"Zgniła lidletka"

Post1.161803 | 21 Gru 2020, 00:53

Witam,

Postanowiłem założyć temat o tym jak wygląda moja kupiona 15 lat temu lornetka Bresser 10x50 popularna swego czasu lornetka z Lidla, "lidletka". Otoz, sprzecik ten sluzyl mi przez doslownie kilka nocy, nastepnie powedrowal na dlugie lata do futeralu. Po kilku przeprowadzkach "zgubil sie" i faktycznie odnalazl niedawno. Moja radosc byla spora, jednak zauwazylem ze guma ktora lornetka jest pokryta (raczej byla, gdyz sprzet po prostu powedrowal do smieci) stala sie kleista - i nie mozna bylo tej kleistej mazi czymkolwiek doczyscic. Czy ktos z Was rowniez zaobserwowal taka sytuacje lub ewentualnie ma wiedze dlaczego ten material tak ulegl samodestrukcji? Szkoda, bo sprzet byl praktycznie nieuzywany.

pozdr,
 
Posty: 2
Rejestracja: 12 Gru 2020, 01:11

 

Postkulfon | 21 Gru 2020, 12:23

Także zauważyłem, że wiele sprzętów ma to samo po kilku latach.
Zwykłe przedmioty domowe.

Obawiam sie czy to samo nie spotka gum na chińskich okularach czy elementów teleskopów. Zwłaszcza jeśli mnie na nie nie stać i kupię stary podniszczony co ma 10lat a za kolejne lata się "rozpuści" muszla oczna albo guma obudowy.

W Syntach przykładowo guma kruszeje po około dwóch.

Na bardzo starych lornetach SkyMaster także część obudowy plastikowej się lepi jak u ciebie.
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 Paź 2020, 12:51

PostKrzysztof_P | 21 Gru 2020, 15:25

Cześć.
To myślę kwestia użytych materiałów , tak się zachowuje tania masówka w niektórych przypadkach.To niestety nie stare dobre wyroby jak np.PRLu.Mam taką wiertarkę z 1968r. i śmiga do dziś.Jak kupisz np. Lornetkę Fuji 10X50mm Japan za sporą kwotę , to możesz być wtedy raczej spokojny że przeżyje spokojnie kilkadziesiąt lat.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkulfon | 21 Gru 2020, 23:29

Mnie się niektóre przedmioty domowe udało doczyścić zwykłym mydłem z tej kleistej powierzchni.
Dziwne, ale zadziałało w 90% skutecznie. Może więc należało iść w stronę detergentów jak płyn do mycia szyb albo coś podobnego, w przypadku lornetki której pod kran nie włożysz raczej?

...ale że co? Lorneta w śmietniku skończyła?
Trzeba było ogłosić chęć oddania komuś, kto by się zmierzył z problemem.
Ja mam swoją, więc dziękuję.
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 Paź 2020, 12:51

Postchondryt | 22 Gru 2020, 00:33

Witam.
Mam okular SW LET 28 i guma zaczęła brudzić, zdjąłem i umyłem z użyciem szczotki i było lepiej jednak po jakiś tam czasie to samo. Raczej nic się z tym nie zrobi , taki materiał.

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostWoj2007 | 22 Gru 2020, 01:29

Na moim aparacie Nikona z 2016 roku guma na gripie również zrobiła się lekko klejąca i ciut zaczęła odchodzić.

No cóż, zatem nie ma to jak dawny radziecki metal and szkło, and skóra zamiast gumy :mrgreen:
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postpogrzex | 22 Gru 2020, 06:59

Identycznie miałem z obudową nasadki bino "czarnej", tej własnie:

https://teleskopy.pl/Z%C5%82%C4%85czka- ... -3997.html

Cała obudowa jakby "zrzuciła" skórę, była pokryta jakby smarem. Wyczyściłem to szmatką i alkoholem, ale czyszczenie zajęło mi chyba ze 3 godziny. Mam nadzieję, że po latach nie stanie się tak z moim Fujinonem 10x50 ;)
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostPuhacz | 23 Gru 2020, 23:34

Hej,
mam taką lornetkę, może nie z przed 15 lat, ale może ok. 10 i faktycznie kiedyś zaczęła się lepić... Jako że posiadałem sporą ilość izopropanolu którym czyszczę również optykę i elektronikę, to i wziąłem się za czyszczeniem nim lornetki: teraz jest tylko czarna - już nie gumowana :lol: . Zlazło wszystko elegancko i dalej mi sprzęcik służy :D
Powodzenia!
Rurki: ATM achro 100/1000 (na bazie obiektywu TAL), Copernicus 152/990 (na bazie obiektywu Antares)
Szkiełka: SW WA 6, SW WA 9, SW WA 15, K 25
Filterki: kolorowe, Semi-APO
Bino: 3 w 1: Bresser/Maede/Lidl 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 251
Rejestracja: 17 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Gru 2020, 03:38

Witajcie.
Jednym słowem można powiedzieć "odchudzamy" sprzęt i w przypadku Lornet to myślę na plus.Gdyż stają się lżejsze , zrzucając nadwagę i tym samym nie męczą nas tak wagą używane z ręki. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 24 Gru 2020, 17:18

Miałem to samo w wypadku małej wkrętarki. Próbowałem różnych środków - mydło, izopropanol, oleje - nic nie pomogło. Spotkałem parę razy ogłoszenia o sprzedaży lornetek z takim właśnie "kleistym" fragmentem oprawy, widać nie jest to rzadkość w wypadku chińskiej produkcji. Być może doprowadza do tego obecność smarów, którymi czasem myzia się wnętrze dla wychwytywania kurzu?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postzbyszekzz | 25 Gru 2020, 19:54

Do mycia można spróbować benzynę ekstrakcyjną. Zmywa nawet silikon.
 
Posty: 235
Rejestracja: 01 Lip 2012, 22:39
Miejscowość: Żychlin

 

Postzbyszekzz | 25 Gru 2020, 19:54

Do mycia można spróbować benzynę ekstrakcyjną. Zmywa nawet silikon.
 
Posty: 235
Rejestracja: 01 Lip 2012, 22:39
Miejscowość: Żychlin

 

Postswnw | 28 Gru 2020, 22:01

Dawno temu przeczytałem artykuł jakiegoś amerykańskiego chemika, który tłumaczył, że ten proces chemiczny jest dla gumy naturalny i przebiega z szybkością zależną od klasy gumy - im lepsza tym wolniej. Niestety nie mam już linku do niego.
Szukałem, bo gumowe elementy na moich obiektywach klasy L Canona zaczęły pokrywać się białawym meszkiem - klasa L to najwyższa półka i cena. W internecie sposobu nie znalazłem. Mam w domu Balistol - preparat do czyszczenia broni i nie tylko, o którym przeczytałem, że wydłuża życie tworzyw sztucznych i gumopodobnych. Elementy na obiektywach wyczyściłem elektryczną szczoteczką i delikatnie posmarowałem Balistolem - odżyły, osad nie pojawia się prawie wcale ale żeby wyglądały jak nowe zabieg trzeba powtarzać tak raz w roku.
Próbowałem na lornetce i niektórych okularach - też dobrze działa. Jednak muszli ocznej jaką ma LET 28 nie uratowałem, pękła i rozpadła się.
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Paź 2020, 13:36

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 93 gości

AstroChat

Wejdź na chat