Brak ostrości w teleskopie Synta 8"

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostMichał_K | 13 Kwi 2019, 22:09

Witam,

Zanim przejdę do meritum sprawy chciałbym przywitać się z koleżankami i kolegami na forum! Od 3 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem mojego pierwszego teleskopu, którym jest SkyWatcher 8".
W zestawie otrzymałem okulary 10 mm oraz 25 mm, ale niedawno kupiłem również TMB 6 mm w celu obserwacji szczegółów Księżyca oraz z nadzieją na przyjrzenie się planetom "z bliska" :D
Jestem w pełni świadomy, że nie jest to okular wysokich lotów, ale mam ograniczone fundusze i po prostu kupiłem to na co było mnie stać z uwzględnieniem opinii i recenzji tego okularu znalezionych w sieci.
Przed wyborem teleskopu oraz już w trakcie jego użytkowania sporo czytałem na tematy związane z obserwacją obiektów astronomicznych. Jestem zatem świadom (częściowo teoretycznie, a częściowo przekonałem się na własnej skórze) takich aspektów jak seeing, wychładzanie optyki teleskopu, obserwacje z dala od świateł, źródeł ciepła, miast, itp.

Moim problemem jest brak, albo raczej bardzo kiepska ostrość podczas obserwacji okularami 10 mm (kitowy) oraz zakupionym TMB 6 mm. W ostatnich 2-3 tygodniach było kilka nocy, które wydawały mi się całkiem dobre do obserwacji Marsa. Wyciągnąłem więc teleskop i po około godzinie rozpocząłem obserwacje. Niestety ku mojemu wielkiemu rozczarowaniu Mars jak również gwiazdy były po prostu wielkimi rozmazanymi plamkami z charakterystycznymi "promieniami" na obwodzie. W gruncie rzeczy Mars (jestem pewien, że to był Mars, a nie jakaś gwiazda) wyglądał właściwie tak samo jak każda inna gwiazda.
Nie kolimowałem teleskopu, ponieważ zgodnie z opisem umieszczonym w poniższym poradniku mój egzemplarz tego nie wymaga. Załączam również zdjęcia przedstawiające adapter, którym sprawdzałem kolimację oraz widok przez niego.
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

Zwracam się zatem do Was o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu z ostrością. Jakie jeszcze czynniki mogą mieć wpływ na wyniki moich obserwacji? Po głowie chodzą mi następujące przyczyny:
- niewłaściwa kolimacja teleskopu - nie mam w tym zakresie doświadczenia i zakładam, że mogę się po prostu mylić w mojej ocenie
- wbrew mojej opinii kiepski seeing. Obserwacje prowadzę jakieś 25 km na północ od Poznania na terenach wiejskich.
- niekorzystne ustawienie Ziemi względem Marsa. Chociaż patrząc na aktualną konfigurację planet nie jest chyba tak źle. https://www.theplanetstoday.com/
- jakaś wada okularu TMB 6mm. Chociaż na 10 mm sytuacja wygląda podobnie, a więc raczej problem leży gdzieś indziej.

Pozdrawiam,
Michał
Załączniki
Brak ostrości w teleskopie Synta 8": 20190404_212641.jpg
Brak ostrości w teleskopie Synta 8": 20190404_212705.jpg
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

Postaza | 14 Kwi 2019, 02:37

Może ta śrubka jest dokręcona i uniemożliwia przesuwanie się wyciągu przy kręceniu gałką od ostrości?
Załączniki
Brak ostrości w teleskopie Synta 8": Rysunek1.JPG
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postkk | 14 Kwi 2019, 05:46

Sprawdź na księżycu. Mars ani żadna inna planeta (poza ziemią) to nie jest obiekt na którym uzyskasz dobrą ostrość od tak po prostu ;) (zwłaszcza że jest dosyć nisko obecnie dostępny i patrzysz przez spory kawał atmosfery)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSoczi | 14 Kwi 2019, 07:15

Marsidło 4,5 sekundy łuku - TYLKO!
Marne warunki żeby szczegół zobaczyć na takim maleństwie.

Zbyt krótko masz teleskop żeby wydawać wyroki na temat dawanych obrazów swego sprzętu.

Zła pora roku na dobrej jakości obrazy. Zimno, blisko zera stopni nawet, trzeba wychładzać nawet ze 2 godziny. Wiatry - psują seeing skutecznie. Zabudowania podwórkowe także mogą zepsuć seeing lokalny. Mam nadzieje że z jakichś okien nie lukasz?

Pamiętaj, im wyżej na niebie obiekt (najlepiej minimum 30 stopni nad horyzontem) tym lepsza jakość obrazu, bo cieńsza atmosfera na drodze światła.

:arrow: No i na koniec, świadomość teorii optyki, która mówi, że jakość i klarowność obrazu wyraźnie spada wraz ze wzrostem powiększenia .....i to jest klucz do całej zagadki. :idea:

...i nie ma cudownego leku na te bolączki że jak kupisz Naglerka czy Ethosa to cie obraz powali na kolana. Obserwować trzeba się nauczyć i poznać pewne ograniczenia optyki i być ich w pełni świadomym.

Masz zwyczajne bolączki "zielonego świeżaka" i tyle. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostQuCyk | 14 Kwi 2019, 08:47

A wsuń wyciąg okularowy do końca i zrób zdjęcie lustra wtórnego.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostKarol | 14 Kwi 2019, 09:08

Kolimacja wydaje się być poprawna.
Możesz sprawdzić czy śruby dociskowe na LG nie są za mocno dokręcone (choć raczej nie jest to przyczyną problemów).
Spróbuj z obserwacją Księżyca.
Zostaw teleskop na zewnątrz 2-3 h, tak dla pewności.

Może chodzi Ci o to ?

Image

https://www.telescope-optics.net/seeing ... erture.htm
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMichał_K | 14 Kwi 2019, 09:11

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.

@aza Sprawdziłem. Śruba jest wykręcona, a więc mogę normalnie regulować pozycję wyciągu.

@kk Dam znać jak warunki pozwolą na obserwację.

@Soczi Daleki jestem od wydawania wyroków na temat jakości obrazów. Może niewłaściwie skonstruowałem moje pytanie. Chodziło mi właśnie o to co powinienem widzieć z takim sprzętem.
Oczywiście przez okno nie patrzę. Wychodzę z teleskopem na podwórko jakieś 10m od domu. W okolicy jest niewiele zabudowań.
Również podejrzewam, że może to być kwestia seeingu. Nie wiedziałem natomiast, że pozycja ciała niebieskiego na niebie ma aż tak duże znaczenie. Zdaję sobie sprawę, że grubość atmosfery, przez którą przechodzi światło ma znaczenie, ale nie sądziłem, że aż takie.
W ostatnim zdaniu myślę, że trafnie podsumowałeś. Jestem w tej dziedzinie świeżakiem, ale mam nadzieję, że świadomym. Dlatego pytam i nie twierdzę, że sprzęt jest do kitu oczekując obrazów jak z Hubble'a :lol:

@QuCuk Załączam zdjęcie.
Załączniki
Brak ostrości w teleskopie Synta 8": 20190414_091021.jpg
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

PostQuCyk | 14 Kwi 2019, 11:55

Teleskop wymaga kolimacji.
Lustro wtórne do poprawy, następnie główne.
Aby to zrobić precyzyjnie wymagany jest kolimator optyczny i laserowy - niestety.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostSoczi | 14 Kwi 2019, 12:11

A nie wiadomo z jaką precyzją on to sfotografował. :?
ale fakt LW na fotach niecentrycznie ustawione do obrysu wlotu głównej tulei wyciągu. Częsty problem przy kolimacji i od którego trzeba zaczynać cały proces.
Jakiegoś szczególnego dramatu jednak nie ma w stanie, tej, jego kolimacji.
Trzeba brać też pewną poprawkę, że śruby dociskają adaptery 2" i 1,25" do jednego boku.

Zwykłe przepowerowanie i nieświadomość spadku jakości obrazu wraz z powiększeniem. Przerośnięte oczekiwania też po troszu. Poza tym SW ma duży rozrzut jakościowy optyki.

Był kiedyś taki na forach co lubił wsadzać do Newtona okularki około 30-50mm i tylko takie mikro powery go rajcowały olewając zupełnie kwestie źrenic itd.
i ja go doskonale rozumiałem bo ja także rozkoszuję się niebem głównie między 40x-80x czasem jak jest warun to do jakiś 120x schodzę. Reszta wachlarza powiększeń aż do 300x tylko na wyjątkowe okazje i obiekty.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostQuCyk | 14 Kwi 2019, 12:43

Soczi napisał(a):A nie wiadomo z jaką precyzją on to sfotografował. :?
ale fakt LW na fotach niecentrycznie ustawione do obrysu wlotu głównej tulei wyciągu. Częsty problem przy kolimacji i od którego trzeba zaczynać cały proces.
Jakiegoś szczególnego dramatu jednak nie ma w stanie, tej, jego kolimacji.
Trzeba brać też pewną poprawkę, że śruby dociskają adaptery 2" i 1,25" do jednego boku.

Zwykłe przepowerowanie i nieświadomość spadku jakości obrazu wraz z powiększeniem. Przerośnięte oczekiwania też po troszu. Poza tym SW ma duży rozrzut jakościowy optyki.


Nawet delikatne przekoszenie lustra wtórnego spowoduje degradację obrazu. Szczególnie przy powiększeniach pow. 50% max. użytecznego powiększenia teleskopu, które w tym przypadku wynosi ok. 300x. Fizyki niestety nie oszukamy.

A śruba dociskająca nie przesunie okularu o "5mm" względem wyciągu.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostSoczi | 14 Kwi 2019, 14:40

A co to za adapterek kolimacyjny on ma że tak wystaje?
Ja mam coś podobnego do zatyczki fabrycznej i jest wsadzone bezpośrednio na poziomie końca redukcji wyciągu, czyli mniej więcej tam gdzie ognisko wypada.
Oczywiście wyciągi chińskie często są przekoszone delikatnie i mają inne wskazania kolimacyjne na początku i końcu zakresu przesuwu wyciągu. Ja kolimuje w połowie zakresu, żeby było optymalnie. Roboty przy tym LW jest bardzo dużo przy pierwszej kolimacji. Pamiętaj jeśli się jej sam podejmiesz Michał to możesz sobie pomóc nieco śrubami osadzającymi blaszki (pióra) pająka, żeby uzyskać centryczność z wyciągiem (kręcisz nimi z zewnątrz, z przeciwnej strony popuszczając po trochu).
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostMichał_K | 14 Kwi 2019, 20:25

@QuCyk A czy nie da się w miarę poprawnie skolimować teleskopu metodą opisaną w poradniku, do którego linka podałem w moim pierwszym poście. Przyznam szczerze, że kolejny wydatek na kolimator optyczny i laserowy nie za bardzo mi się uśmiecha.

@Soczi Czy dobrze rozumiem, że LW w moim teleskopie powinno być tak ustawione, aby odległości zaznaczone czerwonymi liniami były równe?
Załączniki
Brak ostrości w teleskopie Synta 8": 20190414_091021 — kopia.jpg
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

PostKarol | 14 Kwi 2019, 20:35

Kolimator optyczny zrób sam. Może to być zatyczka wyciągu. Masz opis w tym linku jak zrobić.
Tak, chodzi o to by te linie były równe.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostQuCyk | 15 Kwi 2019, 14:56

Michał_K napisał(a):@QuCyk A czy nie da się w miarę poprawnie skolimować teleskopu metodą opisaną w poradniku, do którego linka podałem w moim pierwszym poście. Przyznam szczerze, że kolejny wydatek na kolimator optyczny i laserowy nie za bardzo mi się uśmiecha.


Niestety kolimacja lustra wtórnego to sztuka, którą ciężko opisać w kilku zdaniach nie tworząc z tego obszernego wypracowania. Wymaga niesamowitej cierpliwości, dokładności, kolimatora optycznego z krzyżem i kolimatora laserowego.
Poradnik Hamala jest świetny, jako wprowadzenie w temat i opisanie poszczególnych etapów oraz sposobu wykonania. Lecz kolimator wykonany z pudełka po kliszy nie pomoże ustawić precyzyjnie LW względem wyciągu (nawet przy zastosowaniu patentu z przesłoną od wewnętrznej strony wyciągu okularowego). W efekcie może okazać się, że kolimator laserowy nie trafi w centrum LG, mimo, że LG odbija się równo w LW. Po przestawieniu LW zgodnie z wskazaniami lasera i okaże się, że mamy widok taki, jak na Twoich zdjęciach. Wskazania kolimatora optycznego i laserowego powinny się pokrywać. Jednak, aby tak było należy z bardzo dużą precyzją ustawić LW. Od niego wszystko zależy. Kolimator optyczny ma taką możliwość, gdyż posiada krzyż, który z dość dużą precyzją pozwoli wycentrować LW. I ustawić je tak, aby idealnie równo odbijało się w nim LG. Po włożeniu kolimatora laserowego wiązka powinna być widoczna bardzo bliziutko kółka centralnego LG. Dalej już tylko delikatna korekta i ustawienie wiązki co do milimetra na kółku centralnym LG.
Kolimator z pudełka po kliszy świetnie sprawdzi się w przypadku kolimacji LG i szybkiego sprawdzenia poprawności kolimacji.
W święta może uda mi się kilka fotek wykonać, żeby zobrazować co mam na myśli :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Postwampum | 15 Kwi 2019, 19:33

No ja tak poległem na Newtonie i nie za bardzo chcę wracać - chyba trauma na całe zycie.
Ruszyłem LG, zgodnie z opisywaną wszedzie sztuką- jednak nie mogłem trafić w oś LW (zabrakło zasięgu) więc siłą rzeczy ruszyłem LW.
Jak tak zacząłem ruszac to jedno to drugie lustro to kolimacja odjechała w sina dal i nie wiadomo było co w końcu ruszać i względem czego.
LW ustawia sie nie tylko w płaszczyźnie ale i po kącei i ja właśnie ten kąt zgubiłem - nie było prostopadłości/ równoległości.....niczego.
Dla początkujacego to oznacza koniec teleskopu.

Sprzedałem komuś z forum, po jakimś czasie powiedział mi tylko tyle że bardzo długo doprowadzał wszystko do ładu, też już miał kilka chwil zwętpień ogólniej najtrudniejsze ustawienie jakie miał w życiu a jest astrofanem od kilkudziesięciu lat.
Finalnie przerzuciłem się na soczewkę - jest dużo bardziej bezkonfliktowa.

Jak nie trzeba to lepiej nie ruszac lustra wtórnego.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostSoczi | 15 Kwi 2019, 20:04

Tragizujecie, że szok.
Ze średnią kolimacją też idzie sporo zobaczyć.
Miałem przekonanie że mam u siebie tak powyżej średniej pokolimowane bo obraz taki tam sobie był, aż w zeszłym roku przyszły takie warunki że zwaliły z nóg. Dawniej z Syntą mniejszą było to samo wielokrotnie. Także raczej sporo udziału w degradacji obrazu ma poprostu przeciętny seeing, co nie oznacza że należy odpuszczać tak łatwo kwestie walki z kolimacją i starać się ją poprawiać coraz doskonalej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostMike1345 | 15 Kwi 2019, 20:45

Ja jak kupiłem swój telep to musiałem natychmiast skolimować, wykombinowałem kolimator z jakiegoś pudełka z garażu, nie był to jakiś problem, może być z byle czego, chodzi o sens. Ustawienie kolimacji zajęło mi dłuższą chwilę, ale robiłem to z zaciekawieniem, w ten sposób najlepiej poznasz swój teleskop ;)
Ja na szczęście nie miałem żadnych problemów z LW
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

PostQuCyk | 15 Kwi 2019, 21:40

Soczi napisał(a):Tragizujecie, że szok.
Ze średnią kolimacją też idzie sporo zobaczyć.


Ile to razy użytkownicy dużych teleskopów pisali na forum "... nie dałem rady dziś przekroczyć pow. 160x, bo seeing... bla bla bla". W 10-12" teleskopie od 220-240x zaczyna się obserwacje (planety, księżyc). A jak pogoda jest lepsza, to przekracza się 300x. Jak kolimacja jest skopana to faktycznie niektórzy mają problem przeskoczyć próg 200x.
Czasami faktycznie pogoda jest iście skopana, ale stosunkowo rzadko się to zdarza. W 2017 roku mało kiedy schodziłem poniżej 300x. W 2018 (po całkowitym demontażu teleskopu i złożeniu go ponownie) ledwo dobijałem do 215x. I tak jak wy narzekałem na seeing przez cały rok. Dopiero pod koniec roku dorwałem dwa kolimatory i prawda okazała się mroczna. Mimo, że kolimator własnej produkcji pokazywał "w miarę ok". Teraz gwiazdki są punkcikami, a obraz czysty jak żyleta. Dziękuję, dobranoc :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostMichał_K | 15 Kwi 2019, 22:05

To wygląda na to, że powinienem przynajmniej sprawdzić czy mam prawidłowo skolimowany teleskop. Po tym co piszecie wszystko wskazuje, że jednak nie. Czy w takim razie moglibyście polecić mi w przyzwoite kolimatory za rozsądne pieniądze? Czy może podobnie jak w przypadku okularów jak nie wydam 500 zł to będzie kiszka (zgodnie z wieloma opiniami w sieci).
A może w okolicach Poznania jest ktoś kto zaoferowałby mi pomoc w tym zakresie?
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

PostKarol | 16 Kwi 2019, 10:07

Poszukaj osoby z okolic, na forum jest dział spotkań, ktoś na pewno pomoże.

Oczywiście, że przesadzacie, przynajmniej w kwestii obserwacji DS. Kolimuje LW za dnia w domu a na miejscu obserwacji poprawiam LG (na wyjazdach sporo się przestawia, czasem o 2 obroty śruby). Wszystko robię kolimatorem optyczny (zatyczka lub metalowy ATM). Bez problemu jadę 183xw 14" - gwiazdy są ostre. O US trudno mi się wypowiedzieć bo ich nie obserwuje ale Księżyc przy 366x jest super.
Ale przyznam, że mam w planach kolimator Cheshire.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMateuszW | 16 Kwi 2019, 12:38

Michał_K napisał(a): W ostatnich 2-3 tygodniach było kilka nocy, które wydawały mi się całkiem dobre do obserwacji Marsa. Wyciągnąłem więc teleskop i po około godzinie rozpocząłem obserwacje. Niestety ku mojemu wielkiemu rozczarowaniu Mars jak również gwiazdy były po prostu wielkimi rozmazanymi plamkami z charakterystycznymi "promieniami" na obwodzie. W gruncie rzeczy Mars (jestem pewien, że to był Mars, a nie jakaś gwiazda) wyglądał właściwie tak samo jak każda inna gwiazda.


Panowie, wy te wnioski o kolimację wysnuwacie na podstawie powyższego akapitu? To niepoważne. Mars jest teraz beznadziejny, maleńki i bardzo nisko, więc nic dziwnego że wygląda tragicznie i nie widać praktycznie tarczy.
Ja bym Michał najpierw zrobił porządny test na Księżycu, gdy ten będzie wysoko i dopiero oceniał. Wysokość nad horyzontem ma fundamentalne znaczenie na seeing.

A co do samej kolimację to moim zdaniem do wizualna nie trzeba nic więcej jak proste ustawienie laserem. Wycelowane kropki w kółko to na prawdę banalna sprawa i mamy wszystko co trzeba :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMichał_K | 16 Kwi 2019, 19:20

Dzisiaj i w kolejnych dniach zapowiada się ładna pogoda. Zobaczymy jakie będą efekty na Księżycu. Postaram się również skontaktować z kimś z okolicy.
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

PostAndrzej.Ch63 | 16 Kwi 2019, 21:15

Daj spokój Synci 8'' z okularami 10mm , to nie refraktor .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMichał_K | 16 Kwi 2019, 21:46

@Andrzej.Ch63 Obecnie używam kitowego 25mm oraz TMB 6mm. Moim zdaniem kitowy 10mm jest... do kitu. Co masz na myśli, żeby dać z nim spokój? Zbyt duże powiększenie, czy to że ten kitowiec jest słaby?
 
Posty: 13
Rejestracja: 22 Gru 2018, 18:01

 

PostMike1345 | 16 Kwi 2019, 21:58

Taki teleskop wymaga nieco lepszych okularów, na początek mogą być, ale kiedyś pomyśl o czymś lepszym
PS: jak tam księżyc?
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat