów.Edek APM jest na innych szkłach , FPL51 plus tam...? niż Edek TS FPL53 plus tam...? A Edek SW , już nie pamiętam...? Jak Mak 180mm jest dobry to potwierdza się stara zasada pisana często przez św.p.Janusza , iż dobry Mak jest w wizualu mniej więcej odpowiednikiem dobrego Refraktora o około 1" mniejszego.Jeżeli chodzi o wydajność na Księżycu i Planetach.Mamy widać następną zagwózdkę do wizuala , nie licząc gabarytów i mobilności sprzętu.Naszego Edka APM 152mm mam kiedyś porównać z Edkiem kolegi Mirka D TS 152mm.W takim razie bardzo jestem ciekawy obrazków z Edka SW150mm.Może kiedyś będzie okazja spojrzeć przez ten Refraktor.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 07 Wrz 2021, 14:32

Krzysiek to takie austriackie gadanie...
ktoś cos tam... :lol: 400x i takie same prawie obrazy... ogrania wszystko ... :wink:
pod jakim niebem ?, jakie okulary? jakie montaże, kolimacja, etc. ?

jak sam nie zrobisz testów albo z ludźmi ,którzy maja o tym pojęcie to możesz i 1000 refraktorów brać pod uwagę :o
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postmrjq | 07 Wrz 2021, 14:46

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
No to pięknie , twoje spostrzeżenia zmieniają trochę moje zdanie na temat Edka SW 150mm.Zatem warto by było porównać Edka SW 150mm np. z Edkiem APM 150mm i Edkiem TS 150mm.Ciekawy jestem rezultatów.Edek APM jest na innych szkłach , FPL51 plus tam...? niż Edek TS FPL53 plus tam...? A Edek SW , już nie pamiętam...? Jak Mak 180mm jest dobry to potwierdza się stara zasada pisana często przez św.p.Janusza , iż dobry Mak jest w wizualu mniej więcej odpowiednikiem dobrego Refraktora o około 1" mniejszego.Jeżeli chodzi o wydajność na Księżycu i Planetach.Mamy widać następną zagwózdkę do wizuala , nie licząc gabarytów i mobilności sprzętu.Naszego Edka APM 152mm mam kiedyś porównać z Edkiem kolegi Mirka D TS 152mm.W takim razie bardzo jestem ciekawy obrazków z Edka SW150mm.Może kiedyś będzie okazja spojrzeć przez ten Refraktor.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Ach te Maki, 127 Intesa porównywałem z Takiem 102. Zostawiam taka. Dlaczego ?
Bo przy 150x maczek zaczął tracić na ostrości i kolorze. Wiadomo jestem wybredny, apo mnie rozpieściło ...
Także nie podpiszę się, że mniej więcej jest odpowiednikiem...
Może jakby to było 200 czy 250 wtedy zasięg i rozdzielczość pewnie przesunęłaby tą użyteczne powiększenia.
Czy ostrość i kolor, by za tym poszedł... Trochę wątpię. Inne konstrukcje.
Jak dla mnie, żeby nie było :mrgreen: Już tłumaczę...
Ale jak ktoś przedkłada, nad ostrość, kontrast i kolor, zasięg i że zobaczy dodatkowy szczególik (ale rozmyty), pewnie pójdzie w takiego maka 200 czy 250, tylko pewnie się zbliży cenowo z montażem do mniejszego apo.
Pytanie, zobaczyć więcej szczegółu, czy trochę mniej ale bardziej kontrastowo, ostro i intensywnym kolorem... Co kto lubi...
Przy czym uwaga, 127 mi nie pokazała niczego więcej, czego bym nie widział w 102. Poza tym w 102 było zawsze lepiej z atutami, które napisałem powyżej.
To mnie zaskakuje, że większa apertura w danym systemie i określonej jakości układu optycznego, powiedzmy, że poziom Tsa, SW itd.
Nie powoduje, że jakość obrazu wzrasta, zasięg rośnie i rozdzielczość, ale to nie sprawia, że te obiekty widać bardziej ostro, czy kontrastowo....
A takim apo w świetnej jakości tutaj powołam się na Takahashi, pokaże maksa z tej apertury i w tym zasięgu określony detal, ale z tym właśnie jakościowo świetnym obrazie.
To sprawia, że w 4" dzięki świetnej optyce widać ten sam detal co w 5 czy 6", ale lepiej, bo ostrzej, kontrastowo i lepszym kolorem...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat