Zestawienie okularów szerokokątnych

PostLow Drifter | 25 Lut 2006, 16:06

Na podstawie opisów i testów różnych typów okularów zrobiłem takie zestawienie polegające na uszeregowaniu typów okularów pod względem malejącego astygmatyzmu - czyli łatwości współpracy z teleskopami światłosilnymi (f4 -f5).

Wygląda to tak :

RKE - Plossl - Super Plossl - Erfle - Modyfied Erfle - SWAN - Hyperion - LVW - Nagler, Pentax.

I mam takie pytanie : nie znalazłem zbyt dużo informacji o okularach SWA Antaresa. Jeżeli ktoś wie -
między którymi typami można by go umieścić ??

Dzięki za info :-)
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

PostJaLe | 25 Lut 2006, 16:43

Wiem co to jest astygmatyzm, ale jak on się objawia przy obserwacjach ?
Obserwacje prowadziłem przez większośc z wymienionych przez Ciebie okularów w tym SWA (który posiadam).
Chciałbym służyć pomoca tylko nie wiem co z tym astygmatyzmem?

pozdrawiam

Jarek
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDarek. M | 25 Lut 2006, 16:54

Astygmatyzm objawia sie przy obserwacjach niemożnością dobrego zogniskowania gwiazdy w punkt :roll: ? chyba tak..
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 17:24

Ta kolejność wyglądała by realnie mniej więcej tak testując na MT-800 z F/4:

Huygens-Ramsden-Kellner-RKE-Plossl-Erfle-Swan-Modified Erfle-SWA-Hyperion-LVW-Lantanowe-Ortoskopowe-Pentax-Nagler

Ps. Okulary Swan to klasyczne Erfle typuI tylko w ładnym opakowaniu i z nową lepiej się sprzedającą nazwą .
Okulary E-Lux to też klasyczne RKE tylko z inną nazwą
Okulary Hyperion to to samo co Stratus z Oriona.
Okulary Super Plossl 5 soczewkowe w Polsce praktycznie nie są dostępne a dawanie do zwykłych przedrostka super jest tylko świadectwem kompleksów ich sprzedawców :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 17:28

Darku, astygmatyzm teleskopu na osi optycznej by się objawiał tym że gwiazda w pobliżu ogniska przechodziła by z kreski pionowej w poziomą podczas regulacji ostrości wyciągiem 8)

To samo tyczy sie astygmatyzmu okularów ale tam ta aberracja występuje na brzegu pola widzenia okularu i jak mamy na środku ostre gwiazdy to na brzegach przyjmują one postać mniej lub bardziej zniekształconych krzyżyków 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 17:33

Darek. M napisał(a):Astygmatyzm objawia sie przy obserwacjach niemożnością dobrego zogniskowania gwiazdy w punkt :roll: ? chyba tak..


Taki sam efekt da nie wystudzony teleskop jak i spora turbulencja atmosferyczna tak więc ewnetualne wady teleskopu trzeba oceniać przy dobrze wystudzonym sprzęcie i przy bardzo małym seeingu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 25 Lut 2006, 17:35

Nigdzie nie trafiłem na ilustrację obrazu gwiazdy widzianej w okularze z astygmatyzmem.
Przydałby się może jakiś szkic.

A tu mały teścik:

Czy masz astygmatyzm?
przykryj jedno oko i spójrz na promieniście rozchodzące się linie na powyższym rysunku.
Jeżeli niektóre z tych linii wydają Ci się ciemniejsze niż inne,
możliwe, że masz astygmatyzm.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLow Drifter | 25 Lut 2006, 18:22

Janusz_P. napisał(a):Ta kolejność wyglądała by realnie mniej więcej tak testując na MT-800 z F/4:

Huygens-Ramsden-Kellner-RKE-Plossl-Erfle-Swan-Modified Erfle-SWA-Hyperion-LVW-Lantanowe-Ortoskopowe-Pentax-Nagler

Ps. Okulary Swan to klasyczne Erfle typuI tylko w ładnym opakowaniu i z nową lepiej się sprzedającą nazwą .
Okulary E-Lux to też klasyczne RKE tylko z inną nazwą
Okulary Hyperion to to samo co Stratus z Oriona.
Okulary Super Plossl 5 soczewkowe w Polsce praktycznie nie są dostępne a dawanie do zwykłych przedrostka super jest tylko świadectwem kompleksów ich sprzedawców :wink:



Dzieki wielkie za to !! Dokładnie o to mi chodzilo :!:
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

PostLow Drifter | 25 Lut 2006, 18:24

JaLe napisał(a):Nigdzie nie trafiłem na ilustrację obrazu gwiazdy widzianej w okularze z astygmatyzmem.
Przydałby się może jakiś szkic.


Generalnie jak widzisz przez słaby okular obraz gwiazdy na brzegu pola, wtedy jest on zniekształcony głównie własnie przez astygmatyzm okularu - więc tak jak widzisz tak się on objawia.
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

PostAdam Tomaszewski | 25 Lut 2006, 18:40

A jeżeli gwiazdka jest zniękształcona w centrum pola? To też może być wina okularu?
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

Postjureq | 25 Lut 2006, 19:25

Witam,
a dlaczego wybraliście panowie astygmatyzm, który wg. mnie jest akurat najmniej dokuczliwą wadą układu jasny newton-szerokokatny okular. Obserwując przez jasnego newtona i szerokokatne okulary widać zniekształcenia obrazów gwiazdek na brzegach, ale obrazy stają się punktowe po zastosowaniu korektora komy, więc to koma a nie astygmatyzm odpowiada za niepunktowe obrazy gwiazd. Poza tym sorry, astygmatyzm w okularze za 400 czy 500$ ? :shock:
W końcu aplanaty i anastgmaty nauczono sie produkować ze sto lat temu...
Wydaje mi się, że znacznie bardziej dokuczliwe są :
1) koma (ale dużo bardziej ze strony obiektywu, niz okularu),
2) krzywizna pola (j.w.),
3) dystorsja.
Dorzuciłbym jeszcze (szczególnie dla tanich okularów szerokokątnych) winietowanie.
Zresztą dobry okular ma być pozbawiony :wink: tych wad optycznych, ideałem byłoby aby był "przeźroczysty" optycznie.
Jasny newton to układ optyczny raczej daleki od "przeźroczystości", a jego wady optyczne mozna korygować dodatkowymi elementami (jak np. korektor komy). No bo mozemy mieć sytuację, ze okular bliski ideałowi okaże się gorszy w jasnym newtonie od kiepskiego okularu, ale posiadającego wadę optyczną znoszącą wadę newtona. :lol:
Pozdrawiam,
Jurek
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 19:31

Adam Tomaszewski napisał(a):A jeżeli gwiazdka jest zniękształcona w centrum pola? To też może być wina okularu?


Pokręć okularem w wyciagu to zobaczysz czy wada jest związana z okularem czy teleskopem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 19:54

Widzę Jureq że nie patrzyłeś dużym i jasnym Newtonem w parze z Naglerem 31mm.

Tylko Nagler z szerokokątnych okularów ma w pełni skorygowany astygmatyzm własny, jest on jest konstrukcją anastygmatyczną (wolną od astygmatyzmu) i stąd jego cena ponad 600 USD i jest to nadmienię cena za którą idzie jego wysoka korekcja aberracji własnych 8)
Dystorsja w nocnych obserwacjach wizualnych nie ma większego znaczenia i możemy się nią nie przejmować :roll:
Krzywiznę pola w Newtonie czy astronomicznym Refraktorze Fraunhoffera też zobaczymy dopiero na zdjęciach z pełnym kadrem conajmniej małego obrazka 8)
90% zniekształceń w popularnym, szerokokątnym okularze to właśnie jego własny astygmatyzm na brzegach pola widzenia :shock:

Jak patrzysz w długoogniskowego Naglera włożonego do 2" wyciągu jasnego Newtona to na poczatku doznajesz mocnego szoku że gwiazdki są idealnie punktowe do samego brzegu jego ogromnego pola widzenia.
Dopiero po pewnej chwili zazwyczaj po kwadransie obserwacji dostrzegasz Komę jako lekko zauważalną wadę Newtona w obserwacjach wizualnych na samym skraju pola widzenia.
Miałem przyjemnośc z kolegami testować na Kudłaczach Newtona Orion XT-10" z Naglerem 31mm oraz korektorem komy Paracor z TeleVue oczywiście dzięki uprzejmości ich właścicieli.
O ich wynikach możesz dużo więcej poczytać tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=193
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLow Drifter | 25 Lut 2006, 19:55

jureq napisał(a):Witam,
a dlaczego wybraliście panowie astygmatyzm, który wg. mnie jest akurat najmniej dokuczliwą wadą układu jasny newton-szerokokatny okular. Obserwując przez jasnego newtona i szerokokatne okulary widać zniekształcenia obrazów gwiazdek na brzegach, ale obrazy stają się punktowe po zastosowaniu korektora komy, więc to koma a nie astygmatyzm odpowiada za niepunktowe obrazy gwiazd. Poza tym sorry, astygmatyzm w okularze za 400 czy 500$ ? :shock:
W końcu aplanaty i anastgmaty nauczono sie produkować ze sto lat temu...
Wydaje mi się, że znacznie bardziej dokuczliwe są :
1) koma (ale dużo bardziej ze strony obiektywu, niz okularu),
2) krzywizna pola (j.w.),
3) dystorsja.
Dorzuciłbym jeszcze (szczególnie dla tanich okularów szerokokątnych) winietowanie.
Zresztą dobry okular ma być pozbawiony :wink: tych wad optycznych, ideałem byłoby aby był "przeźroczysty" optycznie.
Jasny newton to układ optyczny raczej daleki od "przeźroczystości", a jego wady optyczne mozna korygować dodatkowymi elementami (jak np. korektor komy). No bo mozemy mieć sytuację, ze okular bliski ideałowi okaże się gorszy w jasnym newtonie od kiepskiego okularu, ale posiadającego wadę optyczną znoszącą wadę newtona. :lol:
Pozdrawiam,
Jurek


Źle mówisz.
Na tym forum był opis parracora który działał poprawnie tylko z okularami Naglera mającymi w pełni skorygowany astygmatyzm. Natomiast z Erfleami itp parracor działał ale nieznacznie - korygował zniekształcenia tylko do około 80% wartości zniekształceń bez parracora - oznacza to że w Erfleu astygmatyzm wprowadzany przez okular jest około 4 razy większy niż koma wytwarzana przez lustro główne. Wynika to z tego, że zniekształcenie w Erflu składało się w 80% z astygmatyzmu Erfla i w 20% z komy lustra głównego którą to parracor skorygował.
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

Postjureq | 25 Lut 2006, 21:05

Niestety, przez jasnego newtona (16", F=4) patrzyłem wyłącznie przez długoogniskowe Naglery i Pentaxy XW i być moze dlatego nie widziałem astygmatyzmu. A na co dzień uzytkuję z jasnych rzeczy tylko refraktor F=ok.5 i tez z 40XL i 26mmT5...
No faktycznie - jak sprawę przemysleć to w końcu za coś się płaci te ...set $ za Pentaxa czy Naglera.
To sorry za watpliwości ...
Pozdrawiam,
Jurek
PS. Ale sprawdzę w TV101 z RKE ...
 
Posty: 33
Rejestracja: 31 Sie 2005, 20:09
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 21:54

Jureg, im teleskop jest mniej światłosilny tym mniej wymagający jest dla współpracujacych z nim okularów bo ich astygmatyzm własny jako wada pozaosiowa ujawnia się tym silniej im większy (bardziej rozwarty) jest stożek światła z danego teleskopu czyli im teleskop jest jaśniejszy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat