Korektor aberracji atmosferycznej - jak to działa?

PostPiotr_S | 26 Sty 2020, 16:34

Witam

Mam pytanie, bo w sumie to nie wiem i nie boję się przyznać - ale jak w zasadzie działa korektor aberracji atmosferycznej?

Czy obserwacja wizualna planet czy księżyca z jego pomocą faktycznie coś poprawia? Bo jakoś nie za bardzo sobie to umiem wyobrazić...

Będę wdzięczy na wyjaśnienie i wymianę waszych doświadczeń z obserwacji :)
TS Photoline Triplet APO 115/800 APO; Orion ED80T CF APO;
EQ5
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 12 Kwi 2011, 23:48
Miejscowość: Warszawa

 

Postfornax | 26 Sty 2020, 17:07

Tu można poczytać na temat korektora ADC . http://skyinspector.co.uk/atm-dispersion-corrector--adc
 
Posty: 135
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 21:35

 

PostPiotr_S | 26 Sty 2020, 19:53

Ok dzięki, przeczytam ;)
TS Photoline Triplet APO 115/800 APO; Orion ED80T CF APO;
EQ5
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 12 Kwi 2011, 23:48
Miejscowość: Warszawa

 

Postriklaunim | 26 Sty 2020, 20:30

Piotr_S napisał(a):Mam pytanie, bo w sumie to nie wiem i nie boję się przyznać - ale jak w zasadzie działa korektor aberracji atmosferycznej?

Czy obserwacja wizualna planet czy księżyca z jego pomocą faktycznie coś poprawia? Bo jakoś nie za bardzo sobie to umiem wyobrazić...


Im niżej planeta/Księżyc nad horyzontem i tym większa apertura teleskopy tym większy to ma efekt. Wizualnie usunie niebieskie/czerwone obramowanie podnosząc potencjalnie postrzegalną ostrość obrazu. Korektory dyspersji głównie są stosowane w astrofotografii - kamerom kolorowym pozwalają uzyskać ostrzejsze obrazy a z kamerami mono pozwalają osiągać lepsze zdjęcia z poszczególnych kanałów (głównie niebieski) jak i stosować filtr L do uzyskania ostrego zdjęcia (bez tego jest to bardzo trudne bo dyspersja spora na tak szerokim paśmie).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 161 gości

AstroChat

Wejdź na chat