Brak ostrości w teleskopie

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postkonrad26 | 11 Lis 2019, 14:11

Witam wszystkich. Mam na imię Konrad i jestem nowy na tym forum. Są to również moje początki z obserwacja nieba. Zakupiłem teleskop GSO 8" Deluxe na montazu Dobsona. Niestety poki co udała mi sie tylko obserwacja ksieżyca kiedy był ostatni raz w okolicach pełni. Z braku czasu teleskop stał nieuzywany, ale gdy dowiedziałem sie o dzisiejszym tranzycie chciałęm go wypróbować podczas obserwacji słońca. Zdziwiłem sie bo obraz był bardzo slabo ostry i nie zauwazyłem kompletnie nic na jego powierzchni. Zrobiłem kolimacje "z dziurka w osłonie okularu"korzystajac z filmiku na YT. Dzisiaj niestety pełne zachmurzenie wieć słońca nie zobaczę, ale testuje ostrość na domach oddalonych o okolo 4-5 km. I tutaj pojawia sie mój problem- z okularu 30mm obraz jest ostry a gdzy założe okular 9mm praktycznie nie jestem w stanie rozpoznac kontury domu. Gdy założe soczewke prostująca x1.5 to juz kompletnie nic nie widac. Co może być przyczyną? Kolimacje wykonywałem 1 raz, a teleskop był dostarczony przez kuriera, więc mogło dojsc do rozkolimowania. Pozdrawiam wszystkich i licze na wsparcie :)
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Wrz 2019, 20:34

 

PostBenedykt | 12 Lis 2019, 12:39

A kolega czekał, aż się teleskop schłodzi (lub jak kto woli - wyrówna swoją temperaturę z temperaturą otoczenia)?

Drugie pytanie - skąd kolega wykonywał obserwacje? Z gruntu, czy z balkonu? Jeśli z balkonu, to za degradację obrazu może odpowiadać ruch cząsteczek powietrza spowodowany ciepłem oddawanym przez nagrzaną ścianę zewnętrzną budynku lub ruch ciepłego powietrza z ogrzanego mieszkania przez uchylone drzwi balkonowe.

:-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostKarol | 12 Lis 2019, 13:13

Zrób zdjęcie wyciągu z założonym okularem 30 mm i 9 mm. Może dałeś za dużo przedłużek ?

Aktualnie na Słońcu nie ma żadnych plam więc można zobaczyć tylko samą "pustą" tarczę.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSoczi | 12 Lis 2019, 14:03

Do tego dochodzi (co chyba najważniejsze) świadomość zasad optyki, że wraz z powiększeniem dość szybko maleje ostrość i kontrast obrazu, czyli ogólnie klarowność/czytelność. Obserwacje przez otwarte okno to też ciężki grzech. Słowem wiele przyczyn może być.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postkonrad26 | 15 Lis 2019, 17:49

Przepraszam za dłuższą nie obecność. Teleskop oczywiście był na zewnątrz w ogrodzie i stał tam ponad 2 godziny. Ostrości nie ma również gdy soczewka jest nie założona. Jeśli chodzi o spadek ostrości to jest oczywiste tyle, na okular że 9mm nie ma jej w ogóle. Zaznaczę że z początku, gdy obserwowałem przez niego to było wszystko ok. Również napewno nie został uszkodzony
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Wrz 2019, 20:34

 

Postlulu | 17 Lis 2019, 00:37

Kolego, bez paniki, może po prostu obiekty które próbujesz obserwować są zbyt blisko aby zakres wyciągu objął obszar w którym okular jest w stanie wyostrzyć obraz...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postkonrad26 | 17 Lis 2019, 09:07

Może być tak jak mówisz. Przy najbliższej okazji wypróbuje na dalszych obiektach. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Wrz 2019, 20:34

 

Postlulu | 17 Lis 2019, 13:20

Nie musisz czekać na okazję, weź po prostu okular w rękę i spróbuj uzyskać ostry obraz poza wyciągiem - zorientujesz się czy tutaj leży problem. Taka sytuacja jest bardzo częsta - im dłuższy wyciąg tym większe problemy techniczne z jego stabilnością, więc nikt nie kwapi się aby produkować wersje obsługujące również krótkie, nieastronomiczne dystanse. Teleskop nie służy do oglądania sąsiadek :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postkonrad26 | 17 Lis 2019, 19:26

Spróbuje za pewien czas poniewaz przez kilka nastepnych dni nie bede mial mozliwości. Poinformuje wtedy o wszystkim
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 Wrz 2019, 20:34

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat