Regeneracja montażu BRESSER EXOS 2

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostRobert-S | 22 Lip 2019, 16:30

Witam.

Czy ktoś z forumowiczów podjąłby się kompletnej regeneracji montażu lub zna kogoś kto się tym zajmie.
Mam tu na myśli rozkręcenie go,wyczyszczenie,nasmarowanie,usunięcie wszelkich luzów i ewentualna wymiana łożysk i innych elementów. Może nie w tej kolejności ale chodzi mi o gruntowny serwis.
Montaż który posiadam to BRESSER EXOS2 z GOTO kupiony 7 lat temu i ma już swoje bolączki a używam go tylko z MAKIEM 150. Głównie przeszkadza mi luz na osi RA który powoduje że przy włączonym prowadzeniu i najechaniu na jakiś obiekt ręcznie (pilotem) i wycentrowaniu go to teleskop przesuwa się jeszcze mimowolnie o kilkanaście minut :? Nie potrafię tego dokładnie wytłumaczyć słowami ale aby ustawić obraz w centrum muszę przejechać te kilkanaście minut poza środek okularu bo po zatrzymaniu cofnie się i działa to tylko w jedną stronę. Przyznam że od pewnego czasu trochę mnie to irytuje a sam boję się przy tym grzebać. Kto pomoże ? :wink:

Kontakt na priv lub e-mail: robvip@interia.pl

Pozdrawiam
Robert
SW ED 80/600 , AZ5 ES , LVW 22,13,8, 5
SKY-GUIDE 15x70
Uranometria 2000.0
The Night Sky Observer's Guide Vol 1&2
Awatar użytkownika
 
Posty: 72
Rejestracja: 30 Sie 2010, 14:30
Miejscowość: Kobierzycko (k.Sieradza)

 

PostJOKER | 23 Lip 2019, 08:38

trzeba by było rozkręcić na czesci by mieć 100% pewność ...
ale wygląda na to ze zębatka straciła już moc w zębach lub puściły "dociski". 8)



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postzbyszek | 23 Lip 2019, 21:08

W/g mnie to co na nim wieszasz, za ciężkie było. Kup jakąś używkę EQ5 a to co masz pod lżejszą tubę sprzedaj . Jak montaż ma połówkową oś Dec to pewnie trochę dokręcić kółko co nakrętką jest i kluczem imbusowym, ampulowym czy jak zwać , dokręcić śrubkę co zabezpiecza przed odkręceniem. To w otworze co w środku osi zobaczysz , len co lunetka biegunowa widoczna.
Teraz doczytałem i o RA chodzi . W najlepszym przypadku rurka co tą oś stanowi , poluźniła się w górnym w korpusie . Dokręcić można ale na środku utrudniającym odkręcanie, jak mocno luźne było to zęby ślimacznicy mogły się wyłamać. Inna możliwość to odłamanie się talerza zębatki od tulejki co w korpus RA wchodzi . Można łożyskować tą oś i to pęknięcie nie będzie przeszkadzać , bo silnie całą oś można skręcić . Tokarz , łożysko w dole korpusu RA i z góry w zębatkę jakieś cienkie włożyć ..., wtedy mocniej skręcić oś można i nadal lekko mont będzie chodził .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postcalla | 24 Lip 2019, 16:19

Ale EXOS-2 i EQ-5 to jedno i to samo:)
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat