Kolimacja SCT przy świetle dziennym.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postszot | 17 Paź 2019, 16:36

Witam :).
Co sądzicie o takiej metodzie kolimacji SCT i RC?

https://britastro.org/node/16167

Autor twierdzi, że dokładność nie gorsza niż kolimacja na rozogniskowaną gwiazdę a na dodatek wygodniejsza w wykonaniu.
Widzicie jakieś minusy tej metody?

Pozdrówki
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 18 Paź 2019, 09:50

szot napisał(a):Witam :).
Co sądzicie o takiej metodzie kolimacji SCT i RC?

https://britastro.org/node/16167

Autor twierdzi, że dokładność nie gorsza niż kolimacja na rozogniskowaną gwiazdę a na dodatek wygodniejsza w wykonaniu.
Widzicie jakieś minusy tej metody?

Pozdrówki
Grzesiek


Sposób kolimacji wygląda na bardzo obiecujący, jednak sam autor zauważa, że może nie być odpowiednio dokładny. Niestety w teleskopach systemu RC albo kolimacja jest prawidłowa albo jej nie ma. Nie da się jej zrobić laserem, nawet holograficznym, gdyż wymagana jest bardzo duża dokładność. Laserem można sobie sprawdzić i ewentualnie poprawić wycentrowanie lustra wtórnego i kolimację wyciągu. W RC-kach, jeśli kolimacji nie ma to zazwyczaj gwiazdy są dość miękkie, jak gdyby rozmyte. Trzeba to spokojnie zrobić na niezbyt jasnej gwieździe, dość wysoko nad horyzontem, przy powiększeniu około 300x a to dodatkowo wymaga dobrego seeingu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszot | 18 Paź 2019, 11:47

Dominik Woś napisał(a): ... jednak sam autor zauważa, że może nie być odpowiednio dokładny...

Autor stwierdził: "...and is probably better than both the use of an artificial star and the common ‘off-focus’ star test..." a to chyba znaczy, że ten sposób kolimacji jest prawdopodobnie lepszy od "sztucznej gwiazdy" i metody na "niewyostrzoną gwiazdę". Moja angielszczyzna nie jest najwyższych lotów więc nie upieram się :).
Dominik Woś napisał(a):...Niestety w teleskopach systemu RC albo kolimacja jest prawidłowa albo jej nie ma. Nie da się jej zrobić laserem, nawet holograficznym, gdyż wymagana jest bardzo duża dokładność...

I znów powołam się na autora: "I own a conventional SCT and an 8” Ritchey-Chrétien and find that both can be easily collimated to a good standard with the method described here" i jeśli dobrze to sobie przetłumaczyłem RC-teka również da się skolimować tym sposobem :).
Jak by nie było, spróbuję sam sprawdzić kolimację mojego SCT-ka tą metodą :). W końcu koszt wykonania jest praktycznie żaden :).

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 18 Paź 2019, 12:45

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a): ... jednak sam autor zauważa, że może nie być odpowiednio dokładny...

Autor stwierdził: "...and is probably better than both the use of an artificial star and the common ‘off-focus’ star test..." a to chyba znaczy, że ten sposób kolimacji jest prawdopodobnie lepszy od "sztucznej gwiazdy" i metody na "niewyostrzoną gwiazdę". Moja angielszczyzna nie jest najwyższych lotów więc nie upieram się :).


"How good a standard is a little subjective ... Jak dobry jest ten standard jest trochę kwestią subiektywną ... :wink:

"It cannot be perfect of course, since any visual alignment of this type must be subject to error and the symmetry has still relied on several mechanical references such the telescope front rim and the secondary mirror holder." Nie może być oczywiście perfekcyjna jako, że wyrównanie wizualne tego typu jest obarczone kilkoma błędami związanymi z symetrycznymi mechanicznym ustawieniami, takimi jak prostopadłość brzegu tuby teleskopu i pająka lustra wtórnego.

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):...Niestety w teleskopach systemu RC albo kolimacja jest prawidłowa albo jej nie ma. Nie da się jej zrobić laserem, nawet holograficznym, gdyż wymagana jest bardzo duża dokładność...

I znów powołam się na autora: "I own a conventional SCT and an 8” Ritchey-Chrétien and find that both can be easily collimated to a good standard with the method described here" i jeśli dobrze to sobie przetłumaczyłem RC-teka również da się skolimować tym sposobem :).
Jak by nie było, spróbuję sam sprawdzić kolimację mojego SCT-ka tą metodą :). W końcu koszt wykonania jest praktycznie żaden :).


"RC collimation is less straightforward because of the separate tilt adjustment of both mirrors. ". Kolimacja RC-ka nie jest tak prosta ze względu na odzielnie ustawienie pochylenia obu luster.

Dodam od siebie, że w RC-kach oba lustra są hiperboliczne (przynajmniej powinny takie być, chociaż pewności co do tych małych RC-ków GSO raczej nie mam), w związku z czym każde lustro ma swoją oś optyczną. Kolimacja polega właśnie na zrównaniu obu osi optycznych co nie tylko nie jest łatwe, ale jest bardzo trudne w porównaniu do kolimacji SCT-ka, którą idealnie da się zrobić w ciągu 30 min do 1 godziny.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszot | 18 Paź 2019, 14:20

Dominik Woś napisał(a):... Kolimacja polega właśnie na zrównaniu obu osi optycznych co nie tylko nie jest łatwe, ale jest bardzo trudne w porównaniu do kolimacji SCT-ka, którą idealnie da się zrobić w ciągu 30 min do 1 godziny...

Dominiku, zgadzam się z Tobą w całej pełni że da się to zrobić z SCT-kiem w pół godziny. Kolega Krzysztof_P skolimował mój teleskop za pomocą kolimatora holograficznego w mniej niż 5 minut (przy okazji: dzięki Krzysiu :) ).
Zastanawiam się nad ewentualnymi minusami metody podanej w linku. Bardziej chodzi mi o to, czy jest sens tak się bawić? Czy ten sposób z nieznanych mi powodów jest może do niczego.
Zdaję sobie sprawę z faktu, że od czasu do czasu kolimację warto przeprowadzić ale nie jestem pewien, czy aby to zrobić "za dnia" niezbędny jest do tego kolimator holograficzny, czy może podany w linku sposób będzie wystarczający.

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 18 Paź 2019, 14:34

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):... Kolimacja polega właśnie na zrównaniu obu osi optycznych co nie tylko nie jest łatwe, ale jest bardzo trudne w porównaniu do kolimacji SCT-ka, którą idealnie da się zrobić w ciągu 30 min do 1 godziny...

Dominiku, zgadzam się z Tobą w całej pełni że da się to zrobić z SCT-kiem w pół godziny. Kolega Krzysztof_P skolimował mój teleskop za pomocą kolimatora holograficznego w mniej niż 5 minut (przy okazji: dzięki Krzysiu :) ).
Zastanawiam się nad ewentualnymi minusami metody podanej w linku. Bardziej chodzi mi o to, czy jest sens tak się bawić? Czy ten sposób z nieznanych mi powodów jest może do niczego.
Zdaję sobie sprawę z faktu, że od czasu do czasu kolimację warto przeprowadzić ale nie jestem pewien, czy aby to zrobić "za dnia" niezbędny jest do tego kolimator holograficzny, czy może podany w linku sposób będzie wystarczający.

Pozdrawiam
Grzesiek


Lasermax Krzysztofa nie nadaje się do kolimacji SCT. Wiem, gdyż mam ten kolimator. :wink: Jeśli sądzisz, że po takiej kolimacji masz ją bardzo dobrze zrobioną to zdziwiłbyś się jakie obrazy dawałby teleskop po dokładnej kolimacji na gwieździe wysoko nad horyzontem.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszot | 18 Paź 2019, 15:08

Dominik Woś napisał(a):Lasermax Krzysztofa nie nadaje się do kolimacji SCT. Wiem, gdyż mam ten kolimator. :wink: Jeśli sądzisz, że po takiej kolimacji masz ją bardzo dobrze zrobioną to zdziwiłbyś się jakie obrazy dawałby teleskop po dokładnej kolimacji na gwieździe wysoko nad horyzontem.

Hmmm... Zbyt mało wiem na ten temat ale sprawdziłem po kolimacji u Krzysztofa, kolimację na niewyostrzonej gwieździe i było perfekcyjnie (na krążki Aire'go nie testowałem gdyż nie posiadam właściwego okularu). Jowisz, Saturn ze szczeliną Cassiniego, Księżyc, mimo badziewnego seeingu i zapapranego latarniami nieba, zachwycały. Obrazy ostre, bez aberracji chromatycznej (okulary Meade 24 i 8,8mm). Przed kolimacją było tak sobie. Ośmielę się więc twierdzić, że Krzysztof zrobił dobrą robotę :).
Przy okazji, zauważ proszę, że pytam o wady metody kolimacji z linku a nie o lasermaxa Krzysztofa :lol:

A tak btw, dzięki Dominiku że zabrałeś, jako jedyny, głos w tym temacie :).

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postszot | 18 Paź 2019, 15:21

Dominiku, jeszcze drobiazg.
Dominik Woś napisał(a):Lasermax Krzysztofa nie nadaje się do kolimacji SCT...

Nie nadaje się gdyż:
1. .....
2. .....
3. .....
.
.
.
n. .....

Kryształowego nieba :)
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 18 Paź 2019, 15:22

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Lasermax Krzysztofa nie nadaje się do kolimacji SCT. Wiem, gdyż mam ten kolimator. :wink: Jeśli sądzisz, że po takiej kolimacji masz ją bardzo dobrze zrobioną to zdziwiłbyś się jakie obrazy dawałby teleskop po dokładnej kolimacji na gwieździe wysoko nad horyzontem.

Hmmm... Zbyt mało wiem na ten temat ale sprawdziłem po kolimacji u Krzysztofa, kolimację na niewyostrzonej gwieździe i było perfekcyjnie (na krążki Aire'go nie testowałem gdyż nie posiadam właściwego okularu). Jowisz, Saturn ze szczeliną Cassiniego, Księżyc, mimo badziewnego seeingu i zapapranego latarniami nieba, zachwycały. Obrazy ostre, bez aberracji chromatycznej (okulary Meade 24 i 8,8mm). Przed kolimacją było tak sobie. Ośmielę się więc twierdzić, że Krzysztof zrobił dobrą robotę :).
Przy okazji, zauważ proszę, że pytam o wady metody kolimacji z linku a nie o lasermaxa Krzysztofa :lol:

A tak btw, dzięki Dominiku że zabrałeś, jako jedyny, głos w tym temacie :).

Pozdrawiam
Grzesiek


Krzysztof_P ma jeszcze zbyt małą wiedzę co wielokrotnie pokazywał na forum, a kolimacji SCT nie sprawdza się na rozogniskowanej gwieździe (co nawyżej można zgrubnie ją ustawić). Podziękujesz mu jak potwierdzisz dobrą kolimację na gwiazdce z powiększeniem 300x. :wink: Zresztą widziałem ofertę kolimacji teleskopów, innych niź Newtony, kolimatorem holograficznym w dziale komercyjnym na forumowej Giełdzie, która wywołała u mnie lekki uśmieszek.

Co do wad metody kolimacji, o które pytałeś to odpowiedzi masz powyżej, większość wymienił sam autor opisu. Jedyna zaleta jest taka, że możesz próbować kolimować w dzień, ale dokładność będzie pewnie mocno ograniczona, szczególnie do RC-ka.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszot | 18 Paź 2019, 15:38

Dominik Woś napisał(a):Krzysztof_P ma jeszcze zbyt małą wiedzę co wielokrotnie pokazywał na forum, a kolimacji SCT nie sprawdza się na rozogniskowanej gwieździe (co nawyżej można zgrubnie ją ustawić).


Dzięki Dominiku, nie mnie dyskutować o poziomie wiedzy Krzysztofa bo zbyt mało wiem w tym temacie. Natomiast, skoro twierdzisz, że kolimację SCT na rozogniskowaniej gwieździe można jedynie sprawdzić, to jak można skolimować właściwie (dokładnie) ten rodzaj teleskopu?

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 18 Paź 2019, 16:13

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Krzysztof_P ma jeszcze zbyt małą wiedzę co wielokrotnie pokazywał na forum, a kolimacji SCT nie sprawdza się na rozogniskowanej gwieździe (co nawyżej można zgrubnie ją ustawić).


Dzięki Dominiku, nie mnie dyskutować o poziomie wiedzy Krzysztofa bo zbyt mało wiem w tym temacie. Natomiast, skoro twierdzisz, że kolimację SCT na rozogniskowaniej gwieździe można jedynie sprawdzić, to jak można skolimować właściwie (dokładnie) ten rodzaj teleskopu?

Pozdrawiam
Grzesiek


Skoro nie na rozogniskowanej to raczej najprościej na zogniskowanej. :wink: Za każdym razem trzeba doprowadzić aby gwiazda wracała na środek pola widzenia okularu i wyostrzyć w jednym kierunku. Skolimowany będzie wtedy, gdy gwiazda nie będzie wykazywała żadnej komy i będzie punktowa (po lekkim rozogniskowaniu wyostrzy się do punktu).

Skoro nie masz jeszcze doświadczenia, to nie jesteś w stanie nawet stwierdzić czy masz poprawnie skolimowany teleskop. W Bieszczadach spotykałem kilkukrotnie osoby, które twierdziły, że kolimacja jest OK, po czym okazywało się, że teleskop był mocno rozkolimowany (według moich standardów - subiektywnych :wink: ). Jakież było zdziwienie po przeprowadzeniu poprawnej kolimacji, jakie obrazy gwiazd pozwalał dawać teleskop.

Bywają też niestetety egzemplarze SCT, których zupełnie nie da się dobrze skolimować ze wzdlędu na potężny mirror shift.

Kolimację sprawdzisz sobie też na ciaśniejszych gwiazdach podwójnych. 52 Ori przy Betelgezie będzie teraz dość dobra w okresie zimowym.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 18 Paź 2019, 16:15

szot napisał(a):Dominiku, jeszcze drobiazg.
Dominik Woś napisał(a):Lasermax Krzysztofa nie nadaje się do kolimacji SCT...

Nie nadaje się gdyż:
1. .....
2. .....
3. .....
.
.
.
n. .....

Kryształowego nieba :)
Grzesiek


Nie nadaje się, gdyż laser ma zbyt małą dokładność dla tego typu teleskopu. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 18 Paź 2019, 19:18

Cześć Dominiku i Grzegorzu. :D

Od Grzegorza nie wziąłem ani złotówki , Dziękuje Grzegorzu za słodkie smakołyki , które dostałem od Ciebie w Prezencie przy okazji poznania się i nawiązania nowej bardzo dobrej znajomości.Grzegorz zostawił mi dobrowolnie z własnej decyzji na sprzedaż zbędne i nie potrzebne kitowce. Przyjechał specjalnie do mnie po wstępnych ustaleniach z Łodzi do Krakowa , choć mu mówiłem że to spore koszty dojazdu samochodem i chciałem mu pomóc telefonicznie.Grzegorz zdecydował że chce przyjechać i porozmawiać o wszystkim , gdyż jak stwierdził jest nowicjuszem i dopiero zaczyna przygodę z miłośniczą Astronomią.Więc porozmawialiśmy na bardzo wiele tematów i było bardzo fajnie poznać nowego Kolegę.
Nie jestem złośliwy i nie mam takiego zamiaru , ale Proszę nie krytykować publicznie moich kompetencji.
Grzegorz będąc u mnie dostał bardzo wyczerpującą poradę na bardzo wiele tematów związanych ze sprzętem i miłośniczą Astronomią.Powiedziałem i rysowałem mu przykłady na kartce jak sprawdza się Teleskop na Gwiazdach przy bardzo dużych powiększeniach i jak można pod tym względem dopieścić kolimację Teleskopu po wstępnej kolimacji kolimatorem.Dostał wszystko na tacy o co tylko zapytał jak siedzieliśmy u mnie i jak popijaliśmy kawkę.
Ja nie będę pisał Dominiku co mnie śmieszy a co nie i z całym szacunkiem Proszę mnie nie krytykować publicznie , gdyż nie wiesz jaką podsiadam wiedzę w tym temacie a jakiej nie.Na czym się nie znam to się nie wypowiadam i tym bardziej za to się nie biorę.
Gdybym chciał się rozpisywać na łamach forum co umiem , co znam a co nie itp. to musiał bym poświęcić sporo na to czasu wraz z przykładami.Nie muszę tego robić wcale , ani się nie muszę reklamować.Robię wiele rzeczy ze sprzętem od szeregu lat i kto mnie zna i mu coś wykonałem czy poprawiałem , pomagałem osobiście to raczej nie miał do mnie potem żadnych specjalnych uwag.
Ja nie krytykuję w ten sposób osób które są poważne i mają w pewnych tematach bardzo dobrą wiedzę.
Nie krytykuję też Ciebie i wiem że jesteś Asem w Temacie Astrofotografii , pomogłeś i pomagasz cały czas wielu osobom.Mam do Ciebie Szacunek jako do Moderatora i niech tak pozostanie pomiędzy nami.
Proszę abyśmy się szanowali wzajemnie i nie wystawiali sobie morze czasem nie do końca trafnych opinii.

Serdecznie Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 19 Paź 2019, 07:58

Krzysztof_P napisał(a):Od Grzegorza nie wziąłem ani złotówki , .... jak siedzieliśmy u mnie i jak popijaliśmy kawkę....

Dokładnie tak było. Czym innym jest czytanie w internecie a czym innym rozmowa z kimś doświadczonym. W ciągu niedługiego czasu Krzysztof nauczył mnie więcej niż dowiedziałem się z sieci.

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 19 Paź 2019, 10:20

To nie jest wątek o działalności Krzysztofa_P tylko o kolimacji. :wink: W sumie to fajnie, że przynajmniej starał się Ci pomóc i pewnie przy okazji dał kilka wskazówek. Jednak wiedza FORUM jest wiedzą większej liczby "mózgów" więc jej bym nie lekceważył. :D Jak potwierdzisz na gwiazdach, przy dużym powiększeniu, że kolimacja jest dobra to daj znać (chociaż będzie trochę zmiennych do ogarnięcia, które utrudniają taką weryfikację: seeing, wychłodzenie tuby, wysokie chmurki, wiatr, itp.).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszot | 19 Paź 2019, 11:52

Dominik Woś napisał(a):...Jednak wiedza FORUM jest wiedzą większej liczby "mózgów" więc jej bym nie lekceważył. :D

W to nie wątpię i na pewno jej nie lekceważę, nie mniej łatwiej mi zrozumieć przekaz słowny :). Jak słusznie zauważyłeś, wątek jest o kolimacji SCT konkretną metodą a o tym jeszcze nikt (za wyjątkiem Ciebie) nic konkretnego nie napisał :(.
Dominik Woś napisał(a):Jak potwierdzisz na gwiazdach, przy dużym powiększeniu, że kolimacja jest dobra to daj znać

Jeśli powiększenie x227 jest wystarczająco duże (większym nie dysponuję) to już teraz mogę potwierdzić dobrą kolimację wykonaną przez Krzysztofa.

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 19 Paź 2019, 12:21

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):...Jednak wiedza FORUM jest wiedzą większej liczby "mózgów" więc jej bym nie lekceważył. :D

W to nie wątpię i na pewno jej nie lekceważę, nie mniej łatwiej mi zrozumieć przekaz słowny :). Jak słusznie zauważyłeś, wątek jest o kolimacji SCT konkretną metodą a o tym jeszcze nikt (za wyjątkiem Ciebie) nic konkretnego nie napisał :(.


Wcale się temu nie dziwię, teleskopy typu RC, właśnie ze względu na trudną kolimację, nie są w naszym kraju popularne. :wink: Popularne jest zazwyczaj to co jest tanie. Co do metody to bardzo niewiele osób zdecyduje się samodzielnie zdemontować lustro wtórne aby laserem sprawdzić jego wycentrowanie, lub dodać odpowiedni adapter do kolimacji samego wyciągu. Kolimacja SCT w świetle dziennym to może być trochę strata czasu (no chyba, że jest on bardzo mocno rozkolimowany, co się rzadko zdarza). Lepiej, dokładniej zrobisz to na gwieździe w dużym powiększeniu. Zresztą sam autor metody napisał, że nie jest to metoda dokładna.

szot napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Jak potwierdzisz na gwiazdach, przy dużym powiększeniu, że kolimacja jest dobra to daj znać

Jeśli powiększenie x227 jest wystarczająco duże (większym nie dysponuję) to już teraz mogę potwierdzić dobrą kolimację wykonaną przez Krzysztofa.


Znajdź kogoś z większym doświadczeniem, a najlepiej byłoby, gdybyś postawił obok SCT jakiś refraktor (zazwyczaj nie wymagają kolimacji) i przy podobnym powiększeniu potwierdził prawidłową kolimację. Zazwyczaj brakuje nam właściwego punktu odniesienia aby stwierdzić, że jest bardziej niż OK. :wink:

A tutaj masz dużo bardziej dokładną metodę w świetle dziennym, ale wymagającą odpowiednich instrumentów kolimacyjnych:

https://www.youtube.com/watch?v=4BDwa0RVZw0

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2019, 13:32

Cześć Grzegorzu.

Sprawą wiadomą jest że poprawne dopieszczenie na gwiazdach jest wystarczające do celów wizualnych.Szczerze to chyba co drugi Newton na montażu Dobsona czy też inny np.SCT w użyciu nie jest dobrze idealnie skolimowany i ludzie nawet o tym nie wiedzą.A niebo ich cieszy.Im mniejsze odstępstwa od ideału tym lepiej.Biorąc pod uwagę "Shift" występujący w systemie SCT nawet idealna kolimacja może być w praktyce tym zjawiskiem pogarszana.A na przykład brak kolimacji samych złączek kątowych to też jakby tak wszystko brać pod uwagę to cały czas jest nie tak jak należy...takich przykładów może być więcej , wszelkie odstępstwa od osiowości np.VB , Wyciągów , złączek , itp...Grzegorz jak przyjedziesz do nas do Obserwatorium na pokaz i Tranzyt to sprawdzimy go na gwiazdach.Byłeś u mnie w dzień , gdyby była to noc to Teleskop byłby sprawdzany po wstępnej kolimacji Kolimatorem na Gwiazdach.Teraz myślę oglądaj i nie zachodż zbytnio w głowę.Ja dość długo oglądałem swoim Makiem bez idealnej kolimacji gdyż "miałem lenia" :D aby ją poprawić i obrazy były i tak bardzo dobre.Wszystko to o czym Ci mówiłem i rysowałem różne obrazy gwiazd i ich interpretację to pokażę Ci na niebie w praktyce.Będziesz mógł to wykonywać samodzielnie i dopieszczać na Gwiazdach sam kiedy tylko wykryjesz odchyłkę i zajdzie taka potrzeba.Metod jest bardzo wiele , jedne mniej a drugie więcej dokładne.Są różne wymagania pod tym względem które dyktuje nam przede wszystkim zastosowanie instrumentu.Naprawdę mniejsze odchyłki czasem nawet trudno dostrzec i muszą być ku temu też odpowiednie warunki , choćby Seeing sam daje w sobie bardziej "W Kość" niż czasem mała odchyłka od ideału.Refraktor może być dobrym wzorcem poprawnej kolimacji o ile sam jest dobrze skolimowany , pamiętam ile Refraktorów ED poprawiał Św.P.Janusz w "AK" ze względu np. na nie osiowo osadzony wyciąg , celę obiektywu , krzywo ucięty w fabryce tubus , itp.
Oglądaj i ciesz się dobrym nowym teleskopem , jak będzie taka potrzeba to poprawimy na tyle na ile będziemy w stanie to zrobić.No chyba że wcześniej znajdzie się ktoś blisko mieszkający koło Ciebie , znający temat i pomoże Ci przy umówionym spotkaniu pod niebem.Sprawdzić poprawność kolimacji i w razie "W" poprawić do jeszcze lepszego stanu kolimacji.Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 19 Paź 2019, 16:43

Panowie Dominik Woś i Krzysztof_P :).
Ja po prostu znalazłem w necie ten artykuł i ciekaw jestem, czy ten sposób jest dobry. I tylko tyle :). Gdyby się okazało że ten sposób działa, może ktoś mógłby zaoszczędzić parę złotych na zakupie drogich przyrządów. :)
Krzyś, po wizycie u Ciebie, nie zamierzam na razie samodzielnie grzebać w moim teleskopie. To co przez niego widzę w zupełności mi wystarcza (znowu na razie :) ). Wiesz dobrze Krzysiu (rozmawialiśmy o tym), że przede mną jeszcze sporo zakupów aby zobaczyć coś lepiej :).
Dzisiaj lub jutro sprawdzę, czy zobaczę centryczne kółka :). Jeśli tak będzie, będzie to znaczyć że można w ten sposób nieźle (jak sądzę) skolimować lustra.

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postszot | 19 Paź 2019, 21:50

Dla zainteresowanych :).
Sprawdziłem. Działa.

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2019, 21:57

Cześć Grzegorzu.

W ostatnim czasie robiłem porządki z bodajże pięcioma SCT od 8"-11" włącznie.Szczerze to Serwis tych teleskopów rozbieranych na części pierwsze dla mnie to zabawa.Teleskopy SCT i Maki wolę Serwisować i dopieszczań niż np. Newtony , jakoś sprawia mi to więcej Frajdy i Zadowolenia końcowym efektem.Twój SCT 8" był czyściutki w środku jak Ci mówiłem i nie było sensu nic w nim grzebać."SHIFT" też masz praktycznie niezauważalny i pod tym względem jest u Ciebie w tubce Pierwsza Klasa , Stan Wizualny również.Generalnie masz Teleskop z drugiej ręki w stanie niemalże sklepowym.Wszystko będzie dobrze i na pewno będziesz zadowolony z oglądania w praktyce.Twoja wersja SCT MEADE ACF LX90 UHTC to Świetny jak na SCT sprzęt.Generalnie bardzo mi się podobał , taki super zgrabniutki na tych widłach i w pierwszorzędnym stanie.Jak tylko optyka jest co najmniej dobra pod względem dokładności jej wykonania to będziesz miał dużo Frajdy z Oglądania.Dzienne obrazy były ekstra ostre , jasne , klarowne i wstępnie Ci powiem że moim zdaniem pod tym względem będzie bardzo dobrze.Przerobiłem kilkadziesiąt Teleskopów SCT 6"-11" pod względem Serwisu , kolimacji i też nimi oglądałem , wiem co piszę , pewne sprawy praktycznie widzę od razu i wyczuwam w obrazie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 19 Paź 2019, 22:23, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2019, 22:02

szot napisał(a):Dla zainteresowanych :).
Sprawdziłem. Działa.

Pozdrawiam
Grzesiek


Grzegorzu tak jak Ci mówiłem w domu , wstępnie sprawdzasz położenie cienia LW na rozogniskowanym obrazie za i przed ogniskiem , powinien być jak najbardziej centralnie usytuowany a potem resztę dopieszczamy na Gwiazdach przy dobrych warunkach Gwiazda w centrum pola widzenia i duży Power aby było widać ładnie prążki przy ostrym obrazie.Na nich dopieszczamy a im ich mniej i jak wyglądają to po nich przy dobrych warunkach i pewnym doświadczeniu można oszacować też względnie jakość optyki.Mając parę złączek kątowych 90* można też przy takiej okazji je porównać i coś też wywnioskować , która jak się spisuje pod względem optyki w dawanym końcowym obrazie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 20 Paź 2019, 07:36

Krzysztof_P napisał(a):...W ostatnim czasie robiłem porządki ..... pewne sprawy praktycznie widzę od razu i wyczuwam w obrazie. :D

Wiem o tym Krzysztofie. Rozmawialiśmy przecież o tym. Ten "przyrząd" do kolimacji, o którym miał być ten wątek, z racji jego prostoty, łatwości wykonania i ceny postanowiłem wypróbować w praktyce.
Zmajstrowałem tarczkę z diodą, ustawiłem na statywie, skolimowałem z osią teleskopu (najtrudniejsze w tym wszystkim) i ... dostałem obraz, który autor angielskiego opisu uznał za właściwy przy prawidłowej kolimacji luster teleskopu. Taki był cel tego mojego doświadczenia :D. To był spodziewany wynik, który w mojej ocenie, pozwala użyć tego sposobu do wstępnej kolimacji bez konieczności zakupu drogich kolimatorów.
Koszt wykonania, to w moim przypadku 5 zł na chińską latarkę z diodami LED a czas poświęcony na zrobienie około 3 godz. Tak więc, oprócz fajnej zabawy przy robocie tarczy, pozostało urządzonko które pozwoli mi skolimować teleskop bez zawracania Ci głowy :wink: :wink: :wink:

Pozdrawiam
Grzegorz
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postszot | 20 Paź 2019, 07:43

Krzysztof_P napisał(a):Grzegorzu tak jak Ci mówiłem w domu ... dawanym końcowym obrazie. :D

Pamiętam co mi mówiłeś :). Po powrocie do domu, następnej nocy sprawdziłem kolimację na gwieździe i nie miałem czego poprawiać. Cień lustra był idealnie w środku a o to przecież chodziło.

Pozdrawiam Krzysiu :)
Grzegorz
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2019, 08:09

Cześć Grzegorzu.

Brawo za ATM i chęci do sprawdzenia po przeczytaniu artykułu i wskazówek co i jak.Koniecznie teraz testy na Gwiazdach przy dużych powiększeniach i wtedy ewentualne jakieś poprawki na prążkach.Świetnie że działasz i sprawdzasz co i jak sam.Przy takim podejściu do sprawy szybko opanujesz wiele spraw i będziesz sobie ze wszystkim samodzielnie doskonale radził.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat