Teleskopy

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2018, 14:53

Jacku ja też z miłą chęcią kupił bym Taka 120mm , choć z doświadczenia wolał bym 5" lub D-130mm , które jest niewiele większe Aperturowo , ale daje na Planetach już praktycznie to co powinno być minimum , aby cieszyć się obrazami tych Planet i Księżyca w przypadku bardzo dobrego Refraktora co najmniej bardzo dobrego ED.FS 128 myślę minimum lub LZOS 130mm. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 28 Lis 2018, 15:10

Zabij mnie ale nie mogę teraz znaleźć tego zdjęcia z makiem Oriona 127 na ISS ale za to znalazłem z Celestronem 9.25.
Daj mi Joker powód (dowód), żebym uwierzył, że to nie wyrób Chiński to przyjadę do Ciebie z flaszką i będę prosił o wybaczenie ok?

Także ten tego, takie oto jaja.

to chyba jakieś jaja...

który Chiński Mak tam lata ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
lolak89
 

PostJOKER | 28 Lis 2018, 15:20

lolak89 napisał(a):Zabij mnie ale nie mogę teraz znaleźć tego zdjęcia z makiem Oriona 127 na ISS ale za to znalazłem z Celestronem 9.25.
Daj mi Joker powód (dowód), żebym uwierzył, że to nie wyrób Chiński to przyjadę do Ciebie z flaszką i będę prosił o wybaczenie ok?

Także ten tego, takie oto jaja.

to chyba jakieś jaja...

który Chiński Mak tam lata ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


spokojnie, bo jeszcze wpadniesz w alkoholizm :lol:

w necie jest dużo ciekawie zrekonstruowanych zdjęć ... a wiec należy na większości z nich patrzeć przez pryzmat doświadczenia...
dobrze ,ze to nie ty zrobiłeś to zdjęcie...
sorki., ale jeśli już tak bardzo chcesz to prawie ci uwierzyłem. 8)


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postastrofan | 28 Lis 2018, 15:24

JOKER napisał(a):w
JOKER napisał(a):
astrofan napisał(a):Witam. Wszystko je "be". :mrgreen: Jak pogoda się poprawi to każdy sprzęt wróci do łask :lol: .
Ja tam wybredny nie jestem. W kwestii okularów miałem sławnego pentaxa xw40 i parę innych ogniskowych. W moich telepach z min F7,5 pentax poza niuansami i lepszym komfortem obserwacji oraz wagą nie oferował nic więcej a już na pewno cena jest nie adekwatna do przyrostu jakości. Miałem go drugi raz i tym razem go sprzedałem jak i inne pentaxy. Obecnie inwestuję w tv delite i oferują mi to co potrzebuję. Mała waga, mniejsze wymiary, pole na wystarczającym poziomie jak i nie ustępują pentaxom optycznie. No i promocja była poniżej 1kpln za nowy. Sorki. Trochę zboczyłem z tematu. :D


Jak nie jesteś tak wybredny to dlaczego nabyłeś Takahashi 120 ? nie taniej i lpiej by było 120 ED :mrgreen: :lol:



J


Ha ha. Wiedziałem że zapytasz o to.
Powiem tak
Miałem edka 100 w wersji equinox. Obrazy bardzo dobre dawał. Tak naprawdę już chciałem się skusić na 120-ke mimo iż słyszałem że aberka troszkę bardziej wyłazi niż w 100-ce. Jednak nie wziąłem. Drugi raz bym się zastanowił. :roll:
Kiedy są b.dobre warunki to i tak maczek meade masakruje taka rozdzielczością i jak mam czas na jego wychłodzenie to z niego ostatnio korzystam. Tak zostanie ze mną ze względu na niebywałe gabaryty i wagę. Obrazy też są ekstra. Tak jest takim panaceum na każdy seeing gdzie mak nie podoła. No i pola widzenia na poziomie 3^ są nie do przecenienia. Powiem i powtórzę jeszcze raz iż raczej drugi raz bym nie kupił tak drogiego teleskopu. Mało kiedy da się wykorzystać pełny jego potencjał.
Ps. Jestem ciekaw obrazów z lustra Tała -2. Kurcze jeszcze sprzedam taka :mrgreen:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJOKER | 28 Lis 2018, 15:30

astrofan napisał(a):
JOKER napisał(a):w
JOKER napisał(a):
astrofan napisał(a):Witam. Wszystko je "be". :mrgreen: Jak pogoda się poprawi to każdy sprzęt wróci do łask :lol: .
Ja tam wybredny nie jestem. W kwestii okularów miałem sławnego pentaxa xw40 i parę innych ogniskowych. W moich telepach z min F7,5 pentax poza niuansami i lepszym komfortem obserwacji oraz wagą nie oferował nic więcej a już na pewno cena jest nie adekwatna do przyrostu jakości. Miałem go drugi raz i tym razem go sprzedałem jak i inne pentaxy. Obecnie inwestuję w tv delite i oferują mi to co potrzebuję. Mała waga, mniejsze wymiary, pole na wystarczającym poziomie jak i nie ustępują pentaxom optycznie. No i promocja była poniżej 1kpln za nowy. Sorki. Trochę zboczyłem z tematu. :D


Jak nie jesteś tak wybredny to dlaczego nabyłeś Takahashi 120 ? nie taniej i lpiej by było 120 ED :mrgreen: :lol:



J


Ha ha. Wiedziałem że zapytasz o to.
Powiem tak
Miałem edka 100 w wersji equinox. Obrazy bardzo dobre dawał. Tak naprawdę już chciałem się skusić na 120-ke mimo iż słyszałem że aberka troszkę bardziej wyłazi niż w 100-ce. Jednak nie wziąłem. Drugi raz bym się zastanowił. :roll:


Kiedy są b.dobre warunki to i tak maczek meade masakruje taka rozdzielczością i jak mam czas na jego wychłodzenie to z niego ostatnio korzystam. Tak zostanie ze mną ze względu na niebywałe gabaryty i wagę. Obrazy też są ekstra. Tak jest takim panaceum na każdy seeing gdzie mak nie podoła. No i pola widzenia na poziomie 3^ są nie do przecenienia. Powiem i powtórzę jeszcze raz iż raczej drugi raz bym nie kupił tak drogiego teleskopu. Mało kiedy da się wykorzystać pełny jego potencjał.
Ps. Jestem ciekaw obrazów z lustra Tała -2. Kurcze jeszcze sprzedam taka :mrgreen:






ale to trochę mnie dziwi, ze 2gi raz byś nie kupił ze względu na jego potworne gabaryty... :)
musisz mieć chyba mega-złe warunki atmosferyczne bo 120mm to nie jest duzo, zapytaj Krzysztofa :wink:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postlolak89 | 28 Lis 2018, 15:36

Ze zdumiewającą łatwością przychodzi Ci lekceważenie wszystkich i wszystkiego co nie jest zgodne z Twoją teorią, strasznie chciałbym wierzyć, że to nie z braku szacunku. Zmykam z tej dysputy, nie moje progi, TAL'y i TAK'i widuję tylko na rysunkach.
lolak89
 

Postastrofan | 28 Lis 2018, 15:42

Powiem raczej, że mało szczęścia do dobrych. Ale kiedy się już napatoczą to owszem, japa mi się cieszy. Nie zmienia to faktu iż potem do głosu dochodzi mak i rozdzielczość bierze lekko górę nad ostrością taka. :lol:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2018, 15:42

Hej Panowie.

SCT też miało wydania DE LUX z 1/8L całego układu na wyjściu , posiadaliśmy taką wersję na warstwach XLT , obecnie jest u naszego Dobrego Kolegi. Kolega Zbyszek posiadał taki sprzęt na montażu widłowym zakupiony w USA , wydany w takiej znakomitej jakości małą serią ze względu na jubileusz firmy Celestron , ale nie zmnienia to faktu że ten system teleskopu jest słabszym systemem obarczonym większymi defektami od Rasowego Maka i nic z tym fantem się nie zrobi , gdyż to taka konstrukcja z projektu i założenia.
Tu jest o wersjach MK ich wady i zalety w zależności od konstrukcji tego systemu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Maksutov_telescope

O moim Maku 8" INTESA mogę napisać iż jak jest dobry Seeing to żadne SCT-ki o aperturach zbliżonych lub nawet większych czy też APO o mniejszej aperturze nie ma najmniejszych szans , Edki 120mm wysiadały , BORG APO 5" wysiadał , Mak miażdżył aperturowo wsjo z doskonałą jakością obrazów detalu Planet i Księżyca.
Poprzedni mój Mak MIRAGE 7" na optyce Intesa , F10 też był tak dobry i roznosił też wymienione sprzęty , jest u kolegi w Warszawie i wymieniłem go na obecny większy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 28 Lis 2018, 15:56, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 28 Lis 2018, 15:51

lolak89 napisał(a):Ze zdumiewającą łatwością przychodzi Ci lekceważenie wszystkich i wszystkiego co nie jest zgodne z Twoją teorią, strasznie chciałbym wierzyć, że to nie z braku szacunku. Zmykam z tej dysputy, nie moje progi, TAL'y i TAK'i widuję tylko na rysunkach.


Nie przesadzajmy. Ostatniego tał-1 kupiłem za 50zł tj koszty paliwa. 8)
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJOKER | 29 Lis 2018, 08:39

lolak89 napisał(a):Ze zdumiewającą łatwością przychodzi Ci lekceważenie wszystkich i wszystkiego co nie jest zgodne z Twoją teorią, strasznie chciałbym wierzyć, że to nie z braku szacunku. Zmykam z tej dysputy, nie moje progi, TAL'y i TAK'i widuję tylko na rysunkach.


Dyskusja czasami jest śmieszna czasami poważna czasami mądra a czasami taka sobie...
Po co się zamykać na świat ? 8) każdy ma swoje preferencje i nie należy się tym przejmować ...
wyciągaj te inf. które ci są potrzebne i nie bierz wszystkiego do siebie, nie lej wody i nie dolewaj oliwy do ognia 8)




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 29 Lis 2018, 08:41

astrofan napisał(a):Powiem raczej, że mało szczęścia do dobrych. Ale kiedy się już napatoczą to owszem, japa mi się cieszy. Nie zmienia to faktu iż potem do głosu dochodzi mak i rozdzielczość bierze lekko górę nad ostrością taka. :lol:


Ale mówisz o Takahashi ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postastrofan | 29 Lis 2018, 20:38

JOKER napisał(a):
astrofan napisał(a):Powiem raczej, że mało szczęścia do dobrych. Ale kiedy się już napatoczą to owszem, japa mi się cieszy. Nie zmienia to faktu iż potem do głosu dochodzi mak i rozdzielczość bierze lekko górę nad ostrością taka. :lol:


Ale mówisz o Takahashi ?

Cześć. Ale że co? Chodzi o pierwszą część wypowiedzi czy końcową mowę? :lol:
Mój maczek jest też bardzo dobry optycznie ale trzeba czasu. Na razie nie mam możliwości trzymać go w warunkach o zbliżonej temperaturze do tej na zewnątrz i każdorazowo muszę go chłodzić. Tak ma bardzo ostry obraz ale mak większą rozdzielczość i to widać na łysym. Mam pytanie do posiadaczy makówek. Czy wasze tubki też dają raczej chłodną barwę obrazu? Jak porównywałem obrazy z Taka i maczka z tą samą źrenicą wyjściową to zauważyłem iż apo daje raczej neutralny odcień ze wskazaniem kierunku ciepłego a maksutov wyraźnie chłodniejszy. Powiem iż bardziej przypada mi do gustu obraz z maka. Oczywiście reszta parametrów optycznych po stronie apo.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2018, 07:50

Cześć.

W Makach Intesa miałem bardziej ciepłe kolorki na Księżycu i Planetach w tych starszych wersjach w nowszych było bielej , natomiast w obecnym MK Intesa 8" mam jakby bielsze , zapewne ze względu na warstwy , tak przypuszczam.Porównywałem obrazy parę razy na jasnych gwiazdach i widać było różnicę na "białych" gwiazdach pomiędzy starszym wydaniem Maka 180mm F10 a nowszym 180mm F10 , tak że w starszym kolor wpadał w kremowy a w nowszym był widocznie bielszy z lepszą transmisją co przekłada się na czarniejsze cienie gór na Księżycu i lepiej widoczny subtelny detal Planet , ostrość praktycznie była na tym samym poziomie , kontrast trochę słabszy w starszych wersjach , ale obrazy i tak ogólnie wypadały lepiej niż w Makach SW , pomimo wieku starszego Intesa.Zapewne dokładność luster jak i Menisku decydowała o tym przede wszystkim.C.O. również.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 30 Lis 2018, 09:44

to ciekawe co piszecie o obrazach z Mak-ow... byłbym pewny ze soczewka odda lepsze odcienie obrazów planet.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postgrzybu | 30 Lis 2018, 10:23

Jeżeli Mak Intesa jest w systemie Rumak to nawet przy tej samej dokładności wykonania luster będzie miał przewagę w postaci dodatkowego poziomu swobody przy projektowaniu układu niż w tanich Makach w systemie Gregorego gdzie wszystkie lustra są sferyczne.
Same lustra w Intesie też są pewnie lepiej wykonane.
Refraktor da ostrzejszy obraz na obiektach o dużym kontraście, bo odpada rozpraszanie na lustrach, ale dodatkowa apertura oraz wbrew pozorom obstrukcja, pokażą więcej detalu o niższym kontraście.
Wszystko fajnie, ale mi się prawie nigdy zimą nie udawało porządnie wychłodzić Maka, nawet małego 5".
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostJOKER | 30 Lis 2018, 11:14

oprócz rozpraszania na lustrach dochodzi jeszcze pewna cześć która przechodzi przez lustro a wiec to tzw. duże/male ale straty...
te rozpraszanie moim zdaniem ma istotny wpływ na ostrość obrazu a wiec porównując w stosunku 1:1 lustr/soczewka o podobnej klasie nie ma się nad czym zastanawiać.
W środ planet są rożne nasycenia kolorów ,niektóre bardziej preferowane są dla soczewek ale są i takie/planety/ którym jest wszystko jedno kto je podgląda ... :lol:
gdyż kontrast w lustrach jest "modyfikowany" przez dobrze wykonane lustra i jeśli nie nawala nam kolimacja to już 1,5x większe lustro od danej soczewki może nieźle namieszać na wszystkich planetkach. :shock:





J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postastrofan | 30 Lis 2018, 11:35

Witam. A może ta różnica pomiędzy moim apo a makiem w odwzorowaniu barw wynika bardziej z konstrukcji na bazie luster i spadkiem kontrastu lub tzw wypraniem z koloru? :roll: .

Moje lustro główne nie jest sferyczne i zapewne w rzadnym maku gregoryego w systemie jaśniejszym niż 15 też nie jest a chociażby nie powinno. Chodzi zapewne o aberacje sferyczną która powinna być dokorygowana do jakiegoś poziomu. Piszę tylko to co wyczytałem na cloudynights.
Mój mak posiada lustro eliptyczne. Meade nie wiedząc czemu zaprojektował tego maka tak aby okulary z diafragmą 38mm współpracowały z nim bez winietowania. Przez to jest ta większa obstrukcja niż u konkurencji. Sky watcher podobno też asferyzuje lustra. Jak napisali. Dopiero OO 8" mak F20 może w pełni być sferyczny.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2018, 15:53

grzybu napisał(a):Jeżeli Mak Intesa jest w systemie Rumak to nawet przy tej samej dokładności wykonania luster będzie miał przewagę w postaci dodatkowego poziomu swobody przy projektowaniu układu niż w tanich Makach w systemie Gregorego gdzie wszystkie lustra są sferyczne.
Same lustra w Intesie też są pewnie lepiej wykonane.
Refraktor da ostrzejszy obraz na obiektach o dużym kontraście, bo odpada rozpraszanie na lustrach, ale dodatkowa apertura oraz wbrew pozorom obstrukcja, pokażą więcej detalu o niższym kontraście.
Wszystko fajnie, ale mi się prawie nigdy zimą nie udawało porządnie wychłodzić Maka, nawet małego 5".


Cześć.

Zgadzam się w pełni z tym co piszesz , tak jest bowiem w praktyce.Mak Gregory to słabsza wersja Maka , Rutten-Rumak z niezależnym LW jest lepszym rozwiązaniem.Odnośnie obrazów jak porównać też masz rację , wszystko to widać na porównaniach w praktyce , których też zrobiłem z kolegami w obserwatorium całą masę różnych sprzętów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2018, 15:55

astrofan napisał(a):Witam. A może ta różnica pomiędzy moim apo a makiem w odwzorowaniu barw wynika bardziej z konstrukcji na bazie luster i spadkiem kontrastu lub tzw wypraniem z koloru? :roll: .

Moje lustro główne nie jest sferyczne i zapewne w rzadnym maku gregoryego w systemie jaśniejszym niż 15 też nie jest a chociażby nie powinno. Chodzi zapewne o aberacje sferyczną która powinna być dokorygowana do jakiegoś poziomu. Piszę tylko to co wyczytałem na cloudynights.
Mój mak posiada lustro eliptyczne. Meade nie wiedząc czemu zaprojektował tego maka tak aby okulary z diafragmą 38mm współpracowały z nim bez winietowania. Przez to jest ta większa obstrukcja niż u konkurencji. Sky watcher podobno też asferyzuje lustra. Jak napisali. Dopiero OO 8" mak F20 może w pełni być sferyczny.


Cześć.

Maki MEADE uchodzą na zachodzie za lepsze niż SW , przynajmniej te 180mm F15 , osobiście nie miałem takiego , ale coś w tym musi być skoro tak się pisze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 109 gości

AstroChat

Wejdź na chat