Klasyczny Cassegrain 8"

PostDariusz.p | 08 Gru 2019, 19:19

No nie wygląda to źle :D
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postlolak89 | 09 Gru 2019, 08:34

Tu jest odpowiedź prosto z GSO dlaczego ma mniejszą aperturę niż deklarowaną.

The design of the telescope is a compromise that gives priority to high-power lunar and planetary performance. With the relatively short-focus parabolic primary mirror, a large secondary that would degrade image contrast would not be desirable. The solution: Use a smaller secondary [still a roughly 33% obstruction] and reduce the effective aperture of the scope to 7.34 inches(186.5mm). According to the factory specs, the 100 percent illumination circle is 15mm. The sparkling planetary views are the result, but light grasp obviously suffers. This is reminiscent of the situation with the Synta 127mm Mak-Cass that, from numerous reports and measurements, has a clear aperture of about 118mm.


Odpowiedź wzięta z linka https://astromart.com/reviews-and-articles/reviews/telescopes/cats/show/gso-8-inch-true-cassegrainian

Mam co do tego swoją małą teorię.
Wydaje mi się, że ten zabieg nie ma na celu poprawy kontrastu przez mniejsze LW a ukrycie słabych partii zewnętrznych LG. Z tego co można wyczytać w sieci to najczęstszą przypadłością wszelkich luster są skopane partie brzegowe, na przykład podwinięte brzegi. Nie wierzę, że projektując teleskop nie mogliby na przykład zmniejszyć wypadkowe F do powiedzmy F15 z tym samym CO i pracującym LG w granicy 195 mm.
Zarówno w tym GSO jak i SW podejrzewam właśnie, że może to mieć bardziej charakter poprawy jakości obrazów przez wyłączenie z pracy brzegów luster... taka mała teoria ale słyszałem również, że niektórzy sami sobie przysłaniają brzegi luster w masowych Newtonach i zauważają poprawę więc kto wie? Może jest w tym trochę prawdy.
Swoją drogą fajnie, że wchodzi na rynek nowa stara konstrukcja :) Od przybytku głowa nie boli a jeśli uda się kiedyś tanio wyrwać takie 6" na balkon do przetestowania to byłoby super :)

Pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

Postbolid25 | 09 Gru 2019, 11:42

W teleskopie SCT 10" lustro główne mierzy 265mm a korektor Schmidta równe 250 powierzchni czynnej.
Powód obcięcia powierzchni lustra głównego do 250mm jest taki sam jak w przypadku tego Cassegraina.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 09 Gru 2019, 16:13

Cześć.

Niestety ale tak nie jest w istocie jak piszecie i wynika to z innych spraw wynikających z samego projektu Teleskopu Cassegraina z LG o odpowiednio większym F , tak aby z całego systemu uzyskać na wyjściu odpowiednie wypadkowe F i parametry czynnej Apertury czy wybicia wiązki poza LG.Problemy z dokładnością wykonania optyki z większym F LG przy zachowaniu jednocześnie wysokiej dokładności wpłynęły na wynik końcowy pewnych parametrów które reprezentuje sobą ten Teleskop.Poszli na łatwiznę i spaprali projekt takimi na wyjściu a nie innymi parametrami.Poczytajcie sobie jak liczy się indywidualnie każdy projekt Teleskopu Cassegraina o konkretnych zakładanych parametrach na wyjściu , co można uzyskać w praktyce przy danych założeniach a co nie a przekonacie się sami.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 09 Gru 2019, 22:43

According to the factory specs, the 100 percent illumination circle is 15mm. The sparkling planetary views are the result, but light grasp obviously suffers. This is reminiscent of the situation with the Synta 127mm Mak-Cass that, from numerous reports and measurements, has a clear aperture of about 118mm.


[/quote]
Mam co do tego swoją małą teorię.
Wydaje mi się, że ten zabieg nie ma na celu poprawy kontrastu przez mniejsze LW a ukrycie słabych partii zewnętrznych LG. Z tego co można wyczytać w sieci to najczęstszą przypadłością wszelkich luster są skopane partie brzegowe, na przykład podwinięte brzegi. Nie wierzę, że projektując teleskop nie mogliby na przykład zmniejszyć wypadkowe F do powiedzmy F15 z tym samym CO i pracującym LG w granicy 195 mm.
Zarówno w tym GSO jak i SW podejrzewam właśnie, że może to mieć bardziej charakter poprawy jakości obrazów przez wyłączenie z pracy brzegów luster... taka mała teoria ale słyszałem również, że niektórzy sami sobie przysłaniają brzegi luster w masowych Newtonach i zauważają poprawę więc kto wie? Może jest w tym trochę prawdy.
Swoją drogą fajnie, że wchodzi na rynek nowa stara konstrukcja :) Od przybytku głowa nie boli a jeśli uda się kiedyś tanio wyrwać takie 6" na balkon do przetestowania to byłoby super :)

Pozdrawiam
Łukasz[/quote]

Z pierwszego cytatu :

Czesi zdecydowanie kwestionują pełne oświetlone pole o średnicy 15 mm , w sytuacji, gdy lustro ma 185 mm . Nie znam się na tym,
ale piszą, że nijak się ma jedno do drugiego .

Z drugiego cytatu : też gdzieś czytałem, że niektórzy przysłaniają LG . Ale to by było widoczne w realu. Ostatni baffl przed lustrem miałby być nieco
szerszy i bliżej lustra. Na to też są odpowiednie wyliczenia . A tymczasem tak nie jest - ostatni baffl jest w odległości cca 100 mm od lustra.
Rozumiałbym po łopacie: lustro ma w realu np.195 mm a bafll zasłania je na 185 mm ; 5 mm na brzegu.
Ze lustro w teście latarkowym - w/g mnie - zobrazowane jest całe, świadczy chyba fakt , że brzegi nie są ostre, efekt sfazowania
ostrej krawędzi szkła, widać to zresztą gołym okiem .

Krzysztof ! Nie bardzo gustuję, że piszesz tak arbitralnie . Bo arbitralnie można jedynie powiedzieć to, że wszyscy kiedyś
polecimy między gwiazdki :)

No i jeszcze raz zacytuję genialną maksymę Anki_U : Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 00:07

Cześć.

Najlepiej przeliczyć parametry w programie do liczenia Cassegrainów i wszystko wyjdzie jak na dłoni.Generalnie nikt nie przysłania partii brzegowych jak wszystko z LG jest OK , tzw.zwalony brzeg psujący obrazy Teleskopu może też być w Teleskopie każdym innym , tu moim zdaniem jest problem bez dwóch zdań.Pisać można i teoretyzować wiele , konkretne dane z wyliczeń dają nam konkretne parametry a zabiegi jak chcemy je oszukać są różne.Kto buduje dla przykładu Newtona D-500mm aby przysłaniać go na np.D-450mm? :D Gdzieś jest haczyk i coś jest bez dwóch zdań nie tak.Konkretne dane z wyliczeń nie kłamią i nie chodzi tu o moje zdanie tylko o fakty. :D Moim zdaniem gdzieś polegli i nie byli w stanie tanim kosztem czegoś uzyskać w masowej produkcji i dlatego mamy taki efekt a nie inny w praktyce. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMareg | 10 Gru 2019, 02:24

bolid25 napisał(a):W teleskopie SCT 10" lustro główne mierzy 265mm a korektor Schmidta równe 250 powierzchni czynnej.
Powód obcięcia powierzchni lustra głównego do 250mm jest taki sam jak w przypadku tego Cassegraina.

W SCT dla mnie sytuacja jest prostsza niż w tym klasycznym Cassegrainie: płyta korekcyjna Schmidta dla zewnętrznych partii ma działanie rozogniskowujące, więc jak pracuje cały korektor, to lustro MUSI być trochę większe, aby złapać całe światło z korektora.
Jak pisze aldebaran1, z testu latarkowego wychodzi, że w Cassegrainie też pracuje całe lustro. Dla mnie to jest pomiar, który zasługuje na próbę logicznego wytłumaczenia.
Dlatego spokojnie wertuję książki i dumam, bo nie sądzę, żeby goście z GSO tak sobie robili lustra z marginesami, bo takie marginesy przecież kosztują.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

Postwfifiak | 10 Gru 2019, 09:27

Wszelkie testy latarkowe są do bani, bo latarka nie daje równoległej wiązki światła. Wiązka z latarki jest mocno rozbieżna.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 11:06

Cześć.

Jedyny poparty argumentem fakt przesłaniania trochę LG jaki przychodzi mi do głowy to pierścień nakładany od góry zamiast łapek trzymających od góry LG , aby poprawić obrazy dyfrakcyjne które przełożą się na wizualne.Każdy inny taki zabieg to niepotrzebna strata czynnej powierzchni , co innego Refraktor AC tam może nam czasem to pomóc , gdyż AC maleje np. na jasnych Planetach.W Teleskopie lustrzanym nawet jak pierścień powiedzmy zajdzie te 2-3mm na LG to o wiele mniejsza strata na powierzchni LG.Na samą logikę każdy chce utrzymać jak największą czynną powierzchnię LG i Aperturę.Ten projekt Cassegraina GSO posiada wiele wad i odstępstw od reguły jak to masówka , dlatego jest taki a nie inny i cena też jest taka a nie inna.To moje zdanie i go nie zmienię , po prostu sprzęt jest oszukany pewnymi zabiegami jakimi musi być , gdyż jest nie dopracowany i niestety ale z czymś polegli.Z czym to wyjdzie jak policzymy go w programie dla liczenia Cassegrainów.Możecie się obrażać , ale takie są fakty a nie inne , lepsze deko szczerej prawdy niż kilo bajek i własnych teorii że tak nie jest.Pewne wyliczenia dla tego systemu nie kłamią i nie są do oszukania jak chcemy mieć poprawnie zbudowany taki instrument.Teleskop jest pomimo swoich wad wart zakupu , tak myślę i kosztuje tyle co jest wart w praktyce.Są na rynku inne Cassegrainy poprawnie wykonane i w cenach adekwatnych do ich rzeczywistej wyższej jakości.Bez takich myków i tuszowania niedopracowań i niedociągnięć.Pewne wyliczenia dla tego systemu Cassegrainów są pewnikiem i nie powinny być oszukiwane jak poprawnie ma być zbudowany ten system Teleskopu w praktyce.Ja wolę osobiście inną prawdę , "jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma".Sam kupę lat korzystałem z tańszych masowych Teleskopów z zadowoleniem i nie miałem nawet o tym pojęcia że są pewne wady i niedociągnięcia.Dopiero po latach doświadczeń i obcowania ze sprzętem wyciągnąłem pewne wnioski i przeszedłem na inny sprzęt , który nie posiada tylu wad.Kosztowało mnie to sporo , ale jednak nie żałuję i tak trzymam.Wolę jeden dobry sprzęt niż pięć słabszych.To indywidualna sprawa wyboru i nie ma co nad nią się specjalnie rozwodzić.Dla przykładu też fascynował mnie swego czasu refraktor SW 100ED , jednak po czasie to minęło jak spojrzałem przez rasowe inne APO D-100mm.Miałem Refraktory ED przez szereg lat , aktualnie jak to z jedzeniem apetyt rośnie , więc zakupiłem lepszy od Edka 100mm Refraktor APO o podobnej Aperturze D-100mm.APO WO D-98mm FLT na Rosyjskiej Optyce Firmy ASTREYA , widzę korzyść w obrazie na plus i nie mam co do tego wątpliwości.Chętnie kupił bym też sobie Refraktor Taka 152mm FS lub LZOS 152mm , ale zadowalam się Refraktorem APO-ED APM 152mm i wiem że nie będzie on nigdy Takiem FS 152mm czy Refraktorem LZOS 152mm. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 10 Gru 2019, 11:40

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Jedyny poparty argumentem fakt przesłaniania trochę LG jaki przychodzi mi do głowy to pierścień nakładany od góry zamiast łapek trzymających od góry LG , aby poprawić obrazy dyfrakcyjne które przełożą się na wizualne.


Takie przesłonięcie brzegu lustra głównego jest standardem w wysokiej jakości Cassegrainach i RC-kach za kinla lub kilkanaście $ i ma za zadanie poprawiać kontrast w astrofotografii (lekkie niedokładności na brzegu lustra są nie do uniknięcia).. Zazwyczaj taki pierścień przesłaniający jest mocowany właśnie do łapek podtrzymujących lustro, chociaż samo lustro jest zamocowane do celi poprzez centralny baffle.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 11:45

Cześć Dominiku.

Zapewne tak jest jak piszesz.Nie jestem astrofotografem i nie znam tego tematu tak jak Ty.Moja pasja ogranicza się tylko aktualnie do wizuala , przede wszystkim Planet.Diafragmy wewnątrz tuby to też myślę spora korzyść , trudno bowiem tak dobrze wyczernić tubę Teleskopu czy Refraktora wewnątrz , to też myślę duży plus , jak i wyczernienie ofazowania luster i powiedzmy ich brzegów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 11:51

Dodam że każdy sprzęt potrafi nas cieszyć , ważne aby było zadowolenie z użytkowania i to jest najważniejsze.Nie ma bowiem ideałów i jaki by to nie był sprzęt to jednak może być zawsze od niego lub powstać lepszy. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 10 Gru 2019, 12:18

Krzysztof_P napisał(a):Dodam że każdy sprzęt potrafi nas cieszyć , ważne aby było zadowolenie z użytkowania i to jest najważniejsze.Nie ma bowiem ideałów i jaki by to nie był sprzęt to jednak może być zawsze od niego lub powstać lepszy. :D :wink:


I tu zdecydowanie popieram Krzyśka. Cieszmy się tym co mamy w miarę możliwości darząc do ideału. Każdy ma inne oczekiwania od sprzętu. Ważne żeby dobrze się bawić i poszerzać swoje horyzonty.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postzbignieww | 10 Gru 2019, 12:43

wfifiak napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Dodam że każdy sprzęt potrafi nas cieszyć , ważne aby było zadowolenie z użytkowania i to jest najważniejsze.Nie ma bowiem ideałów i jaki by to nie był sprzęt to jednak może być zawsze od niego lub powstać lepszy. :D :wink:


I tu zdecydowanie popieram Krzyśka. Cieszmy się tym co mamy w miarę możliwości darząc do ideału. Każdy ma inne oczekiwania od sprzętu. Ważne żeby dobrze się bawić i poszerzać swoje horyzonty.

Pozdrawiam.


No dobrze, wiffiak , z tą konstatacją każdy się może zgodzić - chociaż nie musi , jego sprawa ...
Ale gdy się pisze cassesrain, czy co post - to zmienia pogląd na sprawę , to ręce opadają . I nie dlatego wcale, że jestem
właścicielem tego cassesraina.

Autor by miał wystrzegać się takich sformułowań , przeprosić i nie wprowadzać zamętu w głowach, szczególnie tych początkujących.
A to w imię - muszę to napisać , mimo że znaczna część o tym wie - własnych interesów. To jest nieuczciwe podejscie do sprawy,
na czeskim forum NIGDY się z czymś takim nie spotkałem !!! HOWGH ! :)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 16:11

Cześć.

Wcale nie zmieniam poglądu , jeżeli chodzi o moje zdanie na temat tego Teleskopu.Dla mnie osobiście to Casse.... , wart kwoty jaką kosztuje.
To że może cieszyć to normalna sprawa , ale osobiście mam o wiele wyższe sprzętowe wymagania.
To moje osobiste i prywatne zdanie na temat tego Teleskopu i mam prawo je wyrazić czy komuś się to podoba czy też nie.
Wolał bym kupić bez dwóch wspomnianego przeze mnie wyżej Cassegraina Klevtsov marki Vixen VMC 200L z drugiej ręki i mieć moim zdaniem lepszy sprzęt , nawet szczerze to wolał bym Newtona GSO na Dobsonie 203/1200mm , gdzie jest praca całej Apertury i GSO też uwzględnia już od dłuższego czasu prawidłowy Offset przy montażu LW jak i samo LW jest o odpowiednich rozmiarach tak aby pracowało całe LG.Ot wszystko w temacie , każdy ma prawo mieć swoje zdanie.Moje wygląda właśnie tak. :D

Powodzonka i Dużo Pogody. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 10 Gru 2019, 16:29

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Wcale nie zmieniam poglądu , jeżeli chodzi o moje zdanie na temat tego Teleskopu.Dla mnie osobiście to Casse.... , wart kwoty jaką kosztuje.
To że może cieszyć to normalna sprawa , ale osobiście mam o wiele wyższe sprzętowe wymagania.
To moje osobiste i prywatne zdanie na temat tego teleskopu i mam prawo je wyrazić czy komuś się to podoba czy też nie.
Wolał bym kupić bez dwóch wspomnianego przeze mnie wyżej Cassegraina Klevtsov marki Vixen VMC 200L z drugiej ręki i mieć moim zdaniem lepszy sprzęt.Ot wszystko w temacie , każdy ma prawo mieć swoje zdanie.Moje wygląda właśnie tak. :D

Powodzonka i Dużo Pogody. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie, nie chciałbym być niegrzeczny ale masz chyba jakąś schizofrenię, już nie wspomnę, że piszesz nie w temacie wątku, tylko ciągle nawiązujesz to tej wysokiej jakości teleskopów, w których gustujesz. :wink: Wcześniej parokrotnie zwracałeś uwagę żeby nie wyrażać opinii o sprzęcie, przez który się nie patrzyło. Patrzyłeś przez tego Cassegraina z tematu wątku? Obmacałeś go?

Co do wielkości lustra głównego w tym niby 8" Cassegrainie to wynika pewnie ona z konieczności dopasowania do stosunkowo małego lustra wtórnego i taki jak mniemam był główny cel projektanta całego teleskopu. Powoduje to, że nie ma sensu dawać większego lustra głównego jeśli i tak nie cały stożek światła padłby na lustro wtórne. Ewentualnie trzeba byłoby wydłużyć tubus teleskopu aby oddalić lustro wtórne od głównego ale tutaj mogą się pojawiać już trudne do opanowania aberracje i teleskop straciłby pewnego rodzaju kompaktowość.

Czekam na solidną recenzję tego Cassegraina, myślę, że nie tylko ja.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 16:58

Cześć Dominiku.

Tak owszem , ale Kolega wyżej swoim wpisem napisał...więc odpowiedziałem co o tym naprawdę myślę.
Moim zdaniem Recenzja to jednak stanowczo za mało , tutaj potrzeba rozebrać sprzęt , zbadać parametry i porównać z wyliczeniami które wyjdą do tego systemu.Wszystko się da , tylko to musi zrobić osoba która ma dostęp do aparatury i zna się na rzeczy.Wiem jak się projektuje , buduje i liczy Cassegrainy Klasyczne i DK.Nie muszę wcale oglądać tym sprzętem.Już po opisach wiem co jest wart dla mnie.Mam cały czas kontakt telefoniczny z wykonawcami optyki którzy bywają czy bywali u mnie i pewne sprawy znam z pierwszej ręki a jak nie wiem to się radzę , pytam , dociekam , szukam w literaturze czy necie.Swego czasu pomogłem nawet załatwić Pyrexowe blanki z PZO naszym wykonawcom , tak się składa na szczęście że mam bardzo dobre relacje z emerytowanym Szefem Produkcji PZO więc i były takie możliwości.Też dużo czasu spędziłem z Św.P.Januszem na rozmowach o tym systemie jak planowałem budowę Cassegraina 12" DK.Firma Astrokrak miała wykonać mi pewne mechaniczne sprawy.Pewnymi parametrami , które wychodzą i są konkretne dla danych wprowadzonych parametrów do programu liczącego nie da się operować jak nam się podoba aby na czymś nie stracić.Zawsze jest coś kosztem czegoś , jest sporo i musi być kompromisów , są tu użytkownicy na Forum którzy wiedzą jak to jest , ale nie zabiorą głosu , też o tym wiem.To jest moje prywatne zdanie i nie wynika z czyichś tam pobudek , czy nie wiem czego.Taiwańczycy polegli , podejrzewam na czym , ale pozostawię to dla siebie dla świętego spokoju.Ważne aby Teleskop cieszył , i był w przystępnych pieniądzach , mnie też nie stać na zakup Mewlona 12" DK Takahashi a chętnie bym takowy chciał posiadać.Dla mnie lepszą opcją jest budowa i gdybym się decydował to tylko tak a nie inaczej.Wcale nic nie mam do tego Teleskopu i dobrze że powstał , napisałem wyrażnie że nie spełnia moich oczekiwań i nic poza tym.Chińskie Maki też mnie nie zadowalają i znam też ich wszystkie minusy , to też żadna tajemnica , każdy ma swoje wymagania , ale przecież warto chyba wszelakie błędny wytknąć i napisać , niech każdy wie co kupuje , jednym to pasuje a drugim nie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 17:25

Myślę że żle odbieracie moje wpisy , to nie jest jakaś moja zła intencja , piszę aby była świadomość że tak nie powinno być jak jest.Mogę też pisać same superlatywy , ale jaki to jest sens? Przepraszam , ale nie jestem w stanie inaczej pisać , mogę przestać zabierać głos jeżeli bardzo psuję komuś nastrój swoimi wpisami.Niech ktoś z posiadaczy mi przyśle ten sprzęt , to wszystko wam opiszę jak należy , jakie błędy , jaka dokładność optyki , gdzie jest haczyk , itp.Mam takie możliwości przeliczenia , przebadania , jak nie osobiście to załatwię to i będę miał te informacje z pierwszej ręki.Naprawdę jak chcecie to się tym zajmę i dostaniecie kawę na ławę. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 10 Gru 2019, 17:31, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 10 Gru 2019, 17:31

Taiwańczycy polegli , podejrzewam na czym , ale pozostawię to dla siebie dla świętego spokoju


Może napisz, żeby każdy wiedział o co chodzi? Bo tak to ja nie bardzo rozumiem jaki jest problem pomimo oczywistych wad danej konstrukcji.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 17:32

Podejrzewam , nie mam pewności na 100% , ale jestem prawie pewien. Ktoś z was wie jakie jest F tego LG? Muszę znać parametry LW i LG , potem coś więcej mogę napisać jak i potrzebuję odległość pomiędzy lustrami.Wątpię aby ktoś mi tu podał ognisko LW na minusie , to trzeba zbadać.LG można zmierzyć na Słońcu czy inaczej z jakimś tam błędem ale resztę spraw należy przebadać i mieć konkretne odczyty jak i dokładne w miarę średnice samych LG i LW.Masowo produkowane sprzęty są obarczone wieloma kompromisami i błędami , inaczej nie miały by prawa bytu w tych a nie innych pieniądzach.Wszystkiego da się dojść z Św.P. Januszem rozpracowaliśmy nie jeden masowo produkowany sprzęt. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 17:56

Nie zaśmiecam już tematu , jak ktoś poda mi te dane to zadziałam , inaczej tylko rozbiórka i dokładne pomiary.
Zmykam , Pogody Dla Wszystkich.Hej. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 10 Gru 2019, 17:58

Krzysztof_P napisał(a):
Moim zdaniem Recenzja to jednak stanowczo za mało , tutaj potrzeba rozebrać sprzęt , zbadać parametry i porównać z wyliczeniami które wyjdą do tego systemu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Pocieszne, Krzysztofie ... nie rozebrałeś, nie pomierzyłeś, nawet go w "ręcach" nie miałeś - a wszystko o nim wiesz i piszesz że to cassesrain .
Zaprzeczasz sobie co chwilę. Mnie nie chodzi o ten przypadek , że oceniasz mój ; nawet gdybyś go zrobił cassesrainem do potęgi
n-tej
- nie będę się go pozbywał, jestem z niego zadowolony. Szybko się chłodzi, nic się nie rosi , zrobiłem mu fajny odrośnik z karimaty. Bez problemu wpółpracuje z bino, również z korektorem Meade f/6.3. Gdy już będę miał wszystkie komponenty ( od mechanika
i zakupione w teleskopy.pl ) , będę mógł ocenić , czy w realu mam rzeczywiście f/6.3, bo nigdzie nie spotkałem wzmianki, by ktoś adaptował
reduktor f/6.3 ( np. Celestrona czy Meade ). Ten cassegrain nie ma u wylotu tuby gwintu sct i trzeba było pokombinować ! To jest konkretny wkład w "obmacywanie" tej optyki, mimo że nie jestem orłem w tych sprawach.
Załuję, że - jak narazie - nikt z dobrych optyków na forum jeszcze go sobie nie kupił. Byłoby znacznie ciekawiej !

ALE W TYM WSZYSTKIM NAJBARDZIEJ NIEPOKOJACE JEST TO, ZE MIESZASZ W GŁOWIE MŁODYM ADEPTOM , KTORZY MAJA MILIONY
ROZTEREK - CO KUPIC !? ONI SA WAZNIEJSI, NIZ TWOJE DYWAGACJE W KTORYCH CZESTO SAM SOBIE ZAPRZECZASZ.

Podskocz do teleskopy.pl , przynajmniej go sobie zobaczysz. To już będzie sukces !

:)

PS.: ponieważ w międzyczasie doszły dalsze wypowiedzi - ustosunkuję się tylko do tego momentu : gdybym miał do dyspozycji
wszystkie parametry optyki w tym cassegrainie - sam sobie wszystko wyliczę Krzysztofie, to najmniejszy problem.
Ostatnio edytowany przez zbignieww, 10 Gru 2019, 18:08, edytowano w sumie 1 raz
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 18:03

Z całym szacunkiem , ale nic sobie nie zaprzeczam , Teleskop jest podobnie z kompromisami i niedopracowaniami jak chińskie Maki , dlatego napisałem że jest wart zakupu w tej kwocie a nie innej.
Porównaj go kiedyś z innym nie oszukanym m.in. na Aperturze Cassegrainem 8" i wtedy dopiero się przekonasz co posiadasz.Do dobrego to mu niestety sporo brakuje , takie jest moje zdanie a dla młodych adeptów to jest akurat mało istotne , ich cieszy każdy widok i ze średniej czy nawet z najniższej półeczki sprzęt.Mnie tak przynajmniej cieszyło , nawet oglądanie Wenus z Potężną AC przez lunetę którą zbudowałem z nie oszlifowanych szkieł okrągłych do zwykłych noszonych przez ludzi okularów. :D Takie to były czasy a jak zbudowałem Newtony na własnoręcznie wykonanej sferycznie optyce LG to był dopiero szok i wrażenia z obrazów.Jestem tej szkoły że każdy prawdziwy miłośnik powinien zbudować własnoręcznie wykonany Teleskop z optyką wykonaną ręcznie.Takie kiedyś były czasy i to wszystko przerobiłem od podstaw , zęby na tym zjadłem od najmłodszych lat , wykonując własnoręcznie kilkadziesiąt wszelakich LG i LW.Poświęciłem całe wakacje w wieku 14 lat aby wykonać pod okiem byłego Prezesa Krakowskiego PTMA Pana Jacka B. i Św.P. mojego starszego przyjaciela Henryka G. , LG D-215mm , F-2200mm , Sferyczne. Wiesz co to wtedy było , jaka satysfakcja i jakie wrażenia , przykro mi ale chyba nie masz pojęcia , proponuję tego spróbować i się przekonać jak to jest , przy okazji zagłębisz wiedzę na temat działania Teleskopów i samej Optyki. :D
Dużo Pogody. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 10 Gru 2019, 18:18, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 10 Gru 2019, 18:13

Wolałbym jakieś konkretne dane lub niedoróbki tych GSO zamiast porównywania teleskopów po nazwie firmy produkującej bez podparcia faktami. Może mają niedoróbki jak Maki SW, ale chciałbym je znać, chyba, że to tajemnica.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2019, 18:16

Konkretne parametry optyki lub Teleskop idzie pod Lupę , brak konkretnych pomiarów optyki skaże wynik na obarczenie sporymi błędami.Pewne przypuszczenia mam , dlatego iż biorę pod uwagę wypadkowe F i czynną Aperturę , za mało danych aby napisać jednoznacznie , pewne sprawy mi nie leżą na starcie , gdyż są pewne zasady przy projektach tego typu konkretnego projektu Cassegraina Klasycznego czy też DK. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 10 Gru 2019, 18:22, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat