Kolejny temat o pierwszym teleskopie

PostLukaszF | 03 Lip 2020, 09:07

Cześć,

Zdaję sobie sprawę, że takich tematów był już setki na różnych forach, jednak pomimo spędzenia godzin nad czytaniem podobnych wątków wciąż nie mam 100% pewności czy mój wybór jest właściwy.

Chcę kupić pierwszy teleskop. Zaznaczam, że jestem raczej zielony (czyli jak prawie każdy przy wyborze 1 teleskopu). Posiadam lornetkę Ecotone kamakura 10x50 jednak chciałbym "więcej".

Warunki do obserwacji?

Mieszkam na obrzeżach miasta 40 tys. według lightpolutionmap wskaźnik SQM pokazuje w moim miejscu zamieszkania wartość 20.05.
Obecnie widzę dziesiątki gwiazd, przez wyżej wspomnianą lornetkę zaznaczają się księżyce Jowisza. W pogodne, chłodne jesienne dni ledwo ale jednak widać drogę mleczną.
Teleskopu zapewne będę używał w 60% ze swojego balkonu na 1 piętrze, który skierowany jest na południowy wschód, 30% to niewielkie podwórze, 10% to wyjazdy za miasto gdzie SQM dochodzi do 21. Jednak to wszystko wnioskuję na podstawie tego jak korzystam z lornetki. Może się to wszystko odwrócić w przypadku teleskopu.

Przeznaczenie teleskopu?

Zacznijmy od tego, że wyciągając lornetkę prawie zawsze montuję do niej uchwyt na telefon :) Kręci mnie zabawa w montowanie tego wszystkiego, ustawianie, i cykanie fotek, uwielbiam to robić i chociaż efekty tego jak wiadomo są raczej marne to cieszą mnie strasznie nawet takie lekko zamazane zdjęcia księżyca. W zasadzie lornetka pozwoliła mi zrozumieć, że bardziej od samych obserwacji bawi mnie uwiecznianie tego co widzę. Problem polega na tym, że na fotografii nie znam się w ogóle, a astrofoto to dość kosztowna zabawa. Dlatego mam pomysł aby zacząć od planet z pomocą jakiegoś webcama. Jeśli się wkręcę i zdobędę trochę "wiedzy" to wtedy będę myślał o DS np. dokupując dodatkową tubę i jakąś używaną lustrzankę.

Mój budżet to ok. 2000 zł. Po przeczytaniu masy wątków wygląda na to, że najlepszym wyborem będzie używany mak 127 na eq 3-2 z napędem w 1 osi. Synta Dobson raczej odpada ze względu na gabaryty i wagę (na balkon o długości 115cm z daszkiem i wysoką barierką raczej się nie nada, do tego dochodzi noszenie po schodach i pakowanie do małego samochodu) oraz ze względu na montaż i idąc dalej brak napędu do fotek również nie będzie dobrym rozwiązaniem

Powyższe wnioski wysnułem na podstawie godzin spędzonych na podobnych wątkach i teraz chciałbym się upewnić czy taki plan czyli Mak 127 + webcam na początek to dobry pomysł? Czy w ogóle ten teleskop będzie odpowiedni w moich warunkach? Co ewentualnie możecie polecić innego? Zdążyłem już nawet napisać o ten teleskop w sekcji "kupię" jednak dziś stwierdziłem, że chciałbym się jeszcze upewnić czy cały mój "plan" jest dobry :D

EDIT: właśnie zdałem sobie sprawę, że umieściłem ten wątek chyba w niewłaściwym dziale gdyż istnieje jeszcze "zakupy sprzętu astronomicznego". Jeśli tam powinien się ten temat znaleźć to przepraszam i proszę o przeniesienie.
Ostatnio edytowany przez LukaszF, 03 Lip 2020, 09:30, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3
Rejestracja: 02 Lip 2020, 08:36
Miejscowość: Żyrardów

 

Postdexter77 | 03 Lip 2020, 09:30

Jakiś czas temu byłem w podobnej sytuacji, zakupiłem maka + bino, ale bez prowadzenia. Dziś kupiłbym maka 127, ale z prowadzeniem i bino. Potem szybko zdałem sobie sprawę, że obserwacje z balkonu to tylko księżyc i planety, które szybko zaczęły znikać po zakończeniu lata, a Księżyc dość szybko mi się znudził. Oczywiście balkon balkonowi nie jest równy, ale w pobliżu bloku prawie zawsze jest jakieś oświetlenie, także poza US za wiele nie zobaczysz, a jak zobaczysz to raczej widok nie będzie zadawalający. Maka zabrałem kilka razy w plener, pokazał sporo pod dobrym niebem z okularem SWAN 33 2 cale. Jednak mak + mobilność to raczej montaż AZ4 a nie EQ3-2, a mieć dwa montaże (jeden na balkon a drugi na wyjazdy) też bez sensu.
Mak poszedł na sprzedaż. Za jakiś czas kupiłem GSO 8" jako że na obserwacje wolę jeździć w dobre miejscówki. Co prawda brakuje mi czegoś "balkonowego" i zapewne mak z bino jeszcze pojawi się w przyszłości, ale odwróciłem kolejność zakupu sprzętu jako że wszystkiego nie można mieć w jednym momencie :) Też mieszkam w bloku na 1 piętrze :)

Generalnie Mak 127 to dobry pomysł, ale co do zdjęć się nie wypowiem, gdyż ja tylko wizual :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostDariusz.p | 03 Lip 2020, 11:23

No ja tam bym brał tego MAKa na miejscu Kolegi tym bardziel jęsli Kolegę pociąga awikowanie planet w pierwszej kolejności.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 03 Lip 2020, 11:41

Przemyślałbym kwestię montażu natomiast. Bo jesli balkon ma być pierwszoplanowym miejscem obserwacji i ewentualnie awikowania to trzeba rozważyc n aile będzie łatwo ten montaz ustawić i na ile Ci będzie wygodnie. Można ewentualnie pomysleć o jakimś zmotoryzowanym AZ
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat