Sigma 500/4,5 vs teleskop

Postbassista | 06 Gru 2019, 14:12

Na wstępie chciałbym się przywitać swoim pierwszym postem. Trochę się bawię w astrofotografie, ale większość zdjęć jest to szeroki kąt. Od niedawna próbuje ogarnąć trochę dłuższe ogniskowe i w związku z tym mam pytanie.

Na dzień dzisiejszy posiadam Nikona d750, Sigmę 500/4,5 i montaż Star Watcher Star Adventurer i tego setupu dotyczy post. Oczywiście zdaję sobie sprawę, z tego, iż montaż jest za mały na ten zestaw i będę powoli organizował fundusze na coś konkretniejszego. Czasy jakie jestem w stanie uzyskać na razie to kilkanaście sekund, co przekłada się na konieczność stosowania ISO w granicach 8000 i wyżej, aby prawidłowo naświetlić klatkę. Przez to oczywiście nie jestem w stanie ocenić jakości szkła w astrofotografii, choć przy zdjęciach przyrodniczych szkło bardzo dobrze sobie daje radę.

W związku z tym chciałbym się zapytać, czy do celów fotografowania obiektów głębokiego nieba przy mniej więcej podobnym powiększeniu ten obiektyw będzie lepszy niż klasyczne teleskopy w cenie ok 2k za używkę, czy jednak oprócz większego montażu powinienem rozglądać się właśnie za takim używanym teleskopem?
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Gru 2019, 13:55
Miejscowość: Gryfino

PostMateuszW | 07 Gru 2019, 01:47

Przejrzałem test tego obiektywu i wydaje się on optycznie świetny, co dobrze wróży w astro. Jeśli faktycznie nie ma on komy i jeśli trzyma kolimację, to może się fajnie nadać. Jedynie gdybyś chciał go używać z kamerą dedykowaną zamiast aparatu, to obawiałbym się stabilizacji - ruchome soczewki stabilizacji potrafią pływać bez podłączonego aparatu i psuć gwiazdki. Niemniej z body powinno nie być tego problemu (przy wyłączonej stabilizacji).
Ogólnie teleskopy (refraktory) w przedziale o którym mówisz (zapewne TS) dają praktycznie idealnie skorygowany obraz, ale zazwyczaj tylko na APSC. No i są ciemniejsze. Jeszcze jedną wadą w obiektywie może być ustawienie ostrości, które na pierścieniu jest mniej precyzyjne niż w teleskopie, ale to tylko kwestia mniejszej wygody i dłuższego ustawiania.

Adventurera zdecydowanie musisz wymienić, myślę że HEQ5 będzie optymalny. No i do obiektywu możesz pomyśleć o dodatkowej obejmie z przodu, bo fabryczny uchwyt niekoniecznie da radę jak chodzi o sztywność.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 07 Gru 2019, 11:23

MateuszW napisał(a):Jeszcze jedną wadą w obiektywie może być ustawienie ostrości, które na pierścieniu jest mniej precyzyjne niż w teleskopie, ale to tylko kwestia mniejszej wygody i dłuższego ustawiania.


Z ustawianiem ostrości z obiektywem można sobie poradzić. Ja od kilku lat używam czegoś takiego jak na poniższych zdjęciach. Precyzja ustawiania jest nawet większa :wink: niż przy wykorzystaniu gałki wyciągu w teleskopie. :D

Sigma 500/4,5 vs teleskop: IMG_3049.JPG


Sigma 500/4,5 vs teleskop: IMG_E3048.JPG


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postbassista | 07 Gru 2019, 12:22

Dzięki :D

Co do ustawiania ostrości to na taki patent nie wpadłem mimo, że też mam taki uchwyt do ściągania filtrów.

Jeśli chodzi o stabilizację to mam szkło bez stabilizacji - Sigmę 500/4.5 apo ex dg (stabilizacja jest w 500/4). Po przymknięciu lekko przysłony jest podobnie ostra a więc będę się powoli rozglądał za samym montażem.
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Gru 2019, 13:55
Miejscowość: Gryfino

PostMateuszW | 07 Gru 2019, 22:58

bassista napisał(a):Jeśli chodzi o stabilizację to mam szkło bez stabilizacji - Sigmę 500/4.5 apo ex dg (stabilizacja jest w 500/4). Po przymknięciu lekko przysłony jest podobnie ostra a więc będę się powoli rozglądał za samym montażem.

Faktycznie, czytałem recenzję tego modelu f/4. No to teraz pytanie, czy f/4.5 podobnie się sprawdzi bo bez testów na optyczne.pl nic powiedzieć nie mogę :) Tak czy inaczej warto spróbować, zam zobaczysz, jak szkło pracuje.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat