ZWO-ASIAIR

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostSebastian Ś. | 24 Lip 2018, 14:28

ZWO wypuściło hmm... w sumie nie wiadomo co ;)

Wygląda na Raspberry Pi z ich oprogramowaniem. Można łączyć się z montażem i kamerami z telefonu. Trochę dziwne, skoro to samo można osiągnąć przez mini PC/Raspberry Pi za połowę tej ceny. Dobrze byłoby gdyby poszło to w kierunku komputer + astrohub. W opisie hucznie reklamowane jako brak konieczności używania komputera tylko, że... to właśnie komputer.

Link do opisu: https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-asiair


EDIT: Co gorsze, właśnie doczytałem, że wsparcie tylko dla kamer ASI :roll: Jakby tego było mało ASI 120 jest niewspierana.
▶Supported cameras
ASI USB3.0 camera, ASI cooled camera, ASI mini cameras. (It can not support ASI120MM/MC camera)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmakower | 24 Lip 2018, 20:59

Sebastian Ś. napisał(a):ZWO wypuściło hmm... w sumie nie wiadomo co ;)
EDIT: Co gorsze, właśnie doczytałem, że wsparcie tylko dla kamer ASI :roll: Jakby tego było mało ASI 120 jest niewspierana.
▶Supported cameras
ASI USB3.0 camera, ASI cooled camera, ASI mini cameras. (It can not support ASI120MM/MC camera)


ASI 120 MM/MC w wersji sklepowej maja nietypowy protokół transmisji danych. Nieraz to powoduje, że się program fiercapture czy inny wywala. Dostępny jest upgrade firmware ale tylko pod linuxem. Tak było ze 2 miesiace temu. Może taka kamera z nowym firmware zadziała. To co piszę pochodzi z korespondencji jaką miałem z producentem.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostMateuszW | 25 Lip 2018, 15:36

Również nie bardzo rozumiem, po co kupować to os ZWO, zamiast normalne RaspberryPi i wgrać soft. Pytanie, czy ten soft będzie dostępny w necie, bo być może nie i własnie za soft karzą sobie płacić. Choć co za problem zrobić obraz karty w urządzeniu ZWO i udostępnić...

Nie ma tu portów USB3.0, więc w kamerach bez Pro będzie występował amp glow. Bo o szybkości nie piszę, bo i tak Raspberry by nie dało rady zrobić użytku z portu 3.0.

Pytanie, czy to się będzie jakoś sensownie używało na małym ekranie telefonu. Zastanawiałem się nad kontrolowaniem sprzętu poprzez telefon i TV, ale jednak ciężko na tak małym ekranie. Tu mamy dedykowaną aplikację, a nie zdalnego windowsa, więc może się sprawdzi na małym ekranie.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkk | 25 Lip 2018, 18:05

Z funkcjonalności wygląda mi że jest to to samo co:
https://www.stellarmate.com
Tyle że dodali dodatkowe oprogramowanie na telefon...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSebastian Ś. | 27 Gru 2019, 23:38

Sebastian Ś. napisał(a):Dobrze byłoby gdyby poszło to w kierunku komputer + astrohub.

Te słowa były prorocze :mrgreen:, ponieważ w styczniu 2020 będzie można zamówić nową wersję ZWO ASIAIR o nazwie PRO, która ma dodatkowo proste zarządzanie zasilaniem. Niestety cena też wzrosła i nowa wersja kosztuje 299$.

https://astronomy-imaging-camera.com/product/asiair-pro

Przydałoby się jeszcze np. sterowanie grzałkami. Minusem na pewno jest w przypadku takiego rozwiązania duża zależność od produktów ZWO, chyba, że można podłączyć inny focuser niż ZWO EAF? Nie zmienia to faktu, że wyrasta z tego produktu fajne rozwiązanie, wszystko w jednym.

EDIT: Ktoś ma pomysł po co w zestawie ten kabel USB-RS232?
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat