* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Regeneracja montażu BRESSER EXOS 2
PostWysłany: Pon Lip 22, 2019 3:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kobierzycko (k.Sieradza)
Witam.

Czy ktoś z forumowiczów podjąłby się kompletnej regeneracji montażu lub zna kogoś kto się tym zajmie.
Mam tu na myśli rozkręcenie go,wyczyszczenie,nasmarowanie,usunięcie wszelkich luzów i ewentualna wymiana łożysk i innych elementów. Może nie w tej kolejności ale chodzi mi o gruntowny serwis.
Montaż który posiadam to BRESSER EXOS2 z GOTO kupiony 7 lat temu i ma już swoje bolączki a używam go tylko z MAKIEM 150. Głównie przeszkadza mi luz na osi RA który powoduje że przy włączonym prowadzeniu i najechaniu na jakiś obiekt ręcznie (pilotem) i wycentrowaniu go to teleskop przesuwa się jeszcze mimowolnie o kilkanaście minut :? Nie potrafię tego dokładnie wytłumaczyć słowami ale aby ustawić obraz w centrum muszę przejechać te kilkanaście minut poza środek okularu bo po zatrzymaniu cofnie się i działa to tylko w jedną stronę. Przyznam że od pewnego czasu trochę mnie to irytuje a sam boję się przy tym grzebać. Kto pomoże ? :wink:

Kontakt na priv lub e-mail: robvip@interia.pl

Pozdrawiam
Robert

Uranometria 2000.0
The Night Sky Observer's Guide Vol 1&2

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Regeneracja montażu BRESSER EXOS 2
PostWysłany: Wto Lip 23, 2019 7:38 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: PRUSZKÓW
trzeba by było rozkręcić na czesci by mieć 100% pewność ...
ale wygląda na to ze zębatka straciła już moc w zębach lub puściły "dociski". 8)

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 23, 2019 8:08 pm 

Miejscowość: znikam
W/g mnie to co na nim wieszasz, za ciężkie było. Kup jakąś używkę EQ5 a to co masz pod lżejszą tubę sprzedaj . Jak montaż ma połówkową oś Dec to pewnie trochę dokręcić kółko co nakrętką jest i kluczem imbusowym, ampulowym czy jak zwać , dokręcić śrubkę co zabezpiecza przed odkręceniem. To w otworze co w środku osi zobaczysz , len co lunetka biegunowa widoczna.
Teraz doczytałem i o RA chodzi . W najlepszym przypadku rurka co tą oś stanowi , poluźniła się w górnym w korpusie . Dokręcić można ale na środku utrudniającym odkręcanie, jak mocno luźne było to zęby ślimacznicy mogły się wyłamać. Inna możliwość to odłamanie się talerza zębatki od tulejki co w korpus RA wchodzi . Można łożyskować tą oś i to pęknięcie nie będzie przeszkadzać , bo silnie całą oś można skręcić . Tokarz , łożysko w dole korpusu RA i z góry w zębatkę jakieś cienkie włożyć ..., wtedy mocniej skręcić oś można i nadal lekko mont będzie chodził .

http://zbig.fora.pl/

PostWysłany: Śro Lip 24, 2019 3:19 pm 

Ale EXOS-2 i EQ-5 to jedno i to samo:)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 51 gości