SCT MEADE 12", F10 , UHTC.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2019, 22:05

Witajcie. :D

Ponieważ brakowało mi trochę sprzętu do oglądania DS o większej Aperturze , to zakupiłem Teleskop MEADE SCT 12" , F10 , UHTC , OTA.Teleskop otrzymałem dzisiaj z zagranicy , przyszedł w Ekstra Stanie i Super Zapakowany o co prosiłem mailowo sprzedającego.Za to mu Bardzo Dziękuje , wywiązał się z tego na MEDAL. :D
Czekam jeszcze na obejmy , dovetail solidny pełny w standardzie Vixen posiadam.
Tubka w Ekstra stanie z powłokami UHTC , czyli sprawność układu wysoka i wyższa przynajmniej w stosunku do Teleskopów SCT ze starszymi powłokami EMC w przypadku MEADE czy Starbright w przypadku SCT marki Celestron.
https://www.meade.com/catalog/uhtc/index.html
Cieszy mnie też fakt że Teleskop posiada stosunkowo mniejszą przeszkodę centralną C.O. niż mniejsze wersje SCT , gdzie mamy C.O. na poziomie około 36%-38% a tu jak wstępnie pomierzyłem to będzie około 32%-34% , muszę to dokładnie sprawdzić. Zawsze to i jakiś plus.Większe systemy SCT posiadają mniejsze C.O. przez co też mogą coś tam wypadać w praktyce powiedzmy że lepiej. :D
OTA posiada Świetny sztywny odrośnik.Oryginalną blokadę LG pokrętłem , Focuser pracuje jak należy , jest uchwyt do przenoszenia i operowania Teleskopem na montażu.Wszystko wygląda Bardzo Dobrze , Optyka delikatnie przykurzona , sprzęt nie grzebany przez jakiegoś partacza.Wszystkie podkładki , uszczelki , itp. na swoim miejscu prawidłowo fabrycznie złożone.Dwa dekle na przód i na tył z LOGO MEADE.Zawsze myślałem o SCT 12" jako o kompromisie pomiędzy Celestronem SCT 11" a innym SCT 14". Bardzo Dobrze Jest. :D
Co prawda posiadamy w Obserwatorium SCT Celestron 11" XLT, ale D-279mm a D-304,8mm to po obwodzie się nam jednak sporo zbiera tej dodatkowej powierzchni.Kolega Zbyszek ZP53 , który był u mnie i oglądał tubkę , sam stwierdził że oglądał przez takiego SCT 12" i było jaśniej w stosunku do 11" SCT.Zobaczymy jak to będzie w praktyce.
Posiadam też BINO DENKA II z bardzo dobrą sprawnością widocznie lepszą niż DENK I , jak i system redukcji ogniskowej do SCT 0,5X,OX,2X marki Denkmeier dedykowany do tubek SCT i Makaków.Wypadkowe F będzie około , myślę 1700mm-1800mm i to już będzie to w nasadce BINO co na obiektach DS i przy tej Aperturze 12" da mi myślę w końcu zadowolenie na kulkach i innych obiektach DS w stosunkowo szerokim polu widzenia. :D
Niebawem wstawię Fotki z szerszym opisem Teleskopu jak i napiszę jak to wszystko ma się w praktyce.
Teraz zajmę się Serwisem , czyszczeniem i przygotowaniem całego Setupu do pracy.
Mam nadzieję że niebawem pogoda dopisze i sprzęcik ujrzy pierwsze światło. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 26 Lis 2019, 22:53

Bardzo fajny opis Krzysztofie, jeden z wielu Twoich, w kategorii zakupy.
Może Warto Rozważyć Nowy Dział - Recenzje z Zakupów? :D


Pozdrawiam
Lukacz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2019, 22:58

Cześć. :D

Może nie będzie takiej potrzeby jak dodam opis z praktyki. :D Jak pracuje i ma się w praktyce taki sprzęt. :D
Potraktujmy może aktualnie ten opis jako wzmianka o zakupie. :D
Teleskop kupiłem na zimę , specjalnie do oglądania z balkonu M42. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postforem | 27 Lis 2019, 10:37

Krzysztof_P napisał(a):Zawsze myślałem o SCT 12" jako o kompromisie pomiędzy Celestronem SCT 11" a innym SCT 14".


Gratuluję zakupu, oby trafił Ci się dobry egzemplarz :) To świetny komfortowy, lekki i podręczny sprzęcik. Ja dobry rok myślałem o SCT11 jako rozwiązaniu kompromisowym, ale w minioną sobotę przy SCT 11" przez bite 4 godziny już tylko wzdychałem w myślach: boshh, jaka szkoda, że to nie SCT 16", ależ to by wyglądało w SCT16... :D :wink:

SCT 14" może być uznawane za rozwiązanie jedynie tymczasowe, przejściowe.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostDominik Woś | 27 Lis 2019, 12:45

Lukacz napisał(a):Bardzo fajny opis Krzysztofie, jeden z wielu Twoich, w kategorii zakupy.
Może Warto Rozważyć Nowy Dział - Recenzje z Zakupów? :D


Pozdrawiam
Lukacz


Wielokrotnie zwracałem Krzysztofowi uwagę, że recenzja musi polegać na wskazaniu dobrych i ewentualnie słabych stron sprzętu. Zaraz po zakupie ciężko jest jednak to zrobić. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2019, 19:12

Cześć Dominiku. :D

Oczywiście masz rację , szczerze to taki jestem że lubię pisać , może moje emocje , zapewne tak jest. :D
Oczywiście będzie opis sprzętu jak sprawuje się w praktyce.Postaram się napisać mocne i słabe strony tego Teleskopu.Wrzucę zdjęcia , opiszę co jak pracuje , jak ogląda się w praktyce tym Teleskopem.
Aktualnie czekam tylko na pogodę i wystawiam pod niebo sprzęt.Co prawda osobiście nie przepadam za SCT i wolał bym aby był to Mak 12" , ale wiemy wszyscy ile taki Maczek 12" kosztuje , więc zadowolę się obecnie myślę na DS-ach tym SCT 12".

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2019, 19:17

forem napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Zawsze myślałem o SCT 12" jako o kompromisie pomiędzy Celestronem SCT 11" a innym SCT 14".


Gratuluję zakupu, oby trafił Ci się dobry egzemplarz :) To świetny komfortowy, lekki i podręczny sprzęcik. Ja dobry rok myślałem o SCT11 jako rozwiązaniu kompromisowym, ale w minioną sobotę przy SCT 11" przez bite 4 godziny już tylko wzdychałem w myślach: boshh, jaka szkoda, że to nie SCT 16", ależ to by wyglądało w SCT16... :D :wink:

SCT 14" może być uznawane za rozwiązanie jedynie tymczasowe, przejściowe.


Cześć. :D

Dziękuje , też chciałbym aby był to może większy 14"-16" SCT. :D
W domu nie mam na to warunków , ale gdyby wisiała u nas w Obserwatorium taka 16" armata , to wcale bym się nie pogniewał. :D Może kiedyś , kto wie.Cały czas do przodu brnę. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2020, 07:12

Witam.

SCT 12" MEADE UHTC ma się bardzo dobrze i jest bardzo dobrym teleskopem , jak na to co może pokazać i w jakiej jakości ten system Teleskopów SCT.Z braku czasu nie wstawiłem jeszcze zdjęć , ale nie wiem czy zdążę , gdyż Teleskop był zakupiony tylko na okres zimowy jak pisałem tu wcześniej w opisie i niebawem wyląduje prawdopodobnie u kolegi na stanie.To już na tyle spory kawałek Apertury że w pracy z Bino sprawdza się na DS-ach znakomicie.
Posiadamy w Obserwatorium tyle wszelakiego sprzętu , że sam przeprowadzam wiosenną sprzętową redukcję mojego asortymentu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 06 Lut 2020, 13:23, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 06 Lut 2020, 09:53

Zazdroszczę Wam Panowie. Czasami mam ochotę porównać różne systemy teleskopów na podobnym powiększeniu. Wtedy widać czy ograniczenia wynikają z seeingu, optyki, apertury itp. A co do SCT, to jakoś nie mam uczucia do tego rozwiązania. Czystego nieba!
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2020, 13:22

Cześć Dominiku.

Ceny naszych Maków które posiadamy mówią same za siebie i tu nie potrzeba reklamy , Makówki Intesa jakie posiadamy są nie do pobicia przez żadne SCT.Mój Intes 8" F10 wykłada na Jowiszu APO ED APM 152/1200mm , które zresztą też jest pierwszorzędne jak za swoją cenę , optycznie i mechanicznie.SCT 12" kupiłem do przeglądu zimowego obiektów DS , chciałbym posiadać ale taką Makówkę 10"-12" w wersji MN czy MK.Tyle SCT co przeszło przez nasze ręce w naszym Obserwatorium i tyle co wykonałem wspólnie z kolegami porównań , utwierdziło nas do końca że jednak Maki Intesa w stosunku do SCT są górą pod każdym względem generowanego obrazu.Wiesz ile zapłaciliśmy za nasze Maszynki a ich ceny nawet z drugiej ręki nie biorą się znikąd , tylko sprzęt reprezentuje sobą Pierwszorzędną Klasę Obrazu.
Wpadnij w lecie na Zlot Kudłacze Sierpień 2020r. , będzie cała masa sprzętu do porównań.Dużo Pogody. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 06 Lut 2020, 14:22

Bardzo chętnie, dzięki Krzysztofie, oby nie zabrakło czasu.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat