MS LifeCam Studio - zbyt duże powiększenie

PostVroobel | 11 Kwi 2019, 22:47

Hej.
Wiele miesięcy temu kupiłem używaną kamerkę MS LifeCam Studio i po wybebeszeniu nie miałem nawet okazji się nią pobawić, bo nie zadowalała mnie precyzja napędu i skupilem się na kolejnych modyfikacjach. Ale osiągnąłem oczekiwany efekt, więc przeprowadziłem wczoraj test.

Niestety, materiał zarejestrowany dzięki ww. kamerze przejawia cechy zbyt dużego powiększenia. Sprawdziłem rozmiar sensora - jego przekątna (obszar detekcji) to 6.71mm, a więc z prostego wzoru

powiększenie ~= ogniskowa teleskopu / przekątna matrycy

wyszło mi około 189x.

Dla planet to może i będzie ok (nie muszę kupować Barlow'a TV), ale nie jestem w stanie złapać całego Łysego, co najwyżej mogę zrobić wielokrotną mozaikę.

Co możecie doradzić w tej sytuacji?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJanBielanski | 12 Kwi 2019, 01:50

Witam
Może trzeba zastosować reduktor ogniskowej np.
GSO 0,5 1,25" (https://deltaoptical.pl/reduktor-ognisk ... -0-5x-1-25). Tylko pojawia
się problem dorobienia sprytnej złączki/przejściówki do kamery aby reduktor zamontować.
Ja mam podobny problem przy szukaczu TS-Optics 80 mm Guide Scope Finder i kamerze QHY5II.
Bez zastosowania powyższego reduktora pole widzenia porównywalne z polem w głównym teleskopie,
po zastosowaniu soczewki pole widzenia jest dwa razy większe i guider/szukacz spełnia swoją rolę.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostMateuszW | 12 Kwi 2019, 08:44

Żeby objąć cały księżyc potrzebujesz do tuby ze stopki lustrzanki. Albo mniejszą tubę.
Ten reduktor generalnie mówiąc to złom, być może na tak malutkiej matrycy jeszcze nie zepsuje bardzo obrazu, ale na pewno będzie to wyglądać gorzej niż z mniejszego teleskopu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 12 Kwi 2019, 09:29

Vroobel napisał(a):Dla planet to może i będzie ok (nie muszę kupować Barlow'a TV), ale nie jestem w stanie złapać całego Łysego, co najwyżej mogę zrobić wielokrotną mozaikę.

Co możecie doradzić w tej sytuacji?


Rób mozaikę, w przypadku Księżyca nie jest to żaden problem. Jak zbierzesz materiał to podpowiemy Ci jak ją poskładać. Będziesz miał fajną skalę i ładnie widoczne szczegóły kraterów i gór księżycowych.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postaza | 13 Kwi 2019, 02:44

Mam taką kamerę i jest z nią spory problem. Automatyka tej kamery powoduje duże zmiany jasności i kontrastu w poszczególnych klatkach. Pół biedy byłoby, gdyby elementy jasne i ciemne zmieniały się w jednakowych proporcjach. Ale tak nie jest i sporo jest później zabawy w Photoshopie, żeby te elementy zdjęcia ze sobą zgrać. Widać to na moim zdjęciu wykonanym podobną ogniskową do Twojego Bressier'a, Makiem-90 pod tym linkiem (po kliknięciu w zdjęcie i ukazaniu się powiększenia, należy jeszcze kliknąć w mały kwadracik ze strzałką): http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=49353
Do tej ogniskowej potrzebna jest duża matryca i dlatego nie złapiesz całego Księżyca nawet w SW 80/400, a wygląda to tak:
Załączniki
MS LifeCam Studio - zbyt duże powiększenie: 2016-09-23 01-33-58a.JPG
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

PostKrzysztof z Bagien | 13 Kwi 2019, 14:39

A jakiego oprogramowania używasz do sterowania kamerą? Bo jakby coś, to np. SharpCap powinien dać Ci możliwość ustawienia wszystkich ważnych parametrów "na sztywno" i automatyka nic nie będzie mieszać.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat