TS-Optics 102ED f/11 czy to konkurencja dla SW 100ED?

PostDominik Woś | 11 Mar 2020, 21:59

zbyszek napisał(a):W części masz rację, ale czemu tak mocno zachwalają , to co sprzedają, jak sami już inaczej to widzą ?


Zbyszku, mnie to dopiero zdziwiłoby coś takiego, że sprzedający krytykuje sprzedawany sprzęt. :D Działałby nie tylko przeciwko własnym interesom ile przeciwko samej idei handlu. :wink:

Obecnie sprzęt jest dość łatwo dostępny, nie to co chociażby 15 lat temu. Jego popularnego sprzętu może oczywiście budzić zastrzeżenia ale zazwyczaj jest adekwatna do ceny. W przypadku produktów z Chin dość często pojawia się temat powtarzalności jakościowej, można trafić na egzemplarz bardzo dobry ale też na bardzo słaby. Producenci markowych, drogich i bardzo drogich teleskopów na coś takiego sobie raczej nie pozwalają, testują każdy egzemplarz teleskopu już na etapie produkcji i przed wysłaniem do sprzedaży. Dlatego też ja powtarzam, że właśnie tańszy sprzęt jest droższy, gdyż aby go odsprzedać na rynku wtórnym trzeba go odsprzedać w okolicach 50% ceny detalicznej zapłaconej w sklepie w momencie zakupu nowego. To 50% uwzględnia właśnie to co napisałem powyżej - oczekiwania co do jakości i przewidywane ceny odsprzedaży.

W przypadku 100ED możemy sobie pozwolić na zakup w miarę dobrego teleskopu, który jakością obrazów zbliżony będzie do markowych APO (o ile nie trafimy na marny egzemplarz) za cenę 1/5 ceny markowego APO renomowanych producentów z USA, Japonii, Polski. :wink:

Pamiętajmy też, że sprzęt masowy będzie zawsze w większym stopniu obecny na rynku wtórnym, ze względu na to, że jest go więcej (więcej sprzedane zostało na rynku pierwotnym) i jest zwyczajnie w bardziej dostępnych cenach, nie wymagających sprzedaży nerki aby się nim cieszyć. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJSC | 11 Mar 2020, 22:10

Dominik Woś napisał(a):
JSC napisał(a):
okroj napisał(a):Krótkie cudowne refraktory to dadzą lepsze obrazy w sterylnych warunkach.A takich w naszym klimacie nie ma.
Wielka krzywzna soczewek -soczewki z różnych cudownych szkieł o różnej rozszerzalności cieplnej i obraz mięknie.


Dokładnie tak.
Dodatkowo duża krzywizna soczewek powoduje, ze promienie trafiają na soczewki okularu pod dużym kątem co negatywnie wpływa na obraz (a nawet pogłębia zły seeing). Oczywiście można dać w okularze 5, 7... 9 soczewek korygujących, ale to tylko pogarsza sprawę z rozproszeniem światła i odblaskami.


Ale Wy to tak na "chłopski rozum" widzicie czy macie jakieś rzeczowe argumenty na potwierdzenie tego co piszecie? Może macie jakieś wykształcenie pod kątem projektowania i wykonywania optyki?

Pozdrawiam,
Dominik


Znamy opinie fachowców, optyków, mamy książki i artykuły... Czytamy Neila Englisha, Rodgera Gordona, Chrisa Lorda, a przede wszystkim Vladimira Sacka... No i sami oglądamy to wszystko na żywo. :)
Ostatnio edytowany przez JSC 11 Mar 2020, 22:46, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postjerzej | 11 Mar 2020, 22:26

Zbyszku, mnie to dopiero zdziwiłoby coś takiego, że sprzedający krytykuje sprzedawany sprzęt. :D Działałby nie tylko przeciwko własnym interesom ile przeciwko samej idei handlu. :wink:

Wśród kolegów rzetelny opis byłby cennym dodatkiem do ogłoszenia.
No chyba ze ktoś prowadzi działalność w stylu „Niemiec płakał jak sprzedawał” wtedy można by zrobić osobna kategorie w dziale sprzedam.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostJSC | 11 Mar 2020, 22:36

Nie wiem czy mozna dawać fragment ksiażki Neila Englisha. Moderator niechaj usunie, jesli uważa to za naruszenie praw autorskich. Kiedyś Neil dał te fragmenty w necie, ale widzę, ze teraz je usunał. Daję w oryginale, bo google czasem słabo tłumaczą techniczne zagadnienia.
Glass facts
Optical glass varies considerably in its ability to expand and contract when experiencing a temperature change. Indeed the coefficient of thermal expansion of these glasses ranges from between 4 and 19 x 10-6/K. Dr. Juergen Schmoll, an astronomer and instrument scientist based at the Centre for Advanced Instrumentation, Netpark, Durham, UK, informed me that the thermal expansion of low dispersion glasses is significantly higher than either of those used in a classical achromat. Consider first, the Coefficients of Thermal Expansion (CTE) of tried and trusted crown and flint glasses:
F2: 8.2 * 10-6 /K
F5: 8.0 * 10-6 /K
N-BK7: 7.1 * 10-6 /K
N-BAK4: 6.99 * 10-6 /K
Now, compare these values to modern low dispersion glasses;
S-FPL51: 13.1 x 10-6 /K
S-FPL53: 14.5 x 10-6 /K
Fluorite: 18.9x 10-6/K
The higher the CTE, the more the glass is likely to change shape while acclimating which in turn affects the definition of the image. For example, a lens that morphs as it cools will be more difficult to focus accurately as it will introduce aberrations similar to spherical aberration into the optical train. As you can see, the new, synthetic fluorite glasses have CTEs that are ~ 1.75x to 2x higher than the old glasses, with fluorite itself exhibiting even higher values (~2.5x). This is the reason that oil spacing had been invented for lenses such as the as the legendary Zeiss APQ series (now sadly discontinued) and those more recently offered by TEC (USA) and CFF (Hungary).
This is a very significant revelation, as Plate glass is well known to change shape while cooling. Originally Plate glass was employed to make Newtonian mirrors but was gradually replaced by Pyrex owing to its lower CTE (4 x 10-6 /K compared to 9 x 10-6 /K for Plate glass). Fluorite, in contrast, has a CTE more than double that of Plate glass!
We can conclude, with absolute certainty, that modern low dispersion glasses will undergo significant changes in shape as they struggle to acclimate to the outside air, and indeed will continue to change shape as temperatures fall during a typical night’s observing. Curiously, the classical achromat, with its continued use of traditional glasses (crown & flint) fairs considerably better in this regard.
TS-Optics 102ED f/11 czy to konkurencja dla SW 100ED?: szklo.jpg
szklo.jpg (11.08 KiB) Obejrzany 9345 razy

Image credit: Oldham Optical UK.
This goes quite some way to explaining reports made by observers (yours truly included). Indeed, in observations made with a long focus Zeiss refractor, the Czech particle physicist and keen amateur astronomer, Dr. Alexander Kupco, posted his findings comparing an older, f/15 Zeiss AS 80 and a modern Stellarvue SV80S f/6 triplet apochromat.
See http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/2/vc/1
If this posting, Kupco reported that the long focus doublet Zeiss gave sharper, more stable images than his short tube triplet apochromat right from the beginning of his observing session and that despite having acclimated, the Zeiss always maintained an advantage in this regard.

Lens thickness and cooling rates
The focal length of a simple lens can be determined from the lens maker’s formula:
1/f = (n−1)[1/R1-1/R2+(n−1)/dnR1R2]
where
f is the focal length of the lens,
n is the refractive index of the lens material,
R1 is the radius of curvature of the lens surface closest to the light source,
R2 is the radius of curvature of the lens surface farthest from the light source, and
d is the thickness of the lens (the distance along the lens axis between the two surfaces
You can see from the equation that the thickness of the lens d is inversely proportional to f, the focal length. Thus, lenses with long focal length can be made (and generally are) made more thinly than their shorter focal length counterparts. The equation also shows that the focal length scales directly as the radius of curvature of the lens, implying that as R increases so too does focal length.
Of course, this is first principle optics and it can be modified to accommodate two or three lens elements, but the broad result is the same. After all, an objective is designed so that all the elements behave as one, or as closely as possible anyway.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 11 Mar 2020, 23:34

Ja wam napiszę tyle iż częścią sprzętu roszaduję a resztę trzymam cały czas na stanie.Cały czas kupuję i poznaję różnoraki sprzęt , lubię to robić i pewne etapy mam już w tym temacie za sobą.APO WO 98mm było EKSTRA OPTYCZNIE , Planetki Piękne Kolorystycznie , ale Mak Intesa detalem nawet przy średnim Seeingu powala to APO ze spokojem , tak samo APO ED APM 152/1200mm.Myślę że jak kupił bym Taka FS 152/1200mm to byłby ze mną dłużej ze względu na piękne kolorki Planet , nie to co w Refraktorach ED.Ponadto małe Apertury już mnie tak nie kręcą pomimo doskonałych też i pięknych mniejszych obrazków.W moim przypadku myślę albo APO 8" albo MAK 10"dopiero zatrzyma mnie na dłużej.Resztę mniejszych mam już za sobą , przerzuciłem co najmniej kilkadziesiąt przeróżnych sprzętów , na razie Mak Intesa 8" jest ze mną najdłużej i cały czas zaskakuje mnie ładnymi obrazkami obiektów nieba.Jak już sięgniemy pewnego pułapu sprzętowo jakościowego to po prostu inne mniejsze sprzęty tak nie cieszą.Po głowie teraz chodzi mi Mak 10" lub APO 8" na które mnie aktualnie nie stać.Większe Dobre Optycznie Maki z w pełni pracującą Aperturą są dla mnie osobiście obecnie Najlepszym Kompromisem , CENA-JAKOŚĆ.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 00:09

wfifiak napisał(a):
szary napisał(a): Może dlatego, że na tym forum najbardziej ceniona jest chińska i tajwańska masówka, a Intes, Astreya czy LZOS to jakieś egzotyczne, mało znane marki, którym bez opisu nikt by nie zaufał ? :wink:


Hhhhmmmm...... Źle oceniasz użytkowników tego forum. Każdy chciałby mieć wypasiony sprzęt. Nie przypuszczasz chyba, że ktoś chciałby oglądać gorzej, kiedy mógłby lepiej. Trzeba jednak być realistą. Większość forumowiczów, to ciężko pracujący ojcowie rodzin. Sprzęt kupują kosztem wielkich wyrzeczeń i narażając się na gniew żon. Chińska masówka (która wcale nie jest tragiczna) jest w ich zasięgu finansowym i sprawia im wiele frajdy. Nic dziwnego, że się nią tak jarają, a lepszy sprzęt traktują mniej poważnie. Ja na przykład lubię majsterkować. Chińska masówka daje mi duże pole do popisu. Zawsze coś można poprawić, poeksperymentować bez obawy, że się wykończy drogie cacko. A jak wypali, to frajda jest ogromna. Poza tym można sobie pozwolić na mnogość sprzętu. Dzięki temu jest wybór w zależności od warunków i celu obserwacji.

Pozdrawiam Wojtek.


Cześć Wojtku.

Zgadzam się z tym co napisałeś , ten okres czasu u mnie , to na nim dość długo bazowałem.Jestem przede wszystkim wizualnym obserwatorem Planet.Wnioski co dla mnie najlepsze wyszły po latach praktyki i obcowania z wszelakim sprzętem. Cena to bardzo ważny aspekt i on wskazał i pokierował mnie w stronę Dobrych Większych Optycznie Maków.Na Duże APO mnie nie stać a Dużego Maka z bardzo dobrymi obrazami i wieloma innymi zaletami w stosunku do innych sprzętów jeszcze mogę zrealizować.Jak skosztujemy czegoś lepszego to raczej nie cofamy się już wstecz i pozostajemy przynajmniej na tym etapie a na pewno nie niższym , tak to już jest.Może do Planet to też np. TEC 160 APO lub CFF 165mm by mnie powstrzymały , gabaryty to bardzo ważna sprawa aby brać sprzęt poza miasto pod ciemne wolne od zanieczyszczeń niebo.Maki są zwarte , mniejsze gabarytowo i bardzo dobre optycznie , dla mnie osobiście cenowo dostępne , gdyby nie moje byłe naukowe stypendium na zaocznych studiach przez trzy lata to zapewne nie posiadał bym aktualnych sprzętów.Jak to mawiają "nauka popłaca". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 12 Mar 2020, 09:16

Krzysztof_P napisał(a):
Jak skosztujemy czegoś lepszego to raczej nie cofamy się już wstecz i pozostajemy przynajmniej na tym etapie a na pewno nie niższym , tak to już jest.


No ale pisałeś przecież, ze najlepszego Jowisza widziałeś w 16" Newtonie... To jak to jest, że nie masz jeszcze 20, czy 30 calowego Newtona? Przecież on byłby ze dwa razy tańszy od jakiegoś Intesowego Maka, a tym bardziej APO.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postokroj | 12 Mar 2020, 09:45

Dla mnie 5 czy 6" refraktor to półapka z wychłodzeniem.3 soczewki każda z innego szkła na dodatek dóże krzywizny w f-7.Bzdura że po godz czy 2 godz się wychłodzi.Każda soczewka inaczej przejmuje ciepło i któraś ciągle nie usabilizowana.Raz pojedyńcze lustro 16" staneło nam o 3 rano.Refraktor f-15 ma takie same szkło równo się chłodzą i obraz cały czas jednakowy.Wiadomo gabaryty długość przeraża.Ale nie czekasz na 3 noce w roku.Też ED jedno szkło takie drugie siakie.To cena wygody.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostJSC | 12 Mar 2020, 09:49

Ja chciałbym wiedzieć co to znaczy "wygoda" u tak doświadczonego obserwatora (bez sarkazmu) jak Krzysztof_P.
Jaki jest akceptowalny ciężar telskopu, a jaki montażu. Jaki jest akceptowalny czas wychładzania i jakie są akceptowalne gabaryty. A i czy koniecznie do obserwacji potrzebne jest obserwatorium wysoko w górach, bo "inaczej to nic nie zobaczysz"... ?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwfifiak | 12 Mar 2020, 09:54

Krzysztof_P napisał(a):Myślę że jak kupił bym Taka FS 152/1200mm to byłby ze mną dłużej ze względu na piękne kolorki Planet , nie to co w Refraktorach ED.
:wink:


Hej!!!
Ja jestem ciekaw jaki wpływ może mieć jakość szkła lub warstw na nasycenie barwami. Rozumiem, że szkło może obcinać pewne składowe widma. Nie może jednak obcinać wszystkich (bo obraz by zgasł :D), tak aby obraz zrobił się monochromatyczny. Nie ma filtra czarno-białego. Czemu więc przyjęło się, że Maki i ED likwidują kolor? Rozumiem, że mogą wycinać pewne spektrum, ale nie mogą zmniejszać nasycenia w całości.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostDominik Woś | 12 Mar 2020, 10:52

okroj napisał(a):Dla mnie 5 czy 6" refraktor to półapka z wychłodzeniem.3 soczewki każda z innego szkła na dodatek dóże krzywizny w f-7.Bzdura że po godz czy 2 godz się wychłodzi.Każda soczewka inaczej przejmuje ciepło i któraś ciągle nie usabilizowana.Raz pojedyńcze lustro 16" staneło nam o 3 rano.Refraktor f-15 ma takie same szkło równo się chłodzą i obraz cały czas jednakowy.Wiadomo gabaryty długość przeraża.Ale nie czekasz na 3 noce w roku.Też ED jedno szkło takie drugie siakie.To cena wygody.


Refraktor 5-6" będzie miał dużo mniejsze problemy z wychłodzeniem niż Maksutov 5". OK, optyka chwilę popracuje ale w tubusie refraktora, światło przechodzi tylko raz a w takim Maku 3x (dlatego ogniskowa jest dłuższa pomimo, że tubus dużo krótszy :wink: ). Dla mojego TEC140 APO nawet po otwarciu nagrzanego w lecie obserwatorium, godzinka wystarcza aby teleskop uległ wychłodzeniu. Fakt, w TEC-u optyka nie ma separacji powietrznej tylko olejową i przez to może szybciej się chłodzić.

Co do 16" Newtona to o ile chcesz szybko zacząć obserwować z większymi powiększeniami (planetarnymi) to pewnie warto zainstalować system zdmuchiwania ciepłego powietrza znad powierzchni lustra i jakieś chłodzenie od spodu lustra, przyspieszające schładzanie optyki.

Mało światłosilene achromaty są mało wrażliwe na dokładne ustawienie ostrości i wychłodzenie ale mają swoje wady, które powodują, że ludzie chcą zapłacić 5-10x tyle za teleskop ze szkłem ED lub inne APO. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 11:56

JSC napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
Jak skosztujemy czegoś lepszego to raczej nie cofamy się już wstecz i pozostajemy przynajmniej na tym etapie a na pewno nie niższym , tak to już jest.


No ale pisałeś przecież, ze najlepszego Jowisza widziałeś w 16" Newtonie... To jak to jest, że nie masz jeszcze 20, czy 30 calowego Newtona? Przecież on byłby ze dwa razy tańszy od jakiegoś Intesowego Maka, a tym bardziej APO.


Hah...Najwięcej widziałem w takich Newtonach Detalu na Jowiszu przy ekstra warunkach Seeingowych , wydanie tego detalu nie takie ekstra jak z APO czy Maka , ale za to dużo , dużo więcej z tym iż tylko parę razy w roku jak będą ku temu warunki. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 12:03

JSC napisał(a):Ja chciałbym wiedzieć co to znaczy "wygoda" u tak doświadczonego obserwatora (bez sarkazmu) jak Krzysztof_P.
Jaki jest akceptowalny ciężar telskopu, a jaki montażu. Jaki jest akceptowalny czas wychładzania i jakie są akceptowalne gabaryty. A i czy koniecznie do obserwacji potrzebne jest obserwatorium wysoko w górach, bo "inaczej to nic nie zobaczysz"... ?


Wygoda to siadam sobie spokojnie na krzesełku , mam zawieszony sprzęt na solidnym montażu z napędem tak abym mógł godzinami wpatrywać się w tarczę oglądanej Planety i to chyba wszystko.Owszem poza miastem jest czyste i bardziej przejrzyste powietrze co też wpływa na widoczność w obrazie.Waga tuby taka powiedzmy do 20kg i niedługa abym mógł ją jeszcze zawiesić na montażu powiedzmy Klasy EQ6 , więc Docelowo taki zwarty 10" MK.Refraktor AC np.6" z małym światłem to długie ramię i nawet jak stosunkowo lekki to wszystko drży na wietrze a wozić tego się praktycznie nie da ze względu na długość , to już na pewno stacjonarny sprzęt.Refraktor APO powiedzmy do około D-7" i F około 6,5-7 to już całkowity i tak ogromny MAX. , potem to już koszmarnie długi , ciężki wymagający montażu mało mobilnego , ciężkiego i bardzo drogiego Klasy EQ8 i mało mobilny sprzęt , bardziej stacjonarny a ja często wypadam ze sprzętem w sezonie poza miasto.Im wyżej w górach tym "może" lepiej , tego nie porównywałem nigdy i nie brałem pod uwagę.Bywam w stałych miejscówkach i ciemne niebo to podstawa jak i przynajmniej przyzwoity Seeing. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 12 Mar 2020, 12:20, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 12:09

Ponadto co do wychłodzenia obecnego MK 8" F10 nie stwierdziłem specjalnie jakichś większych problemów za to jak są lepsze warunki to ilość widocznego detalu i jakość obrazów Planet jest Rewelacyjna , inne wydanie niż z APO , ale też zarazem Świetne.Wiem co chcę kupić następnego , nie zmieniam stwierdzeń popartych latami praktyki , taki 10" MAK to dla mnie najlepszy kompromis CENA-JAKOŚĆ-MOBILNOŚĆ-MOŻLIWOŚCI.Zresztą nie posiadam jego jedynego i na stanie mamy masę sprzętu do dyspozycji , jednak docelowo dla mnie osobiście taki MAK 10" F10 w wersji DE-LUX jak obecny którego posiadam. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 12:15

wfifiak napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Myślę że jak kupił bym Taka FS 152/1200mm to byłby ze mną dłużej ze względu na piękne kolorki Planet , nie to co w Refraktorach ED.
:wink:


Hej!!!
Ja jestem ciekaw jaki wpływ może mieć jakość szkła lub warstw na nasycenie barwami. Rozumiem, że szkło może obcinać pewne składowe widma. Nie może jednak obcinać wszystkich (bo obraz by zgasł :D), tak aby obraz zrobił się monochromatyczny. Nie ma filtra czarno-białego. Czemu więc przyjęło się, że Maki i ED likwidują kolor? Rozumiem, że mogą wycinać pewne spektrum, ale nie mogą zmniejszać nasycenia w całości.

Pozdrawiam Wojtek.


Wojtku przy okazji to ja Ci pokażę WCP na Jowiszu i sam ocenisz w moim obecnym MK 8" INTESA czy nie podoba Ci się jej kolor , czy też kolorki Gwiazd ich małe punkciki na czarnym Refraktorowym tle nieba.Owszem kolory są mniej intensywne niż w Refraktorze APO , ale też bardzo przyjemne w odbiorze i na pewno dla mnie ładniejsze niż z SCT.Gatunki szkieł w Trypletach APO np. na szkle FPL53 mają znaczenie , wiem to oglądałem przez różne APO na różnych szkłach , przy obiektywie z FPL53 i różnych innych dodatkowych w obiektywie szkłach.Ponadto MAKI dają piękne przestrzenne jak Refraktory obrazy Planet nie to co w SCT i Newtonie , to też dla mnie ważny Argument przy wyborze Docelowego sprzętu , tego mojego Kompromisu jakim jest MK. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 12 Mar 2020, 16:27

A planujesz dorobić się jakiegoś "Docelowego sprzętu"? ;-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 16:51

Cześć.

To wszystko zależy od mojego zdrowia , aktualnie siedzę na rencie po dwóch zawałach serca , chciałbym kupić działkę poza miastem i postawić tam chatkę z miłośniczym Obserwatorium , Dużym Newtonem i Jakimś większym APO czy MK.Jakieś pokoje dla Astro Przyjaciół , którzy zaglądnęli by pooglądać wspólnie niebo. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 12 Mar 2020, 19:08

Krzchu piękne marzenie.Poszalejemy na starość w tej chatce.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2020, 20:13

Tak było by Wspaniale... :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 13 Mar 2020, 09:03

okroj napisał(a):Krzchu piękne marzenie.Poszalejemy na starość w tej chatce.

Tylko bez alkoholu i panienek ,bo Krzysztof jest już po dwóch zawałach.
Ps.
Zakup nowego teleskopu również powoduje stres , co również ma wpływ na nasze zdrowie.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2020, 11:53

endriu624 napisał(a):
okroj napisał(a):Krzchu piękne marzenie.Poszalejemy na starość w tej chatce.

Tylko bez alkoholu i panienek ,bo Krzysztof jest już po dwóch zawałach.
Ps.
Zakup nowego teleskopu również powoduje stres , co również ma wpływ na nasze zdrowie.


Dziękuje Endriu :D , myślę że jeszcze jakoś dam radę. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjerzej | 13 Mar 2020, 12:04

Na giełdzie jest equinox100. Cena wydaje się uczciwa. Dobrą robotę robi wątek z LZOS. Czekam na kolejny może by obsmarować SCT bo dawno nie było:) ?

Nie wiem.. to całkiem długa tuba. Niewiele teleskopów dobrze radzi sobie z kolorem czerwonym (Mars). Ten myśle nie jest wyjątkiem.
Myśle o szukaczu typu Fs60q albo toa60 ale to $$$$ a equinox $.

W końcu koronawirus może spowodować ze będzie dużo wolnego czasu ale nie będzie $ i wtedy dylemat zniknie. Pojawi się nowy co na kanapkę położyć.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postlulu | 13 Mar 2020, 12:35

Panowie, zarówno piękne damy jak i pyszny alkohol są jak najbardziej wskazane po zawale i mogą mieć wręcz dobroczynny wpływ - byle z umiarem! A co do sprzętu to "fetyszyzm sprzętowy" bywa tak samo fajny i zajmujący jak obserwacje. Wyszukiwanie sprzętu, porównywanie itd. - to zabawa sama w sobie, więc oprócz zdrowia należałoby chyba życzyć Krzysztofowi aby nie osiadł w tym zakresie na laurach z "docelowym sprzętem", tylko kontynuował w jakichś pięknych, podkrakowskich okolicznościach przyrody zabawę - z pożytkiem dla zdrowia (choć niekoniecznie budżetu...) :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 13 Mar 2020, 12:42

Tutaj macie porównanie kilku teleskopów pod kątem aberracji chromatycznej:

Image
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postjerzej | 13 Mar 2020, 14:10

Ed100 wyglada bardzo dobrze, choć do fsq daleka droga.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: DominRZS, mazbi7925 oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat