Klasyczny Cassegrain 8"

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2019, 19:20

Dominik Woś napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Może warto sprawdzić taki korektor przy pracy w wizualu , dorobić odpowiedniej długości złączkę tak aby zoptymalizować jego pracę w całym szerokim polu i mieć ładne punktowe Gwiazdy w szerszym polu widzenia okularu.To samo bym sprawdził w SCT , tam wiem jak to wygląda w praktyce , tego Cassegraina nie sprawdzałem pod tym kątem , myślę że kiedyś nadarzy się okazja w terenie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Już św.p. Janusz pisał, że stosowanie reduktora ogniskowej w wizualu nie ma najmniejszego sensu. Powiększenie w wizualu regulujemy ogniskową okularu.

Co do zdjęć tych anten to brakuje tam ostrości, domyślam się (a wręcz jestem pewny), że na gwiazdach będzie to porażka. Pewnie tylko sam środek pola o przekątnej kilka milimetrów będzie w miarę OK.

Pozdrawiam,
Dominik


Cześć Dominiku.

Zapewne tak było że pisał , ale też swego czasu miał mi dorobić odpowiedniej długości tuleję do wizuala z tym korektorem 0,63X do zastosowań w SCT 11" którego posiadamy w naszym Obserwatorium.Gdzie brzegowe partie obrazu wypadają dużo gorzej niż w innych systemach Katodioptrycznych.Miałem zyskać dwie sprawy , lepszą korekcję Gwiazd w szerszym polu i mniejsze powiększenie i szersze pole po skróceniu ogniskowej systemu o krotność około 0,63X.Niestety nie doszło do realizacji tego zamierzenia z wiadomej nam wszystkim przykrej przyczyny.Konsultowałem to z nim parokrotnie , więc uważam że wcale to nie jest taki zły pomysł aby to eksperymentalnie posprawdzać.Skoro działa w Astrofoto to i zadziała w wizualu.Zastanawia mnie tylko jeden fakt , czy nie będzie jakiejś czasem winiety , ale myślę że może jakoś nie specjalnie.Wszyscy wiemy jak wypadają Teleskopy SCT z szerokimi okularami typu N31 w praktyce czy z innymi np.tańszymi Erflami. Takie Chichoty są kiepskie w szerszym Polu w brzegowych partiach obrazu , mam porównanie , np. z Makiem SW 150mm i każdym innym Makiem jakiego bym nie użył do porównania tych samych czy podobnych Apertur z każdym innym SCT.Nie wiem jak to będzie tu w przypadku tego Cassegraina i ten korektor do astrofoto 0,63X też nie dedykowany dla niego , to wypadało by sprawdzić w różnych opcjach i wtedy myślę będzie coś więcej wiadomo na ten temat.

Może ktoś to sprawdzał w SCT , myślę że na pewno tak i napisze nam tu coś o tym w temacie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2019, 19:25

Cześć.

Nie znam jeszcze tego Cassegraina z praktyki w szerszym polu Gwiazd , może nie ma takiej potrzeby tego nie wiem.Ale wiem że rozważałem różne opcje i różne korektory aby poprawić to w systemie SCT.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 04 Gru 2019, 21:29

Dominiku i Krzysztofie !

Winietacja jest na fotce Canonem z reduktorem f/6.3. Ale to byla prowizorka, byc moze nie mialem komponentow
prostopadle do osi optycznej teleskopu. Swiadczyc by o tym mogl fakt, ze ta winietacja nie jest symetryczna. Byc moze...

Co do ostrosci obrazu : miejcie na uwadze, ze robilem to z otwartego okna pokoju, turbulencje musialy byc, mimo ze roznica temperatur
byla tylko ok.5 st. No i druga sprawa, moje 78 letnie oczy... :)

Jutro sprawdze na tej antenie okular 40mm SW ED AERO, ale - to, co pamietam - nie winietuje. Wystarczy dac extender 80mm
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postjerzej | 04 Gru 2019, 21:49

Trochę off top, przepraszam ale stosowałem z powodzeniem korektor f6,3 z sct 8 celestrona z Es20 68 deg, miałem wtedy praktycznie max pola widzenia bez winiety. Znikała wstetna krzywizna pola a obrazy gwiazd były tak dobre ze bez korektora przestałem obserwować. Niestety do większych powiększeń to nie ma sensu korektor wprowadza AC. Za dużo było kombinacji i pożegnałem sct..
Ostrzegam, obraz z korektorem spowoduje chęć zmiany na refraktor :)
Pozdrawiam miłośników Cassegrainow choć dziś takiego już nie posiadam.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postzbignieww | 04 Gru 2019, 21:59

To nie jest off top...kazdy glos mile widziany.
Korektor tylko do focenia, wiec w wizualu niekoniecznie bede patrzyl na refraktor ed 150 mm :)

Wszystko okaze sie "w praniu" - narazie, prosze Sadu - to wszystko z nudow... ;) :)
Gwiazdek na niebosklonie nadal nie widac !
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postzbignieww | 04 Gru 2019, 22:15

Koledzy !

Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej ! Okular 40mm, zamknięte okno, podwójne szyby... Pokazała się mi Vega. Dałem ją
na wszystkie cztery strony pola okularu aż do diafragmy. Koma jest oczywiście , ale nie taka, jak straszycie. Oczywiście im bliżej
srodka - tym lepiej ! Vega jest już nisko, to też trzeba mieć na uwadze.

Winietowania nie ma, diafragma ostra a słabiutkie gwiazdki nie znikają przy diafragmie . Z racji tego, że kątówka dwucalowa ma dłuższą
drogę optyczną - wystarczył extender 35 mm.

Przyjedzcie , zobaczcie ! :)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2019, 23:26

Cześć.

To Ekstra , tak że korektor też może mieć zastosowanie w wizualu.Miałem tak robić z tym korektorem 0,63X , ale jak zakupiłem dedykowane korektory Denkmeiera do Maków i SCT włącznie z kątówką Denka Dielektrykiem 2" z wbudowanym ze zmieniarką tym reduktorem 0,66X , 1,15X i 2X , drugi to dedykowany też Denka , 2" o krotności 0,5X do wizuala w SCT , więc aktualnie zaniechałem tego projektu.

To rozwiązało u mnie sprawę , niestety drogo , ale...
https://www.astroshop.pl/zwierciadla-ka ... s2/p,57407
I jeszcze to , zakupiłem wsjo do Denka II , aby mieć spokój:
http://www.astrosurf.com/sliop/bino/dms1.htm

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 05 Gru 2019, 10:15

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

To Ekstra , tak że korektor też może mieć zastosowanie w wizualu.


W ograniczonym stopniu :
- do dwucalowych okularow, probowalem dzisiaj na tym 40 mm - bo to ma sens, jak najmniejszy power
- katowka nie moze byc klasyczna, ale system t2/t2 Baadera w dodatku z szerszym przelotem.
Klasyczna ma za dluga droge optyczna.
Ja mam t2/t2 amici do nasadki bino - nie nadaje sie, maly przelot, widac sciecia od pryzmatow

No i trzeba by bylo dorobic odpowiednie umocowania, albo kupic, jesli takowe sa !

Z.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2019, 12:21

Cześć.

Można też zlecić wykonanie odpowiednich redukcji i złączek , znając dedykowane odległości dla płaszczyzny ogniska okularu tak jak z odpowiednią odległością dla matrycy kamerki czy aparatu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 05 Gru 2019, 16:37

Muszę jednak dać istotne sprostowanie :

Również pięknie ostrzy z korektorem f/6.3 i okularami w standarcie 1,25 cala. Oczywiście kątówka Baadera system T2/T2
ze względu na drogę optyczną . Korektor od strony kątówki ma gwint SC - męski , więc kątówka 1,25" nie nadaje się .

Wyprobowałem to na okularach 32 mm i 25 mm.

Z.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postchondryt | 05 Gru 2019, 20:08

Krzysztof_P napisał(a):
chondryt napisał(a):Miałem już chęci zakupić coś kultowego marki Intes jednak biorąc pod uwagę wiek takiego sprzętu to mimo legendarnej jakości optyki jej faktyczna sprawność z racji słabych warstw MC lub ich braku ma się nijak do cen za które można je kupić więc wolę tą tak zwaną "chińszczyznę" :lol:

Pozdro... .


Cześć.

Ten wpis akurat jest całkowicie nie trafiony i świadczy tylko o Twojej znikomej wiedzy na temat tych sprzętów , nie wspomnę już o porównaniu w praktyce Rasowego Maka Intesa z Chińskim odpowiednikiem.
Myślę że zanim napiszemy coś , to jednak powinniśmy pomyśleć lub podeprzeć się sprawdzeniem tego w praktyce a nie siać publicznie farmazony , które wynikają z mojego widzi mi się . :idea: Myślę że to wszystko w tym temacie , jak zakupisz porównasz i sprawdzisz w praktyce , to możesz napisać , inaczej po prostu nie mamy o czym pisać i szkoda klepania o moim widzi mi się.Przerobiłem wszelakie chińskie Maki od D-127mm do D-180mm włącznie mając ich po parę egzemplarzy każdego.Maków Intesów MN i MK miałem w sumie ponad 10 , gdybym nie był zadowolony z ich pacy to miałbym chiński odpowiednik Maka , lepiej się zastanowić co piszemy , chyba że ważniejsze jest swoje widzi mi się. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Witam.
Cześć Krzychu. Nie neguje jakości optyki Intesa , jednak sprzęt nawet najlepszej jakości z czasem traci swoje pewne właściwości i nie ma bata że sprzęt z przed 15-20 lat dalej jest idealny nawet jeśli pochodzi od Intesa.
Jeśli tak zwana Chińszczyzna będzie miała zachowane minimum dokładności optyki to wizualnie nie jesteśmy nawet w stanie tego dostrzec, co już kiedyś było tu na forum opisywane.

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2019, 23:53

Cześć.

To też jakaś tam racja.Natomiast Intesy po 2000r. już dawno miały warstwy na lustrach o wsp. 95%-96% i ekstra powłoki na korektorze-Menisku , kiedy jeszcze chińskie czy taiwańskie wyroby mogły o tym tylko pomarzyć.Jest sporo innych argumentów takich jak pełna praca Apertury , pełne przeloty dla 2" bez winiety , brak kiwki na lustrach-konkretny solidnie wykonany mechanizm pracy lustra , solidne wykonanie i użyte materiały do zbudowania Teleskopu , indywidualne dobieranie materiału na optykę i jej wykonanie , jej wykonanie indywidualne i przebadanie , Asferyzowane LG , to Telskopy nie produkowane masowo tylko każdy indywidualnie.Lepszy z projektu system Rutten z osobnym wpuszczonym niżej LW a nie Gregory jak w chińskim Maku , otwory uchylne do wentylacji Teleskopu , Światło bardziej uniwersalne np. F10 , wyższe standardy dokładności optyki 1/6L czy Strehl powyżej 0.9 to minimum , ale całego układu a nie jednego lustra , prosty rachunek do policzenia z czterech powierzchni , żadne tam deklarowanie tylko pewny wynik gwarantowany przez wykonawcę , stanowczo lepsza indywidualna kontrola jakości , itp.Za to się mniej więcej płaci.Każdy sprzęt posiada swoje plusy i minusy , wiem o tym doskonale.Miałem też dobry Egzemplarz złotego SW Maka 180/2700mm jakieś 10m lat temu z którego też byłem bardzo w praktyce kiedyś zadowolony i też pokazywał mi bardzo ładnie Planety i nie tylko.Tak Dla Jasności Dla Wszystkich.Nie Toleruję Osobiście Wszelkich Niedoróbek i Spaprania Projektu , ale to właśnie tyle kosztuje i za to też się sporo więcej płaci.Zobacz ile kosztuje porządny SCT wykonywany z ręcznie figuryzowaną optyką , są takowe.Ręcznie na końcu figuryzowane są też: Maki Intesa czy ORIONA U.K. , Maki TEC USA , ale cena w stosunku do masówki SCT: Celestron , MEADE czy ORION USA i innych marek jest znacznie wyższa.

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 07 Gru 2019, 22:55

Zmobilizowałem się i zmierzyłem LG metodą latarkową.

Ma rację Krzysztof - lustro ma średnicę 185 - 186 mm . W realu miałem idealny symetryczny obraz, ale z fotkami już gorzej, bo
ręka "latała" , no i gdybym próbował dać obiektyw aparatu zgodnie z osią teleskopu - tym aparatem i dłonią zasłonił bym obraz
na ścianie .

Image

Image

Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostDariusz.p | 07 Gru 2019, 23:06

Najważniejsze by dawał dobry obraz. Czekam na testy nocne :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 07 Gru 2019, 23:31

Cześć.

Sam widzisz , więc siłą rzeczy przeszkoda C.O. stanowczo wzrasta i dużą przeszkodę C.O. w praktyce mamy prawie taką jak w Telekopie RC , który nie jest sprzętem dedykowanym do obserwacji wizualnych-planetarnych , tylko do celów astro-foto.
Dla mnie pisanie że to jest dobry sprzęt to delikatnie mówiąc nieporozumienie.W instrumentach planetarnych zakłada się maksymalnie 33% po średnicy lub 11% powierzchniowo LW w stosunku do powierzchni LG.Kontrast słabnie i ten detal który powinien być widoczny przy pełnej Aperturze 8"-203mm czy nawet tej około D-186mm zanika , jak i spada widocznie jasność obrazu i tego słabiutko wychwytywanego detalu na granicy percepcji , który powinien być z Apertury czynnej a nie rzeczywistej 8" jaśniejszy.Potem zdziwienie na Forum że ktoś widzi w innym 8" sprzęcie z pełną pracą tej Apertury i tak opisuje a ja nie , choć posiadam pseudo 8" sprzęt.W praktyce to bardziej sprzęt 7" i na dodatek z dużym C.O. , dla mnie kategorycznie nie do przyjęcia jako planetarny sprzęt.
Dla mnie jako sprzęt powiedzmy taki sobie byłby akceptowalny , ale szczerze to nic więcej po za tym.
Jak działa większe C.O. na kontrast słabego i subtelnego detalu w sprzęcie to wiem , miałem masę różnych porównać danych sprzętów.Czy Teleskop jest warty zakupu , może tak , to wszystko zależy od oczekiwań użytkownika.
Niech cieszy użytkowników , każdy z nas ma swoje wymagania i stawiane swojemu sprzętowi zamierzenia i zadania.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 07 Gru 2019, 23:36, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 07 Gru 2019, 23:35

Ok a jaką obstrukcję ma np mak 127 (uchodzący za teleskop planetarny) po uwzględnieniu że ma aperturę 118 mm? :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 07 Gru 2019, 23:40

Dariusz.p napisał(a):Ok a jaką obstrukcję ma np mak 127 (uchodzący za teleskop planetarny) po uwzględnieniu że ma aperturę 118 mm? :mrgreen:


Cześć.

Może i Mak 127mm jest uchodzący jako dobry , ale raczej tylko pośród chińskich innych Teleskopów.Też ma tą przypadłość niestety jak każdy chiński Mak z większym z automatu C.O.
W takim razie np. Mak Intesa 127mm F10 to jest idealny , gdyż w nim wszystko jest jak należy i pracuje cała Apertura.
Mak 127mm jako chińczyk dla mnie fajny jest , ale nic po za tym.Kiedyś też dał mi dużo frajdy i zadowolenia , zawsze jest to do czasu kiedy nie sięgniemy po lepszy lub odpowiedniejszy instrument.Te sprzęty też cieszą i potrafią dać zadowolenie , ale w konfrontacji z pełno wartościowym lepszym o tej samej Aperturze i systemie Teleskopem , wypadną słabiej m.in. ze względu na powyżej wymienione defekty.Posiadałem dwa Intessy D-127mm i nigdy bym ich nie wymienił na chińskiego Maka D-127mm z obciętą do D-118mm Aperturą.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 07 Gru 2019, 23:53

ja bynajmniej nie twierdzę, że mak 127 jest dobry. Chyba widzisz, że napisałem to pod adresem makówki trochę ironicznie. Sam przez makówkę 127 nie patrzyłem więc nie oceniam ale raczej miałbym wątpliwości i m.in dlatego makówki o dzisiaj nie kupiłem choć parę razy się zastanawiałem :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 08 Gru 2019, 00:31

W tej kwocie zakupu , na pewno jest dobry i warty swoich pieniędzy.Ma niedoróbki i to kolejny pół-środek a nie pełno wartościowy instrument.Kolejna pochodna jak i cała reszta Chińszczyzny i Taiwanu wywodząca się od Starannie i Dobrze wykonanych innych droższych Maków i instrumentów.Dlatego m.in. jest też sporo tańszy niż konkretny Mak o tej samej Aperturze.Cieszyć i dać zadowolenie też każdemu potrafi , ale ustępuje pełno wartościowym wyrobom Maków , które są niestety sporo droższe.Też lubię chińskie Makówki i nawet znając ich defekty lubię czasem z nich korzystać.Cieszmy się że są , gdyby ich nie było to było by kiepsko.Niewielu bowiem z nas stać na zakup Bardzo Dobrego i Drogiego Instrumentu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 08 Gru 2019, 00:58

W tej kwocie zakupu , na pewno jest dobry i warty swoich pieniędzy.Ma niedoróbki i to kolejny pół-środek a nie pełno wartościowy instrument.Kolejna pochodna jak i cała reszta Chińszczyzny i Taiwanu wywodząca się od Starannie i Dobrze wykonanych innych droższych Maków i instrumentów.Dlatego m.in. jest też sporo tańszy niż konkretny Mak o tej samej Aperturze.Cieszyć i dać zadowolenie też każdemu potrafi , ale ustępuje pełno wartościowym wyrobom Maków , które są niestety sporo droższe.Też lubię chińskie Makówki i nawet znając ich defekty lubię czasem z nich korzystać.Cieszmy się że są , gdyby ich nie było to było by kiepsko.Niewielu bowiem z nas stać na zakup Bardzo Dobrego i Drogiego Instrumentu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Chciałbym żeby było mnie stać na taki konkretny pełnowartościowy instrument tak jak niektórych, ale ciągle będę w tej biednej części, zostaje mi chińszczyzna. :mrgreen: Takie rasowe Apo 8" za 20k euro to jest dopiero dobry i drogi teleskop, zero obstrukcji nie to co Maki :wink:

Ciekawi mnie porównanie na żywo tego GSO z podobnymi sprzętami, jak Mak 180 czy C8.
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 10 Gru 2019, 17:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 08 Gru 2019, 01:02

Sebastian Ś. napisał(a):Chciałbym żeby było mnie stać na taki konkretny pełnowartościowy instrument tak jak niektórych, ale ciągle będę w tej biednej części, zostaje mi chińszczyzna. :mrgreen: Takie rasowe Apo 8" za 20k euro to jest dopiero dobry i drogi teleskop, zero obstrukcji nie to co Maki :wink:

Ciekawi mnie porównanie na żywo tego GSO z podobnymi sprzętami, jak Mak 180 czy C8.


Hah...Na pewno , tylko trochę mobilnością problematyczny aby zabrać go za miasto pod ciemne niebo. :mrgreen:
Się czasem też powinno liczyć siły na zamiary i brać pod uwagę wiele argumentów za jak i przeciw. :D
Sam bym kupił APO LZOS 203/1400mm , ale... , kasa i problemy logistyczne z transportem.Dlatego jednak osobiście wybrał bym Maka Intesa 10" , F10 , 254/2500mm na montażu Klasy EQ6. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Gru 2019, 01:48

Osobiście myślę że ten Cassegrain GSO 8" jest wart zakupu w tych pieniądzach.Natomiast nie spodziewał bym się osobiście po nim cudów i obrazów jak z Cassegraina pełno Aperturowego 8" z odpowiednio mniejszą przeszkodą C.O.Osobiście myślę że lepszą opcją byłby zakup z drugiej ręki na giełdach UE takiego mieszanego systemu Teleskopu Vixen MK Klevtsov.To taki mieszaniec Cassegrain-Mak z umieszczonym malutkim korektorem zaraz przed LW w tulei mocowania LW , niby Astrograf ale i nie tylko. Teleskop VIXEN VMC 200L , 200/1950mm , F9,75.Jedyny większy mankament , który można było by w nim poprawić to myślę zmniejszyć frezując grubość ramion mocowania LW , lub je w ogóle przerobić na trzy cieńsze solidne ramiona.Sam miałem zamiar go kupić , ale fartem zakupiłem w USA Maka Intesa 8", F10.Ceny tych Maszynek Vixen na giełdach UE są aktualnie bardzo korzystne i wynoszą około 4K-5K złociszy.Optycznie z dokładnością wykonania podejrzewam że od GSO lepsze , C.O. trochę większe niż 33% , ale pracuje nam pełna Apertura D-200mm i mamy F-9,75.Osobiście wolał bym go kupić z drugiej ręki w bardzo dobrym stanie niż wymienionego tutaj w temacie postu Cassegraina GSO , 8".Szczerze to wykonaniem Cassegraina GSO z jego mankamentami jestem zawiedziony , przymierzałem się że może zakupię Cassegraina GSO 10" , ale w takiej sytuacji jednak podziękuje.
Proszę to ten sprzęt , moim zdaniem warty uwagi i na pewno przy jego aktualnych giełdowych cenach z drugiej ręki w EU warty zakupu:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... v-OTA.html

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 08 Gru 2019, 10:52

Sebastian Ś. napisał(a):Chciałbym żeby było mnie stać na taki konkretny pełnowartościowy instrument tak jak niektórych, ale ciągle będę w tej biednej części, zostaje mi chińszczyzna. :mrgreen: Takie rasowe Apo 8" za 20k euro to jest dopiero dobry i drogi teleskop, zero obstrukcji nie to co Maki :wink:

Ciekawi mnie porównanie na żywo tego GSO z podobnymi sprzętami, jak Mak 180 czy C8.

Jeśli miałbym robić zakłady to obstawiam, że z SCT 8" na planetach ten cassegrain nie przegra a raczej wygra :D Ale oczywiście trzeba by porównać :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postzbignieww | 08 Gru 2019, 12:03

Tak więc pozostały na 3 niewiadome, by znać dobrze parametry optyki tuby :
- średnica LW
- odległość od LG do LW
- długość ogniska

Na rozebranie się nie odważę, ale skusiło mnie przynajmniej spróbować, czy ten karbowany pierścień widoczny na fotce poniżej -
to możliwość wykręcenia LW z obudową. Przyłożyłem więc 2 palce i trochę siły - pierścień się mini mini obrócił. Nie ryzykowałem dalej
i wrociłem go do pozycji wyjściowej.

Ale napadła mnie myśl, by zmierzyć średnicę tego walca/obudowy LW . Wyszło mi cca 71 mm. Więc gdyby w obudowie LW , od strony
LG był np. pierścień w którym osadzone jest LW i ten pierścien miał szerokość 5 mm - co jest możliwe - to przy założeniu, że cały stożek światła
pada na LW, obstrukcja na średnicy wynosiła by dokładnie 33 % . Co Wy na to ??? Rozbierał ktoś podobne ustrojstwo, jest tam jakiś
pierścień osadzający LW ? Bo przecież LW nie jest przylepiane, jak w dobsonach/newtonach !!!

Więc może to jest tak, że firmie GSO i dystrybutorom fajniej wygląda napisać Cassegrain 8" , mimo że w rzeczywistości jest to
185 mm ?
Zastanawiające też jest, że ognisko jest baardzo wyciągnięte poza tubus ... Rozebranie i pomierzenie rozwiązało by tę łamigłówkę . :)

Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostWoj2007 | 08 Gru 2019, 18:56

Nowa relacja/ pierwsze wrażenia z używania tego sprzętu na CN:

https://www.cloudynights.com/topic/6863 ... ss-8-inch/
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat