TS-Optics 102ED f/11 czy to konkurencja dla SW 100ED?

Postwitos | 08 Cze 2020, 16:30

To może JSC niech chociaż napisze takie małe porównanie, kilka słów :) bo warto by wiedzieć co jest pięć :)
witos
 

Postanatol1 | 12 Lip 2020, 16:24

JSC opowiadaj. Info w stopce zobowiązuje. :D
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJSC | 12 Lip 2020, 16:40

Składam dopiero zestaw :wink:
Przedwczoraj dokupiłem montaż, we wtorek powinny dojść napędy... Na jednym montażu to słabe porównywanie - przekładając teleskopy nocy nie starczy ;) Do tego jasne noce, wiec tylko Ksiezyc i ewentualnie planety.
Obraz z TSa jest naprawdę dobry i tak z pamięci, to lepszy jakościowo niz z Vixena (pomijam rozdzielczość), widać to szczególnie przy lekkim rozogniskowaniu. Lada dzień wreszcie wyciągnę dwa refraktory i postawie obok siebie. :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postm_314 | 12 Lip 2020, 19:34

No, no, ciekawie. Czy to oznacza JSC, że długie achro jest słabsze od ED-ka? Czekam niecierpliwie na wyniki porównania dwóch rurek. Ciekawe byłoby porównanie z Polarexem 102/1500 Okroj-a.
Synta 8" Dobson była 2 razy, SW 102 Mak był, SW 80/400 był, Celestron 102/500 był, SW 114/900 był, Bresser 80/640 nano az
Jest Skylux 70/700
 
Posty: 136
Rejestracja: 08 Lut 2013, 20:23

 

PostKrzysztof_P | 12 Lip 2020, 19:41

Cześć.

Zatem pomału czar Vixena 80/1200mm Japan odchodzi w dal...I wystarczył aktualnie trochę większy Aperturowo masowo produkowany Refraktor...A tyle było przepychanek i wychwalanek o niesamowitych zdolnościach małego Vixenka , jak widać trzeba pooglądać wieloma sprzętami aby wyrobić sobie jakąś sensowną opinię...
Tak to podsumuję , gdyż to było dla wielu doświadczonych miłośników nocnego nieba jak i dla mnie oczywiste.
Ale co teraz będzie z Grupą F16...? Przecież Krzychu Okroj się załamie...? Zostanie sam sobie Prezesem , ale żeście go teraz urządzili. :?

Krzysztofie Okroj przy okazji Zapraszam Cię do mnie do Grupy Makowców.Posiadasz Intesa MN 180/1080mm F-6 , więc z członkostwem nie będzie problemu.Dokumenty do wypełnienia wyślę Pocztą a składkę na ten rok sobie odpuścimy. :D

JSC dużo pogody i ładnych obrazków nocnego nieba z nowego Refraktora. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 12 Lip 2020, 20:07

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Zatem pomału czar Vixena 80/1200mm Japan odchodzi w dal...I wystarczył aktualnie trochę większy Aperturowo masowo produkowany Refraktor...A tyle było przepychanek i wychwalanek o niesamowitych zdolnościach małego Vixenka , jak widać trzeba pooglądać wieloma sprzętami aby wyrobić sobie jakąś sensowną opinię...
Tak to podsumuję , gdyż to było dla wielu doświadczonych miłośników nocnego nieba jak i dla mnie oczywiste.
Ale co teraz będzie z Grupą F16...? Przecież Krzychu Okroj się załamie...? Zostanie sam sobie Prezesem , ale żeście go teraz urządzili. :?

Krzysztofie Okroj przy okazji Zapraszam Cię do mnie do Grupy Makowców.Posiadasz Intesa MN 180/1080mm F-6 , więc z członkostwem nie będzie problemu.Dokumenty do wypełnienia wyślę Pocztą a składkę na ten rok sobie odpuścimy. :D

JSC dużo pogody i ładnych obrazków nocnego nieba z nowego Refraktora. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Oj, Krzysztof chyba dostaniesz po głowie tymi długimi tubkami jak będziesz ich prowokować. A nowa tubka JSC ma F11, też do krótkich nie należy.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 12 Lip 2020, 20:38

anatol1 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Zatem pomału czar Vixena 80/1200mm Japan odchodzi w dal...I wystarczył aktualnie trochę większy Aperturowo masowo produkowany Refraktor...A tyle było przepychanek i wychwalanek o niesamowitych zdolnościach małego Vixenka , jak widać trzeba pooglądać wieloma sprzętami aby wyrobić sobie jakąś sensowną opinię...
Tak to podsumuję , gdyż to było dla wielu doświadczonych miłośników nocnego nieba jak i dla mnie oczywiste.
Ale co teraz będzie z Grupą F16...? Przecież Krzychu Okroj się załamie...? Zostanie sam sobie Prezesem , ale żeście go teraz urządzili. :?

Krzysztofie Okroj przy okazji Zapraszam Cię do mnie do Grupy Makowców.Posiadasz Intesa MN 180/1080mm F-6 , więc z członkostwem nie będzie problemu.Dokumenty do wypełnienia wyślę Pocztą a składkę na ten rok sobie odpuścimy. :D

JSC dużo pogody i ładnych obrazków nocnego nieba z nowego Refraktora. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Oj, Krzysztof chyba dostaniesz po głowie tymi długimi tubkami jak będziesz ich prowokować. A nowa tubka JSC ma F11, też do krótkich nie należy.


Cześć. :D

Przepraszam , no nie chciał bym dostać tą Nową Maczugą F-11 JSC. :D
Trzeba trochę pożartować. :D
Czystego Nieba Dla Wszystkich Grup od F-4 do F-20 i mniej. :D

Przy okazji Wszyscy na Zlocie Kudłacze Sierpień 2020r. Bardzo Mile Widziani.Zaglądnijcie , wszelakim sprzętem pooglądamy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 12 Lip 2020, 20:53

Ja nigdy nie pisałem, ze Vixen 80/1200 jest najlepszy na swiecie. Pisałem, ze jest niezwykle dobry w porównaniu z obiegowymi opiniami o achromatach.
Zresztą zawsze z refraktorów gloryfikowałem SW 100ED f/9 i z takim trzeba by było porównać tego TSa 102 f/11 :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 12 Lip 2020, 20:55

JSC napisał(a):Ja nigdy nie pisałem, ze Vixen 80/1200 jest najlepszy na swiecie. Pisałem, ze jest niezwykle dobry w porównaniu z obiegowymi opiniami o achromatach.
Zresztą zawsze z refraktorów gloryfikowałem SW 100ED f/9 i z takim trzeba by było porównać tego TSa 102 f/11 :D


Cześć. :D

To było by na pewno bardzo ciekawe porównanie.
Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 15 Lip 2020, 09:18

Porównywałem wczoraj (i dzisiaj ;) ) achro 80/1200 z EDkiem 102/1122 i różnice w pokazaniu szczegółów były bardzo niewielkie. Starałem się utrzymywać w różnych powiększeniach te same źrenice wyjściowe, aby mieć taką sama jasność obiektu. Z tym, że akurat wczorajsze porównywania nie są zbyt mjarodajne, bo porównywałem na planetach i Ksiezycu, które były bardzo nisko (szczególnie na Pomorzu), poniżej 15 stopni nad horyzontem.

Wnioski jednak są takie;

1. Widać ogromny wpływ apertury na seeing! A to tylko 2 centymetry różnicy. Przy planetach poniżej 10 stopni obraz w 80mm nawet lepszy niż w 100mm. Przewaga odwróciła się przy maksymalnej wysokosci planet tego dnia (mniej więcej 14 stopni dla Jowisza i Saturna, jesli sie nie mylę). Ale to są niuanse naprawdę niewielkie. Niewprawny obserwator tych różnic nie zauważyłby.

2. Trochę dziwne, ale w EDku był widoczny mniejszy wpływ dyspersji atmosferycznej, szczególnie widocznej przy wysokościach poniżej 10 stopni.

3. Obserwacje odległego komina elektrociepłowni jeszcze w dzień (juz pod wieczór) nie ujawniły zwycięzcy w szczegółowości pokazywanego obrazu. Mozliwe, że czerwone światła ostrzegawcze dawały mniejszą poświatę w EDku.

4. Co można zobaczyć przy wysokości planet 14 stopni ponad horyzontem w mieście? Niewiele. Jowisz z trzema paskami (dwa równikowe i południowy), Saturn z majaczącą szczeliną Cassiniego i byc może jakimś jednym paskiem na planecie. Mars z widoczną fazą i majaczącym ciemniejszym obszarem Syrtis Major Planum i Tyrrena Terra. W EDku to wszystko wyglądało ociupinkę lepiej jak już planety wzeszły ponad 10 stopni ponad horyzont.

Co do gwiazd, w tym gwiazd podówjnych. Jestem mega zadowolony. W fabryce postarali sie i dobrze EDka nastroili. Wszystkie gwiazdki w całym polu idealnie okraglutkie z idealnymi jak od cyrkla pierścieniemi dyfrakcyjnymi i w dodatku cieniutkimi. Seeing był nie najlepszy i czasem szarpał i rozdzielał na trzy części pierścienie gwiazd nieco niżej połozonych. Epsilony w Lutni to jednak bajka (były prawie w zenicie, więc seeing tak bardzo nie przeszkadzał), jak by ktoś narysował je w komputerze. Swoją drogą podobnie było w 80/1200.

PS
Kometa Neowise piękna, pomimo jasnego nieba. :o

PS2
Zapomniałem napisać. Stosowane źrenice wyjściowe to głównie ok. 5,5mm, 1mm oraz 2mm. Szczegóły Marsa w źrenicy 5,5mm, bo w innych nie dało się nic wyłowić poprzez jego blask. Na podwójne zakładałem 4mm okular Takahashi Abbe, wiec źrenica ok. 4mm. Pisze ok. 4mm bo cos mi sie wydaje, ze ten okular ma minimalnie większa ogniskową niz 4mm, co nie jest jakimś ewenementem, bo producenci czesto zaokraglaja wartości ogniskowych, które de facto nieco odbiegaja od tych podwanych na obudowie.

TS-Optics 102ED f/11 czy to konkurencja dla SW 100ED?: 1.jpg

TS-Optics 102ED f/11 czy to konkurencja dla SW 100ED?: 2.jpg
Ostatnio edytowany przez JSC, 16 Lip 2020, 14:12, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 15 Lip 2020, 15:31

Cześć.

Czyli jednym słowem jest lepiej. To fakt że powiedzmy nie cały Cal różnicy w Aperturze przy tak małych Aperturach nie da nam wielkiego przeskoku w ilości widocznego na Planetach Detalu , ale jednak zawsze coś więcej.Nie wiem jak u Ciebie z warunkami do oglądania , ale miałem dzisiaj info od Kolegi że wczoraj były świetne warunki do oglądania Planet w Krakowie i w SCT 11" Mars ponoć był bardzo dobry jak i Jowisz i Saturn.Byłem w szpitalu i niestety nie mogłem oglądać Planet czy Komety , ale może dzisiaj lub jutro się uda.Tak jak pisałem wielokrotnie wcześniej , moim zdaniem do Planet co najmniej 5" dobrego Refraktora lub 6" Maka , tak aby zobaczyć z detalu przy korzystnych warunkach widocznie więcej.Księżyc w tych większych Aperturach też widocznie bardziej obfituje w drobniejszy detal i ilość widocznych małych Kraterów.I to nawet przy tylko średnich warunkach Seeingowych.
Swego czasu robiliśmy porównanko obok siebie wiszących Refraktorów 100ED i 120ED w naszym Obserwatorium na Jowiszu.I co widać było na pierwszy rzut oka w Refraktorze 120ED trzeba było się potem doszukiwać w 100ED , gdzie powiedzmy też było widać ten konkretny szczegół z detalu , ale jednak słabiej.Jednym słowem warto iść w większą Aperturę , ale ze względu na nasze najczęstsze warunki Seeingowe w kraju też nie do przesady.Osobiście moja granica to około 8" bardzo dobrego sprzętu , kiedy bardzo często wykorzystuję tą Aperturę aby zobaczyć naprawdę dużo więcej niż w mniejszych Aperturowo-Sprzętach.Bogactwo drobnego detalu w tym małych Kraterów na Księżycu pomiędzy Refraktorami 100ED a 120ED jest widoczne na pierwszy rzut oka.Dla każdego , nawet dla całkowitych nowicjuszy oglądania skarbów nieba.

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 15 Lip 2020, 16:50

Szkoda że te wszystkie porównania ograniczają się zazwyczaj do obserwacji wizualnych, a mało kto robi porównania osiągów dla stackowanej fotografii, która rządzi się dość specyficznymi prawami i pozwala wycisnąć z planet nieraz znacznie, znacznie więcej niż można zaobserwować okiem. Ma na to wpływ nie tylko analiza komputerowa obrazu, ale również to, że podczas wielominutowego zbierania materiału mogą trafiać się bardzo krótkie momenty bardzo dobrego seeingu, które podczas obserwacji wizualnych byłoby zaniedbywalne, jednak dla komputera mogą stanowić bazę do zbudowania obrazu. Ciekawe jak tu ułożyłyby się relacje między np. edkiem 100 i 120, albo achromatem 80 i edkiem 100...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 15 Lip 2020, 17:06

Cześć.

Do astrofoto Planet częściej można wykorzystać znacznie większe Apertury ze względu właśnie na ten fakt że detektor wychwyci te chwilowe pięknie ostre i bogate w detal obrazy a wizualnie jest to jednak trudniej osiągnąć w tych tylko chwilach ekstra widoczności i obrazu.Duża ilość klatek/s z detektora potrafi wychwycić to co dla nas w wizualu jest znacznie trudniejsze do wychwycenia.Dlatego w astrofoto można bardziej zaszaleć z Aperturą i wizual często ma się słabiej do tego co uda nam się uwiecznić na składance dobrych ładnych i ostrych klatek.Samo obrabianie też potrafi stworzyć "cuda" i moim zdaniem astrofoto ma się całkiem inaczej do praktycznego wizuala.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 15 Lip 2020, 18:08, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 15 Lip 2020, 18:05

lulu napisał(a):Szkoda że te wszystkie porównania ograniczają się zazwyczaj do obserwacji wizualnych, a mało kto robi porównania osiągów dla stackowanej fotografii, która rządzi się dość specyficznymi prawami i pozwala wycisnąć z planet nieraz znacznie, znacznie więcej niż można zaobserwować okiem. Ma na to wpływ nie tylko analiza komputerowa obrazu, ale również to, że podczas wielominutowego zbierania materiału mogą trafiać się bardzo krótkie momenty bardzo dobrego seeingu, które podczas obserwacji wizualnych byłoby zaniedbywalne, jednak dla komputera mogą stanowić bazę do zbudowania obrazu. Ciekawe jak tu ułożyłyby się relacje między np. edkiem 100 i 120, albo achromatem 80 i edkiem 100...


Gdzieś jest w necie strona, gdzie jakiś facet szczegółowo opisał jakie jest przełożenie wizual vs fotografia. Nie pamietam teraz dokładnie, ale wyszło mu chyba, ze seeing w wizualu można podzielić przez 1,6, a w fotografii nawet przez 5. Czyli jesli mamy np. seeing 2" to obsłuzy go w fotkach apertura o rozdzielczości 0,4", czyli 350mm, a w wizualu zaledwie 112mm.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 15 Lip 2020, 18:10

No Proszę , jak tak faktycznie jest w praktyce to Aperturowa Przepaść.Dobrze że nie focę , chyba wtedy przestał bym oglądać a tak to jest radość i zadowolenie jak sporo widać podczas sprzyjających warunków. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 15 Lip 2020, 19:20

Obawiam się że możesz mieć rację - a używam określenia "obawiam się" bo wniosek z tego rysuje się taki, że edka 120 to sobie mogę zostawić do pooglądania pasów na Jowiszu przed snem - ale do focenia przydałoby się jakieś uczciwe 35 cm :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postokroj | 15 Lip 2020, 19:37

Witam.
Mam tak jak większość że duży może więcej.Przestałem tak myśleć ale najpierw na planety patrzę przez Polarexa 102 no bo zobaczę więcej.A Unitron 75 zawsze się obroni ładniejszym obrazem.Mam urlop i dzisiaj na Saturnie Polatex pogonił 300x w 200x był super .Ale pas na Saturnie pokazał Unitron 75 i nie był tak oczywisty w Polarexie 102.Jeśli coś wiem to to że Umotron 75 zostanie ze mną do końca.Owszem jaliś tam detal się pojawia ale to jak pokazuje planety Unitron 75 jest cudowne.Na Marsie też ładniej kontrastuje te globalne w cydzusłowie kontynenty.Tak mam na tej wysokości planet.Może w APO jest inaczej nie wiem.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostJSC | 15 Lip 2020, 19:37

lulu napisał(a):Obawiam się że możesz mieć rację - a używam określenia "obawiam się" bo wniosek z tego rysuje się taki, że edka 120 to sobie mogę zostawić do pooglądania pasów na Jowiszu przed snem - ale do focenia przydałoby się jakieś uczciwe 35 cm :-)


Zalezy na jaki seeing trafisz. Ja juz widziałem fotki Jowisza z Maka 90mm niewile odbiegajace od fotek z SCT 9,25" i to na polskim forum...
Tak przy okazji - troche niezwiązane z tematem - ale jesli ktos jeszcze nie oglądał, to warto spojrzeć na pojedynek apertur w aspekcie seeingu
https://www.youtube.com/watch?v=yxIeAAEpnSk&t=23s
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 15 Lip 2020, 19:44

Z drugiej strony widziałem tez fotki Damiana Peach'a (z dużych apertur), niewiele odbiegajace od fotek z sond kosmicznych ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 15 Lip 2020, 20:11

Na tych filmikach z tych Maczków to zapewne przechodził front , gdyż porażka po całości i mało co tam w ogóle na tarczy Jowisza widać.Przy tak słabych warunkach lepiej spoglądać na DSy.Jak nawet w tak stosunkowo małych Aperturach wszystko tak drży i faluje bez reszty...Facet miał naprawdę pecha że trafił na tak kiepskie warunki... :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 16 Lip 2020, 13:40

Ostatnio mój SW 80ED Gold Eidition bardzo ładnie pokazał Marsa z ładną czapką i ciemnymi obszarami.
witos
 

PostJSC | 16 Lip 2020, 14:15

Krzysztof_P napisał(a):Na tych filmikach z tych Maczków to zapewne przechodził front , gdyż porażka po całości i mało co tam w ogóle na tarczy Jowisza widać.Przy tak słabych warunkach lepiej spoglądać na DSy.Jak nawet w tak stosunkowo małych Aperturach wszystko tak drży i faluje bez reszty...Facet miał naprawdę pecha że trafił na tak kiepskie warunki... :D :wink:


Heh... taki seeing to na Pomorzu normalka :D , a DSy tez odpadają, bo w nocy jest jasno jak w dzień... Trudny jest żywot astroamatora na północy Polski ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 16 Lip 2020, 14:21

To jak już się chwalimy, to napomnkę (bo chcę dodać info do recenzji Zenka), że ostatnio w końcu po raz pierwszy w życiu udało mi sie zobaczyć coś więcej niż tylko czerwona rozpaćkaną plamę oznaczającą Marsa.
Obserowałem Achromatem "ZENEK" czyli Zen Oticche 120/1000, bez żadnego filtra oczywiście pomarańczowo czerwona plama. Po założeniu filtra czeronego marki "Svbony" tez po raz pierwszy od razu było widać pociemnienie na tarczy, po chwili wpatrywania wyciągnąłem czapę polarną i ciemnie struktury globu w fazie około 66%. To co mnie zaskoczyło, nie byłem świadomy - że tych ciemnych struktur jest tak dużo, pokryły spokojnie 70% widocznej tarczy.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 16 Lip 2020, 14:30

Nie stosowałem filtrów, ale pewnie jest sens, bo sporo ludzi potwierdza, ze z filtrem lepiej widać. Muszę spróbować, bo teraz to co widziałem na Marsie jest na granicy dostrzegalności, aczkolwiek widać, ze coś tam jest :)
Pamiętem jednak z innych lat, jak Mars był wyżej, ze te ciemne struktury były niezwykle wyraźne i silnie odcinajace sie od pomarańczowego tła. Czekam na jesień :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 16 Lip 2020, 14:30

wampum napisał(a):To jak już się chwalimy, to napomnkę (bo chcę dodać info do recenzji Zenka), że ostatnio w końcu po raz pierwszy w życiu udało mi sie zobaczyć coś więcej niż tylko czerwona rozpaćkaną plamę oznaczającą Marsa.
Obserowałem Achromatem "ZENEK" czyli Zen Oticche 120/1000, bez żadnego filtra oczywiście pomarańczowo czerwona plama. Po założeniu filtra czeronego marki "Svbony" tez po raz pierwszy od razu było widać pociemnienie na tarczy, po chwili wpatrywania wyciągnąłem czapę polarną i ciemnie struktury globu w fazie około 66%. To co mnie zaskoczyło, nie byłem świadomy - że tych ciemnych struktur jest tak dużo, pokryły spokojnie 70% widocznej tarczy.


A jeśli można wiedzieć to przy jakich źrenicach wyjściowych prowadziłeś obserwacje bez i z filtrem?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 54 gości

AstroChat

Wejdź na chat