MAK127 czy Celestron SCT 6"

Postpjastrzombo | 14 Paź 2018, 20:10

Witam Was :)
Słuchajcie mam ogromny dylemat...otóż przeglądałem już setki stron o podobnym temacie a teraz mam już wielki fement w głowie.
Zastanawiałem się nad zmianą mojego SW MAK127 na Celestrona SCT 6" lub też na MAK150. Powiedźcie czy jest sens dopłacać i zmieniać mojego Maka na jeden z wskazanych teleskopów? Jakie będą różnice w widzianych obrazach?
Czy ktoś kto miał realnie do czynienia z tymi telepami może mi powiedzieć dlaczego warto/nie warto dokonać zmiany?

z góry serdeczne dzięki ;)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Postchondryt | 14 Paź 2018, 21:21

pjastrzombo napisał(a):Witam Was :)
Słuchajcie mam ogromny dylemat...otóż przeglądałem już setki stron o podobnym temacie a teraz mam już wielki fement w głowie.
Zastanawiałem się nad zmianą mojego SW MAK127 na Celestrona SCT 6" lub też na MAK150. Powiedźcie czy jest sens dopłacać i zmieniać mojego Maka na jeden z wskazanych teleskopów? Jakie będą różnice w widzianych obrazach?
Czy ktoś kto miał realnie do czynienia z tymi telepami może mi powiedzieć dlaczego warto/nie warto dokonać zmiany?

z góry serdeczne dzięki ;)


Cześć.
Oczywiście warto, jednak nie spodziewaj się jakiejś spektakularnej różnicy. W dobrych warunkach 150 mm pokaże jednak więcej detalu na planetach i Księżycu , nie wiem jakie masz niebo i miejsce obserwacji jednak zobaczysz już że "kulki" [te jaśniejsze] to nie mgiełki ale skupisko gwiazd. Jeśli do planet i Księżyca to zdecydowanie Mak, osobiście miałem wcześniej Maka 127 ale Bressera i zdecydowałem się zostać przy Maku [stopka]
ze względu na wygodę i miejsce obserwacji czyli balkon w bloku.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postdaniel24 | 16 Paź 2018, 19:12

Hej,
cal apertury pokazuje już różnicę, ale moim zdaniem niekoniecznie wartą zachodu zamiany teleskopu. Są to subtelne różnice detalu na planetach (pod warunkiem dobrego seeingu), a jeśli chodzi o DS, to wszystko zależy od nieba pod jakim obserwujesz, ale generalnie mgiełki są nieco wyraźniejsze, a kilka gromad kulistych pokazuje ślad rozbicia. Na tym polu na pewno nie poczujesz kopa w postaci wyraźnego wzrostu zasięgu.
W zasadzie SCT 8" można kupić na giełdzie taniej od nówki SCT 6" czy Maka o tej samej średnicy i ja poszedłbym w tym kierunku.
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

Postpjastrzombo | 17 Paź 2018, 16:45

daniel24 napisał(a):Hej,
cal apertury pokazuje już różnicę, ale moim zdaniem niekoniecznie wartą zachodu zamiany teleskopu. Są to subtelne różnice detalu na planetach (pod warunkiem dobrego seeingu), a jeśli chodzi o DS, to wszystko zależy od nieba pod jakim obserwujesz, ale generalnie mgiełki są nieco wyraźniejsze, a kilka gromad kulistych pokazuje ślad rozbicia. Na tym polu na pewno nie poczujesz kopa w postaci wyraźnego wzrostu zasięgu.
W zasadzie SCT 8" można kupić na giełdzie taniej od nówki SCT 6" czy Maka o tej samej średnicy i ja poszedłbym w tym kierunku.

Ano właśnie... o to mi chodziło ;)
Powiem tak, na większe niż 6” nie mam zamiaru bo zależy mi na mobilności. Głównie obserwuje księżyc i planety, sporadycznie idę w ds;) Wyglada wiec na to ze zostanę przy starym sprawdzonym maku127 ;) Dzięki serdeczne ;)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Postkrzysiek.p | 18 Paź 2018, 17:38

Za różnicę w cenie lepiej zainwestować w dodatkowy
Sprzęt.
1.Lorneta 15x70 lub 25x100.
2.Newton 8", wtedy skok jakościowy DS będzie znaczący.No chyba,że nie ma miejsca na większy sprzęt, wtedy opcja 1.
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postlolak89 | 19 Paź 2018, 07:53

pjastrzombo napisał(a):
daniel24 napisał(a):Hej,
cal apertury pokazuje już różnicę, ale moim zdaniem niekoniecznie wartą zachodu zamiany teleskopu. Są to subtelne różnice detalu na planetach (pod warunkiem dobrego seeingu), a jeśli chodzi o DS, to wszystko zależy od nieba pod jakim obserwujesz, ale generalnie mgiełki są nieco wyraźniejsze, a kilka gromad kulistych pokazuje ślad rozbicia. Na tym polu na pewno nie poczujesz kopa w postaci wyraźnego wzrostu zasięgu.
W zasadzie SCT 8" można kupić na giełdzie taniej od nówki SCT 6" czy Maka o tej samej średnicy i ja poszedłbym w tym kierunku.

Ano właśnie... o to mi chodziło ;)
Powiem tak, na większe niż 6” nie mam zamiaru bo zależy mi na mobilności. Głównie obserwuje księżyc i planety, sporadycznie idę w ds;) Wyglada wiec na to ze zostanę przy starym sprawdzonym maku127 ;) Dzięki serdeczne ;)


Jeśli masz okazję kupić Maka 150 to się nie wahaj tylko wymieniaj. Wbrew temu co sądzą niektórzy różnica w obrazach planetarnych jest warta zachodu. Jedynie na Księżycu nie poczujesz zmiany, może jedynie w jasności. Przeszedłem z maka 127 na 150 dosłownie z dnia na dzień (stąd świeże wspomnienia z obserwacji 127) i to co pokazał mi w tym roku Jowisz podczas opozycji było o niebo lepsze niż Jowisz z Maka 127 w ubiegłym roku również podczas opozycji gdzie dodatkowo Jowisz był wyżej.

Niestety nie miałem możliwości sprawdzić ich "side by side" jednak nie zmienia to faktu, że 150tka jest już porządnym balkonowym sprzętem do planet.
Jedna uwaga, to już ciężki sprzęt i z oprzyrządowaniem typu bino, okulary, kątówka, szukacz, montaż eq3-2 na stali ma co robić.
lolak89
 

Postpjastrzombo | 25 Paź 2018, 15:33

Wiesz... okazji jako takiej kupna nie mam. Powiem szczerze, że liczy się dla mnie także mobilność a 150 to już kawał ciężkiego "kloca". Długo nie odpisywałem ale wówczas ostatnio udało mi się zerknąć przez 150 i szczerze mówiąc poza ciut większym powerem nie widzę większych różnic (zakładając, że był poprawnie skolimowany). Zostanę jednak przy 127.

Dzięki wszystkim za informacje ;)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostCharon X | 25 Paź 2018, 22:42

SCT 8" jest dość lekkie, waży tyle samo co Mak 6". A różnica będzie spora pomiędzy 5" a 8".
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postpjastrzombo | 26 Paź 2018, 00:33

Charon X napisał(a):SCT 8" jest dość lekkie, waży tyle samo co Mak 6". A różnica będzie spora pomiędzy 5" a 8".


Tutaj na pewno różnica będzie ale za to już spora różnica cenowa ;) I raczej na pewno słabo ten zestaw wypadnie na moim eq3-2 a wiec dodatkowo trzeba zmienić montaż. Także jednak pozostanę przy mak127.
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Postendriu624 | 26 Paź 2018, 06:52

Niech Kolega wymieni tego maka 127 na ED 100/900, dużo szerszy zakres zastosowań, rozdzielczość taka sama, kontrast obrazu zamiata maka 127 pod dywan.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postlolak89 | 26 Paź 2018, 07:55

endriu624 napisał(a):Niech Kolega wymieni tego maka 127 na ED 100/900, dużo szerszy zakres zastosowań, rozdzielczość taka sama, kontrast obrazu zamiata maka 127 pod dywan.


Koledze zależy również na mobilności :) Niech zostanie przy 127 do czasu aż wrócą planety bo teraz zwiększanie planetarnej apertury to może nie być to skok naprzód.
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Senior_Toledo oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat