Kolimacja niesfornej Synty

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostSnejk | 25 Paź 2015, 09:35

Witajcie,

W ten dosc leniwy, niedzielny poranek (poprzedzony owocnymi obserwacjami) postanowilem po raz trzeci w zyciu skolimowac swoj teleskop. :) Poprzednimi razami robilem to z pozyczonym kolimatorem laserowym firmy... anonimowej. Dzisiaj, za pomoca nowego, juz WLASNEGO kolimatora GSO. I zaczely sie problemy.

To, ze optymalnym ustawieniem lusterka wtornego jest solidne dokrecenie imbusow mnie nie dziwi. Natomiast nie rozumiem dlaczego idealnym ustawieniem lustra glownego okazuje sie dokrecenie lewej dolnej sruby (srubokretem krzyzowym) totalnie na maksa, prawej gornej w polowie, a lewej gornej prawie wcale (jest tak luzna ze moge ja obracac paznokciem). Tylko wtedy trafiam laserem w oczko kolimatora.

Dodam, ze zachowuje przy tym wszelkie zasady kolimacji, czyli: tuba pochylona pod katem 90*, kolimator idealnie prostopadly i mocno dokrecony na wyciagu, a jego tarcza przekrecona rownolegle do LG. Oczywiscie, najpierw ustawialem lusterko wtorne...

I pytanie: czy to moze byc wina kolimatora (niedokladnosc GSO)? A moze Synty (niedopracowane sruby LG Sky-Watcheta)? A moze LG nie ustawia sie srubami z krzyzem tylko imbusami tuz obok (o zgrozo, kompletna niewiedza wlasna)?

Bede wdzieczny za podpowiedzi i doswiadczenia uzytkownikow Synty. Moze u Was tez poprawna kolimacja wymaga takiego, dosc dziwnego ustawienia srub?

Teoretycznie nie mierzi mnie to jakos bardzo. Boje sie jedynie, ze bede musial kolimowac teleskop o wiele czesciej niz jest to przyjete, zamiast bestrosko obserwowac niebo. :)

Pozdrawiam serdecznie,
Snejk
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostŁukasz_M | 25 Paź 2015, 11:30

Na początek proponuję większy nacisk położyć na ustawienie LW bo wygląda na to że tutaj tkwi twój problem. Twój opis sugeruje że LG podczas kolimacji zostaje dosyć mocno pochylone co sugeruje mi że samo lustro wtórne jest mocno w nieprawidłowej pozycji - i to wymusza takie pokrzywienie. No i zwróć uwagę na to że nie da się skolimowac teleskopu newtona samym laserem jeśli LW jest w złym ustawieniu. Zacznij od kilimatora chesire a dopiero później laser. Prawidłowa kolimacja to taka która się potwierdza zarówno chesire jak i laserem
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postvalenciaksg | 25 Paź 2015, 11:58

To może i ja się podepne aby nie zakładać nowego tematu.
Wczoraj dotarł mój pierwszy okular. Po skierowaniu telepa na księżyc - szok! Jedna wielka biała plama, nie można w żaden sposób wyregulowac ostrości, to samo w dzień na odległych budynkach. Domyślam się, że LW jest źle ustawione ale nie mogę sobie dać rady z ustawieniem go prawidłowo. Nie wiem czy okular jest walnięty czy coś nie tak z kolimacją. Lustro ustawione tak jak na zdjęciu , ktoś ma jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić?

Pozdrawiam

nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

Postvalenciaksg | 25 Paź 2015, 12:02

Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445767472044.jpg

Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445767434079.jpg

Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445767371195.jpg


nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

PostŁukasz_M | 25 Paź 2015, 12:27

valenciaksg napisał(a): Po skierowaniu telepa na księżyc - szok! Jedna wielka biała plama, nie można w żaden sposób wyregulowac ostrości, to samo w dzień na odległych budynkach. .....; , ktoś ma jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić?

Jeśli księżyc to jedna wielka plama to zweryfikuj czy aby na pewno masz dobrze poskładany wyciąg. Przeważnie taki problem jest związany z ze zbyt duża lub zbyt mała ilością elementów w wyciągu ustawiających drogę optyczną tj adapterów i przedłużek. Zamiast zdjęć LW bardzie by się sprzydały informacje , zdjęcia o tym okularze i wyciągu tj zdjęcie wyciągu oraz rodzaj typ, zdjęcie okularu.
Ostatnio edytowany przez Łukasz_M, 26 Paź 2015, 09:57, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostSnejk | 25 Paź 2015, 13:28

Bardzo dziekuje za pomoc, Łukasz. :) Nie w LW tkwił jednak mój problem. Okazało się ze z tutejki wypadł jeden imbus i - nie wiem jakim cudem - wpadł do celi za LG. Pozostałe dwa były na swoich miejscach, stad poprawnie kolimowac można było tylko śrubami blokującymi (czyli tymi z krzyzem). Wydobylem wiec imbusa, wkręcilem od drugiej strony i... voila! :) Kolimacja perfekcyjna, a teleskop znów spokojnie czeka na okienko pogodowe. I pewnie trochę sobie jeszcze poczeka. Wiec spokój wskazany. :)

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postvalenciaksg | 25 Paź 2015, 14:50

Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445777522557.jpg
Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445777439074.jpg
Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445777300168.jpg
Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445777195140.jpg
Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1445777110644.jpg


nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

Postvalenciaksg | 25 Paź 2015, 15:04

Okular to vixen lv6
Zauważyłem że na wciągu jest skala do 3 a mi sie wysuwa tylko do 2 jeśli to ma jakieś znaczenie.

nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

Postzbyszek | 25 Paź 2015, 15:55

Wyciąg masz nisko profilowy, to przedłużka pewnie potrzebna. Możesz okular tak na min do wyciągu włożyć gdy na max wysunięty i sprawdzić czy lepiej . Śmiało w dzień naceluj na coś co z 300 czy dalej metrów jest, tak odsuwaj okular od wyciągu aż ostry obraz będzie, może jakąś rurkę z kartonu zrób co w wyciąg wejdzie i z drugiej strony okular do niej, tak dla testów , zobaczysz jaka przedłużka potrzebna . Może rurka kanalizacyjna fi 5 cm spasuje zamiast zasłony z papieru ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postvalenciaksg | 25 Paź 2015, 16:36

Faktycznie po przwtestowaniu z rurka od papieru toaletowego obraz zaczął ostrzyć ale dalej jest bardzo nieostry, ale to już winą ustawienia LW i lustra głównego? Idzie taka przedłużane kupić czy trzeba samemu zrobić?
Dziękuję wam za pomoc bo byłem już zalamany, jednak dalej w sumie nie wiem co zrobić z ta ostrością.

nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

PostPawlik | 25 Paź 2015, 18:51

Z tego co widać po zdjęciach to LW nie jest poprawnie ustawione względem wyciągu. Najlepiej jest to ustawić kolimatorem optycznym w resztę kolimacji zrobić laserem. Końcowy efekt powinien być taki:

Image
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

Postzbyszek | 25 Paź 2015, 20:16

Jak ruszałeś wysokość mocowania LW to może ta rurkę z papieru toaletowego wsuń w wyciąg tak aby była blisko LW i zobacz czy jest symetrycznie w/g tej rurki ułożone , tak możesz określić prawidłową wysokość mocowania LW względem wyciągu. Później możesz popatrzeć w wyciąg i zobaczysz LW , sprawdź czy okrągłe go widzisz każde owalny kształt świadczy, że za mocno w jakąś stronę małymi śrubkami skręcone . JAk ustawisz je aby kolo było widać to znowu rurką sprawdź wysokość WL . itd az poprawnie. Potem np. pudelkiem z dziurką czy jak dobrze wyosiowany laserem ustaw LG . Potem minimalnie poluźnij 3 śrubki co ustawiają LW tak uda Ci się wykręcić nakrętkę mocującą LW do pająka , ostrożnie wyciągnij LW , daj tubę na np stół i tak z 2-3 m popatrz do niej od strony pająka, tak aby w otworze w pająku po LW było centralnie widać jego odbicie w LG i zobacz gdzie widzisz znacznik środka LG . Powinien być centralnie, jak nie jest to przekręć LG o ok 60 st i poskręcaj skolimuj , sprawdź czy widzisz prawie centralnie znacznik LG w odbiciu otworu środka pająka gdy pokrywa sie z nim . itd max 5 razy , tak do 2 mm odchyłka może być . Może ktoś przerabiał tą syntę pod foto czy pod bino ? Celowo wyciąg nisko profilowy dano .
Najpierw dopasuj jakąś tulejkę aby najostrzej co masz możliwość popatrzeć jak gwiazdki będą miały ogonki jak komety to mocno nie w osi coś, np. wyciąg nie jest prostopadły do tuby , coś nie tak pająk czy tuba, ale wtedy nie uzyskasz osiowości po skolimowaniu miedzy otworem w pająku , jego odbiciem w LG a znacznikiem środka LG
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostŁukasz_M | 26 Paź 2015, 10:45

valenciaksg napisał(a):Faktycznie po przwtestowaniu z rurka od papieru toaletowego obraz zaczął ostrzyć ale dalej jest bardzo nieostry, ale to już winą ustawienia LW i lustra głównego? Idzie taka przedłużane kupić czy trzeba samemu zrobić?
Dziękuję wam za pomoc bo byłem już zalamany, jednak dalej w sumie nie wiem co zrobić z ta ostrością.

Myśłeże spokojnie moążesz kupić te dwa poniższe elementy
ADAPTER GSO 2"/ 1,25" / T2
http://teleskopy.pl/Adapter-2''-/-1,25' ... em-T2-(GSO)-teleskopy-2603.html
oraz
PRZEDŁUŻKA 2"/2" 35mm (ta długość na początek - w przyszłości może się okazać że warto dokupić jeszcze 50 mm - najlepiej kupić obie od razu)
http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... j%B1ca_GSO
http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... j%B1ca_GSO
względnie jeśli to nie wystarczy to jest jeszcze 80mm
http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... j%B1ca_GSO
te samocentrujące występują również w wersji z clamping ringiem - ciężko mi powiedzieć które lepsze bo mam tylko te z clamping ringiem i nie narzekam:
http://astrokrak.pl/okularowe/1035-prze ... 35mm-.html

akcesoria tj przedłużki , filtry i jak się da okulary kupuj 2". Okulary 1,25" przez adapter 2"/1.25" który Ci podałem (zresztą jakiś już tam masz). W przypadku filtrów koszty są wyższe ale filtry są uniwersalne tj zarówno pod 2" jak 1.25" okulary.

To dlaczego na wyciągu jest skala dłuższa niż wysuw to zagadka jednak gdyby te wyciąg wysuwał się poza 3 to by pewne się rozleciał wiec u ciebie jest w porządku tyle że potrzebujesz tych przedłużek poza tym im głębiej jest wsunięty wyciąg tym lepiej dla sztywności (zredukowane ramię - dźwignia) wyciągu choć powinien być sztywny w całym zakresie regulacji do jakiejś tam masy w wyciągu - w rzeczywistości bywa różnie. Jeśli chodzi o ostrość i kolimację to przełożenie nie jest takie proste źle skolimowany teleskop możne dawać ostre obrazy ale obraz jest zniekształcony lub np bardziej ostry z jednej strony a mniej z drugiej ale to ostatnie to raczej przy kompletnie pokrzywionych lustrach. Po wykonaniu podstawowej kolimacji gdzie położenie (wysokość) LW dajemy na oko i przeprowadzamy resztę kolimacji tj wszystkie znaczniki są na swoim miejscu to raczej możemy już mówić tylko o tych zniekształceniach ostrego obrazu pomimo że kolimacja będzie pozostawiała wiele do życzenia.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postvalenciaksg | 06 Lis 2015, 00:32

Witam i przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale wcześniej nie miałem jak...

Dziękuję bardzo za rady, niestety ale nie poradziłem sobie do końca z tym zadaniem :o
Obraz dalej jest nieostry jednak jest już dużo lepiej- coś tam widać :P
Znalazłem niedaleko mnie serwis i za ustawienie i wyczyszczenie luster + okularów (maja "paprochy") + przedłużka 2" + sprawdzenie i wymiana smarów w montażu chcą 600zł więc chyba cena nie jest zła?
Szczerze mówiąc nie orientuję sie ile takie coś może kosztować.
Co do obrazu to wie ktoś co to za "wieże" na księżycu? Nigdy wcześniej tego nie widziałem.

Pozdrawiam Pozdrawiam

Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1446762599195.jpg




nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

Postvalenciaksg | 06 Lis 2015, 00:38

Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1446763036682.jpg
Kolimacja niesfornej Synty: uploadfromtaptalk1446763027327.jpg


Foto zrobione telefonem trzymanym w ręce ...

nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

PostJanusz_P. | 06 Lis 2015, 00:41

Wybacz ale za 600 zł to możesz trafić używkę Synty 8 a za jej serwis to raczej rozbój w biały dzień :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJoker7 | 06 Lis 2015, 00:58

valenciaksg napisał(a):Witam i przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale wcześniej nie miałem jak...

Dziękuję bardzo za rady, niestety ale nie poradziłem sobie do końca z tym zadaniem :o
Obraz dalej jest nieostry jednak jest już dużo lepiej- coś tam widać :P
Znalazłem niedaleko mnie serwis i za ustawienie i wyczyszczenie luster + okularów (maja "paprochy") + przedłużka 2" + sprawdzenie i wymiana smarów w montażu chcą 600zł więc chyba cena nie jest zła?
Szczerze mówiąc nie orientuję sie ile takie coś może kosztować.
Co do obrazu to wie ktoś co to za "wieże" na księżycu? Nigdy wcześniej tego nie widziałem.

Pozdrawiam Pozdrawiam



600 zl to nie serwis to polowanie na jelenia, jak czyscic lustra i zrobic kolminacje jest na youtube sprawdz zrobisz sam.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Postvalenciaksg | 24 Lis 2015, 07:43

Jako iż ostatnio miałem chwilkę czasu i nie chciałem zostać zwierzakiem leśnym , dokupilem potrzebne części i pobawiłem się kolimacją. Udało się , teraz tylko wyczyścić lustro (Tak wiem, że to nie ta kolejność) :-)
Pozdrawiam

nie wiedziałem, że takie coś sie wysyła z mojego telefonu za pomocą tapatalk
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Wrz 2015, 21:48

 

PostJarsey | 23 Sty 2019, 23:14

Witam, kupiłem synte 6 cali. Bardzo mnie wciąga temat, ale nim zacznę coś oglądać z dworu, chciałbym pozbyć się problemu z kolimacją, generalnie po niej mam niezle obrazy jak na wymagania laika (widoki przez okno dachowe), jednak coś mnie irytuje. Właściwie jeden element ze zdjęcia(załączam), jakby odbicie tuby wyciągu widoczne przy nie rokreconym wyciągu, czyli w pozycji 0. Jak kręcę pokrętłem i wysuwa się wyciąg, element znika. Czy to jest ok, jakby mi któryś kolega pomógł w temacie, będę wdzięczny. Teleskop kolimowalem metoda kliszy hamala.
Załączniki
Kolimacja niesfornej Synty: IMG_20190123_212055.jpg
Dobson 6 okularki es 24mm, kit 25mm, kit 10mm, gso s 15mm, es 20mm, 8mm tmb
 
Posty: 13
Rejestracja: 30 Gru 2018, 22:00
Miejscowość: Milanówek

 

Postmcmaker | 24 Sty 2019, 00:40

Tak ma być.
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostŁukasz_M | 24 Sty 2019, 11:09

Tak ma być. ma to niewielki wpływ na otrzymywany obraz w teleskopie podczas obserwacji. Zwróc równiez uwage na fakt że LG ma mniejsż średnicę niż średnica wewnętrzna tubusu więc ten element wyciągu nie w calości wchodzi w drogę optyczna 'na wprost LG'. Z każdym milimetrem wysuwu wyciągu sutuacja się poprawia.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostJarsey | 24 Sty 2019, 15:56

Łukasz_M napisał(a):Tak ma być. ma to niewielki wpływ na otrzymywany obraz w teleskopie podczas obserwacji. Zwróc równiez uwage na fakt że LG ma mniejsż średnicę niż średnica wewnętrzna tubusu więc ten element wyciągu nie w calości wchodzi w drogę optyczna 'na wprost LG'. Z każdym milimetrem wysuwu wyciągu sutuacja się poprawia.


OK, dziękuję bardzo za informację, jest ona dla mnie wyczerpująca.
Dobson 6 okularki es 24mm, kit 25mm, kit 10mm, gso s 15mm, es 20mm, 8mm tmb
 
Posty: 13
Rejestracja: 30 Gru 2018, 22:00
Miejscowość: Milanówek

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat