"Problem" z teleskopem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postkoczer | 07 Lis 2018, 20:19

Witam, jakiś miesiąc temu zakupiłem swój pierwszy teleskop.Link: https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... on-8-pyrex
Obserwacje nieba prowadziłem zaledwie dwa razy, głownie ze względu na brak warunków lub brak czasu.
Pierwsze obserwacje były bez przygotowania, obserwowałem głownie Marsa (był widoczny jako trochę rozmyty czerwony punkt) oraz kilka innych gwiazd.Tu Zakupiłem kolimator i przeprowadziłem koliminację.
Do drugiej obserwacji już trochę się przygotowałem, pobrałem program Stellarium, przygotowałem plan obserwacji itd.
Jednak podczas obserwacji pierwszego obiektu tj. Plejady trochę się zawiodłem.
Zobaczyłem kilka biało-szarych punktów.
Tu pojawia się pytanie czy to wina samego okulara/u czy też specyfikacja teleskopu.
Obraz z okularów oraz z szukacza jest rozmazany.
Tu pojawia się pytanie czy to winna słabej specyfikacji teleskopu i po prostu liczyłem na zbyt wiele?
Dodam ,że warunki były dobre, teleskop był na ogródku przez ok. godziny i ja sam przyzwyczaiłem wzrok do obserwacji.

Pozdrawiam :)
 
Posty: 1
Rejestracja: 15 Paź 2018, 18:05

 

PostJanusz_P. | 14 Gru 2018, 09:56

Obraz w szuakcza trzeby wyostrzyć regulując przrzednim pierścieniem obiektywu z kontrą :arrow: :idea:

Brak mgławicy w plejadach podczas obserwacji tu typowy Syndrom Hubble'a naogladajasieludziska kolorowych fotek na necie i potek tak chcieli by to samo zobaczyć w popularnym teleskopie nacDobsonie a to tak nie działa, takie obrazk iwychodza na długo naświetlanych zdjećiach z setupów fotograficznych z jednym zerem w cenie więcej... :arrow: :roll:
Skieruj teleskop na mgławicę w Orionie lub na glaktykę Andromedy to przynajmniej coś zobaczysz bo to są jasne obiekty dobre do obserwacji wizualnych a magławica w Plejadach to typowa mgławica fotograficzna o słabej jasności powierzchniowej wychodząca w pełnej krasie na dobrych, długoczasowych zdjęciach :arrow: :wink:
Jej najjaśniejszą cześć poniżej gwiazdy Merope zauważysz w bezksiezycową ciemną jak smoła noc w postaci takiego lekkiego pojaśnienai na granicy percepcji przy małym i średnim powiększeniu teleskopu 8" powiększenie rzędu 40-80x :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat