EQ5 - zapytania

Postpjastrzombo | 29 Paź 2018, 14:22

Witam Was!
Mam pytanie odnośnie montażu SW EQ5, jak wygląda łożyskowanie jego obu osi. Od jednej z osób zajmujących się serwisem sprzętu astro usłyszałem, że obie osie w EQ5 są osadzone na łożyskach kulkowych. Natomiast po przeglądnięciu zdjęć w internecie oraz filmu : https://www.youtube.com/watch?v=IcZek2EArT8 (od 18:02) ewidentnie widać, że na jednej z osi DEC nie występują łożyska. Podobne "pseudołożyskowanie" znajdziemy w eq3/2.
Może ktoś mógłby potwierdzić czy były różne wersje o różnym systemie łożyskowania lub tez bez?

Pytam gdyż szukam jakiegoś ciekawego płynnie działającego montażu klasy EQ5 bez goto.
Brałem pod uwagę EXOS2, w którym na pewno zastosowano łożyska kulkowe jednakże zastanawiające jest to dlaczego nie jest to tak popularny montaż jak np. EQ5.

Dzieki za pomoc.
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Posttomeczz | 29 Paź 2018, 15:18

nie ma uniwersalniejszego i znanego w obiegu montazu EQ jakim są w swej kategorii wagowej EQ3-2 i EQ5 firmy SW.
Tym montazom możesz śmiało zaufać. Mają też tanie aplikacje prowadzenia w jedej czy dwóch osiach do wystarczająco zaawansowanej fotografii ksiezyca, planet i slonca oraz do budzetowej fotografii US.

Montaz mozna stosunkowo latwo kupic uzywany i odsprzedac bez wiekszej straty (jak go nie popsujesz).

Miałem kilka Eq3-2 i dwa Eq5 w roznych okresach mojego zycia astro i nigdy sie ten sprzet nie popsuł.

Kupuj, to pewny sprzet w tej cenie.

Tak czy siak ja wole montaze AZ, nawet do ciezkich sprzetów i tu możesz główkować czy kupic EQ czy AZ. Ale jak EQ to EQ5 jest bdb w swej cenie.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postpjastrzombo | 29 Paź 2018, 16:02

tomeczz napisał(a):nie ma uniwersalniejszego i znanego w obiegu montazu EQ jakim są w swej kategorii wagowej EQ3-2 i EQ5 firmy SW.
Tym montazom możesz śmiało zaufać. Mają też tanie aplikacje prowadzenia w jedej czy dwóch osiach do wystarczająco zaawansowanej fotografii ksiezyca, planet i slonca oraz do budzetowej fotografii US.

Montaz mozna stosunkowo latwo kupic uzywany i odsprzedac bez wiekszej straty (jak go nie popsujesz).

Miałem kilka Eq3-2 i dwa Eq5 w roznych okresach mojego zycia astro i nigdy sie ten sprzet nie popsuł.

Kupuj, to pewny sprzet w tej cenie.

Tak czy siak ja wole montaze AZ, nawet do ciezkich sprzetów i tu możesz główkować czy kupic EQ czy AZ. Ale jak EQ to EQ5 jest bdb w swej cenie.


Dzięki za odzew ;)

Powiem Ci, że zależy mi na pełnym łożyskowaniu gdyż Eq3/2 na podkładach teflonowych nie ma za wiele wspólnego z płynnością. Podczas pełnego obrotu osi występują w pewnym momencie większe opory po czym znów jest lekko. Bardzo jest to irytujące. Stąd też pytam, gdyż nie chciałbym kupić kolejnego montażu o podobnym działaniu. A co myslicie o EXOS2?

Co do AZ to myślałem o PORTA II, ale jakoś przyzwyczaiłem się do paralaktyków i wolałbym nie zmieniać rodzaju montazu.
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Postzbyszek | 29 Paź 2018, 17:41

Nie wiem jak białe wersje EQ5 w osi Dec maja . Starsze na pewno nie maja jej łożyskowanej łożyskami kulowymi czy szpilkami , ślizgowymi i to z materiału nie do łożysk ślizgowych . Oś Ra ma z 2x większe obciążenie na łożysko niż w Dec i dlatego tam szybko się wyrabiało , w Dec wolniej, ale szczególnie z dołu od strony przeciw wagi warto małe łożysko dać . W ostatniej wersji to frezer mi od środka korpusu tej osi , korpus rozfrezował na małe łożysko , tak że został z dołu w korpusie pierścień oporowy , na nim wstawione łożysko się opiera i w środku o oś Dec, dopasował tak, że nie za mocno oś naciska na pierścienie teflonowe co górną cześć osi " łożyskują " . W EQ5 nie można na siłę dokręcać hamulca w Dec . Deformuje to tulejkę z zębatką i zacina się . Im więcej na montażu wisi, tym w oryginale trudniej osią Dec kręcić, dociska mocniej o pierścienie ślizgowe i od strony przeciw wagi mocno ociera o korpus, w jajo potrafi go wytrzeć i wżery na ślizgu osi . Dlatego tam łożysko warto dać .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostMateuszW | 29 Paź 2018, 19:10

Na pewno starsze, czarne wersje EQ5 nie mają łożysk - taką wersję sam posiadałem. Słyszałem, że podobno białe łożyska już mają, ale nigdy tego nie zdołałem zweryfikować. Z tego co pokazałeś, wynikałoby że jednak białe są identyczne jak czarne. Nie wiem, może był jeszcze dwie odmiany białych? Musi się znaleźć jakiś właściciel, który nam to jasno powie, jeśli taki istnieje z łożyskami.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postpjastrzombo | 29 Paź 2018, 21:22

Ano właśnie Mateusz ;) Niestety już mam mentlik bo nikt nie jest w stanie potwierdzić tego faktu.
Pewne jest tylko ze w klasie Eq5 to Exos2 breasera posiada łożyska w obu osiach.
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostPiotrek K. | 29 Paź 2018, 22:02

Cześć. Na chwilę obecną mogę jedynie potwierdzić, że w SW EQ5 (białym, z tej nowej serii z zielonymi wstawkami) w osi Dec nie ma żadnego łożyska. Wszystko się ślizga na tym chińskim kleistym smarze. Jak znajdę więcej czasu to zajrzę do Ra i dam znać co tam w środku siedzi.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postpjastrzombo | 29 Paź 2018, 22:10

Piotrek K. napisał(a):Cześć. Na chwilę obecną mogę jedynie potwierdzić, że w SW EQ5 (białym, z tej nowej serii z zielonymi wstawkami) w osi Dec nie ma żadnego łożyska. Wszystko się ślizga na tym chińskim kleistym smarze. Jak znajdę więcej czasu to zajrzę do Ra i dam znać co tam w środku siedzi.


Dzięki Piotrek za potwierdzenie ;) właśnie chodziło mi najbardziej o najnowsza serie ;)
Czyli chyba lepszym rozwiązaniem będzie tutaj Exos2 ...
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostMateuszW | 30 Paź 2018, 13:19

Piotrek K. napisał(a):Cześć. Na chwilę obecną mogę jedynie potwierdzić, że w SW EQ5 (białym, z tej nowej serii z zielonymi wstawkami) w osi Dec nie ma żadnego łożyska. Wszystko się ślizga na tym chińskim kleistym smarze. Jak znajdę więcej czasu to zajrzę do Ra i dam znać co tam w środku siedzi.

Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje :) Skoro łożysk nie ma w najnowszej wersji, to w poprzedniej tym bardziej. A więc łożyska Dec pozostają całkowitym mitem.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostPiotrek K. | 31 Paź 2018, 13:59

W EQ 5 oś Ra jest łożyskowana. Są dwa łożyska, w środku na tulei jest duże łożysko kulkowe i od strony podziałek mniejsze oporowe. I standardowo tona mazidła :)
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postpjastrzombo | 31 Paź 2018, 15:46

haha oni mają obsesję na punkcie tego mazidła ;)

Dzięki wszystkim za pomoc :D , sprawa wyjaśniona- reasumując łożyska są tylko na osi R.A ;)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostJanusz_P. | 16 Sty 2019, 20:46

Nie dziwię się że mają obsesję na punkcie tego kleiku ryżowego bo bez niego osie się zacierają i idą jak po grudzie więc mazidło musi być i basta :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat