* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
 Temat postu: Źrenica wyjściowa w MAK 102
PostWysłany: Pią Paź 19, 2018 4:14 pm 

Witam wszystkich,

Jako świeżo upieczony właściciel MAK 102/1300 szukam od pewnego czasu informacji na temat okularów do tego teleskopu. Wiem, że kitowe są raczej do wymiany i chcę kupić coś lepszego. W związku z tym mam pytanie do forumowiczów, a szczególnie do byłych i obecnych właścicieli takiego Maczka - w jaką minimalną i maksymalną źrenicę wyjściową dla tego konkretnego teleskopu powinienem celować?
Wiem, że 2,2mm to optimum i tu nie mam wątpliwości. Znalazłem też informacje, że generalnie akceptowalnym zakresem jest 1mm do 5mm. Tyle, że już zdążyłem znaleźć na naszym forum informacje, że 5mm zdecydowanie odpada - nie ma w praktyce okularów o tak długich ogniskowych, a nawet przy okularze 40mm (co dałoby źrenicę ok. 3,1mm) może już pojawić się problem z jakością obrazu. Podobny problem mam z minimalną źrenicą - znalazłem wiele sugestii powiększeń lub ogniskowych dla tego teleskopu, które skutkują znacznie mniejszymi źrenicami.

Czy ktoś mógłby mi coś doradzić i wspomóc przy tym problemie?
Z góry dziękuję.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Źrenica wyjściowa w MAK 102
PostWysłany: Sob Paź 20, 2018 3:26 pm 

Miejscowość: Andrychów
Przerabiałem temat okularów do MAK-a 102 i najlepiej sprawdził mi się Baader plossle 32mm. Okulary 40mm w standardzie 1.25 są bardzo wrażliwe na nieosiowe patrzenie i masz efekt studni.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Arek_P, Campana, plenerus, Vroobel oraz 73 gości