Sky Watcher Dobson Stargate 20"

PostSierrablanca | 17 Sty 2020, 21:19

Cześć astromaniacy,
czy jest tu na forum jakaś osoba posiadająca lub znająca się na ww teleskopie.
Odziedziczyłam taki sprzęt i szukam wsparcia :)
Mam nadzieję ze temat umieściłam właściwie...
pozdrawiam
Sierra
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Sty 2020, 20:25
Miejscowość: Marbella

 

PostKrzysztof_P | 20 Sty 2020, 23:34

Cześć.

Co prawda nie miałem okazji korzystać z tej Maszyny , ale to już naprawdę kawał Dużego Teleskopu.
Masz wersję manual czy z GO-TO? Taki Teleskop na pewno da Ci Całą Masę Radości z oglądania skarbów nieba.
Mieszkam w Krakowie , jeżeli mieszkasz gdzieś w okolicy to chętnie udzielę Ci za Free instruktażu na miejscu np. jak masz gdzie rozstawić tak duży sprzęt.Organizuję też coroczne Sierpniowe Zloty Miłośników Astronomii Na Kudłaczach , gdzie Serdecznie Zapraszamy Cię z Twoim Sprzętem.Bywamy tam co roku po 20 Sierpnia , kiedy Księżyc jest w Nowiu.
O terminie zlotu przeczytasz tu na Forum "Astromaniaka" w Dziale "Obserwacje Astronomiczne" następnie pod "Zloty i Obserwacje na Kudłaczach i Lubomirze".Z dwoma kolegami mgr Astronomii i mgr Matematyki prowadzimy we trzech prywatne Obserwatorium Astronomiczne około 8km na wschód od Krakowa , gdzie urządzamy też darmowe pokazy nieba dla wszystkich zainteresowanych i chcących z nami pooglądać.W razie czego pisz na PW , podam Ci jak zechcesz tel. kontaktowy i wprowadzę Cię w temat miłośniczej Astronomii jak należy.Odpowiem na Twoje pytania wedle moich czy kolegów kompetencji i pewne sprawy staną się dla Ciebie bardziej przejrzyste i jasne.
Możesz też poszukać opisów przez użytkowników tych Teleskopów w sieci , wpisując w wyszukiwarkę nazwę Teleskopu.

Pogodnego Nieba i Gratuluję Posiadania Tak Dużego Instrumentu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7889
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 21 Sty 2020, 08:45

Hej,
Napisz czego konkretnie potrzebujesz.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSierrablanca | 21 Sty 2020, 18:33

Cześć,
przede wszystkim dziękuje za odpowiedź,
teleskop jest w wersji GO-TO, niestety nie mieszkam w Polsce a w Hiszpanii ( niedaleko Gibraltaru)
Astronomią interesuję się od zawsze ale dzięki temu teleskopowi uświadomiłam sobie jak niewiele do tej pory wiedziałam. Obserwacji nieba dopiero się uczę, tylko z tym teleskopem to trochę tak jakby zacząć uczyć się inżynierii od budowy promu kosmicznego.... :D
Do znających się na rzeczy mam pytania
1. Czy silniki krokowe muszą pracować głośno? Można powiedzieć że trochę skrzypią i zastanawiam się czy może należy je czymś nasmarować???
2. Jakie okulary -soczewki powinnam dokupić ( w przyszłości)N na razie mam okular LET 28 mm i SP 10 mm
3. Jaki filtr do obserwacji słońca - teleskop ma nietypową budowę więc zastanawiam się czy w ogóle nadaj się do takich obserwacji
4. Mam tez duży problem z ustawieniem ostrości szczególnie przy użyciu okularu SP 10 mm, ale też rozumiem to "wyższa szkoła jazdy"

Wszystkie uwagi i rady BARDZO MILE WIDZIANE ! :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 Sty 2020, 20:25
Miejscowość: Marbella

 

PostKarol | 21 Sty 2020, 18:49

1. Ogólnie Sky-Watchery taka mają. Moim zdaniem dla pewności nagraj filmik jak działają silniki bo z opis niekoniecznie musi wynikać ich faktyczny stan. Albo musisz pokazać to komuś kto się zna (pasjonat albo może ktoś w sklepie astronomicznym).
2. To dość szeroki temat. Może najpierw podaj budżet.
3. Generalnie stosuje się filtr Baadera ND5 ale jeśli jesteś początkująca to w takim teleskopie na razie bym sobie odpuścił obserwacje Słońca. Raz, że niezbeczenie (brak doświadczenia) a dwa, na razie nie ma plam na tarczy naszej gwiazdy a koszt filtra dla 20" to +/- 300 zł.
4. Po pierwsze, to jest słaby okular. Po drugie, to jest już 200x powiększenia. Po trzecie - poprawna kolimacja. Zobacz w googlach hasło "kolimacja Hamala".

Na północ od Gibraltar (np. okolice Gaucin-a) niebo nie jest złe (jak na takie miejsce strategiczne) i coś tam sensownie da się popatrzeć. Oczywiście dużo lepiej jest w pobliskiej Afryce.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat