Filtr do obserwacji Marsa MAK127

Postpjastrzombo | 31 Sie 2018, 15:29

Witajcie,
Czytając te setki postów na forach mam już ogromny mętlik w głowie.
Szukam jakiegoś przyzwoitego filtra do SW Maka 127 do obserwacji Marsa jak i innych planet.

Czy lepszym rozwiązaniem byłby zakup filtra Orion Mars filter 1,25", czy też odrębnych kolorowych np. GSO (jeśli tak to jakie kolory?). Zalezy mi na dostrzeżeniu jak największej liczby szczegółów na powierzchni.

Prosiłbym o fachową poradę. Z góry dziękuje.

Pozdrawiam
Paweł
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostMaxx | 31 Sie 2018, 16:26

Witaj.

Generalnie Twój teleskop może się spokojnie obyć bez jakiegokolwiek filtru.
Maki to teleskopy ukierunkowane do obserwacji planet i księżyca , co nie znaczy ze nie można nimi zobaczyć troszkę DSów ( zwłaszcza tych jaśniejszych )

Kolorowe filtry sobie od razu odpuść , chyba że lubisz zmieniać planetom kolorki :mrgreen:
Jeśli miałbym Ci polecić filtr to tylko jeden - Crystal View Moon.
Ten filtr delikatnie stonuje Ci obraz i nieco podbije kontrast.
Sprawdzi się do obserwacji planet , księżyca , oraz poprawi także dzienne obrazy.
Nie zrujnuje Ci też zasobów portfela bo kosztuje 45zł , a robi fajną robotę ...
Sprawdzone w praktyce :wink:

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postpjastrzombo | 02 Wrz 2018, 00:37

dzięki za info...
no niby masz rację że Mak nadaje się bez filtrów aczkolwiek niekiedy mam warażenie że mogłoby być lepiej.

Nie wiem jak u Ciebie ale ja ostatnimi czasy na Marsie nie widzę żadnych szczegółów poza jasnym polem na północy globu...

Co do tego Crystal View Moon co polecasz... czy to coś w stylu Moon & skyglow Baadera?
Jaka będzie różnica w obserwacji Marsa poprzez niego a bez filtrów?
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostJSC | 02 Wrz 2018, 08:56

pjastrzombo napisał(a):dzięki za info...
no niby masz rację że Mak nadaje się bez filtrów aczkolwiek niekiedy mam warażenie że mogłoby być lepiej.

Będzie lepiej jak burza pyłowa ustąpi na Marsie :). Juz sie nieco uspokaja, wiec może coś tam jeszcze da się zobaczyć w tym sezonie. A jak nie - trudno - trzeba poczekać dwa lata.
Pamiętam Marsy z poprzednich sezonów - bez porównania było wówczas z widocznością szczegółów.

Jeszcze co do filtrów: każdy filtr nieco przyciemnia obraz, trzeba więc wiziąć to pod uwagę. Np. czerwony zalecany jest dopiero od apertury 130mm http://www.astrokrak.pl/676-filtr-baade ... 125q-.html
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 02 Wrz 2018, 09:31

Jak Kolega chce wykorzystać potencjał maka 127, szczególnie na Marsie to polecam rozwiązanie z nasadką bino , jako najlepsze ze wszystkich możliwych. Dodam jeszcze że na tą planetę mak 127 jest troszkę za mały , najlepiej by było w przyszłości, aby go wymienić na maka 150 z nasadką bino, Właśnie na Marsie widać różnicę w potencjale między tymi maczkami , gdzie maka 150 można traktować jako docelowy .
Dodam tylko że SW 100/900 ED swoją rozdzielczością detalu jest między makiem 127 a makiem 150 , ale kontrast obrazu jest wyższy w ED 100 , lecz jako typowo planetarny teleskop nie ma lepszego wyboru niż mak 150, oczywiście akceptując jego dłuższy czas chłodzenia , za to mamy tu dużą rekompensatę z nasadką bino.

Podsumowując .

Kolega na pierwszym miejscu powinien kupić nasadkę bino do maka 127 jako podstawowe wyposażenie , a po jakimś czasie sam dojdzie do wniosku o zamianie ma maka 150.

Co do nasadki bino, to polecił bym ją obejrzeć przed zakupem w sklepie co do różnic w jasności w torach optycznych , szczególnie te tańsze nasadki wymagają takiego porównania z innymi nasadkami , bo zakupy przez internet są losowe i sprzedawca może nam wysłać gorszy egzemplarz ze znaczną różnicą w torach optycznych.
Od siebie dodam, że oglądanie US powinno być prowadzone tylko w nasadce bino.
Nie wiem czemu tak jest , ale mak 150 daje bardziej ostry i bardziej kryształowy obraz od maka 127 , bardziej zbliżony swoją jakością do obrazu dawanego w ED 100.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMaxx | 02 Wrz 2018, 09:53

pjastrzombo napisał(a):Co do tego Crystal View Moon co polecasz... czy to coś w stylu Moon & skyglow Baadera?
Jaka będzie różnica w obserwacji Marsa poprzez niego a bez filtrów?


Miałem również Moon & Skyglow Baadera - tego nie polecam.
Crystal View Moon jest tańszy i po prostu lepszy.
Jego atuty podałem już w komentarzu powyżej - filtr nieco stonuje , lub jak wolisz subtelnie przyciemni obraz, ale podbije ładnie kontrast.
Nasadka bino o której pisze Endriu to zdecydowany przełom w obserwacjach US , ale nie wspominałem o niej ponieważ pytałeś o filtr - więc trzymałem się tematu ;)

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postpjastrzombo | 03 Wrz 2018, 12:54

Dzięki wszystkim za informacje... :)
Kurcze niestety ten Crystal view moon nie jest nigdzie dostepny :(
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości

AstroChat

Wejdź na chat