* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
 Temat postu: Wymiana smaru głowicy montażu AZ-4
PostWysłany: Nie Lip 28, 2019 10:15 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Najczęstszymi amatorskimi modyfikacjami w konstrukcjach SW są m.in. wymiana smaru, podkładek na teflonowe, wymiana łożysk lub paskowanie w zależności od konstrukcji. W przypadku AZ4 wymiana podkładek nie ma sensu, ze względu na to, że fabrycznie są one już wykonane z teflonu. Niestety jakość smarowania pozostawia wiele do życzenia, jest to słynny chiński „kleik”, który zdecydowanie lepiej zastąpić markowym smarem, to samo dotyczy łożysk. Nie ma obawy przed luzami, które powstają w niektórych montażach przy wymianie fabrycznego smaru. Tutaj całość jest dobrze spasowana i smar nie działa jako „uszczelnienie”.

Pamiętajmy, że należy użyć dwóch innych smarów. Pierwszym smarujemy w miejscach, gdzie znajduje się biały „kleik”, może być to np. sprawdzonym Shimano Dura-Ace. Drugiego smaru używamy do małego łożyska w każdej osi, w tym przypadku polecam Shell Gadus S2 V220. Elementy umazane w chińskim smarze najlepiej zmywać rozpuszczalnikiem Nitro. Nie ma potrzeby, tak jak w przypadku EQ3-2 zamaczania elementów w całości w rozpuszczalniku, tutaj wszystkie powierzchnie bez problemu wyczyścimy nasączoną szmatką.

Image

Image

Montaż jest bardzo prosty w rozłożeniu i ponownym złożeniu. Osie otwieramy odkręcając hamulce. Trzeba uważać, aby w tym momencie nie wypadło nam łożysko. Warto ułożyć elementy w odpowiedniej kolejności na stole, żeby nie zapomnieć ich fabrycznego położenia. W moim egzemplarzu, ewidentnie da się zauważyć w osi azymutu miejsce, w którym brakowało fabrycznego smaru.

Po takiej modyfikacji, montaż chodzi o niebo lepiej. Jak wiadomo, brak mikroruchów kompensuje dobrze wykonane wyważenie teleskopu i ustawienie hamulców. Po wymianie smarów, nie ma już problemu z hamulcem, który przy minimalnym obrocie zmienia siłę ze zbyt mocnej na zbyt małą, lub odwrotnie. Samo prowadzenie jest też dużo bardziej płynne.

Oryginalny tekst: http://astroseba.pl/obserwacje/wymiana- ... tazu-az-4/

astroseba.pl

Temat postu: Re: Wymiana smaru głowicy montażu AZ-4
PostWysłany: Pon Lip 29, 2019 4:53 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: PRUSZKÓW
Bardzo fajny merytoryczny opis ze zdjeciami.

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lip 29, 2019 5:32 pm 
Awatar użytkownika

JOKER napisał(a):
Bardzo fajny merytoryczny opis ze zdjeciami.

J

Dzięki! :)
Mam nadzieję, że komuś się ten opis przyda. Naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczył mnie efekt 30 minut spędzonych nad tym montażem.

astroseba.pl

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 8:33 am 

Pewnie się narażę , ale co tam .
Smar grafitowy , jest znacznie tańszy , ogólnie dostępny i ma właściwość takiego zmniejszenia tarcia , że nic innego nie pozostaje właścicielowi montażu jak porządnie przyłożyć się do wyważenia teleskopu :mrgreen: .

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 10:03 am 
Awatar użytkownika

Wielki Pies napisał(a):
Pewnie się narażę , ale co tam .
Smar grafitowy , jest znacznie tańszy , ogólnie dostępny i ma właściwość takiego zmniejszenia tarcia , że nic innego nie pozostaje właścicielowi montażu jak porządnie przyłożyć się do wyważenia teleskopu :mrgreen: .

Rozumiem, że chodzi zastąpienie Shimano Dura Ace? Zastąpienie smaru Shell zdecydowanie odpada, do łożysk smar grafitowy się nie nadaje. Nie jestem ekspertem w smarach ;) ale myślę, że wadą mogą być właśnie te właściwości ścierne, które wykluczają smarowanie łożysk, a mogę też zaowocować szybszym zużyciem elementów przy posmarowaniu osi.

astroseba.pl

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 10:40 am 
Awatar użytkownika

Wazelina techniczna jest jeszcze tańsza i nie wchodzi w żadne reakcje :) .

Podane TU smary są idealne!!!
mimo ogólnych założeń ich zastosowań do prac w ciężkich warunkach,które nasze montaże nie wykonają nawet w 1tysiecznej ich założeń :) spełniają wiele innych wymagań technicznych ,które : wazelina techniczna czy tez grafitów-ka /która idealnie sprawdza się w zabezpieczaniu np. kłódek gdy leje deszcz :)/ nie spełnia nawet w 1/100% tego co np. Shimano.

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 12:27 pm 

Wiedziałem :D

Jak dla mnie odpowiedzi są o tyle interesujące , że wypowiedziane przez kogoś , kto nigdy smaru grafitowego do AZ 4 nie zastosował .
Czyli lubimy sobie pogadać , choć nie mamy o czym ;-) .

p.s. Grafitowy smar jest do dzisiaj stosowany w wagonach kolejowych ( nie wszędzie , nie zawsze , ale jest ) w łożyskach zresztą . Wazelina jest do d... :-) .Chyba , że wzbogacona o lit np. ŁT -43 LIT. Też próbowałem . Jednak grafit dawał lepszy poślizg . Stąd wybór . Praca montażu perfekt .
Oczywiście nie każdy musi , każdy sobie rzepkę skrobie ..... ;-) .

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 12:39 pm 
Awatar użytkownika

rozmowy są potrzebne i istotne gdyż zwierają dużo bzdur jak i dużo tez trafnych informacji,które możesz wykorzystać bądź tez wywalić do kosza.
Wazelina wcale nie jest tylko do d... :) często jest używany jako "przejściowy" smar/np. na wyjazdach/ ,który nie wchodzi w reakcje z materiałami odbiorczymi a później łatwo schodzi i możesz użyć już właściwego np. Shimano . :mrgreen:

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 12:52 pm 

Oj
Wazelina jest do de... do montażu AZ4 .
Skleja płaszczyzny , dziadostwo .....
Ale nie uogólniam , że jest do niczego . Czasami stosuję . Choć wolę tę z litem .
Natomiast Graficiak daje taki poślizg w AZ4 , że hey .

p.s. Z czym miałby reagować smar grafitowy ? Z amelinium , teflonem , stalą ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 12:57 pm 
Awatar użytkownika

Grafitowy chyba aż tak silnie nie reaguje ale inne ropopochodne już tak...
jakie masz łapki po tym graficie ? :?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 1:07 pm 
Awatar użytkownika

Wielki Pies napisał(a):
Wiedziałem :D
Jak dla mnie odpowiedzi są o tyle interesujące , że wypowiedziane przez kogoś , kto nigdy smaru grafitowego do AZ 4 nie zastosował .
Czyli lubimy sobie pogadać , choć nie mamy o czym ;-) .

Myślę, że to jest raczej kwestia ostrożności. Jeżeli wiadomo, że smar grafitowy jest niezalecany do łożysk ze względu na swoje właściwości to znaczy, że powinienem najpierw zniszczyć łożysko i dopiero potem mogę go już więcej nie używać? Tak brzmi Twój argument. Wracając do montażu, prawdopodobnie nigdy nie uszkodzimy niczego stosując smar grafitowy bo nie kręcimy montażem z wysokimi obrotami (chyba, że ktoś jednak :D ? ), tym bardziej jeżeli drobinki grafitu będą w nim małe.

Dobrze, że używasz z powodzeniem smaru grafitowego do AZ4, ja mam syntetyk Shimano i wiem, że jest sprawdzony więc go polecam i używam. W przypadku montaży EQ raczej bym się nie odważył na inny typ.

astroseba.pl

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 1:16 pm 

Moje łapki ?
Hmm.... Chodzi Ci , że brudne ?
Jednym paluszkiem nakładałem i powiem szczerze , że się nad jego zabrudzeniem nie zastanawiałem . No czysty nie był , na pewno .
Zresztą to mnie nie interesowało tylko , czy montaż ma dobry "popych" i "posuw" .

p.s. A co do reakcji , no nie żartuj , że z teflonem , czy stalą reagują smary ropopochodne . Mam kilka mechanizmów składających się z wielu metalowych elementów , bardzo , ale to bardzo mocno obciążonych . Smarowane są one właśnie grafitowym smarem . Raz na rok smar się zdejmuje ( wyciera do czysta szmatą , bez jakiegoś mycia , odtłuszczania , itp. ) i nakłada nowy smar . I tak od przynajmniej 12-15 lat robię z tymi mechanizmami .
Nie zauważyłem śladów korozji , pociemnienia stali ( tej pod smarem ) , tak więc reakcji moim zdaniem nie ma .
Co do aluminium , tego nie mogę oceniać i powiedzieć , że jest na 100% OK , bo za krótko stosowałem .

A co do łożysk .
Nie wiem , kto Ci Sebastianie takich bzdur naopowiadał , że się nie nadaje grafitowy smar do łożysk ? Pisałem przecież o jego zastosowaniu i to pod bardzo dużymi obciążeniami :-) .

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 1:24 pm 
Awatar użytkownika

Wielki Pies napisał(a):
A co do łożysk .
Nie wiem , kto Ci Sebastianie takich bzdur naopowiadał , że się nie nadaje grafitowy smar do łożysk ? Pisałem przecież o jego zastosowaniu i to pod bardzo dużymi obciążeniami :-) .

Tak jak pisałem, ekspertem nie jestem, więc muszę Ci uwierzyć na słowo ;) To jest kompletna teoria z mojej strony, ale z tego co wyczytałem wolę nie ryzykować z takimi eksperymentami. Nie tyle pisałem, że się nie nadaje, tylko, że jest niezalecany ze względu na drobinki grafitu i ich właściwości ścierające. Wszystko zależy na pewno od konkretnego smaru i zastosowania.

astroseba.pl

PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 1:59 pm 
Awatar użytkownika

Reakcje smarów ropopochodnych z metalami i niemetalami niestety są ale nie takie jak w przypadku uzycia kwasu czyli natychmiastowe ... o ile masz montaz keipsko spasowany a wiec wystepuja duze luzy itp.to nie bedzie to az tak to widoczne jak w przypadku dobrzez spasowanych elementow.
Smarowac mozna wszystkim ,nawet tłuszczem roslinnym jak ktos sie uprze ...ja osobiscie uwazam ze skoro ktos wymysli rozne komponenty smarów z szeroką gamą zabezpieczen ,ochron ,smarowan ,przeznaczen to zrobil to w oparciu o wiedzę o tym ze cos dziala lepiej a cos gorzej w danych zastosowaniach.W zastosowanich astro. mniej szkody wyrzadza tu wspomniane smary niz smar grafitowy z powodu jego preferencji ...zreszta podobnie jak plyný do mycia optyki tzn. mozesz kupic specjalistyczne a mozesz tez myc plynem do mycia okien i brud tez zejdzie ...

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: kurp, obserwator2 oraz 33 gości