pomoc wyborze filtra

Posttomhm | 22 Lis 2020, 15:08

Witam,
szukam filtra do wizuala aby wyciągnąć niewidoczne mgławice sprzęt dobson 10" zastanawiam się nad:
- optolong l-pro ze względu na cenę
- Lumicon Filtr Deep Sky 2"
- IDAS Filtr Nebelfilter LPS-P3 48mm
- IDAS Filtr mgławicowy LPS-D2 2"

wiem wiem filtr nie zastąpi ciemnego nieba, nie mniej jednak nie mam czasu na wyjazdy proszę o opinie.
 
Posty: 21
Rejestracja: 21 Cze 2020, 18:05

 

PostKrzysztof_P | 23 Lis 2020, 01:07

Cześć.
Trochę tych filterków porównaliśmy w praktyce.Lumicon Deep Sky to niesamowity Filtr , do tego nie wycina tak gwiazd i po prostu zdziała "Cuda" na rozświetlonym miejskim niebie , drugi to Orion 2" SkyGlow USA , te filtry to "Potęga" na rozświetlonym miejskim niebie.Wrażenie jak gdybyśmy byli pod bieszczadzkim niebem patrząc przez te filtry z miasta na obiekty DS.
Innych specjalnie nie kojarzę i też nie testowałem w praktyce.Te stanowczo Polecam , choć do tanich nie należą , jak i trudno je dostać nawet z drugiej ręki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomhm | 23 Lis 2020, 07:54

dziękuję za odpowiedź, niestety wiem że do najtańszych nie należą lecz wolę wydać raz a dobrze i mieć coś na lata.
 
Posty: 21
Rejestracja: 21 Cze 2020, 18:05

 

PostKrzysztof_P | 23 Lis 2020, 08:47

Cześć.
To racja , lepszy jeden docelowy zakup niż trzy pół środki w drodze do docelowego.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2020, 17:39

Tak Tomaszu ten Filtr.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPiotrek K. | 25 Lis 2020, 18:03

Ten Orion SkyGlow to chyba trochę niedoceniany w Polsce filtr. Mało kto go ma bo powszechna opinia o nim jest taka że jest gorszy od UB. Niejednokrotnie w 10 czy 12 calowym niutku na podkrakowskim niebie pokazał klasę i jak to się mówi "zrobił robotę". Bardzo fajnie wycina lp, nie zabarwia gwiazdek na wściekły zielony kolor i nie wycina ich tak dużo jak to robi UB. U mnie w walizce ma dożywocie :)
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2020, 20:42

Cześć Piotrze.
Tak to prawda , znakomity Filtr do miasta i nie tylko.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 28 Lis 2020, 00:57

Filtrów na ogół nie używam. Natomiast mam i używam IDAS LPS D-2. Jeśli chodzi o wizual, to owszem podnosi kontrast, widać jakby więcej szczegółów na większości obiektów DSO. Ale wszystko ,,wali' intensywną ,,zieleniną", co dla mnie jest nie akceptowalne. Co innego, przy jakimś tam foceniu nieba (rawy), tutaj dla mnie jest nieoceniony, ponieważ mam b. duże LP.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postlolak89 | 30 Lis 2020, 08:23

Też korzystałem z Orion SkyGlow, miałem nawet dwie sztuki. Jednym zdaniem można go opisać jako mniej "ingerujący" w pasmo filtr UB :) Mniej wycina więc i gwiazdy nie są aż tak wściekle zielone. Nie jest to z pewnością filtr do mocnego czesania mgławic, raczej właśnie jako anty LP. Ciekawe jak ma się do popularnych Moon & SkyGlow, można powiedzieć, że mają podobne zadania.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postangle4cor | 04 Gru 2020, 07:13

Też myślę nad dodaniem do sprzętu dobrego filtru. Mieszkam pod niebem w skali 5 i mam dużego Newtona. Nie jest generalnie źle, ale oczywiście mogłoby być lepiej. Szczególnie, że pod niebo w skali 3 mam możliwość wyjechać tylko max 4 razy w roku.

Polecono mi kiedyś filtry SVBony UHC/CLS/Moon & Skyglow z AliExpress. Według polecajacych są względnie tanie, a jakością nie odstępują dużo droższym odpowiednikom. Wypróbowałem i przyznam, że mam mieszane odczucia. Mgławice zyskują owszem na kontraście, ale maja przy tym nienaturalne kolory, tło jest bardzo ciemne, gwiazdy zdegradowane i mają jakieś dziwne czerwone i zielone odblaski(?)

Wydawało mi się, że tak ta zabawa z filtrami po prostu wygląda i lepiej się nie da i przypadkiem trafiłem tutaj.. :)

Orion Skyglow o którym tutaj piszecie na stronach sklepowych opisywany jest jako filtr do astrofotografii.

Czy może być również używany z efektami do obserwacji? Dziwne, że o tym tam nie wspominali.

Poza tym czy ktoś z Was porównywał może ten filtr z filtrami SVBony?

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez angle4cor, 04 Gru 2020, 08:26, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2020, 07:52

Cześć.
Poczytaj zachodnie Recenzje tego Filtra ORION SkyGlow , to świetny filtr ALP do zastosowań wizualnych pod rozświetlone miejskie niebo.Mam taki tu na giełdzie i to nie reklama , gdyż mnie nie goni nic z szybką sprzedażą.To jest filtr drogi i dla wymagających , kosztuje ile kosztuje , ale jest wart swojej ceny.Poczytaj w sieci a sam się przekonasz jakie są opisy.Nie przebarwia tak Gwiazd i jest prawie tak dobry jak Filtr Lumicon DeepSky , który jest jeszcze droższy.Na włoskiej giełdzie był niedawno taki ORION SkyGlow 2" za 170 EURO plus koszty przesyłki.Te całe SV-Bony , itp. to wiesz , ale są widocznie słabsze od takich droższych markowych i świetnych filtrów.Testowaliśmy dla przykładu Filtr Lumicon DeepSky z innymi tańszymi odpowiednikami i wszystkie widocznie poległy.Ale o tym musisz się najlepiej przekonać sam.I najlepiej jak porównasz sobie w praktyce ze sobą parę różnych filtrów ALP.Różne każdy ma wymagania , można kupić tańszy filtr i być zadowolonym.To tyczy się wszelakiego sprzętu i akcesorii służących do wizualnego oglądania skarbów nieba.Na "Astronoce" powinien być myślę jakiś test czy porównanie filtrów ALP , może warto tam zaglądnąć i poczytać przed podjęciem decyzji o zakupie.Gdyż nie są to tanie zabawki i kosztują tyle ile kosztują.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postangle4cor | 04 Gru 2020, 08:39

O cene tutaj się akurat nie rozchodzi. Uważam, że na astro nie ma co oszczędzać, gdyż w konsekwencji rezultat najczęściej odbiega od zamierzonego oraz wydaje się o wiele więcej kasy robiąc kolejne upgradey. Łatwo jest też produkty z wyższej półki upłynnić.

Jeżeli Lumicon jest faktycznie najlepszy w swojej klasie, to postaram się za nim rozejrzeć.

Dzięki za rozjaśnienie nieco sytuacji. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 01 Maj 2020, 16:35

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2020, 02:03

Cześć.
Najszybciej kupisz w USA na "Astromart". Średnia cena około 150$ plus koszty ściągnięcia do Polski.Ostatnio były takowe dwa.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Janek.kaczorowski oraz 101 gości

AstroChat

Wejdź na chat