Co kupic i ile trzeba wydac prosze o porady .

PostAndiDVB | 07 Lut 2006, 09:55

Witam

Na wstepie chialbym sie przywitac
Dziendobry

wraz z ojcem interesujemy sie kosmosem i roznymi zagadkami z nim zwiazanymi i po przeczytaniu pewnej ksiazki o roznych dziwnych zjawiskach na ksiezycu postanowilismy kupic teleskop .

Ale ze w temacie jestesmy bardzo zieloni , kiedys jako maly chlopak mialem mala lunete i prowadzilem swoje obserwacje nawet mialem zalozony dziennik obserwatora.

Czas biegnie jednak nieublaganie i obserwowanie podobna lunetka przy obecnej technice byloby zapewne malosadysfakcjonujace.

Chialbym zasiegnac Waszej porady co do kupna , mieszkam obecnie na zachodzie Europy , ale jesli w Polsce sa tansze takie lunety to tez nie bedzie problemu z zakupem.

Generalnie moze powiem co byloby celem naszych obserwacji , napewno ksiezyc z jak najwiekrza mozliwoscia ogladania jego powierzchni ale wiadomo kiedys to sie tez znudzi i przyjdzie ochota na glebsze spacery w glab kosmosu.

Nie wiem jak wyglada podlaczenie np. teleskopu do komputera ale takie cos tez byloby fajne moze nie na juz ale na przyszlosc w koncu tanie to napewno nie bedzie.

Jesli chodzi o przedzial cenowy do zakup idzie na pol a cena zakupu od 600 zloty do 1500 zloty nie mowie zaraz o kupnie nowego bo z tego co widzialem na ebay.de to w kwestji sprzetu uzywanego nawet jest niezly wybor.

Moze troche wasz zanudzilem moim postem ale jakos tak wyszlo

z gory dziekuje i czekam na odpowiedzi

Andrzej
 
Posty: 23
Rejestracja: 07 Lut 2006, 09:41

PostJanusz_P. | 07 Lut 2006, 10:09

W tym przedziale cenowym do 400€ absolutnie nie leć na jakikolwiek komputer bo kupisz namiastke teleskopu z bzykającym komputerkiem.
Jeśl ikręci Cię Księżyc to poszukaj jakiegoś Maksutowa Cassegraina o średnicy 4 do 5 cali na przyzwoitym montażu paralaktycznym.
Dostęp do ebay.de napewno Ci to ułatwi, czyli szukanie sprzętu z drugiej ręki :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAndiDVB | 07 Lut 2006, 10:58

mi chodzi o ogladanie obrazu z teleskopu na monitorku od PC
 
Posty: 23
Rejestracja: 07 Lut 2006, 09:41

PostJanusz_P. | 07 Lut 2006, 13:14

Do tego potrzebny jest teleskop z dobrym prowadzeniem na sztywnym paralaktyku i dobra webkamerka która pokaże jasne Planety, Księżyc i Słońce (oczywiście słoneczko koniecznie z filtrem obiektywowym) na monitorku komputera.
Obiektów mgławicowych tym sposobem sobie raczej dobrze nie poogladasz jeśli w ogóle coś się załapie to tylko centralna część wielkiej Mgławicy w Orionie i to ledwo ledwo jak będziesz miał jasny teleskop :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PosttomekL | 07 Lut 2006, 16:38

AndiDVB napisał(a):mi chodzi o ogladanie obrazu z teleskopu na monitorku od PC


To ja zdecydowanie polecam zamiast teleskopu internet i zdjęcia np. z Hubble. Wyjdzie taniej i ładniej :lol:
A jeśli juz upierasz się przy swoim pomyśle, to jest on generalnie do bani. Księżyc jeszcze można oglądać/pokazywać na monitorze ale planety dużo ładniej będzie widać przez okular niż na ekranie. Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się s kims doświadczonym i popatrzenie sobie przez czyjeś teleskopy. Kupowanie czegoś o czym ma się zielone pojęcie często prowadzi na manowce.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostAndiDVB | 07 Lut 2006, 16:45

oki

czyli podlaczanie Pc odpada

z ogladaniem u kogos odpada bo mieszkam za granica i nie znam tu nikogo kogo moglbym sie poradzic jedynie w sklepie a tam wiecie jak to jest zawsze cos chca wepchnac.

generalnie chodzi mi o ogladanie powierzchni ksiezyca dosc dokladnie no i jak kiedys bedzie jakas kometa dosc duza przelatywala to zeby ja sobie ogladac. nie wiem jak wyglada sprawa podgladania stacji kosmicznej czy to wogole sie moze udac ???


moze podacie mi jakies modele to poszukam sobie na ebay.de jakiegos sprzetu moze uda mi sie wyrwac jakis dobry sprzet za cene sredniego nowego.
 
Posty: 23
Rejestracja: 07 Lut 2006, 09:41

PosttomekL | 07 Lut 2006, 17:07

Może nie wyraziłem się do końca jasno, ale po prostu sugeruję na początek poszerzenie pownej, chociażby minimalnej wiedzy, bo trudno Ci jest cokolwiek doradzić skoro Twoje pojęcie sprawy jest naprawdę blade. Przykładowo do komet to najlepsza jest lornetka, do Księżyca wystarczy już jakieś refraktor typu SkyLux. Stacja Kosmiczna zasuwa szybko na niebie i jakoś trudno mi sobie wyobrazić jej śledzenie, na pewno nie jest to łatwe. Niestety nie ma teleskopu który pewnie spełnił by Twoje oczekiwania i wyobrażenia.

Tak więc zamiast coś kupować na siłe kup sobie jakąś dobrą książkę, w Polsce dostępna jest pozycja "Niebo na weekend", którą polecam początkującym miłośnikom.
A to, że nie znasz nikogo nie znaczy, że nie możesz poznać, moim zdaniem powinieneś postarać się jednak poszukać jakiegos kontaktu, bo dobrze na tym wyjdziesz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostJanusz_P. | 07 Lut 2006, 17:50

To dobry pomysł, najpierw uzupełnij wiedzę z zakresu podstawowego na temat astronomii obserwacyjnej i sprzętu a potem myśl o zakupie odpowiedniego do potrzeb narzędzia obserwacyjnego 8)
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 07 Lut 2006, 18:19, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 07 Lut 2006, 18:01

zorientuj sie gdzie jest teraz np planeta Saturn na niebie, jest widoczna gołym okiem!!! Poszukaj w jakim gwiazdozbiorze on jest... to wyjątkowo ładny świat widoczny z Ziemii 8) zdobądź troche wiedzy i polecam kupić niezawielki refraktorek (teleskop soczewkowy) poogladasz sobie Księżyc i planety i zorientujesz sie czy Astronomia niejest słomianym zapałem dla Ciebie i ewentualnie kupisz sobie potem większy, lepszy..

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=180
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostRammstein | 07 Lut 2006, 18:24

Też radze ci pierw poszerzyc twą wiedze. Ale jeśli chcesz teleskop i nieposiadasz zbyt dobrej znajomości nieba to polecam coś z autostarem.
A masz może laptop'a , aparat fotograficzny (jak tak to jaki) lub kamerke internetową (jeśli tak to jaką? ) , a pytam o to ponieważ jeśli chcesz ogladac obraz na pc musisz miec albo laptopa z kamerką podłączoną lub aparat fotograficzny.
Ja mam taki teleskop i też nadaje sie do obserwacji księżyca i przy bardzo dobrych warunach jesteś nim w stanie dostrzec nawet przerwe między pierścieniami Saturna.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=453
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostDarek. M | 07 Lut 2006, 20:29

"Ale jeśli chcesz teleskop i nieposiadasz zbyt dobrej znajomości nieba to polecam coś z autostarem".


Na brak wiedzy autostar? to tak jak dzieciakowi który niezna matematyki nauczyciel by powiedział: "kup sobie kalkulator bo właściwie to poco sie uczyć" :wink: :wink: :wink:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostRammstein | 07 Lut 2006, 21:30

A wiesz ile da sie nauczyc przez autostar'a ? Ja przed kupieniem teleskopu nieznałem prawie wcale nazw obiektów na niebie a tymbardziej niewiedziałem gdzie one leżą i potrafiłem znaleźc oriona i mgławice w nim a pozatym to jeszcze tylko lwa , plejady oraz syriusza. A teraz bezproblemu znajduje dużo wiecej obiektów na niebie i za każdym razem gdy spoglądam w niebo przez teleskop poznaje nowe obiekty i zapamiętuje ich nazwy. Czyli nauka połączona z przyjemnością :) szkoda że w szkole tak nieda sie tych 2 rzeczy połączyc.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostAndiDVB | 08 Lut 2006, 09:25

witam

jesli chodzi o Laptopa to mam Gericoma P4 na GFX5600 i 2 aparaty cyfrowe Minolte Dimage Z10 i Nikona Coolpix 7600.

Jesli jedak chodzi o zastosowanie to dezyzja pada na jak najwiekrze ukazanie szczegolow na Ksiezycu.
 
Posty: 23
Rejestracja: 07 Lut 2006, 09:41

PostJanusz_P. | 08 Lut 2006, 11:46

Podsumowując tą dyskusję skoro chcesz się skupić na Księżycu to na chorobę Ci GO TO i nne elektroniczne bajery :wink:
Inwestuj w dobrą optykę czyli długoogniskowy refraktorek lub Maksutow Cassegrain 100-127mm na w miarę sztywnym paralaktyku i będzie to strzał w przysłowiową dziesiątkę 8)
To optyka teleskopu tworzy obraz i ona musi być bardzo dobrej jakości, i niech to będzie piersze przykazanie obserwatora przy zakupue dowolnego teleskopu 8)
Drugim przykazanim jest zakup dobrego i w miarę sztywnego montażu bo nawet najlepsza super, hiper optyka bez dobrego montażu nie wiele jest warta bo jest prawie bezużyteczna 8)
Jest jeszcze trzecie przykazanie, nigdy nie leć w teleskopie na jego rozmiar czy powiększenie tylko na jego jakość, jak się bedziesz trzymał tych 3 zasad to kupisz napewno dobry sprzęt 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAndiDVB | 08 Lut 2006, 14:59

witam moze podam tu troche linkow jakie znalöazlem na ebay to bedzie mi latwiej cos znalezsc a wy moze doradzicie mi co wybrac.

http://cgi.ebay.de/Teleskop-Meade-DS-21 ... dZViewItem


http://cgi.ebay.de/203-1000-Teleskop-Se ... dZViewItem

http://cgi.ebay.de/Maksutov-Teleskop-10 ... dZViewItem

http://cgi.ebay.de/Teleskop-1400mm-150m ... dZViewItem


http://cgi.ebay.de/Bresser-MESSIER-N-13 ... dZViewItem


http://cgi.ebay.de/Seben-Big-Boss-1400- ... dZViewItem

bede bardzo wdzieczny za podpowiedzi

jedna oferta ukazuje bardzo fajne i moim zdaniem dosc fajne fotki z ksiezyca ale czy one sa dobre to juz zostawiam ocene fachowcom

dodam ze mam po zakupie 14 dni na oddanie
 
Posty: 23
Rejestracja: 07 Lut 2006, 09:41

PostJanusz_P. | 08 Lut 2006, 16:58

Sebena generalnie sobie podaruj bo ma u nas zdecydowanie złe notowania.
Ten Maksutow mógłby być gdyby był na solidniejszym montażu niż ten od Sky Luxa.
A naprawdę to zaiteresowałbym się conajmniej tym sprzętem:
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... _Stores_IT
i też poszukałbym go na montażu klasy conajmniej EQ-5 lub Makiem o średnicy 127mm na podobnym montażu z drugiej ręki.
Nie śpiesz sie, poczekaj z miesiąc, dwa a napewno coś fajnego się tam napewno trafi 8)

Ps. Fotki w takich ofertach na aukcjach bardzo rzadko są robione akurat tym sprzętem który reklamują :wink: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 156 gości

AstroChat

Wejdź na chat