EXOS-2 GOTO - silniki działają, montaż się nie rusza

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postlulu | 19 Paź 2019, 12:32

Koledzy (i koleżanki w pierwszym rzędzie jeśli takowe są na forum!), pozwólcie że się przywitam i rozpocznę od pytania które może okazać się kompletnie lamerskie - jeśli tak to przepraszam, ale przekopałem net, instrukcje Bressera i jestem w... kropce. Zdarzyło mi się kupić okazyjnie trochę sprzętu od kogoś kto nie miał o nim zielonego pojęcia, po prostu wysprzedawał rzeczy odziedziczone po kimś. W ramach tego zakupu zaryzykowałem wymieniony montaż - oczywiście nikt nie wiedział czy działa sprawnie. Zmontowałem go, podłączyłem do zasilacza 12V, pilot zgłosił się z pytaniami o datę i miejsce, a potem zasygnalizował że inicjalizacja została zakończona. Uruchamiam strzałkami na pilocie silniki - pracują. Zdjąłem zaślepki z napędów - w obu kręcą się kółka zębate. Ale montaż ani drgnie...

Czy ja coś robię źle, czy to jest jakoś odsprzęglone od zębatek i trzeba dopiero jakoś zasprzęglić? Nie wykluczam, że poprzedni właściciel tego nigdy nie uruchomił. Nie mam doświadczenia z takimi zabawkami - proszę brać pod uwagę najgłupsze błędy które mogłem popełnić :-)
Ostatnio edytowany przez lulu, 19 Paź 2019, 12:43, edytowano w sumie 1 raz
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 19 Paź 2019, 12:35

lulu napisał(a):Koledzy (i koleżanki w pierwszym rzędzie jeśli takowe są na forum!), pozwólcie że się przywitam i rozpocznę od pytania które może okazać się kompletnie lamerskie - jeśli tak to przepraszam, ale przekopałem net, instrukcje Bressera i jestem w... kropce. Zdarzyło mi się kupić okazyjnie trochę sprzętu od kogoś kto nie miał o nim zielonego pojęcia, po prostu wysprzedawał rzeczy odziedziczone po kimś. W ramach tego zakupu zaryzykowałem wymieniony montaż - oczywiście nikt nie wiedział czy działa sprawnie. Zmontowałem go, podłączyłem do zasilacza 12V, pilot zgłosił się z pytaniami o datę i miejsce, a potem zasygnalizował że inicjalizacja została zakończona. Uruchamiam strzałkami na pilocie silniki - pracują. Zdjąłem zaślepki z napędów - w obu kręcą się kółka zębate. Ale montaż ani drgnie...

Czy ja coś robię źle, czy to jest jakoś odsprzęglone od zębatek i trzeba dopiero jakoś zasprzęglić? Nie wykluczam, że poprzedni właściciel tego nigdy nie uruchomił. Nie mam doświadczenia z takimi zabawkami - proszę brać pod uwagę najgłupsze błędy które mogłem popełnić :-)


A masz dociśnięte sprzęgła przy osiach montażu?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 19 Paź 2019, 12:42

Dominik, dzięki, liczyłem na takie pytanie, natomiast nie znam na nie podpowiedzi - w instrukcji którą dostałem jest tylko zdjęcie napędów i jeden rysunek pod "montaż napędów", z którego nic kompletnie nie wynika. Podpowiesz?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 19 Paź 2019, 13:36

Na poniższym zdjęciu, nr 17, zaciśnij delikatnie w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. Podobne sprzegło masz przy drugiej osi. Upewnij się też, że prędkość przesuwu masz ustawioną na co najmniej kilkanaście razy. Przy mniejszych prędkościach możesz na pierwszy rzut oka nie widzieć przesuwania się osi.

Pamiętaj też, że osie muszą być zrównoważone, czyli jak jest zamontowany teleskop to powinny być i przeciwwagi. Teleskop zdejmujesz z montażu tylko wtedy, gdy zasilanie jest odłączone a pręt przeciwwagi z przeciwwagami jest ustawiony w najniższym położeniu (celuje w grunt).

EXOS-2 GOTO - silniki działają, montaż się nie rusza: image.png


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 19 Paź 2019, 15:02

Serdeczne dzięki - jak mnie upewniłeś że ma być zablokowane, to dopiero na spokojnie się temu przyjrzałem i okazało się że się jednak rusza, tylko bardzo wolno, muszę po prostu nauczyć się jak zmieniać tę szybkość obrotu. Miłego weekendu :-) !
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat