Brak ostrości w teleskopie Synta 8"

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostAndrzej.Ch63 | 16 Kwi 2019, 22:09

Michał_K napisał(a):@Andrzej.Ch63 Obecnie używam kitowego 25mm oraz TMB 6mm. Moim zdaniem kitowy 10mm jest... do kitu. Co masz na myśli, żeby dać z nim spokój? Zbyt duże powiększenie, czy to że ten kitowiec jest słaby?


Prosty przykład , wczoraj Equinox 120 Ed pożarł Newtona 10'' na Kastorze (gwiazda podwójna) już przy 90x .
W Newtonie obraz falował nie szło się niczego dopatrzeć , a refraktor pokazał w całej okazałości swoją wyższość ,
obraz spokojny gwiazdy rozdzielone , oraz co najważniejsze , szpileczki .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMateuszW | 17 Kwi 2019, 03:05

Andrzej.Ch63 napisał(a):Daj spokój Synci 8'' z okularami 10mm , to nie refraktor .

Ja myślę że na synte to tak powiększenie 30x to max. A do 90x to ja bym się nie porywał poniżej kwadrupletu, odważny jesteś.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMichał_K | 17 Kwi 2019, 06:32

Myślę, że warunki były wczoraj całkiem dobre. Księżyc był wysoko nad horyzontem, powietrze czyste. Teleskop wystawiłem na zewnątrz około 19, a obserwacje rozpocząłem o 21:30. W mojej ocenie Księżyc wyglądał na 4+. Mogłem ustawić ostrość dobrze, ale nie idealnie. Niestety nie mam porównania, a więc ciężko mi to ocenić. Było widoczne lekkie zafalowanie powietrza, ale myślę, że to normalne przy powiększeniu 200x. Kratery miały w miarę ostre krawędzie, choć nie był to krystalicznie czysty obraz.
Sądzę, że warto spróbować z tą kolimacją. Znalazłem kolimator optyczny oraz laserowy na Ali w dobrej cenie. Myślicie, że warto brać pod uwagę sprzęty z dalekiego wschodu?
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

Postwampum | 17 Kwi 2019, 08:49

Michał_K napisał(a):Myślę, że warunki były wczoraj całkiem dobre. Księżyc był wysoko nad horyzontem, powietrze czyste. Teleskop wystawiłem na zewnątrz około 19, a obserwacje rozpocząłem o 21:30. W mojej ocenie Księżyc wyglądał na 4+. Mogłem ustawić ostrość dobrze, ale nie idealnie. Niestety nie mam porównania, a więc ciężko mi to ocenić. Było widoczne lekkie zafalowanie powietrza, ale myślę, że to normalne przy powiększeniu 200x. Kratery miały w miarę ostre krawędzie, choć nie był to krystalicznie czysty obraz.
Sądzę, że warto spróbować z tą kolimacją. Znalazłem kolimator optyczny oraz laserowy na Ali w dobrej cenie. Myślicie, że warto brać pod uwagę sprzęty z dalekiego wschodu?


Po prostu kup ten kolimator, będzie i tak go potrzebował.
Nie traktuj zakupu na teraz do tego przypadku tylko jako inwestycję na wiele razy.
Kup, srawdź, skolimuj i zobaczysz co bedzie.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkk | 17 Kwi 2019, 09:20

Obawiam się że nie uświadczysz czegoś takiego jak „krystalicznie czysty obraz” z teleskopu newtona w odmianie Synta 8” choćbyś nie wiem do jakich rad się zastosował. Oczywiście mogę się mylić bo jest to pojęcie względne, aczkolwiek śmiem wątpić. Jest to kwestia dyfrakcji która następuje na krawędziach lustra wtórnego i jego uchwytach. Poza tym są jeszcze inne problemy na to wpływające ale te można jeszcze (lepiej lub gorzej) skorygować w odróżnieniu do dyfrakcji którą po prostu trzeba zaakceptować.

PS. Jeśli masz ochotę to zapraszam do siebie. Mieszkam około 50km na północ od Poznania czyli jakieś 25km od Ciebie. Jeśli będą warunki to pokażę tobie moją wersję „krystalicznego” obrazu, a jak przywieziesz teleskop to i kolimator się znajdzie także przekonasz się na własne oczy ile są warte porady z cyklu „kolimacja” w internecie ;)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat