* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Temat postu: Canon 400mm jako astrograf.
PostWysłany: Pią Cze 14, 2019 4:22 pm 

Witam. Od jakiegoś czasu noszę sie z zamiarem fotografowania nieba. Mam aparat Canona i kilka obiektywów raczej budżetowych i mntaż HEQ5. Na giełdzie pojawił się obiektyw 400mm o światłosile 5.6. Czy będzie porównywalny do APO o średnicy 70mm? Jak wyglądają fotki z takiego obiektywu. Plusem jest to że będzie służył też do fotografii przyrody.
viewtopic.php?f=31&t=53858

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Canon 400mm jako astrograf.
PostWysłany: Pią Cze 14, 2019 6:18 pm 

Miejscowość: Starogard Gdański
Jako obiektyw do przyrody ten canon zbiera dobre noty. Jest lepszy optycznie od 300mm. Swego czasu sam byłem zafascynowany długimi elkami. Stwierdziłem jednak, że astro jest ważniejsze i wybrałem ed80. Jako astrograf ed80 z odpowiednim flattenerem da lepsze rezultaty niż ta elka. Różnice oczywiści będą małe także jak lubisz fotografować przyrodę i ma służyć do astro to się nie zastanawiaj. Edek do dziennego foto się nie nada z racji braku autofokusa. Może jakieś stałe motywy to i owszem ale o ptaszkach można zapomnieć. Pozdrawiam.

PostWysłany: Pią Cze 14, 2019 8:53 pm 

Pod względem jakości generowanego obrazu żaden ED a tym bardziej "niby APO" nie może sie równać z tym obiektywem. To jakosć jak Takahashi. Wszak jego atutem jest Fluoryt.
Średnica czynna tego obiektywu to 71mm. Mam taki sam w domu ale nie focę nieba. Jednak śmiało polecam. Lekki, krótki, brak aberracji chromatycznej, Na cropie uzyskasz 640mm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 14, 2019 8:59 pm 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
AA napisał(a):
Pod względem jakości generowanego obrazu żaden ED a tym bardziej "niby APO" nie może sie równać z tym obiektywem. To jakosć jak Takahashi. Wszak jego atutem jest Fluoryt.
Średnica czynna tego obiektywu to 71mm. Mam taki sam w domu ale nie focę nieba. Jednak śmiało polecam. Lekki, krótki, brak aberracji chromatycznej, Na cropie uzyskasz 640mm.

Ile tam jest wewnętrznych soczewek? Do astrofotografii ważny jest kontrast a ten przy "wielosoczewkowych" konstrukcjach lekko kuleje. :wink: Nie ma w zasadzie optyki uniwersalnej. :(

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Cze 15, 2019 9:55 am 
Awatar użytkownika

Dominik Woś napisał(a):
AA napisał(a):

Ile tam jest wewnętrznych soczewek? Do astrofotografii ważny jest kontrast a ten przy "wielosoczewkowych" konstrukcjach lekko kuleje. :wink: Nie ma w zasadzie optyki uniwersalnej. :(

Pozdrawiam,
Dominik

Jest tam 7 elementów ułożonych w 6 grup.
Nie pamiętam gdzie (wujek Goo... pewnie podpowie) był dość ciekawy test tego szkła łącznie z rozdzielczościami od centrum do brzegu kadru z krokiem co kilka mm.

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Cze 15, 2019 1:13 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków / Częstochowa
No hej, ja używam takiego obiektywu, i również kupiłem go z zamiarem pogodzenia fotografowania przyrody - ptaków w szczególności - z astrofotografią. No i cóż, moim zdaniem jak masz hajs to bierz i się nie zastanawiaj. Do przyrody, zwłaszcza z podchodu, nie ma chyba lepszego canona biorąc pod uwagę cenę, wagę i możliwości. W astrofotografii spisuje się też lepiej niż przyzwoicie, najbardziej mnie zaskoczyła rewelacyjna płaskość pola i to od pełnej dziury (na matrycy APS-C). W rogach troszeczkę aberry jest, ale nic dramatycznego. Wiadomo, że pewnie dedykowane APO będzie sprawowało się lepiej - ale APO na szyi nie powiesisz. Jeszcze mega plusem astrofocenia tym obiektywem jest to, że podpinasz i działa - żadnych złączek, korektorów, problemów dotyczących odległości matrycy od korektora czy innych bzdetów :mrgreen: . Fotki moje przykładowe pod spodem - wrzucam pełną rozdzielczość żebyś mógł zobaczyć jak rysuje gwiazdki, nie sugeruj się resztą bo to śmieszne ilości materiału i praktycznie bez obróbki. Jajowate gwiazdki przy m57 to problem z guidem, a nie z obiektywem. Pzdr ;)

Edit: A jak chcesz zobaczyć co tym obiektywem da się wyciągnąć jak się jest cierpliwym i umie w obróbkę - https://www.astrobin.com/full/123086/B/

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 16, 2019 1:55 am 

AA napisał(a):

Jako posiadacz takahashi pogę śmiało polecić ed 80 do astrofoto. Jest b dobrze skorygowany jak na ed. Niestety nawet cudowna elka nie da kontrastu jak edek. Sama magia canona nie pomoże. Mimo, iż nie jestem uzytkownikiem elki400 to przykladów w necie jest sporo. Do edka lub innego apo dodajesz flattener i masz lepszy efekt końcowy. Co innego jak chcesz pogodzić astro z przyrodą, wtedy nie mamy o czym mowić i w tej dziedzinie edek jest na przegranej pozycji. Krótko. Jak lubisz to i to to bierz canona. Świetny sprzęt. Pozdrawiam.

PostWysłany: Nie Cze 16, 2019 10:48 am 

No to mam dylemat.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 17, 2019 12:32 pm 

Cześć. Jak interesuje Cię po trochu astro i fotografia klasyczna to canon będzie lepszym wyborem. Pozdrawiam.

PostWysłany: Wto Cze 18, 2019 5:45 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Nigdy nie miałem okazji focić nieba takim obiektywem. Zdjęcia dzienne to inna sprawa. Uniwersalność tego obiektywu jest ogromna. Czy jakis ED narysuje lepiej od tego obiektywu obraz? Trudno to określić. Ale:
Mamy tu niemalże zupelny brak Aberracji chromatycznej
Brak aberracji sferycznej.
Doskonale płaskie pole.
Zaprojektowany pod pełną klatkę dzieki czemu nie winietuje na dużej matrycy.
Lekki (1300g)
Szybko się schładza dzięki magnezowej obudowie.
W fotografii przyrodniczej i portretowej jest demonem szybkości AF.
Ostry jak żyleta i to od pełnej dziury. A trzeba pamiętać że to F5.6
Jednak to tylko 70mm i zawsze będzie generował mniejszą rozdzielczość niż 80-100mm.
Tak na marginesie rozdzielczość zależy od średnicy i jakosci szkieł a nie od ilosci :wink:
140/D. Od ilosci soczewek i ich jakosci zależy oczywiscie ilość padajacego na matrycę światła.

SWAN33
Lumikony OIII/2" i UHC/2",
Baader H-Beta2"
C5DmkII, C 7D, C100-400L, C50/1.4, C24-80L

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości