Klasyczny Cassegrain 8"

PostKrzysztof_P | 17 Gru 2019, 11:41

Czekamy na opisy z praktycznego oglądania Cassegrainem 8" właściciela.Może kiedyś uda się porównać go w praktyce z innym podobnym Aperturowo sprzętem.Chętnie to zrobię jak tylko nadarzy się ku temu okazja. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 17 Gru 2019, 23:02

aldebaran1 napisał(a):
anatol1 napisał(a):Aldebaran1 czy Ty nie możesz tego teleskopu po prostu przetestować na niebie tym bardziej, że kilka pogodnych nocy po drodze było? Planet owszem nie ma, ale można protestować na Księżycu czy podwójnych. Wątek ciągnie się już trzy tygodnie, powstają różne teorie co ten sprzęt jest wart a Ty trzymasz go w domowych pieleszach. Owszem pisałeś, że krążki dyfrakcyjne są ok, ale musiałbyś sprawdzić jego możliwości na kilku konkretnych obiektach (małe kratery księżycowe, co ciaśniejsze układy podwójne) opisać co widać a pozostali niech sprawdzą to na swoich sprzętach, zwłaszcza Krzysztof_P.


To co dla Ciebie może być proste i szybkie do zrealizowania - dla mnie, na osiedlu prześwietlonym " do imentu " - już nie bardzo.
Również uswiadom sobie, że mam już 78 .
Akurat teraz, gdy było trochę czystszych nocy, Księżyc zmierzał do pełni. OCZY JUZ NIE MŁODZIANA , ZRENICA W GRANICACH CHYBA 3mm.

CO JA PRZETESTUJE W TAKIEJ SYTUACJI ? W dodatku nie jestem doświadczonym testerem.

Owszem, mógłbym w miarę wiarygodnie go chociaż częściowo przetestować, ale przez POROWNANIE go na Księżycu z dobsonem 10" - bo taką możliwość bym miał. Ale czy nie lepiej byłoby go porównać z SCT 8 " , niż z newtonem ?

Przy wszelkiego typu porównaniach sprzęty muszą być OBOK SIEBIE W TYM SAMYM CZASIE, TE SAME OKULARY, TEN SAM SEEING !!!
I MŁODE OCZY !!! Psu na budę porównanie gruszki z jabłkiem ...

Chyba nie o to Ci chodzi - prawda ? Podam tutaj link do ORIONA, opisują wszystkie parametry, sposób na kolimowanie lustrem głównym
i wtórnym - przy pomocy kolimacyjnego okularu cheshire . Ale to póżniej, prosiłem o to czeskiego usera na forum .

To co zauważyłem "na minus " - wymaga drobnej kolimacji. Patrząc na oswietlone pole ( przy teście latarkowym ) - widzę jedynie
jeden uchwyt pająka , 3 pozostałe są schowane. Ale czescy koledzy mnie uprzedzają, żebym nie "wariował" ze śrubkami , bo mogę
jeszcze pogorszyć . Ze to nie jest takie pilne, czy już konieczne - przy tak długim ognisku.

Dla Ciebie, Anatolu, sprawa prosta - dla mnie już nie bardzo, w dodatku zbliżają się Swięta ...

Pozdrawiam, Z.


Dla ogolu, nie tylko jako odpowiedz dla Krzysztofa !

Tylko i tylko z tego powodu - jak wyzej - nie palam checia "testowania". Nie lubie pol, czy cwierc srodkow. Takie opisanie, co ja
zobacze, to moze byc dla poczatkujacego. Zreszta Krzysztof tez napisal : ...najlepiej porownanie... Jeszcze gdybym dysponowal od kogos
z Ostravy czy okolicy SCT 8" - to juz by bylo COS !!! Wspolnie z wlascielem tego SCT polukali bysmy, wymienili spostrzezenia.
Wiec nie oczekujcie moich ulomnych spostrzezen, w dodatku musial bym wyjechac cca 30 km poza miasto. Ale one i tak by byly
watpliwej wartosci. Porownanie , czy lawa optyczna itp - to by bylo sensowne.

Z.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostDominik Woś | 17 Gru 2019, 23:42

Myślę, że w dziale "Sprzęt astronomiczny" nikt nie oczekuje zamieszczania dogłebnych testów, dla takich odpowiednim działem będą "Recenzje sprzętu astronomicznego". Tutaj chodzi raczej o przekazanie informacji o nowych, ciekawych akcesoriach i teleskopach. Chodzi tylko o to aby informacje te nie wprowadzały w bląd ani nie dyskredytowały opisywanego sprzętu jako z pewnością gorszego od innych produktów. Z wątku tego dowiedzieliśmy się wielu informacji o tym GSO CC 8" (ogniskowa i światłosiła raczej planetarna, waga, długość tubusu, wykonanie, obstrukcja centralna, itp.). Decyzja co do ewentualnego zakupu lub pogłębienia wiedzy o tym teleskopie należeć będzie do zainteresowanych takim teleskopem. W żadnym wypadku nie można zmuszać posiadaczy CC 8" do przeprowadzania wydumanych testów, włącznie z rozebraniem teleskopu na części aby dokonać pomiarów i udowodnić, że niedźwiedź nie jest wielbłądem. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 18 Gru 2019, 14:59

dark napisał(a):
Mareg napisał(a):
marek70 napisał(a):(...) tylko handlarz kupuje naście np maków SW mając mały balkonik do oglądania nieba (...)

Może nie bijmy kogoś, kto ma związane ręce.
Poza tym oglądanie nieba z balkonu i uczciwy handel sprzętem nie są niczym złym, więc nie wiem, czemu miało by to wpłynąć na dłuższy ban.
Oj nieładnie tak pastwić się nad kolegą z Forum i to przed Świętami...

Akurat Krzysztof ma na wsi ładne obserwatorium. Niczego z balkonu nie obserwuje i wiedze ma sporą.
Banowanie za własne zdanie jest śmieszne i bzdurne. No ale taką mamy administrqcje. Janusz budował to forum od lat a koledzy administratorzy rozwalili w kilka miesięcy.


Czy powyższy post ma cokolwiek wspólnego ze sprzętem w postaci CC 8", na temat którego toczy się tutaj dyskusja? Podobnie wpis Mareg?

Jeśli komuś nie podoba się admnistracja lub forum Astromaniaka, w którego merytorykę wkładamy wiele pracy, do tego staramy się ogarniać sprawy techniczne, robiąc wszystko społecznie, może kontynuować okazywanie własnych frustracji na innych forach. AM to nie jest jedyne forum astronomiczne w Polsce.

Kolega Dark jest już "persona non grata" na Astromaniaku, pomimo wcześniejszych upomnień nie wyciągnął wniosków i nadal zaśmieca wątki informując jak bardzo mu się to forum obecnie nie podoba. :wink: Równocześnie nie ma problemów z wykorzystaniem Giełdy do sprzedaży niechcianych zabawek. :wink:

Kolega Mareg, za kolejny wpis nie związany z tematem wątku dostał 7 dniowy urlop od forum.

Nie będziemy dopuszczać pisania treści nie mających nic wspólnego z danym tematem, które najnormalniej zaśmiecają temat czyniąc go nieczytelnym i rozmydlonym.

Jeśli ma ktoś zamiar napisać kolejny post nie mający nic do przekazania w temacie wątku to musi sobie zdawać sprawę z konsekwencji. Obecna administracja nie ma czasu na czytanie wszystkich postów, tym bardziej tych od frustratów, więc osoby, które zdecydują się na zatruwanie atmosfery i śmiecenie na forum będą grzecznie poproszone o opuszczenie naszej społeczności, a jeśli tego nie zrobią zostaną pożegnane w najprostrzy możliwy sposób.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbignieww | 19 Gru 2019, 00:12

Wyczernianie extenderów 2"/2" 35 i 80 mm i 3 dorobionych złączek/ redukcji do obsługi Cassegraina 8"

Odwaliłem dzisiaj kawał dobrej roboty, a jej celem było maksymalne ograniczenie światła rozproszonego, odbić przy blizkiej obserwacji od Księżyca itp itd.
Uświadomiłem sobie , że te extendery generują tego niepożądanego światła dużo. Szczególnie ten dłuższy, 80 mm, ale i 35 mm też tym grzeszy.
Do wyczerniania stosuję tapetę samoprzylepną , matową , oczywiście czarną. Ma oznaczenie dc-fix i jest made in Germany. Można kupić w OBI , Hornbachu
czy innych szanujących się sklepach z tapetami. z wyglądu przypomina czarny aksamit - ale nie generuje jakichś niepożądanych odcieni, odblasków.

Ale uwaga : są też czarne matowe tapety dc-fix - ale jeśli nie jest to czarny aksamit - nie kupować - to nie to !

Wprawdzie w środku tuby extenderów jest/są nagwintowane sektory , by tłumić odbicia - ale to jest zdecydowanie nie wystarczające. Pokazują to 2 obrazki.

Na pierwszym z nich widać niedokończone wyczernienie, bo po obwodzie zabrakło mi tapety a wcześniejsze policzenie pi x d mnie uprzedziło, że braknie
na cały obwód. ( Ale przynajmniej wpadłem na myśl, by to tak wyfocić - przed i po zakończeniu wyczerniania - w poglądowym celu )

Z przodu na pierwszej fotce widać miejsce na tuleję katowki 2 " , więc nie jest wyczernione, bo tam będzie katowka, zresztą jej tuleja by nie weszła po nalepieniu tapety.

Pierwszy od przodu pas tapety ma przerwę, o której wyżej pisałem. Później został zalepiony. Za pierwszym pasem w głębi jest drugi, podobnej szerokości, jesli nawet nie troche szerszy.

Druga fotka pokazuje kompletne już wyczernienie

Oprócz extenderów wyczerniłem 3 dorobione złączki, m.in. do focenia Cassegrainem z użyciem korektora Meade f/6.3 . Cassegrain nie ma gwintu SCT - samiec - na koncowce wyciagu i trzeba to dorabiać .

Mam taką nadzieję, że poprawię sobie kontrast i pośrednio rozdzielczość. Synta 8 " czy GSO 8" - mają relatywnie słabe wyczernienie., słabą ochronę
przed parazytującym światłem. Nie ma baffli . Natomiast Cassegrain ma nie tylko baffle, ale odcinek - rurkę osłonową wewnątrz, no i LW jest "utopione "
w osłonie /tubusku. W newtonach nic takiego nie ma, lusterko jest "gołe", cała długa trasa od LW do LG też podatna na parazyty świetlne. Nowicjuszom radzę, by wylepili sobie tapetą przynajmniej rejon tuby naprzeciw wyciągu okularowego wyciągu
i sam wyciag, jesli nie jest wyczerniony. Chinczycy w takie rzeczy sie nie bawia !

Dlaczego również pośrednio rozdzielczość ? Wprawdzie ona zależy li tylko od średnicy LG - ale przy lepszym kontraście mam nadzieję zobaczyć więcej detalików.

Bo na seeing nie mamy wpływu - jest jaki jest, w konkretnym miejscu obserwacji .

No i foteczki - przed i po kompletnym wytapetowaniu :

Image

Image

I to by było na tyle... :)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostDominik Woś | 25 Gru 2019, 11:08

Dominik Woś napisał(a):Postarajmy się studzić emocję, właśnie sobie poczatowałem z reprezentantem z działu obsługi klienta z Oriona, który sprzedaje CC 8". Był zdziwiony, że zapytałem go o potwierdzenie średnicy lustra głównego. Napisał, że skoro w specyfikacji jest 203mm to taka musi być, nie mogą podawać nieprawdziwych informacji klientom. Poprosił jednak abym wysłał email do działu wsparcia technicznego (support@telescope.com) z prośbą o potwierdzenie. Ian (reprezentant Oriona) też wyśle do nich maila z prośbą o szybką odpowiedź do mnie. Jak będzie trzeba rozkręcą teleskop i wszystko dokładnie pomierzą. Zajmie to pewnie kilka dni ale rozwieje wątpliwości ewentualnych niedowiarków.

Pozdrawiam,
Dominik


Dzisiaj na skrzynce e-mail zastałem taka oto wiadomość:

"RE: 8" Classical Cassegrain - diameter of primary mirror

Dear Dominik Wos:

Thank you for contacting Orion Telescopes & Binoculars. I have not heard any reports of our 8" Classical Cassegrain having a smaller than advertised primary, we specify it as having a 200mm (7.9") primary. If you are aware of any reports that contradict the 200mm measurement please forward them to me so we can follow up with the supplier. Please let us know if we can be of further assistance.

Clear skies,
Ozzie M.
Orion Technical Support"

Wolne tłumaczenie:

Dotyczy: 8" Classical Cassegrain - rozmiar lustra głównego:

Dziękujemy za skontaktowanie się z Orion Telescopes & Binoculars. Nie słyszałem dotychczas o jakichkolwiek zgłoszeniach jakoby nasz 8-calowy Klasyczny Cassegrain miał mniejsze niż w informacjach handlowych lustro główne, teleskop według specyfikacji ma 200mm (7,9 cala). Jeśli miałby Pan jakiekolwiek informacje, które wskazywałyby coś innego niż wymiar 200mm, prosimy o przesłanie ich do nas, co umożliwi nam poruszenie tego z naszym dostawcą. Gdybyśmy mogli pomóc w czymś jeszcze, prosimy o kontakt.

Czystego nieba,
Ozzie M.
Orion Technical Support
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDariusz.p | 25 Gru 2019, 12:28

Trochę się nie wysilili z tą odpowiedzią :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postendriu624 | 25 Gru 2019, 13:06

Tu nie chodzi o to że jest tam lustro 200 mm , ale o obcięcie apertury na LW osłonie LW , oraz rurze przechodzącej przez LG , podobnie jest w Mak 127 gdzie LG ma średnicę 134 mm , a obcięcie apertury na tych elementach daje aperturę tego maczka w okolicy 118 mm.
Ten Cassegrain 8" powinien być przeanalizowany, czyli średnica LW do odległości od LG 200 mm , wtedy będzie wiadomo czy całe światło z LG jet odbite od LW, Najprościej mówiąc, czy w źrenicy tego teleskopu widać całe LG z zapasem.
Fabryczna Synta 10 cali flex, też tnie aperturę bo ma za małej średnicy LW w stosunku do odległości od LG 10 cali.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 25 Gru 2019, 13:10, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDariusz.p | 25 Gru 2019, 13:10

To jest raczej taka dyplomatyczna odpowiedź ze strony Oriona Endriu. takie trochę udawanie, że się nie wie o co chodzi a jak coś wiecie to nam wykażcie :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postendriu624 | 25 Gru 2019, 13:20

Gdyby Orion podał informację , średnica LG 200 mm wraz z jego ogniskową ?, średnica LW ? , odległość LW od LG ? , to wtedy nie było by problemu w ocenie czynnej apertury.
Może właśnie o podanie tych parametrów trzeba było pytać.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 25 Gru 2019, 13:54

endriu624 napisał(a):Gdyby Orion podał informację , średnica LG 200 mm wraz z jego ogniskową ?, średnica LW ? , odległość LW od LG ? , to wtedy nie było by problemu w ocenie czynnej apertury.
Może właśnie o podanie tych parametrów trzeba było pytać.


A niby w jakim celu?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKromcio | 24 Cze 2020, 12:53

Skusiłem się na tego CC. Jeszcze swieżutki, dopiero co wyjęty z pudełka, pięknie pachnący farbą :-). Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne.
Takie pół newtona GSO 203/1000, choć o prawie takiej samej wadze. Pierwszego światła jeszcze nie było..pada
Klasyczny Cassegrain 8": DSC02014.jpg

Klasyczny Cassegrain 8": DSC02016.jpg

Klasyczny Cassegrain 8": DSC02017.jpg



Krzysztof_P napisał(a):Czekamy na opisy z praktycznego oglądania Cassegrainem 8" właściciela.Może kiedyś uda się porównać go w praktyce z innym podobnym Aperturowo sprzętem.Chętnie to zrobię jak tylko nadarzy się ku temu okazja. :D :wink:


Będę na Kudłaczach, ale rozkręcać na części pierwsze nie pozwolę :D
CC 8", Refraktor BM AR-152L, BM 102s/600
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 28 Maj 2011, 21:53
Miejscowość: Zabrze

 

PostKrzysztof_P | 24 Cze 2020, 17:04

Cześć.

Gratulki zakupu , znowu wspólnie pooglądamy jak w zeszłym roku.A co z Refraktorem AC 6" F8? Jest jeszcze na stanie Twojego sprzętu?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKromcio | 24 Cze 2020, 17:35

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Gratulki zakupu , znowu wspólnie pooglądamy jak w zeszłym roku.A co z Refraktorem AC 6" F8? Jest jeszcze na stanie Twojego sprzętu?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Jest cały czas. Też go na pewno wezmę na Kudłacze.
CC 8", Refraktor BM AR-152L, BM 102s/600
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 28 Maj 2011, 21:53
Miejscowość: Zabrze

 

PostKrzysztof_P | 24 Cze 2020, 18:06

To świetnie. :D Będzie dużo ciekawego i nowego sprzętu w tym roku , mam już sporo nowych miłośników nieba , którzy też robią telefoniczne rezerwacje spoza nawet Forum , pobytu podczas trwania Zlotu. :D
Do zobaczenia , daj mi znać na PW , zrobię Ci rezerwację noclegu na czas pobytu , jak już będziesz znał termin w którym się pojawisz na Zlocie.
Info o Zlocie jest w tematach Zlotów i Spotkań na Kudłaczach i Lubomirze.Na Forum Astropolis i u mnie na osi Facebooka. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 04 Lis 2020, 13:58

No i jak z tym cassegrainem GSO Panie i Panowie. Zbigniew i Kromcio zadowoleni?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKromcio | 05 Lis 2020, 13:02

Cześć,

Tak prawdę mówiąc ciężko mi jeszcze go oceniać. Jestem tak zawalony pracą, że jeszcze nawet nie byłem z nim pod ciemnym niebem, a na balkon wystawiłem go ze dwa razy.Nawet na zlot w Kudłaczach nie udało mi się pojechać :-( Okazało się, że był nieskolimowany. Tak mi coś nie pasowało, jak avikowałem marsa. Poprawiłem to, przy pomocy okularu Chersire (lusterko wtórne nie było w osi).
To co mi nie pasuje, to mocowanie stopki szukacza, po stronie szyny vixena (szukacz znajduje się wtedy "na dole" tuby).
Na pewno ze mną zostanie, ostatnio nawet się zastanawiałem czy nie pozbyć się achro 152/1200 i zamienić go na coś w stylu 127/825 czy 152/988 do szerokich pól.
CC 8", Refraktor BM AR-152L, BM 102s/600
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 28 Maj 2011, 21:53
Miejscowość: Zabrze

 

Postkk | 09 Lis 2020, 15:15

Ja się ciężko zastanawiam czy kupić melona 180-tke czy 200mm cc gso...
GSO wygląda naprawdę interesująco.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostWoj2007 | 12 Lis 2020, 01:25

Gratuluję kolegom klasycznych Cassegrainów!
A przy okazji Panowie i Panie, czy coś mi umknęło :o :D
Temat dotyczy Clas-Cass 8" a tymczasem kolega zbignieww ma w stopce 6" Gso. Czy to oznacza, że nastąpiła przesiadka na mniejszą tubę? Z ciekawości pytam.
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2020, 12:40

kk napisał(a):Ja się ciężko zastanawiam czy kupić melona 180-tke czy 200mm cc gso...
GSO wygląda naprawdę interesująco.


Cześć.
Masz dylemat czy Cassegrain GSO 8" czy Takahashi Mewlon 7" ?
Ja nie mam w ogóle , Cassegrainy GSO 8" są warte swojej ceny , ale jednak moim zdaniem są słabsze.
Decyzja indywidualna , ale moim zdaniem stanowczo ze wskazaniem na Takahashi Mewlon.
To jak porównać Refraktory SW 100ED do FS 102mm.
Mógłbym tu wypisać w podpunktach dość obszernie jakie są plusy na korzyść zakupu Mewlona , ale wszystko jest w sieci.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 17 Lis 2020, 21:45, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 12 Lis 2020, 14:50

Krzysztof w sieci jest mnóstwo informacji. Aczkolwiek wątpliwych śmiem twierdzić.
Dwa przykłady po jednym dla każdego:
Szczelina w dolinie alpejskiej dla 180C to pestka.
CC 8” ma obciętą aperturę do ~180mm i równocześnie 15mm krążek w ognisku oświetlony w 100%...
Komedia...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2020, 15:00

Cześć.
Gwarantuję Ci że Mewlon 180mm będzie lepszym Teleskopem , cena nie jest niska i nie łatwo o sprzęt w dobrym stanie z drugiej ręki .Ale ja wybrał bym Mewlona 180mm.
Pająk trzy ramiona nie cztery jak w Cassegrainie GSO.Dyfrakcja psująca , rozpraszająca światło , zacierająca słaby detal np. Jowisza wymagający wysokiego kontrastu , te parametry lepsze już nie biorąc pod uwagę dokładności wykonania optyki mamy na starcie około 25% lepsze.Doskonała wysokiej jakości optyka Mewlona to gwarancja świetnych i ostrych jak brzytwa bogatych w detal obrazów podczas korzystnego Seeingu.W pełni pracująca czynna cała apertura.Mniejsza przeszkoda Centralna Mewlona , wynika też z tego faktu iż pracuje cała apertura a jak mamy ją przyciętą to przeszkoda centralna psująca kontrast obrazu wzrasta z automatu , itp. , itp....Cassegrainy GSO są warte swojej ceny zakupu , ale niestety to tańsze Taiwańskie odpowiedniki Cassegraina z pewnymi niedopracowaniami , podobnymi jak chińczyki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Lis 2020, 03:33

kk napisał(a):Krzysztof w sieci jest mnóstwo informacji. Aczkolwiek wątpliwych śmiem twierdzić.
Dwa przykłady po jednym dla każdego:
Szczelina w dolinie alpejskiej dla 180C to pestka.
CC 8” ma obciętą aperturę do ~180mm i równocześnie 15mm krążek w ognisku oświetlony w 100%...
Komedia...


Cześć.

Jeżeli szukasz Takahashi Mewlon 180mm , to Proszę jest:
https://www.cloudynights.com/classified ... wlon-180c/

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 29 Sty 2021, 23:34

Trochę wody już upłynęło :mrgreen:
Widział ktoś przez tego Cassegraina (niby ośmiocalowego) coś więcej niż anteny na dachu?
Może jakieś fotki księżyca się znajdą?
W teleskopy.pl są cztery do przygarnięcia za 3199 zł. Parametry bez zmian. Lustro 203, obstrukcja 33, odbicie 99% :roll:

Parametry techniczne

• konstrukcja: klasyczny teleskop Cassegrain'a
• średnica czynna: 8" / 203 mm
• ogniskowa: 2436 mm
• światłosiła: f/12
• zdolność rozdzielcza: 0,59"
• zasięg gwiazdowy przy obserwacjach wizualnych: 13,6 mag
• szkło: kwarcowe w lustrze głównym i wtórnym
• współczynnik odbicia: 99% dla każdego z luster
• obstrukcja (liniowa, względem średnicy): 33%
• wyciąg: 2" z redukcją 1,25", z mikrofokuserem 10:1
• w zestawie cztery przedłużki wyciągu na gwincie M90 (25 mm długości optycznej każda)
• back focus: 150 mm od końca wyciągu 2"
• średnica tubusu: 230 mm
• stopka na szukacz: tak, w standardzie Vixen
• dovetail: tak, w standardzie Vixen
• długość: ok. 620 mm
• waga: 7,5 kg

Nigdzie w zasięgu nie widać nowych planetarnych lntesów ani Mewlonów za psie pieniądze.
Osobiście podoba mi się ten 8" mak Oriona, na poniższym obrazku ale licho wie czy faktycznie ma 8 cali?
Ktoś może zmierzyć? Jest drobny problem bo kosztuje 38400 zł. :?
Załączniki
Klasyczny Cassegrain 8": IMG_20210129_223028.jpg
IMG_20210129_223028.jpg (16.84 KiB) Obejrzany 6553 razy
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 30 Sty 2021, 00:07

Cześć.
Posiadam tego Maka OMC200 F20.Jego czynna Apertura to D-200mm F-4000mm z C.O. tylko 22% , obrazy Planet i Księżyca jakie generuje są niesamowite.Księżyc biały i surowy , śmiało można Powerować 400X i nawet pod 500X jak tylko jest ku temu odpowiedni Seeing.To jak wydanie Maka TEC USA 200/4000mm produkowanego swego czasu na Ukrainie w Firmie "ARIES".W wydaniu firmy ORION U.K.mamy dodatkowo warstwy Hilux 97%. Z zakręconym odrośnikiem wygląda prawie jak światłosilny większy "Refraktor". Obrazy w realu Księżyca są jak na zamieszczonej fotce z tegoż Teleskopu.Z tym iż na żywo wszelkie szczeliny , pomarszczenia Księżycowych Mórz , czy drobniutkie maleńkie Kraterki z cieniami wewnątrz robią niesamowite wrażenie.Jowisz zwali każdego z nóg , obrazy są "Refraktorowe" jak z dużego APO , zalecam Powiększenia ponad 200X , gdyż przy 100X-150X jest widać tyle drobnego detalu , że można dostać "oczopląsu". Tak samo obrazy w nasadce BINO Planet czy Księżyca powalają.Opisy recenzentów na stronie ORION U.K. tego teleskopu w porównaniu z APO 6" najwyższych półek cenowo-jakościowych nie kłamią.Cena Teleskopu jest "kosmiczna" i po złożeniu zamówienia czekamy około 6-9 miesięcy aż Firma wykona Teleskop na indywidualne zamówienie.Z Refraktorem APO 7" raczej nie zmieścił bym się na balkonie a z tym Makiem mieszczę się ze sporym luzem.Teleskop ma też swoje ograniczenia , stosunkowo małe wypadkowe pole widzenia i trudno uzyskać nim mniejsze powiększenia przy F-4000mm.Ale do Planet czy Księżyca i mniejszych zwartych obiektów DS jest naprawdę znakomity.Powiem jeszcze tak , nie obawiam się konfrontacji z Refraktorem np. APO 7" w praktyce.Ilością Detalu ze znakomitą jego jakością i super kontrastem , kolorystyką , itp. Ten Teleskop przebija nasze ED-APO APM 152/1200mm , które mamy w Obserwatorium.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Klasyczny Cassegrain 8": OMC8.jpg
Klasyczny Cassegrain 8": Maksiutov.jpeg
Klasyczny Cassegrain 8": OMC 200 MAK..jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Senior_Toledo oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat