MAK 180 i obsadzenie

Postwojtekbmw | 21 Sty 2021, 14:54

No i ładnie się prezentuje :) Faktem jest to że Ty masz oryginalne prawda? Do 180tki nawet jak są to nie wiem jakby spasowaly no i cena też nie mała. No i bez otwierania tuby tez wiadomo by się nie obeszło.
Zobaczymy jak będzie według Twojego pomysłu. Najważniejsze żeby poprawiła się sztywność no i estetyka również zachowana być musi :D. Pozdrawiam!
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Posthagenuk | 21 Sty 2021, 23:13

Nie ma orginalnych obejm do maków SW, bo nikt takich nie przewidział :wink: . Te są bardziej adaptowane. Trzeba było je trochę dopasować i podtoczyć śruby zaciskowe. Przy okazji tego tematu, pomyślałem jeszcze o nieco krótszym dowetailu i zamontowaniu go pomiędzy obejmami. Przesunięcie masy byłoby bardziej korzystne przy wyważeniu. Nexstara nie da się właściwie wyważyć w osi RA (mój pracuje na klinie), więc byłoby to wskazane.
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Postwojtekbmw | 22 Sty 2021, 00:37

No tak. Ale mimo wszystko 6" i 8" są często spotykanymi srednicami i tu lepiej coś przypasuje. Najwyżej lekka modyfikacja i już. 7" to taka e sumie nietypowa apertura. Ale nie mam sumienia sprzedawać taki sprzęt choć jeszcze tak naprawde nie przekonałem sie co potrafi.
Skoro mówisz że takich obejm nie ma, moze i tak??? To tym bardziej trzeba walczyć o to by coś wytworzyć by poprawić zestaw. I to daje motywację do dzialania :D
Mówisz że jest problem wywazyc nextara? Jeśli leciutko ściąga tube na którąś tam stronę to chyba jakiejś tragedii nie ma? Choc nie wiem jak to jest w Twoim przypadku. Nie mam z tym doświadczenia wiec ciężko się tu wypowiedzieć.
Ale obejmy masz naprawdę klasa. W sumie oryginał.
Ja cały czas czekam na tel. od slusarza :roll: Ciekawe co to bedzie :P :P :P
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Posthagenuk | 22 Sty 2021, 09:47

Dla odważnych - bardziej hardcorowe rozwiązanie. Cele menisku i LG to dość grube odlewy. Można wykonać w nich gwintowane otwory i przykręcić dowetail. Najlepiej po obu stronach tuby. Ta metoda stosowana jest w wielu SCT, RC i CC. Dwie szyny losmandy po obu stronach, przykręcone do najmocniejszych elementów tuby - to już coś. Takie fabryczne rozwiązanie w Maku SW byłoby najbardziej pożądane. Jest to do wykonania, lecz z demontażen optyki teleskopu.
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Postwojtekbmw | 22 Sty 2021, 14:08

No jak dla mnie to całkowicie zagruba robota :D Pewnie co do takiej przeróbki masz rację i moze nie jeden z naszego forum by to ogarnął :idea:
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

PostPiotrek K. | 09 Lut 2021, 23:44

Już jakiś czas temu myślałem o wpakowaniu swojego Maka 180 do obejm, dzisiaj się udało. Wykorzystałem obejmy z SW 200/1000, trochę za duże, ale po podklejeniu dwoma warstwami twardego filcu pasują idealnie. Dovetail przy takiej adaptacji trzeba odkręcić od maka, żeby to zrobić trzeba go trochę wybebeszyć, konkretnie zdemontować menisk. Na czym trzymało się ok 9 kg maka z osprzętem widać na ostatniej fotce :) Otwory wewnątrz zakleiłem dwoma prostokątnymi kawałkami weluru samoprzylepnego, po odkręceniu dovetaila i wyjęciu blaszek z wnętrza tuby okazuje się ze farba jest tam porysowana. Sam dovetail wymaga albo nawiercenia dwóch nowych otworów bliżej końców, albo rozwiercenia oryginalnych. Po poskładaniu wszystkiego z powrotem do kupy i powieszeniu na montażu, od razu można zauważyć że mocowanie w obejmach jest o wiele sztywniejsze. Zmienia się też wyważenie, trzeba przeciwwagi odsunąć dalej. Testy balkonowe będą jak będzie pogoda, czyli nie wiadomo kiedy, ale "na sucho" wygląda to obiecująco.
MAK 180 i obsadzenie: 1.jpg

MAK 180 i obsadzenie: 2.jpg

MAK 180 i obsadzenie: 3.jpg
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 10 Lut 2021, 01:33

Jeżeli ktoś sądzi, że stalowe rury stanowiące standardowe wyposażenie statywów do montaży EQ-5 zapewniają stabilność to proponuję zrobić prosty eksperyment. Ruszanie taką nogą na oko nie daje żadnych niepokojących objawów, ale podsuńcie pod taką nogę np. krzesło i uderzcie ją w połowie wysokości. W stosunku do blisko stojącego krzesła łatwo będzie zaobserwować amplitudę ruchów...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwojtekbmw | 11 Lut 2021, 11:28

Super robota Piotrek K. Fajny przykład tu dałeś dla tych którzy chcieliby zmienić ten najbardziej chyba newralgiczny punkt słabości. Kawał dobrej roboty!!!
Ja jak już pisałem nie bardzo widzę rozbieranie takiego MAKa a jak już bym miał to zrobić to nawet dovetaila bym wymienił (jak radzili chłopaki w poprzednich postach). No ale nie chcem aż tak ingerować. Wykonanie super i stabilnosc tez pewnie taka będzie! Daj znac jak zestawik sie sprawuje i czy komfort sie o duzo poprawil. Bo napewno roznica bedzie w stabilnosci bez zadnego ale...
Ja niestety czekam na obejmy od slusarza i jak narazie minelo juz troche czasu a obejm jeszcze nie widac. Ale jak tylko sie pojawia to i ja bede sie odzywal. Pozdrawiam.
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Postwojtekbmw | 11 Lut 2021, 11:46

Mówisz Lulu że aż tak jest? Takie jakie mam ja to 1.75'. Myślę że aż tak wielkie drgania przez nogi statywu nie będą. Bardziej wydaje mi się że bolaczka jest te obsadzenia go w montażu. Jak pisałem czekam na obejmy od "szybkiego" slusarza :) i wtedy bedziemy badac sprawę dalej. W sumie wielu z nas ma cięższy sprzęt i praktycznie statywy że stalowymi nogami. Nawet bardziej masywne montaze o większej nośności też są w taki statyw wyposażone. Dlatego też twierdzę że nie będzie to raczej większą przyczyną drgań a już śmie twierdzić że jeśli nawet to nie w takim stopniu jakie daje obsadzenia bez obejm na 2 małych srubeczkach i nie do końca super dovetailu. Dzięki jednak za Twoje spostrzeżenie. Być może i tu też leży część problemu. Zobaczymy... Luz na montażu już wykasowany a obejmy się robią... :roll: Wtedy sprawdzę i dam znać. Serdecznie pozdrawiam.
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

PostPiotrek K. | 11 Lut 2021, 12:31

U mnie to wygląda tak, że w pierwszej kolejności najbardziej daje w kość dovetail na 2 śrubkach, w drugiej to jest już kwestia samej głowicy montażu. Nie ma co się oszukiwać, mak 180, 2 calową kątówką, bino i okulary swoje ważą, i eq5 jest już na granicy swoich możliwości przy takim zestawie. Wiadomo, spaść nie spadnie, ale już da się zauważyć że przydałby się minimum heq5. Nogi 1,75 złe nie są, ale też do pewnego stopnia dają radę, powyżej pewnego limitu już niekoniecznie. Ja u siebie statyw zmieniłem na słup z grubościennej rury fi 100, jest jakby ciut lepiej ale nie idzie tego stwierdzić ze 100% pewnością czy to zasługa słupa, bo w dalszym ciągu telepią się na końcach rury z jednej strony montaż a z drugiej balkon w bloku :lol:
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postwojtekbmw | 11 Lut 2021, 23:27

:lol: :lol: :lol: Dobre!!! Ale jak piszesz. Faktycznie dla eq5 jest to już spory wysiłek. Dlatego też wcale nie twierdzę że jak tą armate wstawie w obejmy to już będzie wszystko grało w 100% koniec, kropka. Ażeby choć trochę (a myślę że bedzie) bylo lepiej. Obecnie po zakupie troche sie rozczarowałem bo delikatny wiatr lekusienkie pukniecie w statyw i wszystko lata i nie chce się zatrzymać! :( Czas nim drgania wygasna to prawie na obiad mozna isc i zjesc za nim sprzet sie uspokoi :D. Także zobaczymy w jakim stopniu drgania ustapia a może to ten balkon w bloku lata jak pisałeś... :lol:
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

PostPiotrek K. | 08 Mar 2021, 23:14

No i po testach balkonowych w nocy wyszły mankamenty mocowania dużego maka w obejmach. Po pierwsze - filcowe podkładki nie za bardzo spełniają swoje zadanie, pomiędzy obejmą a telepem nie może być aż tak grubej warstwy miękkiego mimo wszystko materiału. Po drugie, zamocowany dovetail do obejm bez żadnego podparcia, wiszący w powietrzu i złapany w środku gniazdem montażu jest podatny na wyginanie i skręcanie, co powoduje że drgania wygasają 3 lub 4 razy dłużej niż w wersji oryginalnej. Być może gdyby obejmy były dopasowane do tuby, działało by to inaczej, ale tego nie wiem. Przypuszczam że w mniejszych i lżejszych makach by się to dało jakoś ogarnąć. W 180 nie ma szans, jak się okazało. W związku z tym po kilku godzinach w warsztacie powstało mocowanie Maka v.2.0 - Szyna z płaskownika alu zakończona z dwóch stron łożami. Po pierwszych testach jest lepiej, można uznać że patent działa, choć nie wykluczam jeszcze drobnych modyfikacji.
MAK 180 i obsadzenie: 1.jpg

MAK 180 i obsadzenie: 2.jpg

MAK 180 i obsadzenie: 4.jpg
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 08 Mar 2021, 23:39

Szkoda ze nie wypaliło z obejmami, bo nie da się obrócić całości żeby szukacz był w wygodnej pozycji.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postmazbi7925 | 09 Mar 2021, 11:12

Po zmianie kształtu końcówek łoża zaistnieje możliwość ściśnięcia taśmą plastikową /metalową/ całości korpusu do zaprojektowanej podstawy, co powinno zadziałać jak dopasowane oryginalne obejmy.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postwojtekbmw | 10 Mar 2021, 00:44

No fajnie chłopaki kombinujecie. Najważniejsze by przyniosło skutek. Choć kilka % lepiej to zawsze coś... Ja jak na razie jestem po usunięciu luzów i jest o wiele lepiej. Ale obejmy tez sie niestety jeszcze robia... :roll: Ciekawe ile to jeszcze zajmie? Ale jak już mu dałem zlecenie to idę za ciosem i cierpliwie czekam. Chcem zobaczyć czy jeszcze będzie jakaś większa poprawa. Także czekamy. Dzięki za zainteresowanie się tematem i Wasze pomysły. Pozdrawiam wszystkich!!! Ps. Jak tylko je będę miał to dam znać. Jak będę miał... Hm...
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

PostFranz | 10 Mar 2021, 01:01

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 19:07, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postwojtekbmw | 12 Mar 2021, 01:33

No tak. Ja po wykasowaniu luzow twierdzę że nie jest najgorzej a obejmy? Skoro są w zamówieniu u slusarza to niech już je zrobi. Tylko już mnie trafia... Bo ile można czekac :evil:
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Postchondryt | 12 Mar 2021, 01:54

Piotrek K. napisał(a):No i po testach balkonowych w nocy wyszły mankamenty mocowania dużego maka w obejmach. Po pierwsze - filcowe podkładki nie za bardzo spełniają swoje zadanie, pomiędzy obejmą a telepem nie może być aż tak grubej warstwy miękkiego mimo wszystko materiału. Po drugie, zamocowany dovetail do obejm bez żadnego podparcia, wiszący w powietrzu i złapany w środku gniazdem montażu jest podatny na wyginanie i skręcanie, co powoduje że drgania wygasają 3 lub 4 razy dłużej niż w wersji oryginalnej. Być może gdyby obejmy były dopasowane do tuby, działało by to inaczej, ale tego nie wiem. Przypuszczam że w mniejszych i lżejszych makach by się to dało jakoś ogarnąć. W 180 nie ma szans, jak się okazało. W związku z tym po kilku godzinach w warsztacie powstało mocowanie Maka v.2.0 - Szyna z płaskownika alu zakończona z dwóch stron łożami. Po pierwszych testach jest lepiej, można uznać że patent działa, choć nie wykluczam jeszcze drobnych modyfikacji.
1.jpg

2.jpg

4.jpg


Witam.
Jeśli są drgania to raczej wina montażu lub statywu.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2021, 07:02

Cześć.
Drgania są najczęściej na głowicy i to jest najczęstsza przyczyna , za słaba głowica , przez co dłużej są tłumione drgania.I nawet "betonowy słup" w takim przypadku nic nie pomoże.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwojtekbmw | 13 Mar 2021, 00:57

Dzięki Krzysiu:) Przetestuje i dam znać.
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Postwojtekbmw | 25 Mar 2021, 14:10

Witam Was. W międzyczasie kiedy slusarz miał wykonać obejmy zrobiłem taki prosty i myślę że miarodajny test.
Otóż dwoma pasami złapałem porządnie dovetaila wraz tuba Maka przy jednym i drugim końcu (dovetaila) i inicjowalem pukniecia w Visual back. Powiem Wam, że faktycznie nie było różnicy kiedy pasy były zapiete i poluzowane.
Jak już wcześniej pisałem wyeliminowalem luzy które były glowna przyczyna długo tlumiacych się drgań i jest znacznie lepiej. Teraz drgania wygasają się dość szybko, natomiast doświadczenie z pasami daje mi do zrozumienia że obejmy nawet super sztywne niewiele tu dadzą. A więc daje sobie spokój z obejmami. Teraz jest całkiem dobrze. To zbytnie luzy na montazu powodowały długi czas tłumienia drgań. Myślę że jeśli obejmy by były było by fajnie ale nie zmieni i nie zmniejsza one zbytnio wygaszania drgań.
Dziękuję Wam za zainteresowanie tematem i za wiele mądrych rad i wskazówek. Pozdrawiam wszystkich astromaniakow :)
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Postkk | 25 Mar 2021, 14:25

Z obejmami w wizualu rzadko są problemy, musiałyby być naprawdę kiepskie. W astrofoto długoczasowym natomiast już trzeba na nie zwrócić uwagę bo lubią ukradkiem psuć ujęcia.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostPiotrek K. | 26 Mar 2021, 14:25

Wczoraj trochę pogapiłem się na Łysego makiem zamontowanym przy pomocy aluminiowego łoża, i doszedłem do wniosku że jedynie oparcie całej tuby na sztywnej podporze o długości ok 14 czy 15 cm jest w stanie ustabilizować tego maka. Same obejmy przykręcone i oparte na szynie na niecałych 4 cm nie wyeliminują tego problemu. Obecnie kiwanie na boki na dovetailu w ogóle już nie występuje, nawet na mizernym jak na tego maka montażu eq5, to zasługa płaskownika 80x10mm. Drgania wygasza bardzo szybko, wreszcie można sensownie obserwować. Ogólnie jestem zadowolony z wynalazku.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postwojtekbmw | 26 Mar 2021, 22:55

Piotrek K. napisał(a):Wczoraj trochę pogapiłem się na Łysego makiem zamontowanym przy pomocy aluminiowego łoża, i doszedłem do wniosku że jedynie oparcie całej tuby na sztywnej podporze o długości ok 14 czy 15 cm jest w stanie ustabilizować tego maka. Same obejmy przykręcone i oparte na szynie na niecałych 4 cm nie wyeliminują tego problemu. Obecnie kiwanie na boki na dovetailu w ogóle już nie występuje, nawet na mizernym jak na tego maka montażu eq5, to zasługa płaskownika 80x10mm. Drgania wygasza bardzo szybko, wreszcie można sensownie obserwować. Ogólnie jestem zadowolony z wynalazku.

Nie chcesz Piotrku jeszcze takiego jednego kompletu wykonac? :) Ładnie to wygląda no i jak piszesz spelnia swoje zadanie. U mnie tez trochę lepiej jest. Ciekawe jak w przyszłości dołączę jakieś bino lub jakieś 2" okular? :roll:
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Postwojtekbmw | 26 Mar 2021, 22:59

kk napisał(a):Z obejmami w wizualu rzadko są problemy, musiałyby być naprawdę kiepskie. W astrofoto długoczasowym natomiast już trzeba na nie zwrócić uwagę bo lubią ukradkiem psuć ujęcia.

Może moje doświadczenie nie jest super miarodajne. Może jakby były jakieś obejmy było by lepiej? I możliwe. Bo pas w sumie nie jest tak sztywny więc może i nie do końca to się sprawdza :idea:
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 118 gości

AstroChat

Wejdź na chat