Światłosilne APO do planet.

PostJSC | 25 Paź 2019, 12:28

JOKER napisał(a):
tomeczz napisał(a):
JOKER napisał(a):[b]
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?

J


na planety sensowna srednica sądziłem dłuższy czas wynosi 5 cali.
Doswiadczenia z seeingiem tego roku skłaniają mnie ku liczbie 4


no to Krzysiek i Daniel przepłacili ... :lol:


Pytałeś w innym wątku co to znaczy seeing na poziomie 80mm czy100mm.
Poniżej masz odpowiedź:
w pierwszym przykładzie seeing na poziomie 90mm, a w drugim na poziomie powyżej 90mm
Oglądać od 6.00 (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby obejrzeć wszystko)
Wynik ze słabszym seeingiem w 8.25
Wynik z lepszym seeingiem w 9.55

Gdyby kogoś intrygowało dopasowanie piksela ("powiekszenie") - były bardziej niekorzystne dla mniejszego teleskopu - czyli C90
No i oczywiście składanka z wielu setek pojedynczych zdjęć przekłada się na lepsze zdjęcie niz wizual. Im większy teleskop tym bardziej premiuje detal w astrofoto w stosunku do wizuala.

wideo
https://www.youtube.com/watch?v=yxIeAAEpnSk
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 25 Paź 2019, 13:46

JSC ty kazdym forum szukasz zadymy ?

Na tym forum Krzysiek moze Ci powtorzyc to co inni koledzy zrobili jak widze malo skutecznie .

Nie prowokuj , a jak nie mozesz wytrzymac to przeczysc optyke ...to pomaga.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 25 Paź 2019, 13:50

JOKER napisał(a):JSC ty kazdym forum szukasz zadymy ?

Na tym forum Krzysiek moze Ci powtorzyc to co inni koledzy zrobili jak widze malo skutecznie .

Nie prowokuj , a jak nie mozesz wytrzymac to przeczysc optyke ...to pomaga.


J


Filmik człowieka, który dużo wie o obserwacjach i o optyce Ci nie pasuje?

O co chodzi?
Ostatnio edytowany przez JSC 25 Paź 2019, 14:06, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdaniel | 25 Paź 2019, 13:53

Koledzy, zadymę proponuję przenieść do PW a nie w wątku. :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2019, 14:17

Cześć.

Moim zdaniem praktykujcie porównujcie i nie sugerujcie się w 100% wypowiedziami w sieci.Ale wszelkie porównania przeróżnym sprzętem a nie jednym i tym samym D-20mm.Wyróbcie sobie własne zdanie też pod względem jakie u was w miejscu zamieszkania są faktycznie najczęściej Seeingowe warunki.Z tym Seengiem to też różnie i są lokalne różnice , które wcale nie występują tak rzadko.To co ja wam tu wcześniej napisałem , wszystko jest z praktyki. Nie wstawiam tu żadnej Lipy i piszę nie stronniczo lecz tak jak ja to widzę.Można się sugerować tym co piszę , ale również też i nie.W każdym razie szczerze to już powoli zaczynają mnie śmieszyć te małe Aperturki rzędu 80mm i do nich wstawki jakoby to nie było sensu mieć większego Teleskopu czy innego Instrumentu.
Polecam Dużo Praktyki i Często a nie jednostkowe akurat przypadki...bo akurat kiepski był Seeing lub szedł Front.Średnia np. z roku wyciągnięta na podstawie wykonanych obserwacji różnymi Aperturami w tym samym czasie.Moje opinie są pod tym względem na pewno wiarygodne , gdyż mam cały czas dostęp do wszelakich pod ręką sprzętów pod względem Apertury , Konstrukcji , Budowy , Systemu Optycznego , itp.Zaczynając od 80ED do SCT 11" włącznie.Jak ktoś niema w praktyce dostępu i nie ma możliwości porównania w tej samej chwili przeróżnych konstrukcji i Apertur.To szkoda jego klepania.Ot i wszystko co myślę na ten temat w temacie.Sugerować się można częściowo tylko przy wyborze sprzętu i jego zakupie.Ale potrzeba potwierdzenia w praktyce , bez tego szkoda w ogóle podchodzić do jakichkolwiek udowodnień i dyskusji.Upierać się przy swoim to ja też mogę , ale staram się pisać to co jest w praktyce i co widzę a nie co tam mi sugerują inni , lub co stosowne by było napisać do jakiegoś trendu czy tam bo tak wypada.Nie interesują mnie takie pierd... , liczy się dla mnie praktyka i tyle. :!: Już tu bywali tacy co pisali z powietrza i wyciągali wnioski samemu nie mając nigdy kontaktu i praktyki z danym sprzętem.Jak sami nie potwierdzimy to dla mnie to zwykłe błazeństwo wypisywać nie potwierdzone a powielone czyjeś opinie lub wnioski. :!: Jak potwierdzimy sami jakość , czy też użyteczność sprzętu w praktyce to wtedy tak , możemy podeprzeć się innymi potwierdzającymi recenzjami czy opisami , ale nie jak sami jesteśmy pod tym względem "w lesie". :!:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 25 Paź 2019, 15:29

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Moim zdaniem praktykujcie porównujcie i nie sugerujcie się w 100% wypowiedziami w sieci.Ale wszelkie porównania przeróżnym sprzętem a nie jednym i tym samym D-20mm.Wyróbcie sobie własne zdanie też pod względem jakie u was w miejscu zamieszkania są faktycznie najczęściej Seeingowe warunki.Z tym Seengiem to też różnie i są lokalne różnice , które wcale nie występują tak rzadko.To co ja wam tu wcześniej napisałem , wszystko jest z praktyki. Nie wstawiam tu żadnej Lipy i piszę nie stronniczo lecz tak jak ja to widzę.Można się sugerować tym co piszę , ale również też i nie.W każdym razie szczerze to już powoli zaczynają mnie śmieszyć te małe Aperturki rzędu 80mm i do nich wstawki jakoby to nie było sensu mieć większego Teleskopu czy innego Instrumentu.


Czytasz to, czego nie napisałem...
JOKER pisał o aperturze 45cm... na innym forum wysmiewał mnie, ze nie ma czegos takiego jak seeing dla 60mm czy tam 100mm... Pokazałem wiec, że moze byc taki i nawet często taki bywa, a szczególnie wtedy, gdy planety są nisko nad horyzontem. Sam pisałeś, ze w tym roku planety były bardzo słabe... bo fronty... 8)

Zamiast podziękowania za rzeczowy filmik wyjaśniający wiele spraw dostałem brudną ścierą w twarz :lol:

To , ze warunki mogą byc lepsze mozna poogladac na fotkach (np. Damiana Peach'a)... ale jak to mówią ogrodnicy nie przesadzajmy z tym seeingiem odpowiednim dla 45cm apertury w Polsce (i to szczególnie w wizualu).
Ostatnio edytowany przez JSC, 25 Paź 2019, 15:40, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 25 Paź 2019, 15:38

tomeczz napisał(a):
JOKER napisał(a):[b]
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?

J


na planety sensowna srednica sądziłem dłuższy czas wynosi 5 cali.
Doswiadczenia z seeingiem tego roku skłaniają mnie ku liczbie 4


Tomeczz bardzo Ci dziękuję za tego posta... Poczułem, że jestem na rzeczowym forum astronomicznym, a nie forum fantazy.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdaniel | 25 Paź 2019, 16:29

Kurczę. Ja nie mogę zrozumieć jednej tylko rzeczy. Jest nas tylu. Łącznie mamy tyle sprzętu, przeróżnego. Piszemy o sprzętach. Ja też cenię sobie praktykę. Nie znałem takiego sprzętu jak LZOS i dopiero gdy zadałem pytanie o ten sprzęt to się dowiedziałem czym on w rzeczywistości jest. I na tej podstawie zacząłem kwestionować sens tego zakupu. Więc drodzy koledzy. Pomogliście mi kupić odpowiedni refraktor.
Każda wypowiedź w tym wątku była cenna.
Teoria osób, które nie patrzyły przez to szkło o tym, że LZOS to jeden z najlepszych refraktorów oraz praktyka potwierdzającą jego jakość pomogła mi postawić sprawę jasno i doskonale wiedziałem czego chcę.
Natomiast podważanie przeróżnych wypowiedzi wpadające potem w konflikt to niestety nie tędy droga.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2019, 17:23

JSC napisał(a):
tomeczz napisał(a):
JOKER napisał(a):[b]
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?

J


na planety sensowna srednica sądziłem dłuższy czas wynosi 5 cali.
Doswiadczenia z seeingiem tego roku skłaniają mnie ku liczbie 4


Tomeczz bardzo Ci dziękuję za tego posta... Poczułem, że jestem na rzeczowym forum astronomicznym, a nie forum fantazy.


Ooo to faktycznie jest Post do rzeczy 4" , ja akurat się z tym nie zgodzę.Zgodzę się że są Seeingi kiedy i w 4" mniej widać , ale kiedy w 4" widać więcej to i tak samo więcej widać dla przykładu w 6" i 8" a w tych większych Aperturach przy okazji widać dużo więcej detalu i na Księżycu i na Planetach.Ja tam wolę dysponować odpowiednio większym sprzętem 6"-8" , gdyż i tak w 80% oglądania zawsze widzę w nim o wiele więcej niż z Apertury np. mojego APO WO 98 FLT 4".Nawet przy średnich warunkach i nie wiem o czym tu w ogóle dyskutować.Dla mnie po prostu niema tematu.Jak w 4" słabo widać to oglądam co innego niż Planety , no ale wtedy to naprawdę jest już kiepsko.I to co widać wtedy w 4" to i w 6" też się zobaczy.Sama logika nic poza tym.Nie piszę tu o dużych Aperturach rzędu 12" i wzwyż , gdyż tu trudniej o bardzo dobre obrazy , ale tak do 8" i max 10" spokojnie można oglądać i być też często zadowolonym.JSC ewidentnie brakuje Ci praktyki i porównań z większym Aperturowo sprzętem , nie mówię tu o jednorazowym kiedyś tam przy jakichś okazjach i jak akurat jeszcze było kiepsko , ale o częstych porównaniach.Ot wszystko.Ja wiem że dla Ciebie 1 czy 5 Kraterków w Plato to mała stosunkowo różnica , więc myślę że w ogóle na ten temat szkoda mojego klepania.Szczerze to myślę że nie masz bladego pojęcia co widać np. na Planetach w świetnym sprzęcie przynajmniej 6"-10" jak są bardzo dobre warunki. Gdybyś tego doświadczył to nie wstawiał byś tych postów w takim charakterze i nie pisał byś takich pie....że 1 a 3 lub 5 Kraterów różnicy to niewielka różnica.Nie wiem może Ty się za dużo naoglądałeś jakichś zdjęć , gdyż taka różnica to bardzo duża różnica w wizualu.Miałeś nadzieję na setki Kraterków w środku Plato czy jak? Jak nie wiesz to Cię uświadomię tak , jak tylko w samym Plato widać ich więcej to sobie wyobraż ile więcej widać w innych rejonach Księżyca , kiedy oglądana powierzchnia jest nimi po prostu usiana , czego niestety nie dojrzysz w D-80mm i będzie to widać od razu patrząc na Księżyc w większej Aperturze , na pierwszy rzut oka że jest widoczniej w detal Bogato.Nie tylko bogactwo mniejszych kraterów , ale i innego również detalu.Wiedział byś też o tym że bowiem często i gęsto świetnie można pooglądać dużo w 6"-8" i widzieć naprawdę bardzo wiele.Nawet w dobrym optycznie Newtonie np.8". Jakość tego obrazu to już inna Bajka , wiadomo że w Refraktorze APO będzie najlepiej potem ED , jakiś Mak-Newton czy MK , Newton z małym LW , SCT , itd....Ale co się tyczy widoczności ilości detalu na tarczach Planet czy na Księżycu to , Sory ale nie mam pytań...Zostańcie przy tych 4" lub nawet zejdżcie do 1" bo Seeing nie pozwala i powodzenia...Ewentualnie Okulista się kłania , wszystko jest możliwe. :D Temat przynajmniej żyje choć w sumie zaśmiecamy Danielowi.Można też myślę utworzyć osobny temat odnoście oglądania różnymi Aperturami Księżyca i Planet przy naszych warunkach Seeingowych. :D

P.S.Takie wpisy to jest normalna dezinformacja i wprowadzanie w błąd , potem ludzie czytają i boją się sięgnąć po większy Aperturowo Instrument i kupują małe zabawki , gdyż są przekonani że i tak w większym nic więcej nie zobaczą a jak już zobaczą to tylko parę razy w roku lub że będzie nie wiem jak kiepsko widać ze względu na Seeing.
Na tym kończę zaśmiecanie tematu Daniela , ale ktoś powinien reagować...Zmykam daleko stąd , chyba że zacznie się pisać nadal o Refraktorach APO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 25 Paź 2019, 18:40

Krzysiu łajacie Vixena 80/1200 f-15 a nie porównywałeś go z większą apretura.Tylko przytaczasz ED 80 dla mnie to chore by krótki astrofotograw na planetach stawiać obok planetarnego f-15 rasowego Vixena.Ja porównywałem bo obok tego Vixena stał GSO 12 i MN Intesa.Oglądać placki a kule to co innego a detal zostawmy sondom kosmicznym.Co kogo cieszy niech Go cieszy.Taki Vixen 80/1200 to moje marzenie.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2019, 19:14

Krzysztof ja nie neguję tego Refraktora Vixen AC 80/1200mm , tylko wypowiedzi odnośnie Apertury i warunków jej wykorzystania. Jak ktoś chce mieć obraz stojący w miejscu prawie jak na zdjęciu to faktycznie nawet Polecam oglądać sprzętem około D-2". Nie takimi Refraktorami AC z małym F oglądałem Planety czy Księżyc. Pod względem jakości optyki jest na pewno bardzo dobry , tylko piszę o czym innym. :idea: Przytaczam mój np.WO 98 FLT APO czy inne Edki , itp. do porównań z praktyki w stosunku do większych Apertur , generalnie Apertury.Nie chce mi się już pisać , powaga , 80 ED to nie Astrograf , że akurat tak jest często wykorzystywany z korektorami do astrofoto to jego zastosowanie jest wszechstronne i uniwersalne. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 25 Paź 2019, 19:37, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 25 Paź 2019, 19:30

okroj napisał(a):Krzysiu łajacie Vixena 80/1200 f-15 a nie porównywałeś go z większą apretura.Tylko przytaczasz ED 80 dla mnie to chore by krótki astrofotograw na planetach stawiać obok planetarnego f-15 rasowego Vixena.Ja porównywałem bo obok tego Vixena stał GSO 12 i MN Intesa.Oglądać placki a kule to co innego a detal zostawmy sondom kosmicznym.Co kogo cieszy niech Go cieszy.Taki Vixen 80/1200 to moje marzenie.


Witam.
Okroj, zaczynam coraz mniej rozumieć z tego co piszesz. Raz że z tego refraktorka przy powerze 200x masz obraz żyleta, teraz że detal na planetach nie ważny bo od tego są sondy kosmiczne. Uświadom mnie proszę po co oglądać planety czy Księżyc jeśli nie po to aby zobacz jak najwięcej szczegółów ?

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postdaniel | 25 Paź 2019, 21:04

Sprawą oczywistą jest, że im większa średnica soczewki tym większa ilość detalu. Im dłuższa ogniskowa tym znowu lepsza jakość wykonania. I o czym tu gadać?
Od nas zależy co bardziej wolimy- zainwestować w długi refraktor o możliwie największej średnicy typowo planetarny czy krótkie apo bardziej lub mniej uniwersalne.
Ja uważam, że wybrałem najbardziej uniwersalny refraktor w możliwie najlepszej jakości na jaki było mnie stać i teraz moja w tym głowa by wykorzystać go najlepiej jak potrafię.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostWerni74 | 25 Paź 2019, 21:28

Danielu, gratuluje zakupu. Tak spoglądam na Twoją stopkę ...wygląda jak choinka:)), aż strach pomyśleć co kupisz na gwiazdkę:))
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

Postdaniel | 25 Paź 2019, 23:07

Werni74 napisał(a):Danielu, gratuluje zakupu. Tak spoglądam na Twoją stopkę ...wygląda jak choinka:)), aż strach pomyśleć co kupisz na gwiazdkę:))


Dzięki i spokojnie. Dążę do redukcji sprzętu do minimum. Zostanie tylko GSO8", LZOS, Asiola. Zobaczymy czy Synte 6" też zostawię czy dalej będę używał jako służbową.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwfifiak | 26 Paź 2019, 11:49

Hej!!!!
Teleskop Daniela to naprawdę piękna maszyna. Byłem z nim kiedy go kupował. Jakość wykonania wręcz poraża. Szanuję jego wybór. Jeśli się nie zamierza czesać ciemnych DS, to faktycznie bardzo uniwersalna maszynka. A najważniejsze w tym wszystkim jest to ŻE DANIEL SIĘ CIESZY. I nie należy psuć mu tej radości. I nie ma w tym nic dziwnego, że jako człowiek wierzący dopatruje się w tym woli bożej. Ja jestem niewierzący ale szanuję to i uważam, że każdy powinien to uszanować. Drażni mnie to, że zamiast merytorycznych wypowiedzi pojawiają się wpisy złośliwe i niemiłe. Powoli post Daniela zaczyna przypominać żenujący napad na Okroja w innym poście. Ludzie opamiętajcie się, przecież nie o to tu chodzi.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 26 Paź 2019, 12:34

Cześć.

Dokładnie tak jest , Daniel dzieli się radością z zakupu tego Świetnego APO LZOS a złośliwcy i zazdrośnicy robią takie wpisy jakoby Daniel się przechwalał , itp.Dziecinada i nic poza tym.Założę się że każdy z użytkowników bez zastanowienia pozbył by się chińskiego Refraktora aby posiadać taką Maszynkę jak LZOS.Tak jest często z tymi wpisami jak ktoś opisze coś z najwyższej półki.To albo niedowierzania albo złośliwe inne wpisy , osobiście to nie przejmował bym się takimi wpisami.Gdyż świadczą one tylko o poziomie piszącego.Ja tam nikomu nic nie zazdroszczę , wręcz przeciwnie też mnie to cieszy że któryś z kolegów posiada taki Ekstra Sprzęt.Ludzie nie takie sprzęty posiadają i miło jak ktoś na łamach Forum podzieli się zadowoleniem z zakupu i przy okazji opisze taki sprzęt.Dobrze wiedzieć jak dobre są w praktyce takie Maszynki i mamy przez to przynajmniej jakieś odniesienie do chińskiej masówki.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 26 Paź 2019, 13:18

Daniel pisz porównaj- masz ED 100 .Cieszę się z Tobą i dam wiarę bo wątpić można po zobaczeniu obrazu przez dany sprzęt.I wtedy jest pora na dyskusję- a i tak oko każdego widzi inaczej.A tu tylko tak być nie może bo Chińskim badziewiu tego nie widać.Przy takim podejściu to tematy typu -Recenzje -Porównania -Testy znikną albo przerodzą się w awantury.To ostatnio już druga.Przykre to co się tu dzieje.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postdaniel | 26 Paź 2019, 14:27

Ja szanuję wypowiedzi każdego na tym forum i tego też oczekuję.
Natomiast wydaje mi się, że może bardziej wypada podkreślić - i każdemu to zalecam- że wszystko to co piszę to moje osobiste wnioski, odczucia i przemyślenia.

Odnośnie posiadania. Największy szok w obserwacji planetarnej przeżyłem gdy po raz pierwszy w życiu, w 2008 r. zobaczyłem przez chińską zabawkę od cioci, Saturna z pierścieniami. To było tak niesamowite, że nawet to rasowe APO nie jest w stanie tego zaskoczenia i przeżycia powtórzyć.

Wniosek jest taki- od nas zależy na ile bardzo cieszy nas posiadany sprzęt. Musimy jednak w naszych wypowiedziach zaznaczać właściwe argumenty. Musimy podkreślać, że to nasze osobiste doznania.
Osoby czytające nasze "oh ah" zachęcam do całkowitego powstrzymywania krytyki lub sprowadzenia autora tych zachwytów na racjonalną ścieżkę w taki sposób by sam wyciągnął odpowiednie wnioski.Ale nie można krytykować kogoś za to, że podoba mu się obraz w redaktorze 50mm.
Ktoś może zachwycić się widokami planet z ciemnego refraktora np f15 i to jest zrozumiałe. Jednym podoba się ilość detalu w połączeniu z jakością obrazu. A innym nawet rasowe sprzęty największej średnicy nie dają tej radości.

Nie chciałem urazić posiadaczy teleskopów z chińskich masówek i nie potrafię uzasadnić skąd taka moja wypowiedź. Jestem zwykłym szarym człowiekiem który stara się odpowiednio wydawać w granicach rozsądku swoje oszczędności.

Koledzy proszę Was szanujmy się! Jest nas niewielu a grono to się stale poszerza. Czyńmy z naszej pasji i z tego forum użytek a nie podziały na lepszych i gorszych.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwfifiak | 26 Paź 2019, 14:47

Hej ponownie!!!
Ja na przykład mam prawie same chińskie masówki. I jestem z nich bardzo dumny :-). Po pierwsze są tanie, po drugie dają masę okazji do ATM'owania. Przeróbek, poprawek, kolimacji, modyfikacji i.t.p.. Super zabawa :-). Daniela trzeba podziwiać a nie krytykować. Ten facet ciężko pracował żeby zarobić na ten sprzęt. Nie jest jakimś nowobogackim gadżeciarzem, który wyciągnął drobne z portfela. Kupił ten sprzęt kosztem wielu poświęceń, żeby dać upust pasji. I nic dziwnego, że tak się nim cieszy. Cieszmy się razem z nim i wkręcajmy na wspólne obserwacje :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostJSC | 26 Paź 2019, 21:51

Krzysztof_P napisał(a):P.S.Takie wpisy to jest normalna dezinformacja i wprowadzanie w błąd , potem ludzie czytają i boją się sięgnąć po większy Aperturowo Instrument i kupują małe zabawki , gdyż są przekonani że i tak w większym nic więcej nie zobaczą a jak już zobaczą to tylko parę razy w roku lub że będzie nie wiem jak kiepsko widać ze względu na Seeing.
Na tym kończę zaśmiecanie tematu Daniela , ale ktoś powinien reagować...Zmykam daleko stąd , chyba że zacznie się pisać nadal o Refraktorach APO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


W filmie miałeś pokazane wszystko jak na dłoni. Obiektywnie! Czegóż więcej chcieć? Dodatkowo autor testu dokładnie wszystko tłumaczy, ze seeing jest różny, ale bardzo czesto zdarza się własnie taki (jak w tym roku dla nisko położonych planet)). Dla mnie ten filmik jest 100% bardziej realny niz fantazyjne opisy o tym co mozna zobaczyć w maknewtonach... a jak przychodzi co do czego to okazuje się, że fronty....


PS
Też masz małe zabawki - po prostu gówno! Bo do oblądania planet - jak Ci JOKER powiedział - dobra bedzie apertura 45cm... :lol:

PS2
Nie wiem czy masz swiadomość, ale właśnie przez takie posty odstraszasz wielu potencjalnych nabywców od zakupu pierwszego teleskopu (szczegónie tych, którzy nie maja wystarczających środków do zakupu maknewtona czy 140mm APO). Nie jest prawdą, tak jak piszesz, ze w małym teleskopie nic nie zobaczysz, to jest totalna bzdura! Kto sie inetresuje astronomią, to nawet szukacz bedzie dla niego bardzo dobrym instrumentem optycznym.
Ostatnio edytowany przez JSC 26 Paź 2019, 22:07, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 26 Paź 2019, 22:01

To też racja , zawsze będą inne większe i lepsze. :D Może też poszukaj jakiś filmik kiedy pokazuje co widać w większym sprzęcie. :D Jak też cytujesz moje wypowiedzi to cytuj też to co napisałem odnośnie większej ilości detalu a nie wybrane fragmenty i odnieś się do całości a nie do wybranego wygodnego fragmentu. :D

Tu masz wpis Krzysztofa , który sam wkleiłeś w swój Temat o Plato i jak dla ciebie 1 czy 5 to żadna różnica to jak napisałem nie mamy o czym nawet dyskutować , to nie APO czy MN , tylko Newton , pisałem o porównaniu z np.6"-8" Newtonem:

Krarery A, B, C, D, E ostatnio obserwowałem planetarnym Newtonem ATM150/1250 na Ścieżków Groniu w średnich warunkach seeingowych, były dobrze widoczne i nie było mowy o jakimkolwiek złudzeniu że one tam są.
Wcześniej często celowalismy w księżyc teleskop ATM 350 /1650 i również nie było problemów z ich lokalizacją.
Ogólnie widziałem je w mniejszym sprzęcie począwszy od małego refraktora AP0 70mm po Newtona SW 114/900 oraz innym seryjnym sprzęcie takim jak SW 200/1200.
Dla obserwatora z dobrym wzrokiem przy sprzyjających warunkach nie są one zbyt trudne do za obserwowania przynajmniej na moich szerokościach geograficznych w górach ponad 700 m n.p.m

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Paź 2019, 22:14, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 26 Paź 2019, 22:14

Krzysztof_P napisał(a):To też racja , zawsze będą inne większe i lepsze. :D Może też poszukaj jakiś filmik kiedy pokazuje co widać w większym sprzęcie. :D Jak też cytujesz moje wypowiedzi to cytuj też to co napisałem odnośnie większej ilości detalu a nie wybrane fragmenty i odnieś się do całości a nie do wybranego wygodnego fragmentu. :D :wink:


Takich filmików porównujacych obiektywnie teleskopy jest jak na lekarstwo, dlatego wstawiłem ten, bo zupełnie przez przypadek nawinał mi sie pod rękę. A nawinął mi się, bo poszukiwałem informacji o teleskopie, który byłby na tyle mobilny, abym mógł go zabierac na piesze wycieczki.

Zaczałem się poważnie zastanawiac nad takim sprzecikiem (np. Maczkiem 100mm), bo widze, że bardzo wiele tracę z obserwacji przez zakup nieprzenośnej kobyły (tak, tak... ten Vixen 80/1200 na montażu NP jest już poza zasięgiem pieszej mobilności).

W obserwacjach astronomicznych ten teleskop jest lepszy, przez który częściej obserwujesz.
W moim wypadku jest to ten mniejszy teleskop...

Co do możliwości danego teleskopu - zawsze mozna sobie wejścić w dział astrofoto i porównać np. Jowisze z różnych apertur i samemu wyrobic sobie zdanie. Porównac je sobie z różnych sezonów, gdy były na różnej wysokości na niebie. Astrofoto nie oddaje tego co widzimy w wizualu, ale ogólne pojęcie o oddziaływaniu seeingu na detal mozna sobie wyrobić nawet dzięki zdjeciom.
Ostatnio edytowany przez JSC, 26 Paź 2019, 22:20, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 26 Paź 2019, 22:16

Szczerze Ci radzę kup sobie co najmniej jak Maka to 6" a nie pożałujesz.No chyba że ma być mobilny to może mierz w Maka 127mm np. na EQ3-2 , itp.Księżyc ma tak wiele drobnego szczegółu którego przyrost znacznie wzrośnie przy takiej Aperturze.Planety teraz nisko i aby zobaczyć na nich więcej musimy jeszcze poczekać , choć w tym roku miałem naprawdę wspaniały Tranzyt Ganimedesa , który opisałem w jednym z postów wyżej.Twój Vixen na pewno jest bardzo dobry Optycznie w co nie wątpię , ale taki Mak 127mm pokaże naprawdę już więcej nawet tylko na wspomnianym Księżycu ze względu na to jak piszesz o niskim położeniu Planet.Używki Maków 127mm jak widziałem ostatnio na giełdach naszych krajowych , strasznie potaniały , wcale nie potrzeba do tego celu kupowania drogiego większego Maka Intesa czy jakiegoś Super APO :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 26 Paź 2019, 22:33

Krzysztof_P napisał(a):Szczerze Ci radzę kup sobie co najmniej jak Maka to 6" a nie pożałujesz.No chyba że ma być mobilny to może mierz w Maka 127mm np. na EQ3-2 , itp.Księżyc ma tak wiele drobnego szczegółu którego przyrost znacznie wzrośnie przy takiej Aperturze.Planety teraz nisko i aby zobaczyć na nich więcej musimy jeszcze poczekać , choć w tym roku miałem naprawdę wspaniały Tranzyt Ganimedesa , który opisałem w jednym z postów wyżej. :D :wink:


W trakcie obserwacji pewnie bym nie żałował o ile... w ogóle by do nich doszło, bo nie chcialoby mi się ładować i rozładowywac dziesiatek kilogramów klamotów. :mrgreen:

Obserwacje powinny być przede wszystkim łatwe i przyjemne. Im więcej przy tym detalu tym oczywiście lepiej, ale i tak nie zobaczysz detalu jak z sond kosmicznych.
W którymś miejscu dochodzisz do sciany z aperurą, a właściwie z cięzarem i niewygodą noszenia. Dla jednych jest to mniej a dla innych wiecej. A przezycia z obserwacji są takie jak napisał Daniel - nigdy nie zapomnę pierwszego Jowisza czy pierwszego Saturna, ze Skyluxa 70/700 (lub wczesniej z bratowego MTO1000)... to był najwiekszy szok, pomimo, że z tak małej apertury. Sama świadomość, ze obserwujesz te planety na zywo i mozesz je rozpoznać...
Ostatnio edytowany przez JSC, 26 Paź 2019, 22:37, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 45 gości

AstroChat

Wejdź na chat