Światłosilne APO do planet.

Postanatol1 | 23 Paź 2019, 19:42

daniel napisał(a):Szczerze mówiąc to byłem tak zmęczony że nie miałem sil. Dopiero zajmę się liczeniem. Pewnie ilość detalu będzie niewiele większa ale ta jakość!

Jakość czego, teleskopu czy obrazów? Jeśli chodzi o jakość obrazu to ilość detalu jest ściśle powiązana z jakością obrazu. Dobra jakość obrazu = więcej detalu. Chyba, że jest jeszcze inna jakość obrazu, która nie dodaje szczegółów, ale coś innego. Pytanie co? Bo kupujemy teleskopy żeby widzieć więcej szczegółów , prawda?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJOKER | 23 Paź 2019, 21:11

No niezupelnie jest tak jak mowisz Anatol...
To ze obraz jest dobry nie znaczy ze jest satysfakcjonujący...
Edz.kiedys bardzo szybko opisal to na CN. porownujac lornetki :Fujinon 16x70 z& SM 25x100.
Obraz z Fuji byl ogolnie lepszy /cokolwiek by to nie znaczylo .../ ale tam gdzie siegal SM to Fuji. mógł tylko pomarzyć.
Edz wybral Fujinona ... ale wiele osob wolalo by zajrzec tam gdzie Fuji nie mial zasięgu nawet kosztem nie tak perfekcyjnego obrazu.

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postdaniel | 23 Paź 2019, 21:32

Ja kupuję teleskop nie tyle co do detalu ale jakości. Owszem detal jest bardzo istotny i uważam, że doskonała jakość wykonania optyki nadrabia mniejszą aperture. W ED80 i w SW 120 DSy są podobnej jakości. Pod ciemnym niebem to sprawdziłem.
Zostawiłem 120/600 żeby porównać z LZOSem i jestem przekonany, że albo jakość LZOSa zezre 120/600 i dlatego detal będzie lepszy w LZOSie albo po prostu detal ten sam a jakość optyki lepsza w LZOSIE.
Niestety warunki nie były idealne bo była mgła ale ten Księżyc wyglądał jakby optyki w LZOSie nie było wcale tylko ja bym się przybliżył!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postokroj | 23 Paź 2019, 21:37

Dla mnie odkąd mam f 16 vixena maluszka 50mm jakość się liczy a detal zostawiam sondą kosmicznym.
Daniel gratuluję zakupu.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postanatol1 | 23 Paź 2019, 21:39

JOKER napisał(a):No niezupelnie jest tak jak mowisz Anatol...
To ze obraz jest dobry nie znaczy ze jest satysfakcjonujący...
Edz.kiedys bardzo szybko opisal to na CN. porownujac lornetki :Fujinon 16x70 z& SM 25x100.
Obraz z Fuji byl ogolnie lepszy /cokolwiek by to nie znaczylo .../ ale tam gdzie siegal SM to Fuji. mógł tylko pomarzyć.
Edz wybral Fujinona ... ale wiele osob wolalo by zajrzec tam gdzie Fuji nie mial zasięgu nawet kosztem nie tak perfekcyjnego obrazu.

J

W sumie to właśnie o tym pisałem, bo wg mnie ważniejszy jest detal/zasięg, w końcu po to kupujemy teleskopy czy lornetki żeby widzieć więcej. Kluczowe w wypowiedzi Daniela jest słowo "jakość". Jak on je rozumie? Jeśli obserwuję np. Księżyc i w dwóch teleskopach widzę dokładnie tyle samo szczegółów, np. tych legendarnych już kraterków w Plato, ale w jednym z tych teleskopów obraz "ma lepszą jakość" to co to właściwie znaczy? Że kolor jest ładniejszy? A może cienie bardziej ostre? No ale jeśli są mniej ostre to nie zobaczę tyle samo szczegółów, więc jakość wiąże się z ilością detalu czy nie?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postdaniel | 23 Paź 2019, 22:27

Ja uważam, że to kwestia indywidualna.
Ja wolę rozkoszować się wspaniałą ostrością, kontrastem ale i detalem. Więc gdzieś musi być granicą aby to wszystko pogodzić.
Edek zaskoczył mnie znakomitą jakością planet i sprawił, że pokochałem refraktory. Zawsze czułem satysfakcję z jakości obrazu i nigdy nie planowałem jego sprzedaży. Stosunek jakości do ceny jest jak najbardziej odpowiedni.
Bardzo mile wspominam pierwszą synte 8" która detalem Marsa z Olympus Moon rozbroił mnie!
Ale niby te newtony takie super ale jak się patrzy przed dobry refraktor to zaczyna się rozumieć co jest najważniejsze.
Nigdy nie miałem w newtonach tak czystych obrazów. Zawsze sprawdzałem kolimację i offset bo ciągle miałem wrażenie że te obrazy nie są takie jak powinny. W newtonach są takie miękkie i trzeba idealnych warunków aby pokazały pazur.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 22:31

Cześć.

Aby się przekonać co to znaczy jakość wystarczy porównać Refraktory np. 100ED SW z np. FS 102 Takahashi.Dla mnie wszystkie walory obrazu od razu widocznie lepsze , włącznie z kolorystyką samych Planet , kontrast , ostrość , oddanie barw , naturalność , krystaliczność obrazu.Dlatego Super APO tych samych parametrów jest średnio 3X , 4X droższe niż chiński odpowiednik. Rodzaj i gatunek użytego szkła ma tu duże znaczenie jak i czy obiektyw z przerwą powietrzną czy np.olejowy, przy tych samych dokładnościach zakładamy obiektywu obrazy będą jednak lepsze pod każdym względem z obiektywu na lepszym szkle a najlepsze myślę z Fluorytu nie syntetycznego , takiego właśnie jak Dublet Takahashi. Inne przykłady świetnych APO to: Tryplet LZOS , TEC USA , AP.Nie sama dokładność obiektywu ale właśnie gatunek użytego szkła przekłada nam się na walory obrazu.Dlatego mamy tak zróżnicowane ceny , APO 150mm na lepszym droższym szkle nie równa się innemu APO 150mm na tańszym odpowiedniku zakładając te same dokładności np. Strehl Ratio.Jeden z najlepszych Refraktorów jaki powstały do Planet to dla przykładu LZOS 130/1200mm APO Tryplet , Takahashi FS128mm APO Dublet Fluorytowy nie na syntetycznym fluorycie FPL53, itp.Dlatego też i cena np. TS 130 APO nie wynosi tyle co cena za LZOS 130 APO. :D Ceny przekładają się na końcową jakość a nie są wzięte z powietrza , ot i wszystko. :D Kogo stać to bierze rasowe porządne APO a kogo nie to tańszy chiński odpowiednik. :D A różnice w generowanym obrazie dla mnie nie podlegają nawet dyskusji. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 23 Paź 2019, 22:56, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 23 Paź 2019, 22:39

W sumie uważam, że dość złożona kwestia. Różne są wyróżniki jakościowe. Część z nich może być powiązana z lepszą widocznością większej ilości detalu, część niekoniecznie. Ale te mniej związane z ilością detalu wcale moim zdaniem nie są związane tylko z jakością optyki bo z aperturą moim zdaniem też. Jakość obrazu to nie jest moim zdaniem to samo co jakość optyki. oprócz jakości optyki apertura na jakość obrazu tez wpływa. weźmy chociaż pod uwagę takie wyróżniki jak kontrast kolorystyczny. Możemy widzieć dwa te same detale ale w jednym teleskopie będzie to wyglądało pod tym katem lepiej niż w innym i w tym przypadku raczej lepiej w tym z większą aperturą :) Nie neguję bynajmniej wpływu na to jakości optyki, użytego szkła itp. ale raczej w soczewce 50 mm nawet przy wyśmienitej jakości optyki raczej specjalnego kontrastu kolorystycznego nie zobaczymy na planetach :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 22:46

Dariusz.p napisał(a):W sumie uważam, że dość złożona kwestia. Różne są wyróżniki jakościowe. Część z nich może być powiązana z lepszą widocznością większej ilości detalu, część niekoniecznie. Ale te mniej związane z ilością detalu wcale moim zdaniem nie są związane tylko z jakością optyki bo z aperturą moim zdaniem też. Jakość obrazu to nie jest moim zdaniem to samo co jakość optyki. oprócz jakości optyki apertura na jakość obrazu tez wpływa. weźmy chociaż pod uwagę takie wyróżniki jak kontrast kolorystyczny. Możemy widzieć dwa te same detale ale w jednym teleskopie będzie to wyglądało pod tym katem lepiej niż w innym i w tym przypadku raczej lepiej w tym z większą aperturą :) Nie neguję bynajmniej wpływu na to jakości optyki, użytego szkła itp. ale raczej w soczewce 50 mm nawet przy wyśmienitej jakości optyki raczej specjalnego kontrastu kolorystycznego nie zobaczymy na planetach :)


Ale na szukacz na pewno będzie to już myślę odpowiednia Apertura.Zobaczymy jak porównamy z innym słabszym obiektywem też D-50mm ale przy mniejszym odpowiednio powiększeniu. :wink: Z lepszego obiektywu też utrzymamy lepszą jakość obrazu przy użyciu większego powiększenia a w słabszym szybciej nam siądzie obraz.Sam Księżyc może nam już pokazać te różnice w obrazie.Będzie po prostu lepiej ogólnie wyglądał z obiektywu na lepszym szkle. :wink:Jest wiele korekcji przeróżnych Aberracji nie tylko AC.To temat rzeka. :wink: Dla przykładu EDKI SW wprowadzają brązowawy zafarb detalu Planet i to już ma widoczny wpływ na jakość kolorystyki detalu Planet w obrazie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 23 Paź 2019, 22:54

Krzysztof_P napisał(a):
Dariusz.p napisał(a):W sumie uważam, że dość złożona kwestia. Różne są wyróżniki jakościowe. Część z nich może być powiązana z lepszą widocznością większej ilości detalu, część niekoniecznie. Ale te mniej związane z ilością detalu wcale moim zdaniem nie są związane tylko z jakością optyki bo z aperturą moim zdaniem też. Jakość obrazu to nie jest moim zdaniem to samo co jakość optyki. oprócz jakości optyki apertura na jakość obrazu tez wpływa. weźmy chociaż pod uwagę takie wyróżniki jak kontrast kolorystyczny. Możemy widzieć dwa te same detale ale w jednym teleskopie będzie to wyglądało pod tym katem lepiej niż w innym i w tym przypadku raczej lepiej w tym z większą aperturą :) Nie neguję bynajmniej wpływu na to jakości optyki, użytego szkła itp. ale raczej w soczewce 50 mm nawet przy wyśmienitej jakości optyki raczej specjalnego kontrastu kolorystycznego nie zobaczymy na planetach :)


Ale na szukacz na pewno będzie to już myślę odpowiednia Apertura.Zobaczymy jak porównamy z innym słabszym obiektywem też D-50mm ale przy mniejszym odpowiednio powiększeniu. :wink: Z lepszego obiektywu też utrzymamy lepszą jakość obrazu przy użyciu większego powiększenia a w słabszym szybciej nam siądzie obraz.Sam Księżyc może nam już pokazać te różnice w obrazie.Będzie po prostu lepiej ogólnie wyglądał z obiektywu na lepszym szkle. :wink:Jest wiele korekcji przeróżnych Aberracji nie tylko AC.To temat rzeka. :wink:

Ależ jak najbardziej się Krzysztof zgadzam :) Nie napisałem nic co by temu przeczyło :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 23:00

Wiodące firmy stosują przeróżne kombinacje użytych szkieł do projektów obiektywów.Często podają tylko jeden użyty gatunek a o reszcie nic nie wiemy , to tajemnice handlowe i projektu.Ważny jest efekt końcowy.Cena jest najlepszym wyznacznikiem tego co i za ile kupujemy.Edki SW są bardzo dobre , ale przy tej cenie , nic poza tym , w większej cenie dostaniemy lepszą jakość czego nie będzie w Edkach SW ot i wszystko. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 23:06

Daniel zrobił Super zakup , taki APO LZOS D-115mm to niezły wydatek , ale i Super Refraktor APO.Zakładam się że bije na łeb na szyję Refraktor 120ED , nawet nie wiem jak dokładny optycznie , tu gra rolę użyte szkło no i LZOS to Tryplet.Sam posiadam WO APO TRYPLET D-98mm , F-618mm , F-6,3 z Rosyjskim obiektywem Firmy ASTREYA i wiem o ile jest lepszy od 100ED SW.Dla mnie nie ma o czym mówić , obrazy daje podobne do TAKA FS 102mm.Kontrast , kolorystyka , ostrość są oszałamiające w tym "maleństwie". :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 23 Paź 2019, 23:11, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 23 Paź 2019, 23:07

Czy zawsze cena jest dokładnym wyznacznikiem jakości to już by można dyskutować. Aczkolwiek w branży astro w taką dyskusję nie wejdę bo tu by trzeba było znać perfekcyjnie ten rynek. Jednak inne branże dowodzą, że nie tak do końca :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 23:13

Owszem może być czasem różnie , ale standardy SUPER APO Najlepszych Renomowanych Światowych Firm są trudne do pobicia przez inne chińskie tańsze APO.Pamiętam też mój były Refraktor Japan BORG 125mm APO z obiektywem Pentaxa Japan.Porównanie miałem z dobrym optycznie 120ED , Borg dawał piękne obrazy , pod każdym względem lepsze i ładniejsze od 120ED.Tylko że taki Borg to wydatek na giełdzie U.K. około 10-11K a nie 3-4K jak za SW 120ED.Teraz Borgiem APO cieszy się Kolega Joachim , kupił u mnie za około 7K , tyle co dałem za niego z Francji. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 23 Paź 2019, 23:18, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 23 Paź 2019, 23:17

wiesz nie o to mi chodziło by tu zaraz porównywać chińskimi apo. Ale przypuszczam, że jak w każdej branży to też nie jest tak, że zawsze jak apo jednej firmy jest nieco tańsze to jest gorsze od nieco droższego innej. Tu też może być różnie różne czynniki wpływają na cenę. W tym marketing, ukształtowany prestiż firmy, itp
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 23:20

Oczywiście , masz też rację , natomiast poczekamy zobaczymy co będzie dalej.Ja widzę że jest coraz gorzej , już zastępują szkło FPL53 , tańszym odpowiednikiem FPL55 , i zachowując te same parametry obiektywu nie kojarzy mi się to najlepiej.Dobrym przykładem jest nie udany EDEK SW 150mm na FPL55.APM 152mm którego kupiłem jest lepszy choć na FPL51 , nie znam drugiego gatunku szkła w tym Dublecie , ale i APM to nie to co Takahashi Dublet Fluorytowy 152mm , stary porządny Japoński wyrób Firmy Takahashi.Jakoś nie widzę konkurenta konkurenta dla TAKA FS 152mm oprócz LZOS APO Tryplet D-152mm.Gdyby nie ta cena to od razu brałbym bez zastanowienia Tryplet LZOS D-152mm , lub używkę Taka FS 152mm.Jak w Edkach SW zmienią szkło na tańsze FPL55 to , ja już całkowicie dziękuje , myślę że to tylko kwestia czasu.Ciekaw jestem czy poinformują w nowej specyfikacji , myślę że... no nie wiem... Ja bym tam raczej nie informował o tym szczególe nikogo , albo bym napisał że tajemnicze super nowe szkło sprawiające Cuda. :lol: :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 23 Paź 2019, 23:53, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 23 Paź 2019, 23:30

A mnie osobiście refractor 100ed nie zaskoczyło pozytywnie ...byc moze dlatego ze mam kiepski seeing i 100ed nie moze rozwinac skrzydal ? a kazde sredniej jakosci juz 90mm achro o f <9 depcze mu po pietach...
Lubie duze obrazy np.kraterow Ksiezyca z newtona >20cm,duze zrenice wyjsciowe przy rownie duzych adekwatnych do obserwcji powiekszeniach a osobiscie uwazam, ze najważniejszym czynnikiem jest cena/jakosc.
Jesli sprzet A jest 20x drozszy od sprzetu B to powinien tyle samo razy byc lepszy ...a wiemy doskonale ,ze tak nie jest.

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 23:35

Masz Jacku rację , tak nie jest , przyrost ceny nie równa się przyrostowi jakości czy ilości np. widocznego detalu , dlatego np. niektórzy też uważają że wcale w większym nie widać więcej i np. czy 1 czy 5 mniejszych Kraterków w Kraterze Plato to mała różnica i wystarczy mieć Refraktor Dobry D-80mm AC. :D Ja tam jednak wolę widzieć to "niewiele więcej" i w lepszej jakości , ale to już moje osobiste zdanie.Zamiast Refraktora APO około 180mm kupiłem Maka 8" Intesa i powiem tak , nie jest żle a jak jest dobrze to i czasem Rewelacyjnie.Krótki Mak to też i nie długie duże APO , brałem wiele pod uwagę.Wszędzie i cały czas jakieś kompromisy , tak to już jest.Bolączka to cena Refraktora Super APO , na pewno największa przeszkoda w zakupie. :D :wink:

"Pal sześć licho z tym Seeingiem". :D
To też bym kupił bez dwóch zdań: https://forum.astronomie.de/threads/lzo ... 00.279788/ :D
Tylko Lotto , Lotto. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 24 Paź 2019, 09:42

Dochodzę do wniosku ze szkoda kasy na tak duze i drogie super APO z powodu braku gl.czynnika : czyste ,stabilne arizonskie niebo.
Tylko pod takim niebem bedzie wstanie w 100% wykorzystać pelne walory duzego APO a wiec nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postdaniel | 24 Paź 2019, 10:05

Generalnie to nie mogłem przeboleć tego LZOSa, że się sprzedał. Zwłaszcza jak zobaczyłem cenę na eBay za 100mm około 15k.
Ale nie oszukujmy się nie miałem wtedy kasy i zacząłem odkładać na jakieś tam Apo. "Jakieś tam" nie dawało by mi spokoju bo myślałbym, że w LZOSie mogłoby być lepiej. Myślałem o tryplecie 130 TSa ale nowy kosztuje około 8k - moim zdaniem jak na porządne rasowe APO o tej średnicy to trochę za mało. LZOS 130 to kwota ponad 20k.
Więc gdy Grzegorz napisał, że wraca na sprzedaż bo znajomy kupuje większy to po prostu cieszyłem się jak dziecko. Mam wreszcie psychiczny spokój i teraz czas sprawdzić co ta zacna maszynka potrafi.
Kupiłem go tak na prawdę za 1/4 ceny nówki i 1/3 ceny używki. Więc o czym tu gadać. Średnice średnicami ale wolę mieć te 15 mnie mniej w porównaniu do 130 ale mieć z tyłu głowy, że nie kupiłem chińskiego kapcia.
Tutaj zdecydowanie nie śmierdzi chińszczyzną.
W tej cenie co ja dałem mógłbym kupić jedynie SW ED 120 ale to tylko 5mm różnicy.
Ja jestem mega zadowolony z zakupu i czekam tylko na ładną pogodę.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostWerni74 | 24 Paź 2019, 10:10

A ja na wspólne testy:)), chuchaj dmuchaj coby chmur ne było i robimy wypadzik na wspólne obserwacje. PS. Gratuluje zakupu, ja może kiedyś na emeryturę coś takiego kupie o ile ...finanse pozwolą:))
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 10:35

JOKER napisał(a):Dochodzę do wniosku ze szkoda kasy na tak duze i drogie super APO z powodu braku gl.czynnika : czyste ,stabilne arizonskie niebo.
Tylko pod takim niebem bedzie wstanie w 100% wykorzystać pelne walory duzego APO a wiec nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo.


J


Jacku mnie to jakoś nie zraża , jak jest kiepsko Seeingowo to i w mniejszym Refraktorze też nie ma szału z detalem nawet w 100ED czy 120ED.Jak jest w miarę dobrze to w mniejszym Refraktorze też widzę więcej a jeszcze więcej w Maku 8" przy tym samym powiększeniu.Generalnie to w Maku i tak przeważnie widzę więcej niż z Refraktora APM 152mm , nawet przy średnich warunkach przy tym samym powiększeniu dla przykładu 150X.To co widzę w Refraktorze APM 152 nie widać w Edkach SW ani 100mm ani 120mm czy w moim obecnym Refraktorze WO 98mm FLT , choć w WO obrazy i kolorki Planet są Super w stosunku do Edków SW i widzę jego przewagę optyki w walorach obrazu w stosunku do Edków SW.A Mak 8" to nie lustro 12"-14" i w większości sesji sprawdza się dobrze , no chyba że idzie front to wszystko płynie jak rzeka i nawet w małym stosunkowo Refraktorze jest Lipa.Tak myślę że 8" i tak do około 10" jeszcze da się w miarę często wykorzystać na Planetach i Księżycu.Miałem większe Newtony 12" i więcej ponad 14" , tu był już większy problem , ale jak były warunki to nie żałowałem że je posiadam. :D I jeszcze jedno , jak mamy bardzo dobrą optykę to nawet jak nam faluje trochę obraz to masa detalu się pojawia chwilami pod płaszczem falowania a jak mamy przeciętną to tego detalu chwilami ostrego po prostu nie widać.To wiem na pewno , dlatego z doświadczenia jak tylko spojrzę w okular z danym sprzętem nawet przy średnich warunkach Seeingowych to praktycznie od razu wiem czy jest coś wart czy też chiński bubel.Po prostu nawet w średnich warunkach jak sprzęt jest bardzo dobry optycznie to widać Potencjał a jak jest Lipa to i dobry Seeing nie pomoże i nie zobaczymy tego co widać w dobrym optycznie sprzęcie. :D W tym roku na Zlocie Kudłacze 2019 to była porażka , szedł front i dlatego była taka Lipa jak oglądaliśmy Jowisza i w CFF 185mm APO i w moim Maku Intesa 8". Przy dobrych w miarę warunkach to myślę że byłbyś zaskoczony co można zobaczyć na tarczy Jowisza.Jak sobie przypomnę nawet z mojego balkonu pomimo niskiego położenia Planet Jowisz i Saturn , to jak były dobre warunki to obrazy z Maka 8" powalały.Zbyszek ZP53 parę razy stwierdził że nie ma co oglądać Planet innym sprzętem jaki posiadamy w tym i większe SCT , gdyż ten Mak 8" po prostu POWALA tym co i w jakiej jakości widać i pokazuje na Jowiszu.Ja się już tak naoglądałem przeróżnym sprzętem Planet że wiem co jest w temacie.Cofnąć to się już na pewno nie cofnę niżej , ewentualnie dłużej zatrzymam się przy obecnym Maku 8". Kiedyś oglądając Tranzyt Ganimedesa na tle pociemnienia biegunowego Jowisza było widać kulkę Ganimedesa i jego cień na tle pociemnienia.Ponadto sam Ganimedes był kulką a nie plackiem i obraz był tak przestrzenny i z takimi walorami że... , a tam szkoda pisania...sam Ganimedes pokazywał chwilami z której strony jest przez Słońce oświetlony , więcej to chyba już nie muszę pisać... :D Nie interesują mnie też komentarze niedowiarków , po prostu za dużo się już naoglądałem przeróżnym sprzętem Planet.Satelity Jowisza pięknie pokazują swoje tarcze i po ich rozmiarach spokojnie można je poróżnić i widać dobrze , który jest większą tarczką a który mniejszą.To są piękne widoczki jak jest dobry Seeing.Jak czytam te opowiastki co widać w małych Refraktorkach AC przy "D" rzędu 50mm-80mm to sobie tak myślę że...w sumie to nie komentuję dla świętego spokoju. :D Po prostu jaki to by nie był sprzęt jak jest optycznie Lipny czy posiada za małą Aperturę to nigdy nam nic nie pokaże więcej z detalu na Planetach , nawet przy Idealnym Seeingu będzie wypadał pod tym względem widocznie słabiej niż dobry optycznie sprzęt o odpowiedniej Aperturze. :D

Dla niedowiarków uważających że zachwalam swój obecny sprzęt proponuję przeczytać komentarz na tej stronie gdzie się pisze o Refraktorze TMB APO 152mm w stosunku do dobrego optycznie Maka 8" U.K. OMC: https://www.orionoptics.co.uk/OMC/omc200maksutovca.html Ot wszystko w temacie. :D

Wstawiam przetłumaczony tekst translatorem:

W swoich latach używałem wielu wysokiej jakości teleskopów w astronomii: TMB 152 Refractor / Takahashi FS 152/10 "TEC Mak cass i wiele różnych konstrukcji, ale muszę powiedzieć, że OMC 200 jest jednym z najlepszych teleskopów planetarnych / księżycowych, jakie kiedykolwiek używałem - należy uwierzyć w kontrast!
Widoki na księżyc / planety są oszałamiające. Pewnej nocy postanowiłem ustawić OMC z boku mojego 6-calowego refraktora TMB, spodziewając się, że refraktor wykona OMC 200 z dość znacznym marginesem, ale, ku mojemu zaskoczeniu, wykonanie zostało wykonane przez OMC, luneta pokazywała szczegóły na Jowiszu, które były oszałamiające (to nie znaczy, że widoki w refraktorze były złe), to tylko szczegóły widoczne w OMK były o wiele lepsze.
Tom Yates (Wigan)

Zaraz zapewne ktoś napisze że Mak Intesa 8" to nie OMC U.K.. :D Ja jednak Zapraszam przy Dobrym Seeingu aby spojrzeć samemu i się przekonać co pokazuje na Jowiszu pierwszorzędna optyka DE LUX Maka Intesa 8" , F10. :D Wolał bym może i Porządny Markowy z najwyższej półki Refraktor APO około 180mm-200mm , ale chcę mieć mobilny i do zabrania np. w góry bardzo dobry do Planet sprzęt.Takie długie i ciężkie APO to raczej stacjonarny bardziej sprzęt a Makówkę 8" biorę pod pachę i "dawaj". Ponadto też nie chcę sprzedawać mieszkania aby kupić duże APO , no chyba że mi coś strzeli kiedyś do głowy jak nie uda mi się wygrać w Lotto jeszcze przez parę lat. :lol: :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 24 Paź 2019, 11:59, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 24 Paź 2019, 11:37

Ja powiem od siebie tak. Mając EDdka 100 spojrzałem przez fluoryt Taka 100. I dopiero wtedy zrozumiałem, że ten idealny obraz z ED 100 może być jeszcze lepszy. Wtedy zrozumiałem o co chodzi z tym, że EDek zazółca obraz. Ale jak wziąłem pod uwagę cenę Taka 100 no to uścisnąłem swojego EDka.
Jednej rzeczy nie rozumiem. Dlaczego w Taku 100 dostrzegłem ślady aberki? Nie na brzegu tarczy Księżyca ale na krawędzi pola widzenia w kraterach. Choć był bliski pełni. Obwiniam za to okulary. Bo tak daje piękne obrazy ale spodziewałem się większych różnic. Niestety seeing był do bani i planet sobie za bardzo nie podglądałem ale Daturn był wręcz biały, w EDku bardziej wpadał w odcienie brązu.
Ja powiem tak. Będę obserwował i porównam te moje maszynki.
Kupiłem LZOSa z myślą, że lepsza okazja w życiu mi się nie przytrafi. A psychika ludzka będzie doszukiwać się różnić dla usprawiedliwienia zakupu 4x droższego od ED 100. Dlatego Dobrze, że zabrałem z sobą kolegę Wifiak jako głos rozsądku. To nie było tak, że spojrzałem przez LZOSa i uklęknąłem z wrażenia. Kupiłem go bo ma przyzwoitą średnicę do planet. Ale przede wszystkim super ogniskową. Ma fajną budowę bo to zgrabna maszynka. Walizka wielkości walizki EDka 80. Więc mam wszystko co chciałem a czas pokaże czy było warto.
Na bank nie kupiłbym go w cenie sklepowej czyli >5000€
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 11:44

Danielu masz Świetny Refraktor , poczekaj na dobry Seeing a sam się zdziwisz co pokaże Ci i w jakiej jakości na Księżycu i Planetach. Gratulki zakupu , dobrze że Wojtek był z Tobą , zna się na rzeczy.Wszystkie chińskie Edki będą: Sio , Bay , Bay , sam zobaczysz , włącznie ze 120ED i nie pomoże im stosunkowo sporo niższa cena zakupu.Kupując Refraktor LZOS wkroczyłeś na "nową drogę życia". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 24 Paź 2019, 12:08

Refraktorkach AC przy "D" rzędu 50mm-80mm to sobie tak myślę że...w sumie to nie komentuję dla świętego spokoju. :D Po prostu jaki to by nie był sprzęt jak jest optycznie Lipny to nigdy nam nic nie pokaże więcej z detalu na Planetach i nawet przy Idealnym Seeingu będzie wypadał pod tym względem widocznie słabiej niż dobry optycznie sprzęt.

Zgadzam się całkowicie ,nie pokażę więcej bo on zawsze pracuje na max . swoich możliwości już przy takim seeingu.
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat