Pierwszy teleskop (mobilny) 1200 - 1500 zł.

PostRychubil | 05 Gru 2019, 23:24

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mam na imię Rysiek i trafiłem na tutejsze forum głównie z powodu mojej małżonki, która jest miłośniczką astronomii. Żona z zapałem ogląda wszelkie filmy dokumentalne na temat kosmosu i astronomii a Ja sam równie chętnie oglądam wraz z nią w miarę wszystko w tym temacie. Wiem też, że marzy jej się jakiś teleskop do oglądania planet układu słonecznego i pewnie nie tylko. Chciałbym wreszcie spełnić jej marzenie i postanowiłem zrobić jej prezent na tegoroczne święta i kupić takowy.
Co nieco poczytałem już tu i ówdzie ale wiedza w temacie optyki i właściwości teleskopów nadal bardzo skąpa, tak samo jak samej astronomii. Sam trochę fotografuję na lustrzance cyfrowej więc może coś tu jednak zrozumiem.

Jeśli chodzi o to, co i gdzie, to:
Chcielbyśmy głównie obserwować planety układu słonecznego wraz z księżycem. Na mgławice, galaktyki i inne dalekie obiekty, to chyba musimy poczekać na większy budżet i na bardziej stałe miejsce obserwacji niż mobilne miejsca.
Miejsce z którego chcielibyśmy prowadzić obserwacje jest jeszcze nieokreślone ale myślimy o jakiś wyjazdach w bardziej zaciemnione miejsca niż miasto, w którym mieszkamy. Mieszkamy w Szkocji nad morzem Północnym więc mamy sporo światła jak i z miasta (2km), tak i od strony morza - statki (2km). Co prawda mieszkamy na 14tym piętrze i mamy całkiem niezły widok na wschód oraz na południe i ostatnio całkiem nieźle było widać Saturna więc może coś by się więcej zobaczyło przez jakiś teleskop z naszych okien, niż przez nasze stare lornetki: 8x42 i zapyloną 16x50.
Jeśni jednak chodzi o obserwacje w terenie, które chcielibyśmy uprawiać, to obawiam się że jednak mocno będzie nas ograniczał gabaryt i waga sprzętu, bo żeby gdzieś z tym wszystkim się rozłożyć, trzeba jednak będzie tam dojść a żeby było mało, to dodatkowym czynnikiem spowalniającym wycieczkę będzie dość żywiołowy 6cio latek. Wierzę jednak w zapał małżonki do tego ekscytującego hobby jakim jest astronomia.

Jeśli chodzi o budżet przeznaczony na ten cel (całość: teleskop, statyw, montaż), to założyłem widełki mn.w. od 1200 do 1500 zł i z własnych dotychczasowych poszukiwań wybrałem takie oto modele (nie wiem czy słuszne do naszych celów):
https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-S ... 1438.l2649
https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-S ... 1438.l2649
https://www.ebay.co.uk/itm/Skywatcher-S ... 1438.l2649

Z droższych, nieco wykraczających po za założony budżet, to takie (choć jeśli nie będzie wielkiej różnicy od poprzednich, to nie koniecznie):
https://www.ebay.co.uk/itm/Sky-watcher- ... 1438.l2649
https://www.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher- ... 1438.l2649

i ostatecznie sporo jednak droższy ale to już tak bardziej na marginesie szaleństwa:
https://www.ebay.co.uk/itm/SkyWatcher-E ... 1438.l2649

Moje pytania, to:
1. Jaki typ teleskopu wybrać do naszych celów? Refraktor czy raczej reflektor?
2. Które modele można brać po uwagę a które odrzucić? Co sami polecacie? Może coś zupełnie innego?
3. Ile to wszystko (teleskop, statyw, montaż) razem waży? Będę to nosił. Czy montaż dobsona jest poręczny w dłuższym noszeniu, czy lepiej normalny statyw?
4. Co jeszcze należałoby wziąć pod uwagę?

Z góry dziękuję za wszelkie konstruktywne porady.
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

Postlulu | 06 Gru 2019, 00:11

Cześć, wybrałeś raczej mało planetarny sprzęt, a w wypadku teleskopów Newtona na montażu Dobsona w dodatku mało mobilny. Wszystko to są stosunkowo światłosilne instrumenty które dedykowane są bardziej do obiektów głębokiego kosmosu niż do planet. W tym ostatnim zastosowaniu dobrze sprawdzają się refraktory - ale o dłuższej ogniskowej, co oczywiście przekłada się na mniejszą mobilność.

Aby pogodzić te dwa kryteria można sięgnąć po teleskopy katadioptryczne - Maksutowa (MAK) albo Schmidta Cassegraina. Mają bardzo krótki i poręczny tubus ale bardzo długą ogniskową, sprawdzającą się w zastosowaniach księżycowo-planetarnych. Są one niestety dość drogie. Ale skoro kupujesz dla żony a nie dla siebie, to możesz czuć się rozgrzeszony. Każdy by tak chciał ;-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDariusz.p | 06 Gru 2019, 00:21

tylko nie Schmidta Cassegraina :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostRychubil | 06 Gru 2019, 00:25

Ok, czyli dobsony odpadają.

Czy taki refraktor, to dobra propozycja?
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 021EQ3%202

Czy lepsza opcja samej tuby Mak?
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 20samoloty
plus statyw Manfrotto 055PRO, który już mam i chyba jakiś montaż będzie trzeba dokupić?
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostDariusz.p | 06 Gru 2019, 00:32

Rychubil napisał(a):Ok, czyli dobsony odpadają.

Czy taki refraktor, to dobra propozycja?
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 021EQ3%202

Czy lepsza opcja samej tuby Mak?
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 20samoloty
plus statyw Manfrotto 055PRO, który już mam i chyba jakiś montaż będzie trzeba dokupić?

Jeśli zmieścisz się z metrowym refraktorem na balkonie to brałbym refraktor, dobry na planety a i trochę bardziej uniwersalny. Jeśli nie albo jeśli zależy Ci też na poręczności/mobilności to mak też dobry wybór.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostRychubil | 06 Gru 2019, 00:48

Mała korekta - nie mamy balkonu ale okna otwierają się do góry, choć nie wiem jak byłoby z wystawieniem lunety w górę.

Ten Mak gabarytowo wygląda zachęcająco, tylko musiałbym wiedzieć jaki dopasować mu właściwy montaż i statyw. Ponoć montaż EQ jest prostszy w obsłudze od AZ - czy to prawda? EQ jest znowu cięższy, co też nie dobrze.
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostLukacz | 06 Gru 2019, 01:01

"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostRychubil | 06 Gru 2019, 01:30

Lukacz napisał(a):Hej
poczytaj to viewtopic.php?f=10&t=30628&start=25

Ciekawe opinie, choć często dość rozbieżne. Jedno jest pewne - im większy komfort oglądania i stabilność zestawu, tym większa cena i waga montażu. Pozazdrościć obserwatorom stacjonarnym ;)
Czy przy zakupie montażu EQ bez napędu, istnieje możliwość poźniejszego domontowania napędu?
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

Postdexter77 | 06 Gru 2019, 01:47

Tak, ale weź pod uwagę, że montaż EQ nie jest mobilny.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostRychubil | 06 Gru 2019, 01:51

dexter77 napisał(a):Tak, ale weź pod uwagę, że montaż EQ nie jest mobilny.

No fakt. Nie ma co się sadzić i wyginać kręgosłup, bo Pudzianem nie jestem.
Będzie jednak AZ.
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

Postastrofan | 06 Gru 2019, 02:08

Cześć. Jeżeli nie masz balkonu to pozostają Ci sprzęty stricte mobilne. Przez samo okno nie poobserwujesz. Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a zewnątrz skutecznie uniemożliwi jakiekolwiek obserwacje planetarne :roll: . Zapoluj na astrobuysell.co.uk i szukaj refraktora 100ed sky watchera na eq4, eq5, lx75, exos2 go-to lub bez go-to. Ważne aby było prowadzenie. Można też coś az z prowadzreniem np. ioptrona?
Teleskop da zacne obrazy. Jest uniwersalny i szybko się chłodzi. Może nie jest wybitnie mobilny szczególnie na montażu równikowym ale w tej cenie trzeba szukać kompromisów. Ja bym poszedł w tefraktor. Drugim kandydatem byłby jakiś niestety newton na dobsonie. Celowałbym w 150/1200. Ten newton również da świetne obrazy planet i Księżyca. Ma już montaż w cenie :D ale brak napędu. Jewst za to lekki i nie wymagajacy co do optyki towarzyszącej jaką są okulary. Raczej unikaj maków i sct ( no może za wyjątkiem 6"). Jezeli nie możesz ich chłodzić przed obserwacjami to bedzie ciężko. Srednice powyzej 6" powinny mieć pasywne lub aktywne chłodzenie. Z kolei krotkie refraktory szczególnie achro nie nadają się do planet. Posiadają szereg wad jak aberracja chromatyczna i sferyczna. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostRychubil | 06 Gru 2019, 13:29

Obie propozycje raczej odpadają. Używane refraktory ED, nadal po za zasięgiem mojego budżetu a ten dobson będzie ciężki do noszenia - pewnie jakieś 20kg.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Celestron Ultima 80, Swift Saratoga 8x40, Swift Technar 16x50, Pentax K5IIs
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 05 Gru 2019, 23:10
Miejscowość: Aberdeen

 

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2019, 13:30

Rychubil napisał(a):No fakt. Nie ma co się sadzić i wyginać kręgosłup, bo Pudzianem nie jestem.
Będzie jednak AZ.


Zazwyczaj AZ jest lżejsze (są też ciężkie) ale czy bardziej mobilne? Szybko okaże się, że na dużych powiększeniach planetarnych i księżycowych wszystko lata, będziesz potrzebował stalowych nóg, może lepszej głowicy, a potem stwierdzisz, że lepiej coś z prowadzeniem ;) Dlatego ja mam montaż AZ jak robię wypad na małe powiększenia, a jak na duże to tylko koniecznie prowadzenie, akurat mam EQ, inaczej się męczę, a nie oglądam.

Mobilność to jest rzecz względna, daleki byłbym od nazywania jakiegokolwiek montażu mobilny (statywy foto pomijam). I tak i tak musisz to załadować do auta i znieść ze schodów. Kwestia ile możesz zabrać na raz :lol: i czy dobrze to spakujesz w domu. Domyślam się, że skoro jest to 14 piętro to masz windę. Jak trochę ponosisz to i HEQ5 będzie mobilne :mrgreen: Dla mnie najmniej mobilną sprawą jest potrzeba posiadania zasilania. Jak masz prowadzenie na baterie albo mały powerbank to ok, ale jak musisz targać akumulator to już nie jest tak wesoło. Do tego dochodzi kwestia składania i rozkładania, w EQ masz najwięcej elementów układanki, w AZ na nogach mniej, a najmniej w Dobsonie.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdexter77 | 06 Gru 2019, 13:36

Trochę wszystko demonizujecie. Proponujcie rozwiązania jak dla osoby z dużym doświadczeniem, zapominając chyba jak sami obserwowaliście na początku i co dawało wam radość, gdy pojawiała się ta pierwsza iskra i "wow".
A to nie bo drgania, a to nie bo waga, a to nie bo musisz mieć prowadzenie bo bez tego planet nie zobaczysz... powody można mnożyć do bólu..
Najważniejsze są chęci i czyste niebo.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2019, 14:02

Rychubil wyobraź sobie, że oglądasz kawałek Księżyca w powiększeniu 150-200x. Nie dość, że nie ogarniasz co widzisz i szukasz po atlasie to jeszcze musisz co kilka sekund kręcić całym montażem w dwóch kierunkach na raz, a chcesz to pokazać drugiej osobie. Właśnie tak może ewentualnie robić ktoś jest doświadczony, który już wie w co celuje. Do komfortu przy takich dużych powiększeniach musisz mieć jakieś prowadzenie czy to na AZ czy EQ, żeby się skupić na obserwacjach, a nie na korygowaniu montażu. Może komuś to nie przeszkadza, ale to raczej wyścig z czasem niż obserwacje.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdexter77 | 06 Gru 2019, 14:05

Megrez na forum obok jakoś nie miał z tym problemu, ba - nawet szkicował przy tym :wink:
Wracając do tematu - EQ3 z prowadzeniem jak dla mnie nie ma nic wspólnego z mobilnością, ale to moje zdanie.

Sebastian jest natomiast zwolennikiem prowadzenia, o czym dobrze wiadomo :D
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2019, 14:09

dexter77 napisał(a):Megrez na forum obok jakoś nie miał z tym problemu, ba - nawet szkicował przy tym :wink:


Jeden z ostatnich postów jego na AP:
Po ostatnich zmaganiach z gromadami otwartymi postanowiłem kupić EQ3-2 z prowadzeniem w jednej osi.
I ja mu tego nie doradzałem, żeby nie było :mrgreen:

Do tego szkicował z tego co widziałem z LET28 i BCO18 to nie nazwałbym tego dużymi powiększeniami. Ja nie mowię, że nie można, można ale po co? :lol:
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdexter77 | 06 Gru 2019, 14:21

hehe, kupił bo padała taka propozycja kiedy sam pytałem o montaż pod maka :P Nieważne :)
A ile lat żył bez tego prowadzenia? :) I co mają powiedzieć osoby z Dobsonem bez prowadzenia? :) Jakimś cudem dają radę z planetami :D
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2019, 14:31

Przedstawiam inny punkt widzenia. Dla mnie EQ to jest pod takie obserwacje wybór numer jeden. Zależy też czy ktoś ogląda dla widoków czy chce sobie szukać np. małych kraterkow. Chce tylko zaznaczyć, że są tacy szaleńcy co oglądają z tym strasznym EQ ;)

Kolega i tak musi sam dojść do tego co lubi, jakie obiekty, jakie montaże i nic w tej kwestii nie doradzimy. Możemy tylko podpowiedzieć sprawdzone konstrukcje, a co jest lepsze to już chyba nie temat na wątek dla początkujących :)
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlolak89 | 06 Gru 2019, 14:36

W kwestii sztywności i wygasania drgań to nawet AZ za 1500 zł nie ma startu do dobsa ze sklejki :) a o nośności to już nie mówimy :) to całkiem inne poziomy prowadzenia, nie możesz porównywać tanich AZ do jakiegokolwiek Dobsona, chyba, że do tego Mini Orion Dobson czy jak on tam się nazywa :)

Na dobsonie prowadzenie to bajka, drgania wygaszają się w mgnieniu oka, nośność jaką sobie tylko zażyczysz i płynność ruchu. Miałem dość duże HD AZ na statywie 1,75" i to nawet nie stało obok dobsona w tej samej alejce w kategorii prowadzenia teleskopu a co dopiero mniejsze? Było OK ale... trzeba było mieć wprawę.

Dexter a miałeś EQ kiedyś? Albo Dobsona?
lolak89
 

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2019, 14:43

No właśnie AZ to jest mylne stwierdzenie. Mówię cały czas o AZ na nogach, a nie o Dobsonie. Mówię o prowadzeniu cały czas ale równie ważny jest czas wygaszania drgań. Jak szybko się wygaszają to można i przestawiać co chwilę, ale jak już montaż jest słabszy to dodatkowo ciężko się przyglądać. W EQ ten problem się rozwiązuje sam chyba że dotykamy telsksopu przy oglądaniu.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postastrofan | 06 Gru 2019, 22:49

Rychubil napisał(a):Obie propozycje raczej odpadają. Używane refraktory ED, nadal po za zasięgiem mojego budżetu a ten dobson będzie ciężki do noszenia - pewnie jakieś 20kg.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Cześć. Skoro obie wersje jakie przedstawiłem są dalece niemobilne trudno. Naprawdę trudno dobrać jeden jedyny teleskop który spełnia Twoje wymagania. Mi po 25 latach z astro wiele wiecej w tym budżecie do glowy nie przychodzi. No może za wyjątkiem ed80. Jest lekki, mobilny i przystępny cenowo. W tej aperturze i cenie na pewno nic lepszego nie ma. Moze się mylę i poczekam na decyzje i podpowiedzi innych. Pozdrawiam i życzę zadowolenia z teleskopu jaki on by nie był. :wink:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postastrofan | 06 Gru 2019, 23:12

lolak89 napisał(a):W kwestii sztywności i wygasania drgań to nawet AZ za 1500 zł nie ma startu do dobsa ze sklejki :) a o nośności to już nie mówimy :) to całkiem inne poziomy prowadzenia, nie możesz porównywać tanich AZ do jakiegokolwiek Dobsona, chyba, że do tego Mini Orion Dobson czy jak on tam się nazywa :)

Na dobsonie prowadzenie to bajka, drgania wygaszają się w mgnieniu oka, nośność jaką sobie tylko zażyczysz i płynność ruchu. Miałem dość duże HD AZ na statywie 1,75" i to nawet nie stało obok dobsona w tej samej alejce w kategorii prowadzenia teleskopu a co dopiero mniejsze? Było OK ale... trzeba było mieć wprawę.

Dexter a miałeś EQ kiedyś? Albo Dobsona?

Witam ponownie. Pomijajac może tą demoniczną nośność montażu dobsona, reszta co powiedzialeś to tak nie do konca. Sam juz od paru lat użytkuję montaż aok swiss ayo II. Kosztował własnie coś okolo 1500 zł. Chętnie skonfrontuję go z Twoim dobsonem przy powerze min 200-250 x aby pokazać Ci że jednak są montaże az ktore pracują nawet lepiej. Wyzej wspomniany nie posiada absolutnie żadnego backlashu czy jak to się pisze :D . Nawet przy powerach rzędu 300 x leciutko popycham paluszkiem obraz jest skała po max 05-1s. (200-300x). Oczywiście montaż musi być dobrze wyważony. Całość waży tj teleskop + mont+ przeciwwaga+ statyw=25kg ale jest w miarę mobilne i szybkie w rozłożeniu. Osobiście rozważam zakup montażu eq tylko do krytycznych obserwacji zakrycia gwiazd przez Księżyc, pierwszych i ostatnich kontaktów itp. Reszta jak obserwacje planet to - co się odwlecze to nie uciecze. Jak jest dobry seeing to strata ok 1-2 s to nic na przesunięcie teleskopu który zapewniam iż nawet wtedy nie drga znacząco. Jak jest seeing kupa to nie czekam w nieskończoność bo może się zmieni na lepsze. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postszot | 06 Gru 2019, 23:15

Dariusz.p napisał(a):tylko nie Schmidta Cassegraina :mrgreen:

Gdyż??? :)
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostDariusz.p | 06 Gru 2019, 23:57

gdyż w założonym przez Kolegę budżecie a nawet nieco wyższym nic Kolega nie kupi (nawet z używek) w tej konstrukcji co sensownie nadaje się do planet a o to mu główni chodzi. Małe SCT Celestrona na planetach to porażka
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Flaytec1 oraz 108 gości

AstroChat

Wejdź na chat